+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    konya
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Satılan ürün kutusu açılmış, garanti kapsamı dışı, ayıplı mal teslimi

Ben 11.11.2011 tarihinde ..... Alışveriş Merkezleri Tic. Ltd. Şti'den Samsung 40' LED Tv (40d5003) ve yanında duvar askısı hediyeli malı taksitli olarak kapıdan değil ilgili satıcının bayisindan satın aldım. Satıcı firma bana ayıplı malı 12.11.2011 tarihinde şahsıma değil, kapıcıya teslim etmiştir. Kapıcıda aynı malı akşam bana teslim etmiştir. Almış olduğum tvnin bir gün sonra açarak sol üst köşesinden darbe aldığını görmem üzerine, durumu satıcıya belirttim. İlgili satıcı aşağıdaki hukuki haklarımı gaspederek bunu sözlü olarak 13.11.2011 tarihinde satıcıya belirtmiş olmama rağmen (12.11.2011 tarihinin pazar olması nedeniyle 1 gün gecikmeli) beni mağdur etmiş, ve satmış olduğu ayıplı maldan doğan sorumluluklarından kaçmıştır.
    Adalet bakanlığının çıkarmış olduğu 4077 nolu ve 08.03.1995 tarihli tüketicilerin korunması hakkında kanunun ilgili maddelerindeki satıcının ihlal ettiği kanuni haklarım şunlardır.
    1- ilgili kanunda belirtilen, tüketicinin korunması ve aydınlatılması başlığındaki ayıplı mal (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./4. md.) belirtilen "Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda ya da reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar, ayıplı mal olarak kabul edilir." maddesinde şahsıma satmış oldukları samsung tvnin sol üst kısmından darbe aldığı ve bana teslim edildiğinde ayıplı olduğunu belirttim. Aynı maddede geçen " Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür" maddesi uyarınca pazar günün tatil olması nedeniyle bu durumu pazertesi günü yani 13.11.2011 tarihinde satıcıya belirttim. "Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir" maddesi uyarıncada malın iadesi yada değiştirilmesi talebim satıcı tarafından reddedilmiştir ve "Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür." maddesinde sözü geçen kanuna uymamıştır.
    2- Satıcı firma olan ....., malı teslim ettiğimiz 13.11.2011 tarihinde malın değiştirileceğini ve 2 gün sonra evimize teslim edileceğini söylemiştir. 15.11.2011 tarihinde ayıplı mal bizlere tekrar değiştirilmeden üzeri bantlanarak gönderilmiş ve garanti hizmeti veren samsung Elektronics istanbul paz.ve Ltd şirketini aramamımızı evde tutanak tutturmamımızı, ve malın garanti kapsamına aldıktan sonra iadesinin yapılacağını söylemiştir. İlgili garanti hizmeti veren kuruluş malın açılmış olduğunu ve sol üst köşeden darbe aldığını bu yüzden garanti kapsamına alınamayacağını belirtmiştir ve tutanak tutmuştur. Bizler bu durumu .....'a bildirdikten sonra onlar da bişey yapamayacaklarını söylemiş ve malın iadesini kabul etmemişlerdir. İlgili kanunun, Garanti belgesi bölümde geçen, Madde 13 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./20. md.) fıkrasında belirtilmiş olan, İmalatçı veya ithalatçılar ithal ettikleri veya ürettikleri sanayi malları için Bakanlıkça onaylı garanti belgesi düzenlemek zorundadır. Mala ilişkin faturanın tarih ve sayısını içeren garanti belgesinin tekemmül ettirilerek tüketiciye verilmesi sorumluluğu satıcı, bayi veya acenteye aittir. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıldır." maddesi uyarınca malı bize teslim tarihinden itibaren garanti kapsamına almamış ve garanti belgesi düzenlememiştir. Üstüne malı şahsıma değil, 3. bir kişiye teslim etmiştir. Ayrıca karton kutu içerisinde benim ayıplı olduğunu farkedemeyeceğim bir malı teslim etmiş, karton kutusunu açtım diye malı garanti kapsamından çıkarmış, ayıplı maldan ötürü beni sorumlu tutmuş, kullanım kılavuzunu ayrıca bana vermemiş, karton kutu içerisine koymuş, servis numarası gibi bilgileride yine aynı şekilde karton kutu içerisine koymuştur.
    3- Garanti belgesinin uygulamasına dair yönetmelik gereğince, madde 5'te geçen " Bu Yönetmelik hükümlerine göre hazırlanacak garanti belgesinin tasdik edilerek tüketiciye verilmesini temin etmekle satıcı, bayii, acente ya da temsilcilikler yükümlü ve sorumludurlar." maddesine satıcı uymamış ve bize teslim tarihinde garanti belgesi düzenlememiştir. Yine aynı yönetmeliğin 6. maddesinde belirtilen " Garanti süresi; malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıl ve/veya ilişik listedeki ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır. " maddesine uymamış samsung tv'nin garantisini bana teslim tarihi olan 11.11.2011 tarihinde başlatmamıştır.
    4- Yine satıcı firma yani ....., led tv'yi alırken, bana almış olduğum malın garanti kapsamı, servis hakkında bilgi, ve ne yapmam gerektiği hakkında sözel yada yazılı olarak bildirimde bulunmamıştır. Bu nedenden ötürü mal hakkındaki bilgi edinme hakkım elimden alınmıştır. Satıcı ayrıca beni bilerek yanlış yönlendirerek, ve uyarmalarıma rağmen malın teslim tarihinde garanti kapsamına almamış, ilgili servisi aynı gün çağırmamış, malı şahsıma teslim etmeyerek haklarımı söylememe rağmen mağdur etmiştir.
    5- İlgili malda bulunan ayıbın, malın karton kutu içerisinde olması nedeniyle , malı satın aldığım tarihten 2 gün sonra şahsıma ve malın ben evde yokken kapıcıya teslim edilmesinden ötürü satın alırken ve teslim alırken farketme ihtimalim olmamıştır. İlgili satıcı da malın teslimatında önce malın sağlamlığını kontrol etmeyerek beni mağdur etmiştir.
    6- Satıcı firma taksitli satışla malı bana satmasına rağmen, şahsıma, yapılan sözleşmenin örneğini vermemiştir.
    7- 4077 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanunla ilgili olarak tanıtma ve kullanma kılavuzu uygulama esaslarına dair yönetmeliğin madde 5 de belirtilen “Tanıtma ve kullanma kılavuzu, mal ile birlikte ayrıca verilir. Ancak, malın özelliğine ve tüketiciye sunuluş şekline göre ambalajının üzerine yazılabilir veya eklenebilir. Ayrıca, tüketicinin tercihine göre, CD veya disket gibi elektronik ortamda da hazırlanabilir. “ tanıtma ve kullanma kılavuzu ayıplı malın karton kutusu içerisine konulmuş, mal bana teslim edildikten sonra garanti kapsamına girmesi için servis çağırmam gerektiği gibi bilgileri içeren bilgilere ulaşamadım. Daha sonra karton kutuyu açtığımda kullanım kılavuzunu fark ettim. Yukarda ki madde uyarınca kullanım kılavuzu, servis telefon numarası, diğer bilgileri içeren kılavuz bana ayrıca verilmemiştir yada malın ambalajı üzerine yazılmamıştır, bu yüzden malın garanti kapsamı hakkında bilgi sahibi olmadan malın ambalajını açtım.
    8- ..... şubesinden mal alımında yani 11.11.2011 tarihinde bana imzalatılan sözleşmenin tarafımın aleyhine olan şu maddelesinin, 4822 sayılı Tüketicinin korunması hakkında kanunun, sözleşmedeki haksız şartlar madde 6 da belirtilen “Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir” maddesinde ifade edildiği üzere, sözleşmede belirtilen ve benim içeriğine etki edemememden ötürü malı aldığım gün şahsıma imzalatılan tam ve eksiksiz aldım ibaresinin geçersiz olduğu ve malı aldığım tarihte değil, şahsıma 12.11.2011 tarihinde ilgili satıcının deposundan alınarak şahsıma değil, sitede bulunan kapıcıya teslim edildiği. Yine ilgili satıcının, bana satılan malın karton kutusunu açma yetkilerinin olmadığının söylenmesiyle bana teslim edilirken kendilerinin de malın ayıplı olduğu hakkında bilgi sahibi olmadıkları.
    9- Tüketicinin haklarının korunması kanunda belirtilmeyen, ürünün karton kutu içerisinde teslim edilmesi durumunda, malın garanti kapsamına girmesi için tüketicinin karton kutuyu açmaması gerektiğine dair bir madde olmaması, karton kutuyla teslim ederek satıcının mal üzerinde bulunan ayıbı kapatarak, sorumluluktan kaçması, garanti kapsamına almamasından ötürü.
    Bu hususta gereğinin yapılmasını bilgilerinize sunar;
    Saygılarımla arz ederim.

** böyle bir dilekçeyle başvuruda bulundum. tüketici hakları bürosu, kaymakamlıktaki, bana bundan bişey çıkmaz dedi, satıcı firmada aynı şeyi söyledi, şimdi benim hatam hatalı malın bana tesliminde servis gelmeden açmam bunu anlıyorum, ama onların hiç mi kusuru yok. ne yapabilirim. şimdiden yardımlarınızdan ötürü teşekkür ederim

Hukuki NET Güncel Haber

Satılan ürün kutusu açılmış, garanti kapsamı dışı, ayıplı mal teslimi konulu yargıtay kararı ara
    Satılan ürün kutusu açılmış, garanti kapsamı dışı, ayıplı mal teslimi konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: satılan ürün kutusu açılmış, garanti kapsamı dışı, ayıplı mal teslimi

tamamını okumadım vaktip yoktu ama sanırım buradaki problem ispat problemi.

yani satıcı malı teslim ederken sağlam olduğunu iddia ettiği takdirde nasıl malın sağlam olmadığını ispat edeceksiniz?

normal şartlarda kargo geldiğinde mal kontrol edilir hasar varsa kargocuya tutanak tutturulur.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    konya
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: satılan ürün kutusu açılmış, garanti kapsamı dışı, ayıplı mal teslimi

şöyleki malı satıcı bana teslim etmedi, kapıcıya teslim etmiş. ben teslim alırken, teslim aldığıma dair herhangi bir imza atmadım

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ben aynı durumda olsam; TV yi kutusuna kor, kapıcıya verir, "al bu senin olsun, güle güle kullan" der; sonra da xxxxx alışveriş merkezleri tic. ltd. ye gidip "televizyonumu istiyorum" derdim.
    Ama sonunda ne olurdu bilmem

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Malı teslim aldıktan sonra yapacak bişey elbette yok.Yoksa her malı ilk gün yerleştirirken/takarken/taşırken/monte ederken zarar veren iade eder yenisini alırdı.Satıcı naapsın birde onun açısından düşünelim.Sizin durumunuzu bilmiyorum mal onlardamı kapıcıdamı yada sizdemi zarar gördü ama kaymakamlıktan söylenene katılıyorum.Bundan bişey çıkmaz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    873
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Benim düşüncem ispatı birşekilde yapabilirseniz -ki aklıma yolu gelimiyor- haklı olarak çıkarsınız.

Ben size kapıcıya verin demedim, ürünü bana teslim etmek sizin sorumluluğunuzdur. Derseniz belki bir şansınız olabilir ama bu durumda yine şirket ürün benden sorunsuz çıktı diyerek kapıcının üzerine yıkabilir suçu.
    Hukukçu değilim, tüm yazdıklarım kendi yorumlarımdır.

“The future is unknowable but the past should give us hope.” –Winston Churchill

Nerede
    SAKARYA
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhabalar;
    Yasanan olay benim 12.11.2010 tarihinde yasamis oldugum olayin hemen hemen aynisidir.Bu durumdan tek farki ben urunu servise actirmis olmamdir.Olayi Kisaca anlatayim.12.11.2010tarihinde bir internet sitesinden bir 40inch 3d lcd tv aldim odedigim tutar 2245 tl idi.Urun Kago firmasi araciligiyla tarafima gonderildi.Kargo firmasi urunu babama teslim etti.Urunun kurulumunun yapilmasi icin Servisini aradim onlar bir sure salladir nyeseki 3-5 gun sonra kurulum yapaya geldiler.Kurulum yapilirken urunun kutusunu actilar ve baktiklarinda urunun lcd panelinin kirik oldugunu ayrica tv nin kumandasinin bulunmadigini bababa belirtmisler.Bunun uzerine urunu rapor tutacagiz diyerek teslim alip goturmusler.Daha sonra servise gittim ve tutanagi teslim aldim.Ilk isim firmayi aramak oldu.Aldigim firma ile defelarca gorusmeme ragmen konuyu aydinliga kavusturamadik ne parami geriye alabildim nede baska bir tv.Firmadan umidimi kestim ve ilk isim tuketici hakem heyetine gitmek oldu.Orada bir gorusme yaptim.Konunun Yargiya gitmesi gerektigine karar verdim.Daha sonra Sakarya Adliyesine giderek Asliye Hukuk Mahkemelerinde Firma Hakkinda Davami Actim.Dava Gunu Geldiginde Durusmama ciktim.Konuyu Birde Durusma esnasinda aynen dilekcemde yazidigim gibi anlattim.Tv nin bedelini istedigimi belirttim.Davayi kazandim.Karar teblig edildikten sonra Tv yi aldigim firma tehir icrali temyize gitti.Aradan tam 1 yil gecti yargitaydan karar 17.11.2011 tarihinde geldi.Yargitay yerel mahkemenin kararini onadi.Bu durumda Simdi Firma ile gorusme yapiyorum.Urun bedelini odiyekler fakat hala salliyorlar.Bugun 06.12.2011 avukat ile gorustum 3 gun icinde tekrar gorusecegim.Sayet Urun bedelini yatirmazlar ise Hemen adliye gidip haklarinda haciz karari cikartacagim.Umarim anlattiklarimin biraz faydasi olur.Sizin mucadeleniz acisindan.Ayrica Kargo firmasininda burda kusuru bulunmakta.Urunu Sizin Kapiciniza Teslim Edemez.Ayni Aileden birine teslim etmek zorunda oldugunu biliyorum.Simdi Benim Degerli Avukat Kardeslerimden ogrenmek istedigim konu Bu Firma Hakkinda Sahsimi Magdur etiikleri icin tazminat davasi acabilirmiyim.Sayet acabilir isem ne kadar tutarli bir tazminat davasi acmaliyim.Bilgilerndirirler ise cok memnun olurum.Simdiden Cok Tesekur Ederim Saygilar Sunarim.
    Konu wishmaster_tr tarafından (06-12-2011 Saat 14:12:40 ) de değiştirilmiştir. Sebep: Imla Hatasi

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

acilmis mallarin iadesi

kutusu açılmış ürün iadesi

acilan tv degistirilir mi

tv kutusundan cikinc garanti bozulurmu

kutusu açılmış telefon

samsung tv kendim actım.garantisi olurmu

kutusu açılmış ürün iade

kutusu acik mal ayipli urun mudur

kutusu acilan mal iade

http:www.hukuki.netshowthread.php92306-Satilan-urun-kutusu-acilmis-garanti-kapsami-disi-ayipli-mal-teslimi

kutusu acilan urun degisimi

tv aldik paketi acsak

ambalaji acmak garantiyi bozar mi

servis gelmeden televizyon acilirsa garanti bozulur mu

kargodan gelen kutu acılırsa garanti

kargodan gelen servis gelmeden acılırsa

televizyon kutuyu kontrol amaclı acma garanti

televizyonun kutusunu açmak

ayıplı tv satmislar

samsung tv aldım kutusunu açtım

samsung tv kendim kutusunu servisten önce açtım

tv kurulum kirik cikti