+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 19´e kadar toplam 19 ileti bulundu.
    Nerede
    London
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 1.000.000 kişiye email atsam T.C kanunlarına göre spamdan ceza alma ihtimalim yüzde kaç ?

1 milyon spam gönderenin cezası TCK'da 1 milyon sopa olmalı, ancak böyle caydırıcı olur sanırım.

Hukuki NET Güncel Haber

1.000.000 kişiye email atsam T.C kanunlarına göre  spamdan ceza alma ihtimalim yüzde kaç ? konulu yargıtay kararı ara
    1.000.000 kişiye email atsam T.C kanunlarına göre  spamdan ceza alma ihtimalim yüzde kaç ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 1.000.000 kişiye email atsam T.C kanunlarına göre spamdan ceza alma ihtimalim yüzde kaç ?

Alıntı E.C.Guevara rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şahsen ben savcı olsam bu eylemi "5237 sayılı Türk Ceza Kanunu - Madde 123" uyarınca mahkemeye sevk ederdim.
    Türk hukuku içinde spamı yasaklayan bir düzenleme olmaması demek bu suçu rahat rahat işlersiniz demek değildir.

Ayrıca bkz : Medeni Kanun madde 24.
    Kişilerin huzur ve sükununu bozma

MADDE 123. - (1) Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

1 milyon kişiye her gün email atarsak ve listeden çıkmaları için link veya geri bildirimde yapın demezsek karşımızdaki kişinin huzurunu bozmaya girermi diye düşünüyorum. Fakat girmeyeceğini iddaa ediyorum.

Çünki karşı taraf isterse mail ayarlarından girip ilgili bölüme mesela ben diyelim ona felanca@domainname.com dan mail atıyorsam o da mail istemiyorum ayarlarına kutucuğa

felanca@domainname.com yazıp okeylerse bir daha benim felanca@domainname.com dan email gelmez.
    Bunu kalkıpta hırsız kilit olayına benzetemeyiz. Karşı taraf ben kilitledim kapımı hırsız kiliti açıp girdi derse veya açık kapıdan bir şeyler alırsa o zaman hırsızlık veya meskene izinsiz girmek vb suçları oluşur. Burada bu tür benzetmeler yapacak olan varsa doğru bir benzetme olmaz onu şimdiden yazalımda öyle bir örnek vereceklerin önüne geçelim.

Dediğim gibi Kanunlarda spam ın adı bile geçmiyor ve tarifi yok.

Bir kanun yapılacak ise spam nedir kaç emailden sonra aynı mailden gelince spam olur veya kişi emaili değiştirip aynı reklamı yaparsa o da ceza verilmesi açısından spam sayısı miktarına eklenirmi , mailleri topladıktan sonra size tanıtım maili atabilirmiyiz diye mail atılırmı ve karşı tarafın onayından sonra onaylanan mailleri çıkması muhtemel spam kanununun öngördüğünce aylık şu kadar tanıtım maili atabilirsiniz vb hep bunların belirtilmesi lazım.

Bu arada bakınız Türk medeni kanunu madde 24 de
    MADDE 24.- Hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse, hâkimden, saldırıda bulunanlara karşı korunmasını isteyebilir.

Kişilik hakkı zedelenen kimsenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması sebeplerinden biriyle haklı kılınmadıkça, kişilik haklarına yapılan her saldırı hukuka aykırıdır.

1 milyon kişiye her allahın günü Mail atmanın kişilik haklarına saldırı olacağını düşünmüyorum.

Sonuçta mailde sadece tanıtım olacak.

Ha şu olur karşı tarafta engellemez maili ve bundan sıkıldım bende sana kanununi olarak değilde başka türlü davranıcam derse , gelebilir gayet doğaldır. Şiddet uygulamak isterse kanuna uygun olarak aynı şiddetin karşılığını bulur. o yonden zaten biz yaşarken bile kimseden çekincemiz korkumuz yok. İsterse akıl hastası olsun , isterse normal birisi olsun farketmez. Birisi hakkının gasp edildiğini düşünüp kanunen hakkını aramak yerine başka türlü şiddet ile hak aramaya kalkarsa aynı karşılığını görür. olay nereye kadar giderse biz zaten o düşünce ile yaşıyoruz yaşantımızı. Kimseye eyvallahımız yok olmazda olamaz. İnsan gibi konuşana insan gibi , başka türlü konuşana bizde 180 derece değişiriz kanuna uygun başka türlü konuşuruz. Kimseyide ayırt etmeyiz. Başkalarınada tavsiyemiz zaten böyle durumlarda kimseyi ayırt etmesinler. Kanuna uygun herkes hakkını hukununu arayabilir.

kanun yaptığımız eylemi suç olarak tanımlarsa ve ceza verirse boynumuz kıldan ince.

Çünki bilirizki başka ülkede de yaşasak onların kanununa tabi olarak yaşayacağız.

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Böyle basit şeylere ne gerek var hocam? İnsanların özel bilgilerini onlardan izinsiz olarak toplamak, bunları bilgi işlem imkanları ile işlemek ve çıkar sağlamak amacı ile bunları kullanmak daha "hoş" maddelere konu olabilir kanaatimce
    hoca sende anlamış isen zaten böyle bir şey yapacağımız yok maksat en üst gıcıklığına kadar olanı denersek kanun şu anki hali ile bu türdeki kişilere ceza verebiliyormu ve veriyorsa kaç tl cezası var , kaç sene hapis cezası var T.C ne göre analizini yapmak . Bu yüzden sizleri bilhassa bu sorularla zorluyorum. Sizlerde saolun cevap yazıyorsunuz.

Yoksa bizde biliriz bir firmanın bir tüketim malzemesini bu şekilde insanlara her gün 1 milyon kişiye her alahın günü emaillerine atarsanız zaten o insanlar o ürüne bu seferde sıcak bakmazlar alacakları varsa almazlarda.
    Veya karşı tarafın siteye gireceği varsa siteye bile girmez. Ya kanuna uygun kanun çıktıktan sonra spam için savcıya başvurur veya daha büyük ceza verip ilgili fabrikanın ürününü almaz .

Ben şimdi kalksam büyük bir firmanın tanıtımı için bile her allahın günü 1 milyon kişiye iyi niyet dahilinde mail atsam. İlgili büyük firma gelip bana sen ne diye bizim markamızı böyle saçma sapan reklam tanıtımlarla zedeliyorsun diye dava bile açarlar.

Ürünü iyi tanıtalım derken bu sefer ürünün nevi ne ise satışı baltalanmış olur. Reklamın bile adablısı uslublusu uygundur.

Bizim amacımız bu şekilde mailler atılırsa şu anki günümüzde Cezası varmıdı yokmudur varsa nerde yazıyor onu öğrenmektir.
    Ben avukatlarında konuya katılımlarını bekliyordum katılmadılar konuya önemli değil.

İlgilenenlere teşekkürler.

Nerede
    ankara
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı cemilbey2 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1 milyon spam gönderenin cezası TCK'da 1 milyon sopa olmalı, ancak böyle caydırıcı olur sanırım.
    Gülüm sen bol bol kanun oku. Senide anlıyorum kendini göstermek istiyorsun fikirlerin var benliğini ispatlamak istiyorsun.
    Sana tavsiyem internet ortamında kişilik elde etmeye çalışma.

Sen ilk önce psikoloji sitelerini gez biraz orada şizofrenlerle , paranoid lerle , şizoidlerle , antisosyaller, borderlinelerle , obsesif kompulsüf bozukluk yaşayanlarla biraz tartış sana iyi gelir.

Sonrada antidepresan , epileptik , anpsikotik ilaçları öğrenirsin .

İnternet okyanus ve isteyen her türlü bilgiyi artık öğrenebiliyor. Herkes herşeyi artık en iyi ben biliyorum mod larına girebiliyor. Eskiden insanlar bu moda girebilmesi için en az 100 kitap okuması lazımdı. Şimdi gençlerin internete girmesi yeterli. Bir süre sonra o gençlerde bu tür duygular oluşuyor. Herşeyi kendisinin bildiğini herkesle tartışabileceğini , kendisinin en üstün olduğunu düşünmeye başlıyor. Düşüncesel sınırsızlarda gezinmeye başlıyorlar. Biraz daha ileri giderse kendisini tanrı bile ilan edebilir.

Bazen insanlara verdiğin bilgiler önemli olabilir ama onu nasıl sunduğun önemlidir.

Bazen bir yerlere girip insanların mesajlarını dışarıdan okuyup kendini üstün moduna sokabilirsin.
    Girdiğin zaman bunlar kim istediğimi yazarım diyebilirsin. Buna sataşmak denir.
    Bazen böyle kişilere internet ortamında aynı stil karşılık verilir. Bazende adam yerine bile konulmayıp yazı bile yazılmaz. Bazende dur bakalım belki canı ilgi istiyordur ilgi gösterelimde bir cevap yazalım biraz tartışsın rahatlasın diye cevap yazılır.

İnsanlar herşeyden önce kendisine saygı bekler. Kendisine saygısı olmayanın başkasına da saygısı olmaz.

İnsanların karşı tarafa üstünlük kurmaları veya saygı görmeleri genelde aşağıda yazılanlara bağlıdır.

1. Bilgisi ile olur.
    2. kabakuvvetle olur ( Yaptırım kanun adına uygulanmıyorsa karşı tarafta aynı karşılığı verir )
    3. Efendiliği , dürüstlüğü ve terbiyesi ile olur.
    4. Karşı tarafa zor durumunda yardımcı olması ile olur.
    5. Statü ile olur ( Birisi amirdir birisi memurdur )
    6. Borcu varsa zamanında ödemek ile olur.( Borcuna sadık kişi denilir. )
    7. Onurlu ve gururlu birisi olarak yaşayarak olur.
    8. Sinirlerine hakim olup uzlaşmacı olgun kimliği ile olur.( Bu karşı taraftan korkuyor demek değildir.)

Anlayacağın kimse kimseyi korkutamaz. Kimse kimseden de korkmaz. Korkmasında zaten. Fakat bu durumda herkes ben korkusuzum herşeyi biliyorum yaparım ederim diye toplumda da gezemez.

Attığımız her adım kanunlarla belirlenir. Karşındaki ile konuşacağın kelimeler bile kanunlarla belirlenmiştir. Etrafımız her yerimiz kanundur.
    Bu kanunuda senin benim adıma seçtiğimiz milletvekilleri TBMM adına yapar ve hepimizde bu 2.200 adet kanunlara uyarız.
    Devletde bu kanunları resmi gazete ile halka duyurur.
    Bilmiyordum görmedim etmedim kabul edilmez.Çok nadir durumlarda esneme yapılır.

Kanunu beğenmiyen varsa milletvekili olur meclise girer örnege verir konuyu meclisin dikkatine çeker herkesi doğru olduğuna inandırırsa ve komisyonlardan da geçerse o kanun bazı durumlar hariç değişebilir.

T.C vatandaşı olupta ben kanunları tanımıyorum etmiyorum diyemez kimse. Diyenlerinde sonlarını her gün gazetelerde televizyonlarda görüyoruz.

Her attığınız adımı kanunlara uydurun hayattan ve hiç kimseden korkmadan yaşar gidersiniz. Zor durumlarda kanunlar size ne yapacağınızı hepsini söyler. Kimsenin hakkı kimsede kalmaz.

Hiç kimse sana durduk yerde şiddet uygulayamaz , hiç kimse seni dövemez, hiç kimse seni bıçaklayamaz. Böylelerine denk gelirsen kendini koruyabilirsin. Meşru müdafa hakların var. Yaşamlarınızda rahat olun.
    kasmayın kendinizi.

Sen birisi ile muhatab olmak istiyorsan ilk önce kendine daha sonra karşındakine saygı göstereceksin. Sen saygı gösterdiğin halde karşındaki sana saygı göstermiyorsa iletişimi keseceksin fazla zorlamayacaksın bu kadar basit.

Karşındaki kişi seninle iletişime geçmedi diye küçülmüş olmazsın.

Ne kadar herşeyi biliyorsanız bilin ilk önce insana saygınız olacak. Saygınız olmadıktan sonra isterseniz dünyanın en bilgili adamı olun karşınızdaki de sizin o bilginiz yere batsın istemiyorum der seni ömrü boyunca gördüğünde muhatab bile olmaz.

İnsanların ana dürtüsel özellikleri :
    Açlığını gidermek , Susuzluğunu gidermek , barınak ihtiyacını gidermek , cinsel ihtiyacını gidermek , statü elde etmek , kendini ispatlamak.Sonrası düşüncesel sınırsızlarda dolaşıp dengesizleşmeye kadar gider.

Sev beni seveyim seni ,
    say beni sayayım seni ,

Arkadaşın en iyisini arayanlar arkadaşsız kalır.
    Eşin en iyisini arayanlar eşsiz kalır.
    En iyi mesleği arayanlar mesleksiz kalır.
    Mükemmel dört dörtlük dostlar arayanlar dostsuz kalır.

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Şimdi spam doğrudan hangi yasaya dayanılarak hakim tarafından suç kabul edilir ya da kabul edilmez onu bilemem
    ama ben facebook davamda karşı taraf istese hakaretleri engellerdi niye engellememiş ayrıca şu şu nedenlerle açılan dava TCK nın şu şartlarına uygun değildirv.s..şeklinde bir savunma yaptıysam da hakim o kısımlar hakkında pek yorum yapmayıp savunmamın sonunda "bu kişinin dediği doğruysa onun mail adresine giriş yapmış olmam gerekir ip adresleri istensin" şeklindeki talebimi dikkate alıp ip adresini istemeyi tercih etti.
    Konu borsaci_b tarafından (20-12-2011 Saat 03:42:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ahmetkonyalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    kanun şu anki hali ile bu türdeki kişilere ceza verebiliyormu ve veriyorsa kaç tl cezası var , kaç sene hapis cezası var T.C ne göre analizini yapmak . Bu yüzden sizleri bilhassa bu sorularla zorluyorum. Sizlerde saolun cevap yazıyorsunuz.
    Valla "Şu kadar hapis bu kadar para cezası bir milyon da değnek cezası var TCK 12345'e göre" gibi bir cevap vermek isterdim ama veremiyorum işte...
    Bu yüzden "hımmm, ağzına acı biber sürerim" şeklinde belki bir spamı engellerim düşüncesi ile hareket etmekteyim
    Hiç kimse de bu işle ilgilenmiyor. Belli ki umursayan yok. Ya da herkesin daha önemli gaileleri var.
    Eğer 50 yaşından sonra hukuk fakültesine girip avukat olmam mümkün olsa; uğraşacağım birkaç işten biri bu olurdu.
    En azından "mail adresimi nerden buldun" diye sorma hakkım olduğunu biliyorum.
    Eğer ben o mail adresini bir yerde bir amaçla yayınlamış olsam bile, o adresi başka amaçla kullanmanın suç teşkil ettiğini düşünüyorum.
    Hele hele birisinden "almış" ise; bunun ciddi bir suç olduğunu zannediyorum.
    Sonra o mail posta kutuma düştüğü için örneğin okuyup ne olduğunu anlamak ve benle hiç ilgisi olmadığını görüp silmek için 10 saniye harcadıysam; 10 saniyelik internet, elektrik, bilgisayar kirası ve en önemlisi zaman karşılığı emek ücretini talep edebilmem gerektiğini düşünüyorum.
    Ama dediğim gibi; hukukçular bu konuda hallerinden memnun olmalı ya da bu işe ayıracak vakitleri olmamalı ki ilgilenen yok.
    Halbuki gittiğiniz eczaneden ya da hastaneden telefon numaranızı SATIN ALIP (evet, para ödeyerek) size en önemli toplantınızın ortasında telefon edip bık bık diye sigorta satmaya çalışanlar türedi örneğin son zamanlarda. Bunun da spamdan farkı yok. Benim telefon numaramı alan bir eczane ya da hastanenin bunu SATMASI eminim ki bazı "kanun madde" lerine uygun olmalı. Ama kahretsin işte; uğraşabilmek için avukat olmak lazım ki ben değilim...

Benzer gördüğüm bir diğer konu da "küçük dolandıcı" lar. Kendileri değil, dolandırdıkları meblağ küçük olanlar. Üç liralık beş liralık dolandırıcık yapıyor; meblağ küçük olduğundan kimse avukat tutup peşine düşemiyor.

Spamcılarla uğraşmak için tek şart; kendin avukat olacaksın.

Nerede
    denizli
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kardesim bunu yaptigin taktirde sunlar olur ...
    Eger esnaf veya tacir isen acik mesajlarinin konusunu acikca bellirtmek kosuluyla izin almadan gonderdigin mesajlardan ceza almasin cunku bilgi mesaji denir buna
    Eger esnaf veya tacir degisen ve mesajlarini bıktırmayacak kadar atarsan kullanicilar sık spam mesajlari yuzunden sikayet etmezler etseler dahi ceza almasin
    Ama eger sık sık mesaj ayrintilari vermeden kullanici ozel hayatina ihlql ve sanal tacizden idari para cezasi yiyebilirsin
    Saygilarimla

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı mehmet_akif rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Kardesim bunu yaptigin taktirde sunlar olur ...
    Eger esnaf veya tacir isen acik mesajlarinin konusunu acikca bellirtmek kosuluyla izin almadan gonderdigin mesajlardan ceza almasin cunku bilgi mesaji denir buna
    Eger esnaf veya tacir degisen ve mesajlarini bıktırmayacak kadar atarsan kullanicilar sık spam mesajlari yuzunden sikayet etmezler etseler dahi ceza almasin
    Ama eger sık sık mesaj ayrintilari vermeden kullanici ozel hayatina ihlql ve sanal tacizden idari para cezasi yiyebilirsin
    Saygilarimla
    Bu başlık 5 sene öncesine ait. Şu anda 150 bin lirayı bulabilen cezalar söz konusu.

Nerede
    denizli
    İletiler
    14
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Şenol Eker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu başlık 5 sene öncesine ait. Şu anda 150 bin lirayı bulabilen cezalar söz konusu.
    Bilgi icin tesekkur ederim Evt size hak veriyorum senol bey zaten idari para cezasidir miktarda
    degisiklik gosterebilir

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

siteme ne atsam ki

mailing ceza

Forum