Hayırlı günler size 2 konu hakkında soru soracağım biz bir oto kiralama şirketin 1 adet 1 günlüğüne araç kiraladık fakat ben araç kullanmasını bilmiyordum, yanımda komşumun çocuğu vardı 21 yaşlarında arabayı kiralarken oda kefil olmak istedi fakat ehliyeti yanında değildi ve arabayı kiralarken 1 adet 2.000,00TL bedelli bono imzalattılar , arabayı kiralayan çocuk arabanın anahtarını komşunun çocuğuna verdi biz arabayı alıp uzaklaştık ve araç kira süresi bitiminde arabayı kiralamacılara teslim etmesi için teminet senetinde kefil olan komşunun çocuğuna arabayı teslim etmesini söyledim. Oda teslim ettiği sırada kiralamacı çocuk araçta bazı hasarların meydana geldiğini söylemiş ve komşumun çocuğunu dükkanın alt kısmına indirip gasp etmişler sonra gasp edilen çocuk bizi arayıp yardım istedi bizde polis ile birlikte oto kiralamacıların dükkanına gittik ve bana ve yanımdaki insanlara tehdit ve hakarette bulundular borcu ödememi söylediler ilk başında 960.00TL borç çıkardılar (gerçekte arabada hasar yok hiç bir hasar belgesi felan göstermediler ) ödemem konusunda beni sürekli tehdit ettiler sonra oto kiralamacı çocuğun babası gerçek dükkanın sahibi beni aradı ve benim haklı olduğumu söyledi dükkana gitip borcun yarısını ödeyip hiç bir borcun yoktur diye sana kağıt verecekler dedi ve bende kurtulmak için kabul ettim ve geri kalan borcuda senette kefil gözüken çocuktan alacağız dediler ödedim seneti istedim senet yanımızda değil sana borcun yoktur diye ibraname verelim dediler ve borçudan alacağımızı aldık başkada alacağımız yoktur diye ibraname verdiler ve bende oradan uzaklaştım yaklaşık 1-2 hafta sonra 2.000,00TL senedi icra takibine koymuşlar bende bu suretle avukat tutup menfi tespit davası açtık ve davalı oto kiralamacı sahibi çocuğun babası tam 6 duruşmaya gelmedi 7 duruşmada geldiğinde ibranamedeki yazılar imzalar ve kaşe bana ait değildir 16 yaşındaki oğluma aittir dedi hakimde bize oğlumu attı imzayı dedi bizde oğlu attığı için evet dedik ve davalıya yemin ettirdi hakim davalı tamam 480.00TL borcunu ödedi fakat 1.520,00TL daha alacağımız var dedi ve yemin etti hakimde açmış olduğumuz davayı reddetti(gerçekte davalı benim haklı olduğumu söyledi ve başkada borcumun olmadığımı söyleyerek ibraname vereceklerini söylediler sözde bana böyle bir şey dememiş fakat elimizde ses kayıtları ve görüntüler var) bizde davalının çocuğu hakkında savcılığa şikayette bulunduk ve hakkında çocuk mahkemesinde özel belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçundan dava açıldı sizce bu davayı kazandığımda tazminat alabilirmiyim beni tam 7.000,00TL zarara soktular bu icra dosyası ibraname ve tüm dosya kapsamından belli davayı kazandığımda hangi mahkemede dava açmam gerek ve ne kadar tazminat talep edebilirim cevaplarınızı bekliyorum.