+ Konuyu Yanıtla
5 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon
41 den 50´e kadar toplam 121 ileti bulundu.

Konu: Vicdani ret ve mecburi hizmet

Vicdani ret ve mecburi hizmet Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    75
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Vicdani ret ve mecburi hizmet

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=77

Arkadaşlar; Vicdani ret yasası geçmek üzere. Tüm ajanslara flaş haber düştü. Ben vicdani retçiyim diyeceğim. Bence tek kurtuluşumuz bu olacak. Bakın bedelli askerlik lobisi kazandı. Vicdani ret lobisi bile kazandı. Biz malesef sesimizi duyuramıyoruz. Ben artık mecburi hizmetin kaldırılacağını düşünmüyorum.Yapmadığımız çaba kalmadı. Bu hükümete bile malesef bir türlü sesimizi dinletemedik. Tek çıkış yolunu vicdani ret yoluyla görüyorum bakalım yasalaşırsa deneyeceğim, hayırlısı artık.

Hukuki NET Güncel Haber

Vicdani ret ve mecburi hizmet konulu yargıtay kararı ara
    Vicdani ret ve mecburi hizmet konulu hukuk haber
    Konu ataker57 tarafından (14-11-2011 Saat 23:54:20 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bu hafta içinde yada haftaya bu işin biteceği söyleniyor hükümet cephesinden; hala bir fikir dayanışması yok arkadaşlar bari burdan yırtalım hiç mi ümit yok ??
    Konu checktar tarafından (15-11-2011 Saat 22:53:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

öncelikle merhabalar..
    ben firari dönemi bitirmiş, 200gün cezasını çekmiş bir kişiyim.
    arkama dönüp baktığımda yaşadıklarımdan ötürü böyle bir muameleyi hak ettiğimi düşünmüyorum ve bununla ilgilide hakkımı aramak istiyorum. AİHM ne kadar gideceğim bu konuda neler yapılabilir? daha önce yapılanlar nelerdir? bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim.. teşekkürler şimdiden

Nerede
    ankara
    İletiler
    27
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yazmadigim yer kalmadi bu firar isiyle ilgili hatta Cumhurbaskanina bile yazdim bari vatandasliktan cikarinda yurtdisinda vatandaslik islemlerimiz kolaylassin hic olmazsa zaten kime yarari olmus TC vatandasi olmanin simdiye kadar hic bi faydasini gormedigim gibi bir de hapis cezasi hazirda bekliyor. Neyse kotu konusmayayim ama bu hukumetinde bir sey yapacagi yok gibi bas bas bagirdiklari ileri demokrasi avrupa kriterleri falan filan konusmalari sonunda Avrupadan sadece sigara yasagini getirebildiler, ozgurluklere gelince muhatab bile alinmiyoruz...

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İşte 'vicdani ret'in sürpriz ayrıntıları...

Askere gitmemek için ‘vicdan’ını gösterene kamu nöbeti verilecek..

Bedelli askerliğin gündemde olduğu bu günlerde şimdi de askere gitmek istemeyen ve adları ‘vicdani ret’çiye çıkanlara yasal düzenleme sürprizi geldi. Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile konu hakkında ortak çalışma yaptıklarını açıkladı. Vicdani retçilere kamu hizmeti gündeme gelebilir...

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in “vicdani ret” ile ilgili çalışma yaptıklarını açıklaması, vicdani retçiler için umut ışığı oldu. Profesyonel askerliğe geçilmesini isteyen vicdani retçilere göre yeni yasa taslağının içeriği büyük önem taşıyor. Taslaktan habersiz olduklarını dile getiren vicdani retçiler, zorunlu askerliğe karşı zorunlu sivil hizmet anlayışını da kabul etmediklerini belirtiyorlar.

Bakan Yılmaz takvim vermedi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise vicdani ret ile ilgili yurtdışındaki örneklerinin incelendiğini belirterek, ‘Bir takvim veremiyorum. Arkadaşlar bakıyorlar, ortak bir çalışmayı getirecekler’ dedi. CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’da “vicdani ret” konusunda hazırladıkları kanun teklifini yakında TBMM’ye sunacaklarını açıkladı.

‘Densiz bir teklif’

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hükümetin, askerlikte vicdani ret çalışmasına çok sert bir dille karşı çıktı. Vicdani ret çalışmasını külliyen reddedeceklerini vurgulayan Bahçeli, “Anlaşılıyor ki artık milletin bugünkü siyasi iktidarı vicdanında ret dönemine giriyor. Türkiye’ye her an bir belanın sarkabileceği bir ortamda, bir Bakanın vicdani ret konusunu gündeme getirmesi kadar yakışıksız, densiz bir teklif söz konusu olamaz” diye konuştu.

İşte alternatif hizmetin kuralları

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Genel Müdürlüğü’nün Haziran 2002’de ele aldığı rapor AİHM’in vicdani ret konusundaki içtihad değişikliğinin temelini oluşturuyor. ‘Zorunlu Askerlik Hizmetine Karşı Vicdani Ret’ adını taşıyan raporda alternatif hizmetin çerçevesi şu şekilde çiziliyor, “Alternatif hizmet askeri değil sivil hizmeti kapsamalı ve kişi kamunun çıkarına olan bir noktada kamu hizmeti için çalışmalıdır. Sadece silah kullanmayı reddedenler için üye devletler silahsız askeri hizmet sağlamalıdır. Alternatif hizmetin süresi askeri hizmet süresinden uzun olamaz ve kabullenilebilir seviyede olmalıdır. Alternatif hizmette bulunan vicdani retçinin sosyal ve ekonomik hakları orduda görevli bir kişiden daha az olamaz.”

6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası var

Türkiye’de vicdani retçi olduğunu açıklayanlar yeni Türk Ceza Kanunu’nun 318. maddesine göre yargılanıyor. Bu maddeye göre “Halkı askerlik hizmetinden soğutacak etkinlikte teşvik veya telkinde bulunanlara veya propaganda yapanlara 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir. Fiil basın ve yayın yolu ile işlenirse ceza yarısı oranında arttırılır.”

‘Avrupa’da var, askeri güce zarar vermiyor’

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tharbjorz Jagland, Avrupa’da “vicdani ret” hakkının bulunduğunu belirterek, “Bu hakkın tanınması askeri gücü tehdit etmiyor, askeri güce zarar vermiyor. Tam tersine hem ülke kamu düzeni hem de bireylerin hakkının korunması bu alanda mümkün olabiliyor” dedi. Jagland, AİHM’in Türkiye’deki yasaların şu an itibarıyla Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine uygun olmadığını belirttiği kaydetti. Adalet Bakanı Sadullah Ergin de, “İlk etapta AİHM’in ihlal kararının gerekçesindeki hususların giderilmesi hedeflenecektir. Savunma Bakanlığı’mızın bir çalışması var, bu çalışma tamamlandığında Bakanlar Kurulu’nda bu konuyla ilgili müzakere yapılacak” diye konuştu.

VİCDANİ RETÇİLER NE DİYOR?

Erkan Ersöz (Vicdani retçi): “35 yaşındayım. Askere gitmedim. Vicdani ret açıklamamı 2003 yılında yaptım. Bize göre isteyen askere gitmeli, istemeyen gitmemeli. Bedelli askerliğe de karşıyım. Hükümetin tepeden inme yasal düzenlemesi söz konusu. AB’den gelen baskıyla bu yasa çıkarılmak isteniyor”

Ercan Aktaş (Vicdani retçi): “39 yaşındayım. Askerliğimi yapmadım. Şimdiye kadar herhangi bir hukuki sorun da yaşamadım. Vicdani retin yanında total retçiler vardır. Total ret ise hem askeri hem sivil hizmeti tanımamaktır. Ben, total retçiyim.”

Oğuz Sönmez (Savaş Karşıtları internet sitesinin editörü): “15 aylık askerliğe karşı, 3 yıl sivil hizmet gibi talepler olursa bu bizim açımızdan kabul görmez. Zorunlu askerliğin kaldırılmasını istiyoruz. AB üyesi birçok ülkede zorunlu askerlik kaldırıldı. Askerlik gönüllülük esasına göre profesyonel bir hizmet olmalı. Türkiye’de vicdani ret hakkı kullanmak isteyenler, askerde bu taleplerini dile getirirse emre itaatsizlikten ceza alıyorlar. Osman Murat Ülke, 8 kez ceza aldı ve 701 gün hapis yattı.”

Hülya Üçpınar (Retçilerin avukatı): “Yeni düzenlemenin ne olacağını bilmiyoruz. Vicdani ret konusunu belirleyecak yasa tasarısı çok önemli. Acilen bir düzenlemeye gidilmesini istiyoruz. Müvekkilim Murat Ülke’nin durumu da mercek altında. Uzun süre hapis yattı.”

http://haber.gazetevatan.com/iste-vi...11057/1/Gundem

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çok önemli gelişmeler oluyor. Bizi de kapsamasi tek dileğim. Vicdani ret mi olur ne olursa olsun biz de 15 yil zorunlu hizmet ile askerligi meslek olarak yapmak istemeyenlere hapis cezasi gerektirmeyen bir çözüm istiyoruz.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Arkadaşlar, haberlerden izlediğim kadarıyla bizi ilgilendirebilen hiç madde gündemde değil.Aksine zorunlu askerliğe devam diyor adalet bakanı. Yani pek birşey ummayalım derim.Ama biz kamuoyu oluşturmaya devam ısrarla. Bu arada sn.medya mensuplarıda unuttu bizleri sanırım

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bakın sapla samanı karıştırmayın.o vicdani retçiler hain adamlardır.5 ay askerlik yapmayı bile kendine zor görüyorlar.bazıları burda bende vicdani ret çi olacam filan yazmış.bunu söylemeye utanmıyomusunuz.vicdani ret diye ortada gezen adamlar yarın bugün memleket işgal edilse kılını kıpırdatmaz hatta işgalcilerle işbirlikçiliği bile yapar.bazıları yazmış yok aihm e gidecem.şunu da unutmayın böyle birşey yaparsanız bu lekeyi bir ömür taşırsınız.mesleği yapmak istemiyorsan firar eder gidersin.cezanı da çekersin.bu vicdani reti çıkaran hükümetin amacı türk ordusunu zayıf düşürmek.ülkeyi bölmek parçalamaktır.bu adamlar türk düşmanıdır.bu konuyu bu konuyu bence bir daha düşünün.yanlış şeyler yapmayın.ayrıca bende firariyim.he 15 yıl zorunlu hizmet çok saçma birşey ama bunu kalkıpda aihm gibi teröristler lehine karar veren bir mahkemeye taşımak çok yanlış.

Nerede
    İSTANBUL
    İletiler
    20
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ayrıca bu hükümet ülkesine seven adamlar için kanunlar çıkarmaz.nerde hain,türk düşmanı varsa onlar lehine karar çıkarır.bundanda pek birşey beklemeyin.bir tane ermeni gitmiş aihm e vermiş.burda bazı adamlarda çıkmış o ermeni gibi bende vicdani retçi olacam diyor.ermeni askerlik yapmak istemiyorsa defolur gider ermenistana.bakın buna destek veren adamlar kendilerini değil bütün bu forumdaki insanları bu sözleriyle töhmet altında bırakıyor.sanki mesleği bırakmak isteyen bütün subay astsubay bu adamlar gibi düşünüyo.he benim o ermeniden farkım yok diyosan sende defol git başka yerde yaşa.

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı john gotti rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    bakın sapla samanı karıştırmayın.o vicdani retçiler hain adamlardır.5 ay askerlik yapmayı bile kendine zor görüyorlar.bazıları burda bende vicdani ret çi olacam filan yazmış.bunu söylemeye utanmıyomusunuz.vicdani ret diye ortada gezen adamlar yarın bugün memleket işgal edilse kılını kıpırdatmaz hatta işgalcilerle işbirlikçiliği bile yapar.bazıları yazmış yok aihm e gidecem.şunu da unutmayın böyle birşey yaparsanız bu lekeyi bir ömür taşırsınız.mesleği yapmak istemiyorsan firar eder gidersin.cezanı da çekersin.bu vicdani reti çıkaran hükümetin amacı türk ordusunu zayıf düşürmek.ülkeyi bölmek parçalamaktır.bu adamlar türk düşmanıdır.bu konuyu bu konuyu bence bir daha düşünün.yanlış şeyler yapmayın.ayrıca bende firariyim.he 15 yıl zorunlu hizmet çok saçma birşey ama bunu kalkıpda aihm gibi teröristler lehine karar veren bir mahkemeye taşımak çok yanlış.
    Baştan sona kadar şaçma sapan bir ileti.Duramıyorum işte böyle olunca.

1-Siz nasıl 15 yıl zorunlu hizmeti çok saçma bulup firar ettiğinizi belirtmisseniz,o insanlarda mecburi askerliğe karşı çıkıyorlar.Dünyada örnekleri çok bunun.

2-Hükümeti Türk düşmanı olmakla ve ülkeyi parçalamakla suçlamıssınız,bu kanıya nereden vardınız.Çok vahim ve saçma sapan bir iddia.İçi boş.

3-AİHM terörislerin lehine karar veren bir kurum mu ? Orası "İNSAN" hakları mahkemesi kardeş.

Ben ordu mensubu değilim,özel sektörde çalışıyorum.Tutupta mecburi askerliğe karşıyım,devlet dairelerinden birinde o süre içerisinde görev alayım diyene veya mecburi askerlik kalksın diyene vatan haini diyemem.Tıpkı Avrupanın bir çok ülkesinde olduğu gibi.

Bunu söylemek ve istemek bence en doğal insan hakkı diye düşünüyorum.Tıpkı sizin 15 yıl mecburi görev süresini saçma olarak gördüğünüz ve firar ettiğiniz gibi.Farkı yok.

Evet doğru sapla samanı karıştırmayalım..
    Konu feyyar tarafından (19-11-2011 Saat 12:37:28 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
5 / 13 Sayfa İlkİlk 12345678910111213 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: