Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde mühendislik fakültesi son sınıf öğrencisiyim. Ders geçme için bağıl ortalama yani bilinen adıyla "çan eğrisi" adı verilen sistem uygulanıyor sözde. Ancak sınav yönetmeliğimizde bir de tablo mevcut ve tablodaki notlardan daha aşağı not verilemeyeceği söyleniyor. Bir ikilem var.

Bunun sonucu olarak bazı hocalar doğrudan tablodaki sistemi uygularken bazıları ise ortalamalar düşük çıktığında notları aşağı çekiyor. Ancak aşağı çeken hocalar da çoğu kez bunu formülüne uygun olarak değil de kendi kafasına göre yapıyor. İstatistik bilen herkes bilir ki; normal dağılım istatistiği ve bağıl değerlendirme kavramları matematiksel denklemlerdir ve keyfi değişkenler içermeyen formülleri vardır.

Bir dersle ilgili itirazda bulundum ve hocanın uyguladığı sistemin yönetmelikte belirtilen "normal dağılım istatistiği ve bağıl değerlendirmeye" uygun olmadığını belirttim. Dayanak olarak gösterdiğim madde şu şekilde:

Madde 22 - Başarı notu; ara sınav not ortalamasının %40’ı, yarıyıl sonu veya bütünleme sınav notunun %60 katkısı alınarak belirlenir ve öğretimin ilk iki haftasında öğrencilere bildirilir. Dersin öğretim elemanı tarafından, her ders için öğrencilerin aldıkları başarı notları 100 puan üzerinden ele alınarak normal dağılım istatistiği ve bağıl değerlendirmeye uygun olarak dersin yarıyıl sonu başarı notu harfli ve katsayılı not biçiminde, aşağıdaki tablodaki gibi takdir edilir:

"bu kısımda tablo var ancak buraya kopyalayamadım"

Öğrencilere, yukarıdaki tabloda görülen puanlara karşılık gelen başarı notundan daha aşağıda başarı notu verilmez.

madde aynen bu şekilde. linki de burada: http://ogrenciisleri.comu.edu.tr/yon...onetmeligi.htm

hocamın itirazıma karşılık verdiği resmi yanıtta ise cevabı şu oldu:

Üniversitemiz sınav yönetmeliğine göre dersi veren öğretim elemanları verdikleri derslerde harf notunu hesaplarken ya bahsedilen yönetmelikte sunulan katalogun (tablodan bahsediyor) uygulanmasını veya katalogdaki sınırlar yukarı çıkartılamayacak şekilde kendi bağıl değerlendirme yöntemlerini kullanabilmektedirler.

yani diyor ki ortalama, standart sapma falan ne olursa olsun, tablodan aşağı olmamak üzere hoca istediği harf notunu verebilir. iddiası bu yani.

benim anladığım ise normal dağılım istatistiği ve bağıl değerlendirme hocanın insiyatifinde değil, uygulanması bir zorunluluk. ancak uygulandıktan sonra da notlar tabloda gösterilenlerden daha aşağı düşürülemez. bu da öğrenciyi çan eğrisinin yan etkilerinden koruyor.

sizin maddeden anladığınız nedir sayın hukukçular? hocanın yorumu doğru mu? "takdir edilir" kelimesi hocaya bunu uygulamama hakkı veriyor mu gerçekten? çünkü olayı mahkemeye taşıyıp emsal olacak bir karar çıkarttırmak istiyorum. yıllardır bu çifte standartlardan mağduruz.