Kronik arızalar da garanti süresi , gizli ayıp garanti süresinden bağımsız ele alınabilir mi?

Konumuz bir araba,

X marka araç 3 yıl garantili olarak sıfır alındı.
2 yaşındayken sunroof arızalandı (09-2010) , araç bodrumdaydı , bodrumdaki servis sadece bakım yapabiliyormuş, aydın a gidin dediler,
aydın ı aradık , araç 1 gün yatar burda dediler, aracın 1 gün yatması = benimde otelde kalmak zorunda olmam ,
baktık olacak gibi değil, aracı istanbula getirdik, burda servise götürdük , servis değişim yapılacak dedi (10-2010)

mekanizma yok, sipariş ettik gelince takıcaz dediler 2 hafta geçti hala ne zaman gelecek bilgi yok , bu sebeple motoru değiştirdik, suan çalışıyor, mekanizma gelince onu da değiştiririz dediler, ok dedim aldım aracı.

2 ay sonra sunrof gene arızalandı , mekanizma gelecek diye bekledik ve mekanizma sonunda geldi, mekanizma değiştirildi (03-2011)

aracın garantisi 08-2011 de bitti.

10-2011 de sunroof çalışıyordu ama dişli sesleri gelmeye başlamıştı bunu servise bildirdim.

geçen haftaki yağmurlardan araç içine su almış , bu arada sunroof u da kontrol ettim gene arızalı , (12-2011)

şimdi "garanti süresi" sebebiyle araç garanti dışı gözüküyor, oysa mekanizma bekleme süresi olan 5 ayı eklersek , sunroof un garantisinin devam etmesi gerekiyor. ana sorunum, araç artıksu aldı ve sağ sol taban komple sırılsıklam + ön direkler sırıl sıklam , bu su geçişindeki bütün kablolar ileride oksit yapıp başıma bela olacak.

durum 1) bu belliki sunroof da bir üretim hatası, ve kendini tekrarlıyor sürekli , bu sebeple garanti devam etmeli ?
peki ne zamana kadar?

durum 2) garanti zaten belli bir süre içerisinde oluşan veya var olan üretim hatalarını telafi etmek için, bu da 3 sene. sonrasında üreticinin bir
mesuliyeti kalmıyor diye mi düşünmeliyiz?

sorularım)

1) kronik arızalarda, garanti süre ile sınırlımıdır? aynı arıza sürekli devam ediyorsa, bu "garanti kapsamında süresiz" değişimi gerektirmez mi?
2) bu sunroof arızası sonucu aracın su alması, gizli ayıp a girer mi? buyuk olasılıkla su tahliye kanallarında tıkanma veya sunroof u değiştirdiklerinde kanalları bağlamamaları sebebiyle suyu içeri aldı , gizli ayıp a girer mi?
3) gizli ayıp olması , 3 yıl olan garanti süresinin bitmesinden sonra, üreticiye hala sorumluluk yükler mi?

değerli fikirlerinizi paylaşmanız dileğiyle,