+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    İletiler
    45
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Avcılar belediyesi parke taşı katkı payı ödemek istemiyorum!

Merhabalar,

Siz Sayın Avukatlarımızdan çeşitli konularda yardım alıyoruz öncelikle hakkınızı helal edin.

Belki basında belki çevrenizde duymuşsunuzdur, Avcılar Belediyesine bağlı Cihangir mahallesinde ikamet ediyorum. Eve tebligat geldi PARKE TAŞI HARCAMALARINA katkı payı.
    Evin metrekaresine bağlı olarak tüm apartmana geliyor bu para.
    Daha kötüsü 3.*kez para talep edilen mahalleler var.
    Bunu ödemezsem belediye kendi bünyesinde veya başka bir kanunla alakalı cezai işlem uygulayabilir mi?

basından bir iki örnek:

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1054434
    http://www.tumgazeteler.com/?a=623689

Hukuki NET Güncel Haber

Avcılar belediyesi parke taşı katkı payı ödemek istemiyorum! konulu yargıtay kararı ara
    Avcılar belediyesi parke taşı katkı payı ödemek istemiyorum! konulu hukuk haber
    Konu Chotanaq tarafından (15-11-2011 Saat 13:57:59 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Avcılar belediyesi parke taşı katkı payı ödemek istemiyorum!

Yol, yaya kaldırımı ve buna bağlı olarak parke döşenmesi Belediye'nin asli görevlerinden biridir. Zaten bu tür hizmetler için bizden birçok kalemde(su, ÇTV,..) vergi tahsil ediyorlar. Kanunlarda 'Parke Taşı Harcamaları'na Katkı Payı' diye bir para alınmasının olduğunu hiç sanmıyorum. Olsa olsa bağış isteyebilir ve Belediye ve bunu da vermek zorunda değilsiniz. ceza da kesemezler. Neye dayanarak ceza kesecekler?

İletiler
    45
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Az değil üstelik tek sefer garantisi yok.
    8 daire;
    310 tl
    440 tl (BEN)
    560 tl
    560 tl
    680 tl
    680 tl
    1100 tl
    1100 tl

Peşine %25 de indirim var 1 ay içinde.

Komşularıma bunun için acele etmemeleri konusudna uyarıda bulunacağım. Korkum faiz binmesi. Teşekkürler cevap için.

İletiler
    389
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu olay benim için çok güzel bir dava malzemesi olurdu. Tabi bir avukat arkadaşta görüşünü bildirirse bu konuda güzel olur, ben sadece normal bir vatandaş olarak şahsi fikrimi söyledim.

İletiler
    45
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli Avukatlarımızdan müsait durumda olan biri varsa kanunda yer alan şekilde cevap verebilirse sevinirim. Bu konuda ne yapabilirim zaman daraldı. Tebligatın arkasında dava açma süresi 30-60 gün diyor. Bu parayı ben ödemezsem ne gibi yaptırım uygulayabilirler?

Resimlerini ekledim arka sayfa pek okunmuyor ama konu başlıkları belli okuyamadığınızı ben yazarım.

İletiler
    45
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

KADIKÖY BELEDİYESİNE AİT BİR YAZI BULDUM;

iştirak bedeli kanunen bir yükümlülükmüş bizim için. Ödenmezse kimse vatandaşıyla davalık olmak istemez diyor ama yolu açık sanırım.
    Biz kaldırımınızı yolunuzu yapınca eviniz değerleniyor diyor. Bu belediyeler devletten ödenek almıyor mu anlamıyorum bu işi.

Uzun lafın kısası bu borçtan kurtulma şansım var mı? Ödemezsem faiz neye göre hesaplanır?

KADIKÖY BELEDİYESİNE AİT YAZI DA BURADA

Harcamalara iştirak etmek bir yükümlülük

Vatandaşlardan alınan yol harcamalarına katılım payı bazen şikayetlere neden olabiliyor. Ancak vatandaşlar yasa gereği bu harcamalara iştirak etmek zorunda. 2464 ve 5393 sayılı yasalarla alınması zorunlu olan ‘Yol Harcamalarına Katılım Payı’ ile ilgili merak edilen soruları Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Hulusi Özocak yanıtladı.

Kentsel altyapı çalışmaları gereği her gün yollar yenileniyor, asfaltlar dökülüyor, kaldırımlar düzenleniyor. Belediyeler kentlerin yenilenmesi ve güzelleşmesi adına bunları yapmakla ne kadar yükümlüyse vatandaşlar da “Hemşehri Hukuku” gereği bu harcamalara iştirak etmekle yükümlü. 2464 ve 5393 sayılı yasalarla alınması zorunlu olan “Yol Harcamalarına Katılım Payı” ile ilgili merak edilen soruları Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Hulusi Özocak yanıtladı.

-Yol harcamalarına katılım payı (asfalt katılım payı) nedir?
    Kısaca yanıt verecek olursak; belediyelerin yapmış olduğu yol harcamaları için bu hizmetlerden faydalananlardan alınan payı ifade eder. Diğer bir anlatımla, harcamalara katılma payı, belediyelerin kendi sınırları içerisinde yol yapımı, yol genişletmesi ve yolların yeniden düzenlenmesi, kanalizasyon tesisi yapılması ve mevcut tesislerin onarılması ile yeni içme suyu tesisi yapılması ve mevcut şebekelerin onarılması karşılığında bu hizmetlerden faydalanan gayrimenkul sahiplerinden alınan paydır, diyebiliriz. Kanundaki şekline baktığımızda: Harcamalara katılma payı, 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanununu 86–94. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Kanuna üç çeşit harcamalara katılma payı öngörmüştür. Bunlar, yol harcamalarına katılma payı, kanalizasyon harcamalarına katılma payı ve su tesisleri harcamalarına katılma payıdır. Yol harcamalarına katılma payı, kanunun 86. Maddesinde düzenlenmiştir:
    a) Yeni yol açılması;
    b) Mevcut yolların yüzde 40 nispetinde veya daha fazla genişletilmesi;
    c) Kaldırımsız ve bakımsız bulunan yolların, kaldırım veya parke kaldırım haline getirilmesi veya asfalt yapılması, kaldırım veya şose halindeki yolların da parke, beton veya asfalta çevrilmesi;
    d) Mevcut kaldırım veya parkelerin sökülüp yeniden düzenlenmesi, durumunda bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden yol harcamalarına katılma payı alınacağı hükme bağlanmıştır. Ayrıca, iki ve daha fazla yol kenarında bulunan gayrimenkuller için asıl cepheyi teşkil eden yoldan düşen pay tam, diğer yollara ait pay ise yarım olarak hesaplanacağı aynı maddede hükme bağlanmıştır.

-Sokağında asfalt çalışması yapılan her vatandaş bu katılım payını ödemek zorunda mıdır?
    Yasa burada gayrimenkul sahipliğini öngörmüştür. Bir örnekle ifade edecek olursak o sokakta yaşayan mal sahipleri ödeyecek, kiracılar ödemeyecek. Burada karışıklığa yol açan kavram “faydalanma” sözüdür. Birinci sorunuza verdiğimiz yanıta, mal sahipleri diyebilir ki “Ben faydalanmıyorum, kiracım faydalanıyor. O halde o ödemeli”. Ancak yol harcamaları gayrimenkulün değerinde bir artışa da yol açabileceğinden ve yasada açıkça gayrimenkul sahipliğinden söz edildiğinden mal sahipleri ödeyecektir. Ayrıca, yasada belirtildiği üzere, ibadet yerlerinden harcamalara katılma payı alınmaz. Ancak, bunun dışındaki tüm resmi kurumlardan harcamalara katılma payı alınır. Bu hususa ilişkin 1996 yılında yayınlanmış Maliye Bakanlığı genelgesi vardır.

-“Harcamalara iştirak payı” ne anlama geliyor? Vatandaş belediyenin yaptığı tüm hizmet harcamalarına katılmak durumunda mıdır?
    Bu sorunuza üç aşamalı cevap vermek gerektiğine inanıyorum.
    Birinci olarak; harcamalara katılma payı ne bir vergi, ne bir harç ve ne de bir şerefiyedir. Harcamalara katılma payı, değer artışını vergilendirmek gibi sosyal bir amaçla değil, öngörülen harcamayı finanse edebilmek için alınmaktadır. Bir otokontrol sistemi olarak da yorumlanabilir. Ayrıca harcamalara katılma payı yoluyla, belediyeler tarafından yapılan kentsel alt yapı yatırımlarının bir kısmı, bu harcama sonucu belli değer elde eden kişilerce varlık değerleri ile orantılı olarak karşılanmaktadır.
    İkinci olarak hemşehri hukuku açısından ele almak gerekir.
    Hemşehri, sadece günlük hayatta kullanılan bir kavram olmayıp, 5393 sayılı Belediye Kanununun Hemşehri Hukuku başlıklı 13. maddesinde; “Herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir. Hemşehrilerin, belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye idaresinin yardımlarından yararlanma hakları vardır” denilerek, hemşehri genel olarak tanımlanmış ve hakları belirtilmiştir. Ayrıca aynı maddenin son fıkrasında hemşehrinin sorumluluklarına da yer verilmiştir: “Belediye sınırları içinde oturan, bulunan veya ilişiği olan her şahıs, belediyenin kanunlara dayanan kararlarına, emirlerine ve duyurularına uymakla ve belediye vergi, resim, harç, katkı ve katılma paylarını ödemekle yükümlüdür”. Zira hemşehrilere sağlanan hizmetin karşılığı hemşehrilerden alınması, bu anlamda nimet ve külfet ilişkisinde adalet sağlanmasına yöneliktir. Yurttaşların hemşehri olmanın bedelini ödemesi, kent yönetimine katılması ve katkıda bulunması çağdaşlığının gereği olmalıdır.
    Üçüncü olarak yurttaşlarımızın belediyelerin hangi harcamalarına nasıl katılacağı yasalarla belirlenmiştir. Buna genel olarak belediyelerin verdiği hizmetler çerçevesinde, belediye gelirlerinin içerisinden bakacak olursak; belediye gelirleri üç kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda belediye vergileri, ikinci kısımda belediye harçları ve üçüncü kısımda ise harcamalara katılma payı yer almıştır. Ayrıca kanunda ücrete tabii işler başlığıyla harç ve katılma payı konusu yapılmayan ve vatandaştan gelen talep üzerine belediyece yerine getirilen işlerden de ücret alınacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla vergi, harç, katılım payı ve ücretten oluşan bir gelir düzenlemesi içerisinde yurttaşlarımızca belediye harcamalarına katılım söz konusudur.

-Kaldırımlarda veya sokakta yapılan bir düzenlemenin ardından ne kadar süre sonra vatandaşa ödemeyle ilgili bilgi gider?
    Yol harcamalarına katılımın tahsili konusu; 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun, payların hesaplanması başlığıyla 89. Maddesinde düzenlenmiştir. Yol harcamalarına katılma payının tahakkuku, iş hangi ihale usulüne göre yapılmış olursa olusun, hizmetin tamamlanarak halkın istifadesine sunulmasından sonra yapılır. Harcamalara katılma payları belediyeler, yukarıdaki esaslara göre hesaplanarak ilan ve tebliğ edildikleri yılı izleyen bütçe yılından sonra tahsil edebilirler.

-Belli bir fiyatlandırma sistemi var mıdır? Ortalama bir daire ne kadar ödemek durumundadır?
    Harcamalara katılma payının hesaplanması konusunda bir üst sınırlama getirilmiştir. Kanunla, harcamalara katılma payları bina ve arsalarda vergi değerinin yüzde 1’ini geçemez ifadesi, yüzde 2’sini geçemez şeklinde düzenlenmiştir. Ayrıca, yine 1985 yılında yapılan değişiklikle harcamalara katılma payının tahsil süresi 4 yıldan 2 yıla indirilmiş, fakat yönetmelikte bu değişiklik yapılmamıştır. Belediyeler, hesapladıkları vergi değerleri toplamını, bu kanunun 89. maddesine uygun olarak hesapladıkları harcamalar toplamına bölerek katılma payı oranını bulurlar. Örneğin, belediyenin yol harcaması tutarı 50.000.- TL, yoldan faydalanan gayrimenkullerin vergi değerleri toplamı 2.000.000.- TL olsun. Bu durumda, 50.000 / 2.000.000 = 0.025 katılma payı oranı bulunur. Yola cephesi bulunan ve vergi değeri 100.000.- TL olan bir gayrimenkul sahibinin ödeyeceği katılım payı, 100.000 X 0.025 = 2.500 TL bulunulacaktır. Bu tutar, hiçbir şekilde vergi değerinin yüzde 2’sinden fazla olamayacağı için gayrimenkul sahibinden tahsil edilecek tutar 2.000.- TL olacaktır.

-Vatandaş bu katılım payını veya iştirak payını ödemezse ne olur?
    Bu konu yasanın 93. Maddesinde düzenlenmiştir. Harcamalara katılma payları belediyelerce, payların ilan ve tebliğ edildiği yılı takip eden yıldan itibaren iki yılda ve dört eşit taksitte, peşin ödenecekse tahakkuk tarihinden itibaren bir ay içinde tahsil olunur. Vadesinde ödenmeyen kamu alacağı ise elbette gecikme zammına tabi olur. Yukarıda açıkladığımız ödeme sürelerini kaçıranlar 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine tabi tutulabilirler.

-İtiraz hakkı var mı?
    Harcamalara katılma payları ile ilgili itirazlar 213 sayılı Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre çözümlenir.

-2464 sayılı 1981 tarihli yasaya göre belediyeler bu katılım payını almak zorunda. Bu kanun o tarihten beri uygulanıyor mu? Uygulanıyorsa neden daha önce vatandaşın dikkatini çekmedi? Daha önce nasıl tahsil ediliyordu?
    Küçük yerleşim birimlerinde, emlak birim fiyatlarının düşük olmasından dolayı, harcamalara katılma paylarının vergi değerinin yüzde 2’si ile sınırlandırılması, söz konusu payların önemsiz kalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle küçük belediyeler katılım payı toplamaktan imtina oluyorlar. Ancak bu durum, büyükşehir, iller ve büyük ilçe belediyeleri için geçerli değil. Dolaysıyla bunlar tahsil etmektedirler. Basına da yansıyan Avcılar Belediyesi’nin uygulaması yerinde bir uygulamadır. Ancak basın bilgi eksikliğinden olayı abartmıştır.
    1995-2004 yılları arasındaki belediyelere gelirlerinden harcamalarına katılma payının seyrinin yer aldığı aşağıdaki tablo incelendiğinde, yol harcamalarına katılma payı tahsilâtlarının asfalt ve kaldırım harcamalarının çok altında kaldığı görülmektedir.
    Gözlemlediğimiz şekliyle belediyeler yapmış olduğu asfalt ve kaldırım harcamalarının ancak yüzde 18-20’sini hizmetten yararlananlardan harcamalara katılma payı olarak tahsil edebildikleridir. İçinde bulunduğumuz ortamda belediye gelirlerinin giderek azaldığı gerçeğini ortaya koyarak bakacak olursak bu oran da çok düşüktür.
    -Peki, belediye vatandaştan bu parayı tahsil etmezse ne olur? Hakkında dava açılır mı?
    Hiçbir belediye yurttaşıyla davalık olmak istemez. Yukarıda vurguladığımız gibi bu hizmeti veren belediyelerin tahsilât oranına baktığımızda yüzde yirmileri buluyorsa bu yüz kişiden sekseni konuya duyarsız kalıyor demektir. Bizim uygulamalarımızda yurttaşlarımıza karşı bir dava açmamız söz konusu değildir. Bu konuda şu ana kadar ödeme sürelerini kaçıranlar var ise 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine tabi tutulabilirler. Biz bu konuda bile yurttaşlarımıza karşı daha saygılı davranmaya gayret etmekteyiz. Onların taleplerine duyarsız kalamayız.
    Belediyeler bu ücreti tahsil etmek zorundadır çünkü kanunla verilmiş bir görevdir. Tahsil etmekten imtina edemez ve ederse görevini yapmadığı için soruşturmaya tabi tutulur.
    Konu Chotanaq tarafından (17-11-2011 Saat 10:22:48 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

...............
    Konu MahmutDemirkiran tarafından (17-11-2011 Saat 12:46:44 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sizler için biraz inceleme yaptım.

AVCILAR İLÇESİ
    01. Yeşilkent Mah. 45.984
    02. Cihangir Mah. 44.711
    03. Denizköşkler Mah. 42.773
    04. Ambarlı Mah. 36.005
    05. Mustafa Kemal Paşa Mah. 35.221
    06. Gümüşpala Mah. 34.302
    07. Merkez Mah. 31.364
    08. Tahtakale Mah. 19.920
    09. Firuzköy Mah. 17.260
    10. Üniversite Mah. 16.056

Toplam insan sayısı = 364.682
    Hane sayısı ortalama = 72.936

BELEDİYELERİN GÖREVİ :
    http://www.belgenet.com/yasa/k5215.html

BELEDİYE BÜTÇE UYGULAMASI VE BELEDİYE GÖREVLERİ
    http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/21355.html

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ
    http://www.ivdb.gov.tr/pratik/oranlar/cevretemizlik.htm

EMLAK VERGİSİ KANUNU
    http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/457.html

2011 YILI EMLAK VERGİSİ ORANLARI
    http://www.alomaliye.com/2011_pratik_bilgiler.htm

2011 YILI İLAN REKLAM VERGİSİ ORANLARI
    http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/e-beledi...011_tarife.doc

ZABITA ÜCRET TARİFESİ : http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/BilgiHiz...%9CG%C3%9C.pdf

Belediyeler

1. Her 4 senede bir emlak vergisi alırlar.
    2. Her 4 senede bir arsa vergisi alırlar.
    3. Her 4 senede bir belediye sınırları içinde arazi / tarla varsa vergisini alırlar

Üçünden tahmini 4 senede bir 8.000.000 tl toplanır.
    Sene başına 2.000.000 TL gibi belediye bütçesine kalır.

4. Evlerden Çevre Temizlik Vergisini Su faturasına yansıtarak alırlar.
    Ortalama metreküp başına 21 kuruş / Bir ev ortalama her ay 8- 9 metreküp su kullanır.
    ( Her ay ortalama 1 TL hane başına * 72.000 hane = 72.000 TL * 12 = 864.000 TL
    1 senede belediye bütçesine katılır. )

5. İşyerlerinden Çevre Temizlik Vergisini beyan usulune göre alırlar.

6. İşyerleri ve açık alan vb yerlerden İlan Reklam Vergisi gelirleri.

7. İnşaat yapımlarında ruhsat harçları

8. Cafe , Bilardo vb yerlerden eğlence vergisi

9. İlçe belediyelere düşen TJK payları ( 12 * 20.000 TL = 240.000 TL ortalama senelik gelir. )
    http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/e-beledi...lari2011y2.xls

10. Otopark Payları ( 10.000 TL * 12 = 120.000 TL ortalama senelik gelir. )

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/e-beledi...payi2011y2.xls

11. Haftalık mahalle pazar kurulumları tahta ödemeleri

12. İLÇE BELEDİYESİNE AİT TAŞINMAZ VB YERLERİN KİRA GELİRLERİ

13. her sene toplanan ülke geneli vergi gelirinin ( 250.000.000.000 TL ) yüzde 6 sı belediyelere 81 vilayete dağılımı
    Yüzde 35-45 civarı il büyük şehir belediyesine geri kalanları nüfusuna oranla ilçe belediyelerine.
    Takriben ilgili ilçe belediyesine 1.500.000 TL senelik pay.

vb leri.

İlgili ilçe belediyesi takriben senelik 3.500.000 TL sına yakın bir gelir elde ediyor gözüküyor.

Elbette sokakların güzelleştirilmesine vatandaşında katkısı olsun .

Fakat belediye bu taşları döşediğinde tek soracağım şunlar olurdu.
    İLÇE BELEDİYESİNİN

1. Belediyenin bütün o senelik topladığı gelirleri görmek isterim.
    2. Belediyenin gelirlerine karşılık toplayamadığı gelirlerin miktarını görmek isterim.
    Hatta ilgili diğer ödenmesi gereken vergisini vermeyeni mahalleleyi toplar toplu ayıplama yapardık.
    3. Belediyenin tüm personel sayısını ve aldıkları maaşları senelik toplam giderini öğrenmek isterim.
    4. Belediyenin o sene yaptığı alt yapı , üst yapı , parklar vb neler yaptı ise gider kalemlerini görmek isterim.
    5. Son olarakta bu parke taşlarını kaç tl sına aldı.Faturalarını görmek isterim. İşçilik toplamda ne kadar ödedi öğrenmek isterim.

Örnek : Sizden istenen hane başına en az ortalama 600 TL sını buluyor.

Bir sokağı 200 metre hesaplarsak en az karşılıklı bir taraf 17 bina diğer taraf 17 bina
    34 e yakın bina vardır ve 3 haneden hesaplarsak ortalama 100 hane var demektir.

100 haneden 600 TL = 60.000 TL

200 metrelik uzunlamasına bir yolda ( asfaltı hesaplamıyorum ) asfaltın ödemesi ayrıca devletin vergi gelirlerinden yapılır.
    kaldırımlar en fazla 2 metre genişlikte karşı kaldırım da 2 metre genişlikte

toplam 800 metrekarelik bir alana kaldırım taşı döşeniyor.

http://eskitme.com/?gclid=CKevlou5vawCFelXmAodXGJsoA
    metrekaresini traverten taşların 6 TL sına satıyorlar.

Kum zaten 1 metreküpü ortalama 50 TL anca tutar. O da 800 m2 alana altını doldurma amaçlı 5 metreküp kum anca gider.

800 m2 * 6 TL = 4.800 TL taş parası. 2 cm kalınlığındaki traverten taşı tabi bu.
    5 işçi eskisini kaldırıp kum serme ve yenisini koyma olayında bir günde işi bitirir. günlüğü 50 TL dan 5 işçiye 250 tl sına bu iş yaptırılır.
    tabi nakliyesinide eklicez. 300 TL da nakliye vb.

---
    Diğer parke taşlarına bakıyoruz onlarda hemen hemen aynı.

http://www.goksallarinsaat.com/konu/...fiyatlari.html

//
    Metrekaresine ortalama 5 ila 10 TL arası değişiyor. En fazla 10 TL hesaplasanız o 200 metrelik sokağa
    800 m2 den hadi 1.000 metrekare ded = 10.000 TL taş parası gider.
    250 işçilik
    300 nakliye.

Anca gideceği budur. Belki başka giderlerde vardır.

Ana yola asfalt döşense 7 metre genişlik * 200 = 1.400 m2 asfalt ve 5 cm kalınlık.
    168 ton asfalt gidiyor ortalama ve 14.000 TL ücreti var.
    Asfaltında Ortalama metrekaresi 10 TL sına geliyor.

http://www.karyapsan.com.tr/hesap-makinesi.aspx

Dediğim gibi belediyeye böyle bir ücret öderizde ilk önce yukarıdaki sorularında cevabınıda isterdim.
    Ona göre biraz daha düşürmesini söyler ve parayı öderdim.

Bilemiyoruzki kaça mal etmişler o taşları ve orada durma garantisi kaç sene ?

Asfaltların garantisi 17 sene
    Beton asfalt yolların garantisi 30 sene.
    İnşaatlarda ki c25 tipi Betonun dayanım süreside ortalama 90 sene.

Yazsın kendi sitesinde bu sorulanlara şeffaf bir şekilde cevabı. Birazda düşürsün ödemeyi . Ödenir neden ödenmesin. Yeterki
    şeffaf olsunlar , insanları ikna etsinler.
    Konu MahmutDemirkiran tarafından (17-11-2011 Saat 12:43:31 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    45
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Ağzınıza sağlık Mahmut bey,

Dediklerinize katılıyorum. Bir taraftan nasıl harcama yapıldığını paraların nasıl boşa gittiğini bilmeden para ödemek ağırıma gidiyor. Yani gerçekten şeffaflık istiyorum. Evde akşam oluyorum ama yarın sabah sokakları çekeceğim resmini içler acısı. Bir Esenlerden Bağcılardan bahsetmiyorum Avcılar gibi eski fakat depremden sonra yeni düzenlenen iyi imar planlarıyla güzelleşen bir ilçenin sokaklarını görmeniz lazım. Gerçekten hani eskimiş olurda yol çöker ya bizimki öyle değil kaldırım yeni yapıldı 2 ay oldu. Resmini çekip göstereceğim. Araçlar altını vura vura gidiyor. Ana cadde deseniz bir boru çalışması yapıldı üstü tekrar asfaltlanacağına toprak çakıl dökülüp gidildi düzlemeyi bile araçlar yaptı. Hergün çamur içinde ortalık. Keşke düzgün olsa da versek parayı. Yarın resimleri yükleyeceğim. Gerçekten 10-15 bin tl, 20 metre yola payı olan bir bina için çok fazla. (Kaldırım için)

Ben az önce Belediye Başkanı M.DEĞİRMENCİYE, Yardımcısına ve tebligatı düzenleyen Mali hizmetler müdürlüğüne mail attım ödeyecek durumumun olmadığına dair.

Tekrar cevap için teşekkür ediyorum.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

avcılar yol parası

sokaklara dosenen taslardan para alinmasi

yol katılım payı itiraz dilekçesi

yol harcamalarına katılım payı nedir

avcılar belediyesine ait mallar

belediyeler harcamalara katkı payı alırmı

Belediyenin sokağa döşemiş olduğu parke taşı parasını ödemek gerekiyormu

belediyenin dosedigi kaldirim tasini alma cezasi var mi

buyukcekmece yol harcamalari katki payi

kaldırım vergisi yasal mı

yollara döşenen taş parası

belediyenin kaldirim tasi dosemesi icin para toplamasi

kaldirim harci vergi nin yuzde 2 si mi

hane basi alinan yol parasi

kilit tasi doseme parasi kime ait

yol katilim payi zorunlu mu

http:www.hukuki.netshowthread.php92232-Avcilar-belediyesi-parke-tasi-katki-payi-odemek-istemiyorum!

yol katilim payini odemeyince belediyenin yaptimi ne olur

yola pati yasina

kaldirim taslari yasa

buyuk belediye den gelen asfat parasi altinda odmelere itiraz hakki varmi

avcilar belediyesi iscileri yargitay karari

hizmete katilim payi kaldirim tasi itiraz

kaldırım vergisi ne oluyor

yollara döşenen parke taşları için belediye katılım payı alabilir mi

Forum