Euro Bölgesi´nin geçici kurtarma fonu EFSF, bölgenin can simidi oldu.

Fransa, İtalya, Belçika, İspanya EFSF´ye daha fazla esneklik verilmesini onayladı.

Tüm Euro bölgesi üyeleri de EFSF´nin esnekliğinin artırılmasına ilişkin değişikliği imzaladı.
Euro bölgesi maliye bakanları gelecekteki EFSF kredilerinin fiyatlaması konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Euro bölgesinde ekonomiyi rayına oturtmak için zamana ihtiyaç var.

İrlanda, portekiz borçlanma programlarını uygularken,
Yunanistan´a yapılacak yeni yardım diliminin serbest bırakılması konusu, ülkenin borç yapılandırma kararlarına uyumuna istinaden verilmek üzere Ekim ayına bırakıldı.

Euro bölgesi maliye bakanlarının Yunanistan hakkındaki ortak görüşlerinde programın tam olarak uygulanmasının kritik olmaya devam ettiğini vurgulanıyor.

IMF ve Avrupa Merkez Bankası temsilcileri Atina´ya yapacakları ziyareti ertelediler.
Polonya´nın Wroclaw kentinde yapılan AB Ekonomi Bakanları toplantısına katılan
Avrupa komisyonu Ekonomi ve Parasal İşlerden Sorumlu üyesi Olli Rehn ;
Yunanistan´ın söz verdiği taahhütlere bağlı olması gerektiğini söyledi.

Yunanistan´ın en kısa sürede devlet memurlarının maaşlarını düşürmesi, özelleştirme çalışmalarını hızlandırması, istihdam piyasasını geliştirmesi için mali önlemler ve reformlar gerçekleştirmesi bekleniyor.

Yunan kamuoyu yardım paketi konusunda hükümete destek vermiyor.
Alman kamuoyu Yunanistan´a yardım yapılmasını istemiyor.
Fransa kamuoyu da bir çok AB ülkesinde olduğu gibi Yunanistan yardımına karşı.

Fransa´da Ifop kamuoyu araştırma şirketinin son anketi, halkın yüzde 68′i , Avrupa ülkelerinin Yunanistan´ı kurtarma operasyonu çerçevesinde Fransa´nın yapacağı katkının artmasını desteklemediğini gösterdi. Anket sonucuna göre Fransızların sadece yüzde 32′sinin bu desteği onaylamasına rağmen,
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Yunanistan´ın kurtarılması için gerekli yardımın yapılması konusunda kararlı olduğunu söylemişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de kamuoyundaki baskıya rağmen Yunanistan´ı desteklediğini her fırsatta dile getiriyor.

Keşke Euro Bölgesi´nin tek derdi Yunanistan olsa !
Suların durulması için;
Zaman çok geç olmadan hızla alınacak tedbirlere ihtiyaç var.

Erhan Yurdayüksel Köşe Yazıları
Belçika YeniHaber Gazetesi - Erhan Yurdayüksel