Merhaba üyesi olduğumuz kooperatif binasının dış cephesine reklam vermek için kooperatifin kurulduğu arsanın eski yer sahibi ile iletişime geçen firma diğer mülkiyet sahiplerinin maddelerini bilmediği bir anlaşma sunmuşlar eski arsa sahibi arsanın bedeli karşılığında 7 daire 1 dükkan aldı ve bunlar bizle araya aracılar sokarak reklam firmasıyla anlaşacağım yıllık 600 tl gibi komik bir rakamı apartman yönetimine veririz diye bizden imza istemektedir.Araştırdığım kadarıyla apartman dış yüzeyi ortak kullanım alanına giriyor ve tüm mülkiyet sahiplerinin ortak tasarrufuna göre karar alınabilir.kafama takılanlar ise;

-Reklam verecek olan firma onların dairelerinin bulunduğu boş cepheyi istemektedirler kendi dairelerinin hepsi o cephede bu ortak kullanım alanını üzerinde bir farklılık yaratır mı?

-Elde edilen gelir dağılımı mülkiyet sahiplerinin sahip olduğu daire sayısına göre mi bölüşülüyor yoksa elde edilen gelir üyeler arasında ortak mı paylaşılıyor?

-Annem yönetim kurulu başkanı olduğu için ona baskı yapıyorlar ben anneme ilk aşama için onlara apartmanın cephesinin ortak kullanım alanına girdiğini bunun üzerinde ne benim nede sizin tek başınıza karar alamayacağımızı reklam verecek olan firmanın gelip yönetim kuruluna anlaşmanın bir taslağını bırakmalarını bizimde bunu bir bilir kişiye bir avukata danışarak bilgi almamız gerektiğini sonra uygun görülürse mülk sahipleri arasında oylama yapılıp bir karara varılması gerektiğini söylemesini istedim şu an için onlara bu yazdıklarımı belirtmesi yeterli midir yoksa farklı bir şey mi söylesin.

Mazur görün sorularım biraz uzun oldu lakin uğraştığımız kişiler onca mal mülk arasında belediyeden kömür yardımı alacak kadar haysiyetsiz para için her şeyi yapabilecek insanlar benimde eğitim ve deneyimim şu an için onlara baş edecek seviyede değil bizden başkada uğraşacak hiç bir üye yok kimi fransa da kimi almanya da burada olanlarında hiç birinin umurunda değil bizim derdimiz üç beş kuruşta değil onların bu tavrının kanımıza dokunması.

ilginiz ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim