Öncelikle merhabalar.Hukuk fakültesine bu sene başladım hocamız verdiği ödevde anayasanın nasıl değiştirildiği ile ilgili bir şema yapmamızı istedi.Fakat ödevi yaparken bir türlü anlayamadığım bir nokta var onları siz sevgili büyüklerimle paylaşmak ve öğrenmek istiyorum.Onay aşamasında 330 ve 366 milletvekiliyle kabul edilen teklifi cumhurbaşkanı geri gönderdiği takdirde bu teklif 2/3 çoğunlukla kabul edilmezse iptal ediliyormuş fakat Anayasa Mahkemesi 5.7.2007 tarih ve 2007/68 sayılı kararında TBMM'nin geri gönderilen anayasa değişikliklerini üye tam sayısının 3/5 çoğunluğu ile de kabul edeceğine karar vermiş.

Benim hazırladığım şema yukarıda ki resimde gördüğünüz şekilde.
Benim karardan ve kitabımda yazanlardan anladığım kadarıyla prosedür resimde görülen şekilde fakat tam bir bilgiye ve farklı bir kaynağa sahip olamadığım için emin olamıyorum.Adı geçen karar ve 3/5-2/3 çoğunluk arasında kabul edilip geri gönderilen değişikliğin 3/5 çoğunlukla kabul edilirse halk oylaması 2/3 çoğunlukla kabul edilirse onay veya halk oylaması yapılacağı Anayasa Hukuk Erdoğan TEZİÇ 13.Bası Sayfa 174 ve 175te bulunmaktadır.Benim sorum şu diyelim 370 oyla anayasa değişikliği kabul edildi cumhurbaşkanı bunu geri gönderdi fakat geri gönderilen teklif bu sefer 330 ile 366 oy arasında bir oyla kabul edildi.O zaman anayasa değişikliği iptal mi olur yoksa 330 ile 366 oy arasında kabul edilirse cumhurbaşkanı bunu zorunlu halk oylamasına mı sunmalıdır ? Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...