Burdur Sagalassos kenti Belçika'ya taşındı..

Aralarında İmparator Hadrian ve İmparator Marcus Aurelieus heykel başı gibi paha biçilemeyen eserlerin de bulunduğu ´Sagalassos (City of Dreams) sergisinin açılışı muhteşem bir resepsiyonla gerçekleştirildi.
İzinleri alarak, 1990 yılında Sagalassos kazılarını başlatan ve ´Ben Ağlasunluyum´ diyecek kadar kendisini Türk hisseden Belçikalı arkeolog Marc Waelkens, sergi açılışında yaptığı konuşmada:´Türkiye, arkeolojik açıdan dünyanın en zengin ülkesi, Mısır başta olmak üzere, bu alanda öne çıkan diğer ülkelerin hiçbirinin çok sayıda ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapabilme konusunda Anadolu ile kıyaslanamayacağı aşikar´ diyerek, bu kazının rüyalarına girdiğini, yaşamını değiştirdiğini anlattı.
Türk basınında, Sagalassos´ta bulunan mezar kalıntılarında DNA yoluyla köken araştırması yaptıkları şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve asla böyle bir amaçlarının olmadığını vurgulayan Waelkens, bu kapsamdaki çalışmaların bir dönem orada yaşamış insanların aile ve akrabalık bağlarını tespit ederek hayat hikayelerini anlamaya yönelik olduğunu dile getirdi.

6 YAŞINDA BAŞLADI
Waelkens, kendi vatanı gibi benimsediği Türkiye´ye gidişini anlatırken; ´6 yaşındayken Truva hakkında bir çizgi roman okudum ve babama, ´Büyüyünce ben de Türkiye´de kazı yapmak istiyorum´ dedim. 1969 yılında, daha 19 yaşındayken Ankara´ya gittim ve Türkiye´yi hemen sevdim. Sagalassos kazıları öncesinde de Türkiye´de birçok arkeolojik araştırmada görev aldım´ dedi.

SON 42 YIL
Son 42 yılına tanıklık ettiği Türkiye´nin bu sürede büyük ölçüde değiştiğini, ekonomik açıdan çok kalkındığını ve şehirlerin birkaç kat büyüdüğünü anlatan Waelkens, ´Değişmeyen şey kırsaldaki misafirperverliğiniz oldu. Bu beni gururlandırıyor, siz de gurur duymalısınız´ şeklinde konuştu.
´Kültür Bakanı´ndan dağdaki çobana kadar herkes bana Marc Bey diye seslenir. Bu şekilde hitapla beni kendilerinden gördüklerini ifade ederler. Ben de Ağlasunluyum ve hiçbir zaman yabancı olarak görülmedim. Bu insanlar benim ailemin parçası´ diyen Waelkens, Türklerin çok çalışkan olduğunu ve bu özelliğin Belçika´daki Türkler arasında da fark edilebileceğini söyledi.

GELECEĞİ MÜTHİŞ
Prof. Dr. Waelkens, ´Bence Türkiye´nin geleceği müthiş olacak. Türkiye Doğu´yla Batı arasındaki köprü. Yakın Doğu´nun merkezi haline gelen Türkiye hızla gelişmeye devam ediyor. Bu müspet trend devam etmeli çünkü bunun imkanları ve Türkiye halihazırda Doğu Akdeniz´in süper gücüdür´ dedi.
Türkiye´nin AB üyeliği konusunda;´Türk hükümeti ve halkı AB sürecinde çok hayal kırıklığı yaşadı. Ben de aynı şekilde büyük hayal kırıklığı içindeyim´ diyen Waelkens, tarihi ve kültürel nedenlerle Türkiye´nin üyeliğine karşı çıkılmasını anlayamadığını belirtti.

OSMANLI HAKİMİYETİ
Prof. Dr Waelkens, ´´Geçmişte Avrupa´nın büyük bir kısmı Osmanlı hakimiyeti altındaydı. Tarihsel olarak Türkiye her zaman Avrupa´nın parçası olmuştur. Avrupa´yla ortak kültürü bulunmaktadır ve Avrupa kültüründeki birçok şey Anadolu´dan gelmiştir´´ diye konuştu.
Waelkens, Tongoran Galya-Roman müzesinde sergilenmeye başlayan eserlerin Türkiye´nin Avrupa dışında olduğunu savunanları yalanladığına işaret etti.
Marc Walkens´in ekibinden Prof. Dr. Jeroen Poblome de Sagalassos kazılarının çok geniş bir alanı kapsadığını ve farklı disiplinlerden faydalanılarak adım adım ilerletilmesi nedeniyle kendilerinden sonraki kuşaklarca sürdürüleceğini ve 500 yıl daha devam edebileceğini kaydetti.

BÜYÜK KATILIM
Sergi açılışına katılan Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü ise sergi açılışının Cumhuriyet Bayramı´na denk gelmesinin kendileri açısından ayrı bir önem taşıdığını söyledi.
Türkiye´de halen 150´nin üzerinde arkeolojik kazının devam ettiğini ve bunlardan 40´a yakınının yabancı arkeologlar tarafından yürütüldüğünü anlatan Süslü, bu çalışmalarda Belçikalıların disiplinli çalışmaları ve en fazla katkıyı yapmalarıyla öne çıktıklarını belirtti.
Yabancı müzelerle bu tür işbirliklerinde, Türkiye´den yasa dışı yollarla çıkarılmış tarihi eserleri bulundurmama şartına baktıklarını anlatan Süslü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın da büyük önem verdiği Türkiye´den kaçırılan tarihi eserlerin iadesinde önemli mesafe aldıklarını ifade etti.
Açılan serginin Belçika´da yaşayan Türk vatandaşlarına ülkelerindeki tarih hazinelerini göstermesi yanında Belçikalılar ve Avrupalıların Sagalassos ve Türkiye´ye ilgisini artıracağını kaydeden Süslü, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay´ın da planlanma aşamasındaki Belçika ziyareti kapsamında bu sergiyi ziyaret edeceğini dile getirdi.

SERGİYİ GEZDİK
Büyük bir katılım ile gerçekleştirilen ´Sagalassos Antik Kenti´ne ait 238 eserden oluşan ve Tongeren´de ki ´ Galya-Roma Müzesi´nde Anadolu´ya ait eserleri görmenin mutluluğunu yaşadık.
YeniHaber Ekibi olarak (Yusuf Cinal, Erhan Yurdayüksel, Adnan Çağhan Yurdayüksel) ve sanatçı Münire Yurdayüksel ile birlikte bu sergiye özel bir gün ayardık..
Bir gün önce açılışı gerçekleştirilen ve Belçikalı Prof. Dr. Marc Walkeens´in bir başka rüyasını gerçekleştirdiği sergiyi muhteşem düşüncesi ile sunan Guy Joosten´i huzurlarınızda tebrik etmek isteriz..
Sagalassos´dan Belçika´ya sadece tarihi bulgular taşınmamış, oradan kuş sesleri, su sesi, Anadolu´nun bozkır ve steplerindeki rüzgar sesi, hatta o toprakların kokusu bile Belçika´ya taşınmış..
Bu serginin açılışına Belçikalılar büyük önem verdiler..Hatta Katolik Louven Üniversitesi´nin en büyük ikinci projelerinden biridir Sagalassos kazıları.. Açılışa Belçika´nın Ankara Büyükelçisi Pol De Witte, Belçikalı iki bakan, belediye başkanları, siyasetçiler, bilim adamları, sanatseverler yanında Türkiye´nin Brüksel Maslahatgüzarı Korkut Tufan, Brüksel Başkonsolosu Mehmet Poroy, Anvers Başkonsolosu Deniz Çakar, Tanıtma ve Kültür Müşaviri Kenzi Güzel Çulhaoğlu da katılarak destek oldu..
Şimdi Sagalassos´un daha iyi tanıtımı, anlatımı için Burdur Valisi Belçika´ya gelerek, sergi ile ilgili tanıtımlarda bulunacağı öğrenildi..
Anlatılacak o kadar çok şey var ki? Size ricamız, Belçika´ya, ayağımıza kadar gelen Sagalassos´u gidip yakından görmeniz ve tanımanız..
Böyle bir sergiye önayak olanlara ve destek verenlere teşekkürler..
http://www.yenihaber.be/go.php?go=30...last_news&pg=1