Öncelikle herkese selamlar ,
Kısaca size anlatmak istediklerimi yazayım. Taşeron bir firmada yaklaşık 5 senedir çalışmaktayım fakat zamanla yaşadığım sorunlardan dolayı hakkımı aramak ve yapılan haksızlıkların ne olduğunu öğrenmek istiyorum .Öncelikle işyerine girerken 850 TL ye anlaştım fakat hiçbir zaman maaşımı bankadan almadım hep elden parça parça aldım. Asıl öğrenmek istediyim ise şu : Maaşlarımızın haricinde bize bir kağıt getiriliyor asğari geçim indirimi gibi bir kağıt tam olarak bilmiyorum 50 TL küsür lük. Bu ücreti biz aldığımıza dair imza atıyoruz ama bu parayı göremiyoruz. Sorun su , bu para maaşın içerisinde mi yoksa ayrıca onu bize vermeleri mi gerekiyor yada bankaya mı yatırmaları gerekiyor hep aldığımıza dair bir imza sözkonusu ama maaşımızın içerisindemi yoksa haricinde mi kimse bizi bilgilendirmiyor. Bunu öğrenmek için müdürümüze sordum fakat bana bazı şeyler zırvaladı, işte çalıştırılması gereken sigortalı personel sayısına göre falan birşeyler söyledi ama anlamadım. ben bu paranın da extradan bize verimesi gerektiyini ve onların bize vermediklerini düşünüyorum SSK ya başvurmalımıyım bu konuda .
Ayrıca bir işçinin kanuni senelik izin hakkı ne kadardır , ve haftalık izin hakkı ne kadardır ? İzine gittiyinde bu ücretten kesilir mi kesilmez mi ? Ciddi anlamda bana yardımcı olursanız çok sevinirim ! şimdiden çok teşekkür ederim