+ Konuyu Yanıtla
6 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon
51 den 60´e kadar toplam 121 ileti bulundu.

Konu: Vicdani ret ve mecburi hizmet

Vicdani ret ve mecburi hizmet Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vicdani ret ve mecburi hizmet

7 yıl subaylık yapmış bunun 4 yılı dağlarda, sınırlarda kalmış ve terörde bacağından yaralanmış bir subaydım. Bu hali hazırdaki hilkat garibesi düzen , insan hayatının çok büyük bir bölümüne ipotek koyan, meslekten istifa etmek isteyen personeline firar suçu işlettiren ve katillerle birlikte hapis yatırtan bir düzen bana bunları çekmemek için "Vicdani Retçi" oldum dedirtebildiyse gelin gerisini siz düşünün.
    Dünya üzerinde insanına değer vermeyen düzenler yıkılmaya mahkumdur. Ben 30 yıldır bitmeyen terörün en büyük sebebinin "insanına değer vermemenin" bir mahsülü olduğuna inanıyorum. Klavye milliyetçiliğine ve sanal kahramanlıklara karnım tok.

Daha dün gibi hatırlıyorum Avrupa İnsan haklarında hakkını arayan bir çok insana vatan haini gözüyle bakan bazıları şimdi ergenekon, balyoz vs davalardan dolayı yıllardır suçluluğu kesinleşmeden, tutuklu olarak hapiste yatınca kendileri Avrupa İnsan hakları mahkemesinde haklarını arar oldular. Unutmayın hukuk bir gün herkese lazım olur.

Hukuki NET Güncel Haber

Vicdani ret ve mecburi hizmet konulu yargıtay kararı ara
    Vicdani ret ve mecburi hizmet konulu hukuk haber
    Konu ataker57 tarafından (19-11-2011 Saat 14:55:52 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı john gotti rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bakın sapla samanı karıştırmayın.o vicdani retçiler hain adamlardır.5 ay askerlik yapmayı bile kendine zor görüyorlar.bazıları burda bende vicdani ret çi olacam filan yazmış.bunu söylemeye utanmıyomusunuz.vicdani ret diye ortada gezen adamlar yarın bugün memleket işgal edilse kılını kıpırdatmaz hatta işgalcilerle işbirlikçiliği bile yapar.bazıları yazmış yok aihm e gidecem.şunu da unutmayın böyle birşey yaparsanız bu lekeyi bir ömür taşırsınız.mesleği yapmak istemiyorsan firar eder gidersin.cezanı da çekersin.bu vicdani reti çıkaran hükümetin amacı türk ordusunu zayıf düşürmek.ülkeyi bölmek parçalamaktır.bu adamlar türk düşmanıdır.bu konuyu bu konuyu bence bir daha düşünün.yanlış şeyler yapmayın.ayrıca bende firariyim.he 15 yıl zorunlu hizmet çok saçma birşey ama bunu kalkıpda aihm gibi teröristler lehine karar veren bir mahkemeye taşımak çok yanlış.

Firar ettim diye benimle konusmayi kesen arkadaslarim oldu, hatta daha da ileri gidip "kimbilir hangi garibanin hakkini yiyerek askeri liseye ve harp okuluna gittin, o garibanin önünü keserek girdin, simdi de firar ettin, oh ne ala memleket" diyen oldu, "yemek yedigin kaba pisledin sen" diyen de oldu. Sirf meslegimi degistirmek istedim diye ha, baska birsey yapmadim. Habertürk gazetesinde Umur Talu mailimi dikkate alip köşesinde yazdığında "helal olsun, iyi gidiyorsun walla" diyen arkadaslarim, ayni haberi Zaman gazetesinde cikartma firsati dogdugunda "TSK dusmanlarina malzeme veriyorsun, vatan hainisin sen" dediler. Ne farki vardi kimin yazdiginin? Simdi bunca sacmaliklarin uzerine senin laflarin sasirtmiyor beni artik. Sacma sapan bir mesaj, ne lekesinden bahsediyorsun anlamadim? Fakat, bizati firar etmis birisi gelip "böyle birşey yaparsanız bu lekeyi bir ömür taşırsınız" diyor, burasi manidar.
    Ben mesela yurtdisinda firariyim, biliyorsundur diger forumlarda da bunu dile getirdim defalarca, pasaportun suresi bitene kadar sorun yok simdilik. Umarim bu konular hallolucak o tarihe kadar da, ben umitliyim bu konuda. olmazsa da konsolosluktan pasaport yeniletmeyi, o da olmazsa bulundugum ulkeden siginma istemeyi denemeye kadar degisik opsiyonlari deneyecegim. Bana ne diyeceksin john gotti? Bu leke ile yasayabilir miyim sence?

Kimseye burada ahlak, vatan sevgisi bilmem ne dersi vermeye kalkmayin. Herkes kendi bacagindan asilir john gotti, ben tum cabalarima ragmen sesimizi duyuramadigimizi goruyorum. Hala dun bir gazetenin muhabiri, "Anlayamadim, askeri liseye giden herkes bu durumda degil herhalde yani bir noktada devam edip etmeme hakki olmuyor mu? Yani illa herkes subay mi olmak zorunda? Tegmenken birakilabiliyor mu? Cehaletimi mazur gorun, bu durumdan haberdar olmadigim gibi kafam da almadi. Sizin durumunuzda kac asker vardir sizce?" yazdi.

o yuzden de yukariya "Vicdani ret mi olur ne olursa olsun biz de 15 yil zorunlu hizmet ile askerligi meslek olarak yapmak istemeyenlere hapis cezasi gerektirmeyen bir çözüm istiyoruz." yazdim. PKK'lilarla birlikte mi af getirirler bize, askeri ceza kanunu mu degistirirler, anayasayi mi yeniden yazarlar, vicdani retçilere mi dahil ederler nasil yaparlar bilmiyorum, artik umrumda da degil, yeter ki çözülsün bu saçmalik. Tek birsey söylemek istiyorum: Burada mesaj yazan, paylasimda bulunan, iyi niyetli insanlara bam güm kafa göz bilmeden dinlemeden saldirmayin arkadaslar. Yapici olun, amaç çözüm bulmak şu lanet konuya, bağcıyı dövmek degil.

Nerede
    ankara
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Askerligi gonulluluk esasina gore duzenleser keske de gorebilsek vatansever sayisini..UNutmayin ki BUyuk taarruzdan evvel Turk Ordusunun yarisi firar etmistir.Bu nedenle klavye milliyetciligine karnimiz tok.Zaten siz degil misiniz sosyal paylasim sitelerinde siyah kurdeleler baglayip duygusal sloganlar atan sonra eller havaya fotogeaflarini utanmadan alt alta yapistiran.Mecburi hizmet ne kadar utanc duyulacak bir mesele ise mecburi askerlikte bir o kadar utanc vericidir.Zaten aydinlasmak ta budur bence mecburiyetin karsisinda durmak.Eger bir ulkede kutsal sayilan vatan borcu 10 nin euroya satin alinabiliyorsa artik kutsalligini kaybetmistir ve bir somuru nedeni olmaya mahkum olmustur.Insanlarin gencligini vaktini emegini somuren bir kavrama donusmustur.Vicdani ret isini gectim askerlik toptan profesyonel olmali

İletiler
    139
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı john gotti rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    ayrıca bu hükümet ülkesine seven adamlar için kanunlar çıkarmaz.nerde hain,türk düşmanı varsa onlar lehine karar çıkarır.bundanda pek birşey beklemeyin.bir tane ermeni gitmiş aihm e vermiş.burda bazı adamlarda çıkmış o ermeni gibi bende vicdani retçi olacam diyor.ermeni askerlik yapmak istemiyorsa defolur gider ermenistana.bakın buna destek veren adamlar kendilerini değil bütün bu forumdaki insanları bu sözleriyle töhmet altında bırakıyor.sanki mesleği bırakmak isteyen bütün subay astsubay bu adamlar gibi düşünüyo.he benim o ermeniden farkım yok diyosan sende defol git başka yerde yaşa.
    Klasik kahvehane muhalifi muhabbeti...

-Ermeni askerlik yapmak istemiyorsa defolup gider Ermenistan'a demişsin. İşte sen ve senin gibilerin faşist zihniyetidir bu ülkeyi bunca yıldır batağa sokan, hükümet değil. Aynı şey Türklere yapılsa, Almanya herhangi bir sebepten ötürü bünyesindeki tüm Türklere defolun ülkenize dönün dese, ırkçı faşist bilmem ne diye yeri göğü birbirine katardınız değil mi?

-Bu olayların gündeme gelmesi çok iyi oldu, millet artık askerliğin bu ülkede ne olduğunu yavaş yavaş anlamaya başladı. Komutanlara köle gibi hizmet etmekle, tuvaletlerini temizlemekle vatan borcu ödenmez. Adam hizmette kusur ederse, tuvaletleri iyi temizlemezse ceza yiyecek, dayak yiyecek, kendi de biliyor. Gitmeme imkanı varsa niye gitsin ki?

Ha bir de hayatında kimseye bir yumruk bile atmamış 20 yaşındaki çocuğun eline silahı verip de 30 senedir insan öldürüp dağlarda yaşayan katillerin önüne atmak da askerlik değildir. Profesyonel ordu diye bir şey var, bu iş için profesyonel adamını yetiştirir onları gönderirsin, ya da her gün şehit verip ağlarsın. Ama bugüne dek şehitleri ve terörü kendine dayanak yapan ''bazıları'', milletin beynini böyle yıkıyor işte, her Türk asker doğar vs...

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Askerlik yapmayı reddedenlere 'vicdani ret' hakkı tanınmasıyla ilgili tasarı, gündeme damgasını vurdu. Tasarıyla ilgili tarih vermeyen Bakan İsmet Yılmaz, yurtdışındaki örneklerinin incelendiğini belirtti. Yılmaz, "Arkadaşlar bakıyorlar, ortak bir çalışmayı getirecekler." dedi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, vicdani ret ile ilgili yurtdışındaki örneklerinin incelendiğini belirterek, "Arkadaşlar bakıyorlar, ortak bir çalışmayı getirecekler." dedi. Parlamento'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Yılmaz, Adalet Bakanlığı'nın vicdani ret konusundaki çalışmalarının devam ettiğini belirtti. "Yurtdışındaki örneklerine bakıldı mı?" sorusuna da "Arkadaşlar hepsini aldılar, yurtdışındaki uygulamalarına bakıyorlar." karşılığını verdi. Bakan Yılmaz, yurtdışındaki örneklerinin yanı sıra AİHM'nin vicdani ret ile ilgili kararlarının da incelendiğini kaydetti.

Bu arada AİHM'nin 'Türkiye Kararları, Sorunlar ve Çözüm Önerileri Konferansı'nın açılışının ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tharbjorz Jagland, ortak basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin Türkiye'de vicdani ret konusuyla ilgili yapılacak düzenlemelere ilişkin sorularını cevaplayan Jagland, Avrupa'daki standartları anlattı. Jagland, "Normal standarda göre Avrupa'da vicdani ret hakkı var. Tarihte şu görülmüştür ki bu hakkın tanınması askerî gücü tehdit etmiyor, askerî güce zarar vermiyor. Tam tersine hem ülke kamu düzeni hem de bireylerin hakkının korunması bu alanda mümkün olabiliyor." ifadelerini kullandı. Bakan Ergin de aynı yöndeki sorular üzerine Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Türkiye'ye yönelik bu konuda bir talebi bulunduğunu aktararak, "Bu taleple ilgili bir çalışma yapılıyor, ama bu çalışmada değişik seçenekler masanın üzerinde. İlk etapta AİHM'nin ihlal kararının gerekçesindeki hususların giderilmesi hedeflenecektir ama Türkiye'nin kendi ihtiyaçları, Milli Savunma Bakanlığı'mızın, Genelkurmay Başkanlığı'mızın görüşleri ve ihtiyaçları bizim için önemli. Bu çalışma tamamlandığında Bakanlar Kurulu'nda bu konuyla ilgili müzakere yapılacak." şeklinde konuştu.

Vicdani ret nedir?

vicdani ret, bir bireyin politik görüşleri, ahlakî değerleri veya dinî inançları doğrultusunda zorunlu askerliği reddetmesidir. vicdani reddin resmileşmesi yirminci yüzyılın başlarına denk gelmektedir. İngiltere, 1916'da vicdani reddi anayasasına dahil etti. İngiltere'yi 1917'de Danimarka, 1920'de de İsveç izledi. vicdani ret hakkı, günümüzde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından temel insanî hak olarak kabul edilmiştir. AB üyesi Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Portekiz, Slovakya ve Slovenya'da zorunlu askerlik hizmeti yok. Diğer ülkelerde ise alternatif kamu hizmeti uygulanıyor. Alman vicdani retçiler, askerlik süresi olan 9 ay boyunca gençlik, aile, kadın ve sağlık bakanlığına bağlı federal sivil servis ofisleri tarafından alternatif hizmet yerlerinde çalışıyor.

http://www.haberaktuel.com/vicdani-r...ri-501037.html

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gökmenler rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Askerligi gonulluluk esasina gore duzenleser keske de gorebilsek vatansever sayisini..
    Nicelik olarak %10-20 olsa bile, nitelik olarak %80-%90 olacağını düşünüyorum.
    Her işte bu böyledir. Askerlikte de böyledir.
    İlgili sözü hatırlatayım: "Bir işyerindeki işlerin %90'ını çalışanların %10'u yapar. İşlerin diğer %10'unu da işçilerin diğer %90'ı yapar."

Nerede
    ankara
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Nicelik olarak %10-20 olsa bile, nitelik olarak %80-%90 olacağını düşünüyorum.
    Her işte bu böyledir. Askerlikte de böyledir.
    İlgili sözü hatırlatayım: "Bir işyerindeki işlerin %90'ını çalışanların %10'u yapar. İşlerin diğer %10'unu da işçilerin diğer %90'ı yapar."
    Aynen yazdiklariniza katiliyorum ama benim vurgulamak istedigim sayisal gerceklik.Arkadaslar bilgisayar basina gecince kahraman kesiliyorlar. Ozellikle sosyal paylasim sitelerinde orneklerine sikca rastlanabilir. Ben o bolgede gorev yaptim firar ettim dogru ama cepheden kacmadim. Herkesin kendine gore nedenleri var. Bu sahte kahramanlara soylenecek tek bir soz var " askerlik subesi orda bakin hatta profesyonel er alimi da basladi buyrun meydan sizin" profesyonel erlik demisken ¨; acilan kadrolarin 10 bin civainda basvuru sayisinin ise 3 binlerde kaldiginida basindan takip etmissinizdir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    .olmazsa da konsolosluktan pasaport yeniletmeyi, o da olmazsa bulundugum ulkeden siginma istemeyi denemeye kadar degisik opsiyonlari deneyecegim.
    Siginma bi secenek olabilir benim arastirdigim kadariyla bulundugun ulkenin uygulamalarina gore siginma talebinin kabul edilmesi degisiklik gosterebilir. Esasinda ben burda siginma talebinde bulunmak icin randevu almistim fakat bekleme suresinde farkli imkanlar bulunca sorunumu halledip siginma talebinde bulunmadim randevuya da gitmedim. Ama bu sirada avukatla gorusup bilgi almistim. Profosyonel asker oldugum icin siginma talebinin reddedilme ihtimalinin yuksek oldugu cevabini aldim.Tabi riskli bir durum. Ama pasaportta sorun cikartirlarsa tekrar basvuruda bulunmayi denemekte zarar olmaz diye dusunuyorum. Senin bu konuda edindigin bir tecrube var mi?

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

http://www.haberturk.com/gundem/habe...icdani-ret-yok

Özdağ'ın ''istemeyen askere gitmeyebilir'' şeklinde bir ifadesi olduğunun hatırlatılması üzerine Yılmaz, ''Yok kardeşim. Türkiye'de zorunlu askerlik var, olacak. Hiçbir sıkıntı da yok'' ifadelerini kullandı.

Haydi geçmiş olsun, dağılın herkes evine

Nerede
    HATAY
    İletiler
    55
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir kere de şu konu ile ilgili(15 yıl mecburi hizmet) artık somut bir adım atılacağı ile ilgili bir haber duysak, gerçekten çok fazla birşey mi istemiş oluruz!! Bu hukuksuzluğa bu adaletsizliğe neden kamuoyu ve siyasi yetkililer bu kadar duyarsız olabiliyor ya da birşeyler oluyor da biz olanlardan haberdar değiliz.. Daha ne yapalım artık bu konunun ele alınabilmesi için???

+ Konuyu Yanıtla
6 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: