+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    Amasya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Hangi Hukukçuya Sorduysam Net Cevap Alamadım [Zamanaşımı]

1.Asliye Ceza Mahkemesinde suç tarihi 2004 olan bir dava, dosya Yargıtay tarafından bozuldu. Mahkeme 12.06.2012 tarihine gün verdi. Bu davada zaman aşımı ne zaman doluyor acaba? Yargıtay tarafından bozulduğu için zaman aşımı işlemeye devam eder mi ?

Mahkemenin gerekçeli kararını , yargıtay kararını aşağıdaki linke ekledim. Link verme nedenim eksik bilgi olmasın diye. Eğer ki link vermek yasak yada farkına varmadan forum kural ihlali yaptıysam konu silinebilir.

http://xa.yimg.com/kq/groups/1607157...BEDAVA+SMS.pdf

Hukuki NET Güncel Haber

Hangi Hukukçuya Sorduysam Net Cevap Alamadım [Zamanaşımı] konulu yargıtay kararı ara
    Hangi Hukukçuya Sorduysam Net Cevap Alamadım [Zamanaşımı] konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    206
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hangi Hukukçuya Sorduysam Net Cevap Alamadım.

Eski tck ya göre suçunuzun zamanaşımı neyse ona bakın.

İletiler
    307
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2009 da

KANUN NO: 765
    TÜRK CEZA KANUNU (Mülga)
    Kabul Tarihi: 1 Mart 1926
    Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 13 Mart 1926 - Sayı: 320
    3.t. Düstur, c.7 - s.519

MADDE 192 - (Değişik: 3445 - 11.5.1988) Kendisine veya başkasına, para veya diğer bir yarar sağlamak maksadıyla bir gerçek veya tüzelkişiye zarar verebilecek bir hususu neşir yolu ile veya her ne suretle olursa olsun açıklama tehdidinde bulunanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis ve ikimilyon liradan onmilyon liraya kadar ağır para cezası verilir.

Fail, arzu ettiği para veya diğer bir menfaati elde etmiş ise ceza üçte biri oranında artırılır.

MADDE 102 - (Değişik: 3531 - 29.6.1938) Kanunda başka türlü yazılmış olan ahvalin maadasında hukuku âmme davası:

4 - Beş seneden ziyade olmamak üzere ağır hapis veya hapis yahud sürgün veya hidematı âmmeden muvakkaten mahrumiyet cezalarını ve ağır para cezasını müstelzim cürümlerde beş sene,

C. Müddeiumumisi tarafından mahkemeye yazılan iddianame ile kesilir.

Bu halde müruruzaman, kesilme gününden itibaren yeniden işlemeğe başlar. Eğer müruruzamanı kesen muameleler müteaddid ise müruruzaman bunların en sonuncusundan itibaren tekrar işlemeğe başlar. Ancak bu sebepler müruruzaman müddetini 102 nci maddede ayrı ayrı muayyen olan müddetlerin yarısının ilâvesile baliğ olacağı müddetten fazla uzatamaz.

14.11.2005 suç tarihine göre yargıtay zamanaşımına 1 ay kla bozma kararı vermiş. yalnız karar yerel mahkemeye gelmeden 5 senelik zamaşımı süresi dolmuştur.

Bu 1. ihtimal. umarım böyle olur. Zira mahkeme kararını eski 765 sayılı kanuna göre vermiş

2.ihtimal suç tarihi kasım 2005 yeni yasa uygulanır.

Dava Zamanaşımı

MADDE 66 - (1) Kanunda başka türlü yazılmış olan haller dışında kamu davası;

Beş yıldan fazla olmamak üzere hapis veya adlî para cezasını gerektiren suçlarda sekiz yıl,

) Bir suçla ilgili olarak;

a) Şüpheli veya sanıklardan birinin savcı huzurunda ifadesinin alınması veya sorguya çekilmesi,

b) Şüpheli veya sanıklardan biri hakkında tutuklama kararının verilmesi,

c) Suçla ilgili olarak iddianame düzenlenmesi,

d) Sanıklardan bir kısmı hakkında da olsa, mahkûmiyet kararı verilmesi,

Halinde, dava zamanaşımı kesilir.

(3) Dava zamanaşımı kesildiğinde, zamanaşımı süresi yeniden işlemeye başlar. Dava zamanaşımını kesen birden fazla nedenin bulunması halinde, zamanaşımı süresi son kesme nedeninin gerçekleştiği tarihten itibaren yeniden işlemeye başlar.

(4) Kesilme halinde, zamanaşımı süresi ilgili suça ilişkin olarak Kanunda belirlenen sürenin en fazla yarısına kadar uz

Nerede
    Amasya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ibrahimayk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    2009 da

KANUN NO: 765
    TÜRK CEZA KANUNU (Mülga)
    Kabul Tarihi: 1 Mart 1926
    Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 13 Mart 1926 - Sayı: 320
    3.t. Düstur, c.7 - s.519

MADDE 192 - (Değişik: 3445 - 11.5.1988) Kendisine veya başkasına, para veya diğer bir yarar sağlamak maksadıyla bir gerçek veya tüzelkişiye zarar verebilecek bir hususu neşir yolu ile veya her ne suretle olursa olsun açıklama tehdidinde bulunanlara bir yıldan üç yıla kadar hapis ve ikimilyon liradan onmilyon liraya kadar ağır para cezası verilir.

Fail, arzu ettiği para veya diğer bir menfaati elde etmiş ise ceza üçte biri oranında artırılır.

MADDE 102 - (Değişik: 3531 - 29.6.1938) Kanunda başka türlü yazılmış olan ahvalin maadasında hukuku âmme davası:

4 - Beş seneden ziyade olmamak üzere ağır hapis veya hapis yahud sürgün veya hidematı âmmeden muvakkaten mahrumiyet cezalarını ve ağır para cezasını müstelzim cürümlerde beş sene,

C. Müddeiumumisi tarafından mahkemeye yazılan iddianame ile kesilir.

Bu halde müruruzaman, kesilme gününden itibaren yeniden işlemeğe başlar. Eğer müruruzamanı kesen muameleler müteaddid ise müruruzaman bunların en sonuncusundan itibaren tekrar işlemeğe başlar. Ancak bu sebepler müruruzaman müddetini 102 nci maddede ayrı ayrı muayyen olan müddetlerin yarısının ilâvesile baliğ olacağı müddetten fazla uzatamaz.

14.11.2005 suç tarihine göre yargıtay zamanaşımına 1 ay kla bozma kararı vermiş. yalnız karar yerel mahkemeye gelmeden 5 senelik zamaşımı süresi dolmuştur.

Bu 1. ihtimal. umarım böyle olur. Zira mahkeme kararını eski 765 sayılı kanuna göre vermiş

2.ihtimal suç tarihi kasım 2005 yeni yasa uygulanır.

Dava Zamanaşımı

MADDE 66 - (1) Kanunda başka türlü yazılmış olan haller dışında kamu davası;

Beş yıldan fazla olmamak üzere hapis veya adlî para cezasını gerektiren suçlarda sekiz yıl,

) Bir suçla ilgili olarak;

a) Şüpheli veya sanıklardan birinin savcı huzurunda ifadesinin alınması veya sorguya çekilmesi,

b) Şüpheli veya sanıklardan biri hakkında tutuklama kararının verilmesi,

c) Suçla ilgili olarak iddianame düzenlenmesi,

d) Sanıklardan bir kısmı hakkında da olsa, mahkûmiyet kararı verilmesi,

Halinde, dava zamanaşımı kesilir.

(3) Dava zamanaşımı kesildiğinde, zamanaşımı süresi yeniden işlemeye başlar. Dava zamanaşımını kesen birden fazla nedenin bulunması halinde, zamanaşımı süresi son kesme nedeninin gerçekleştiği tarihten itibaren yeniden işlemeye başlar.

(4) Kesilme halinde, zamanaşımı süresi ilgili suça ilişkin olarak Kanunda belirlenen sürenin en fazla yarısına kadar uz
    Öncelikle yardımcı olduğunuz için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu dosyada 3 adet suç bulunmaktadır.14.11.2005 suç tarihine göre zaman aşımına 1 ay süre kala Yargıtay'ın bozduğunu dile getirdiniz yanlış anlamadıysam. Bu dosyadaki suçlardan birisinin suç tarihi (yani ilk suç tarihi) 30.11.2004 geçmektedir. 30.11.2004 olan suç tarihi zaman aşımına girmiş olması gerekmez mi? 30.11.2004 zaman aşımına girdiyse bu suçtan tarafıma 1.000 TL kesin adli para cezası yazıldı. 1000 TL adli para cezaları temyiz edilemez diye, şuanda dosyadaki yargılama devam ederken Amasya Savcılığı para ödeme emri gönderdi. Bu paranın tahsili gerekir mi?
    Tekrar cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Nerede
    Amasya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Hangi Hukukçuya Sorduysam Net Cevap Alamadım [Zamanaşımı]

Yani kısaca sorum şu: bu dosya zaman aşımına girdiyse kesin kesilen 1000 TL adli para cezasının istenmesi doğru mu? Yargılama da halen devam ediyor dediğim gibi. İlk mesajımda da eksik bilgi olmasın diye link verdim.

Cevap yazan herkese teşekkür ediyorum.

İletiler
    307
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hiy rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öncelikle yardımcı olduğunuz için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu dosyada 3 adet suç bulunmaktadır.14.11.2005 suç tarihine göre zaman aşımına 1 ay süre kala Yargıtay'ın bozduğunu dile getirdiniz yanlış anlamadıysam. Bu dosyadaki suçlardan birisinin suç tarihi (yani ilk suç tarihi) 30.11.2004 geçmektedir. 30.11.2004 olan suç tarihi zaman aşımına girmiş olması gerekmez mi? 30.11.2004 zaman aşımına girdiyse bu suçtan tarafıma 1.000 TL kesin adli para cezası yazıldı. 1000 TL adli para cezaları temyiz edilemez diye, şuanda dosyadaki yargılama devam ederken Amasya Savcılığı para ödeme emri gönderdi. Bu paranın tahsili gerekir mi?
    Tekrar cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
    Ağır ceza başkanı arkadaşım bu durumu söyledi

Karar zamanaşımını keser. zamanaşımı %50 artışı geçemeyeceğinden 7.5 yıl .Bu 30.11.2004 tarihindeki suç için bu geçerlidir. Bu suç Haziranda zamanaşımına uğrayacaktır.Yalnız Hükmün açıklanmasını geri bırakılması bir karar değildir. Temyiz edilemez. Ağır cezaya itiraz edilebilir. HAGB kararına itiraz etmemişsen 5 sebe de bir suç işmezsen nahkema hakkındaki davayı düşürür yani sabıkan da olmaz.

1 haziran 2005 ten sonra işlenen suçlar için zamanaşımı 10 yıldır.

Hangi suçtan HAGB kararı verilmiş o karadan anlaşılmıyor.

Lehine devam eden süreç var. haziran gelsin bakalım.

Nerede
    Amasya
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ibrahimayk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ağır ceza başkanı arkadaşım bu durumu söyledi

Karar zamanaşımını keser. zamanaşımı %50 artışı geçemeyeceğinden 7.5 yıl .Bu 30.11.2004 tarihindeki suç için bu geçerlidir. Bu suç Haziranda zamanaşımına uğrayacaktır.Yalnız Hükmün açıklanmasını geri bırakılması bir karar değildir. Temyiz edilemez. Ağır cezaya itiraz edilebilir. HAGB kararına itiraz etmemişsen 5 sebe de bir suç işmezsen nahkema hakkındaki davayı düşürür yani sabıkan da olmaz.

1 haziran 2005 ten sonra işlenen suçlar için zamanaşımı 10 yıldır.

Hangi suçtan HAGB kararı verilmiş o karadan anlaşılmıyor.

Lehine devam eden süreç var. haziran gelsin bakalım.
    Bilgilerinizi paylaştığınız için tekrar çok teşekkür ediyorum. Bu yargılama da adil yargılama ihlalleri olması (tanıklarım dinlenmedi, taleplerim yerine getirilmedi, yürürlükteki kanun dışındaki kanun maddesinden yargılanmam gibi .... ) nedeni ile bu dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımaya karar verdiğim için bu dosyadaki hatalar benim için çok önemli. "Hangi suçtan HAGB kararı verilmiş o karadan anlaşılmıyor." bunun farkına varmanızda çok güzel

ŞİMDİ ZAMAN AŞIMI İLE İLGİLİ BİR HABER BULDUM. HABERİ EKLİYORUM. Haber Tarihi : 17 Ekim 2011 Star Gazetesinden Linki : http://www.stargazete.com/politika/k...ber-390435.htm

Kesinleşmiş ceza bile zamanaşımına uğradı

Yargıtay 11.Ceza Dairesi, kesinleşmiş cezaya da zamanaşımından düşme kararı vererek çok tartışılacak bir karar aldı.

Yargıtay, TCK’nın Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanun’un sonradan çıkan ve sanığın lehine olan yasal düzenlemelerin kesinleşmiş cezalarda uygulanmayacağına ilişkin hükmüne rağmen, lehe kanun gerekçesiyle kesinleşmiş cezayı zamanaşımı kapsamına alarak düşürdü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, sahtecilik, hırsızlık gibi suçlamalarla yargılanan sanığın kesinleşmiş cezasının zamanaşımı kapsamına alınamayacağını belirterek yerel mahkemece verilen ve Yargıtay 11.Ceza Dairesi tarafından da onanan karara itiraz etti. Başsavcılık, Düzce 2.Asliye Ceza Mahkemesi’nin sanık hakkında verdiği 1 yıl hapis cezasının temyiz edilmediği için kesinleştiği ve bu nedenle de lehe kanun kapsamına alınamayacağı itirazında bulundu. Bu itirazı görüşen Yargıtay Ceza Genel Kurulu itirazı reddetti. Böylece karar kesinleşti. LÜTFİ KAPLAN

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: