Saygı değer hukukcu arkadaşlar beni biraz aydınlatırsanız çok sevineceğim.

özetlemek gerekirse olay şöyle;
Beş kardeşe, Babadan ve Anneden kalma bir arsa söz konusu. Bundan 25 sene önce beş kardeş veraset çıkarıyor kardeşlerden biri "ben hakkımı istemiyorum ihtiyacım yok siz kardeşlerime bağışlıyorum" diyor fakat verilen bu söz ve şahitler dışında hiç bir yasal evrak veya prosedür uygulanmıyor. Kardeşin bu bağışı üzerine diğer dört kardeş kendilerine düşen arasalarını aralarında anlaşarak dörde bölüyorlar. her kardeş evlerini yapıyor ama hala arsa müşterektir kanunen bölünmemiştir.

Geçtiğimiz günlerde mitahitin biri çıka geldi bu kardeşleri bir araya topladı. "Arsalarınızın m2 350 tl veriyorum oda yaptıracağım apartmanda yarımşar daire düşer kişibaşı" dedi ve "üzerindeki evleriniz beni alakadar etmez" dedi bunu duyan beşinci kardeş bağışladığı hissesini bağışlamaktan vazgeçti ve mütahite satmaya karar verdi.

sorum şu;

1 Beşinci kardeşin bu sözü üzerine ev yaptıran diğer kardeşler mahkemede şahitler ile bir hak idda edebilirlermi?
2 Beşinci kardeş hakkı olanı alıp mütahite satma durumunda, diğer kardeşlerde satmak zorunda bırakılınırmı ve evlerine karşılık hiç bir ücret ödenmeden sadece arsaların miktarı ödenerek evleri yıkılırmı?