+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 18 ileti bulundu.

Konu: Soruşturma

Soruşturma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    adıyaman
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Soruşturma

idarici olarak çalıştığım okulda okul müdürü odasındakendisi de dahil 4 kişinin bulunduğu ortamda hakaret ettiği ve tehdit ettiği gerekçesiyle ilçe milli eğitim müdürlüğüne yaklaşık 8 ay önce şikayet ettim. olayla ilgili tanığım vardı. inceleme yapıldı inceleme sonucunda müdür hakkında soruşturma süreci başlatıldığını şikayetimin sonuç ya da safahatini öğrenmek için2 ay sonra yazdığım dilekçe ile öğrendim. soruşturma ile ilgili süreç bu tarih itibariyle başlamadı. konu ile ilgli görevlendirilen muhakkiki aradığımda okul müdürününda benim şikayet dilekçemden 5 gün sonra beni ve tanığımı şikayet ettiğini, ve dosyaların birleştirildiğini -sözlü olarak- öğrendim. kendisine 8 ay önce şikayet edildiğimi bugün öğrenmem tuhaf değil
    mi diye sordum. tanığımın sanık yapılmaya çalışılması tanığım üzerinde baskı oluşturmaz mı dedim. ayrıca benim ifademi müşteki olarak mı yoksa sanık olarak mı alacaksınız dedim. müdürün dilekçesinin konusu ile benim dilekçemin konusu tamamen farklı. müdür işbirliği içinde olmamakla yani görevle ilgili suçlamaktaymış. sizden öğrenmek istediklerim.
    1-konusu farklı olan 2 dilekçe ve dosya birleştirilebilir mi?
    2-8 ay önce şikayet edildiysem bu tarih itibariyle resmi olarak bilgi sahibi olmamam usule uygun mudur?
    3- 657 sayılı DMK'ya göre uyarma-kınama- aylıktan kesme- kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarını kapsayan suçlarla ilgili 1 ay içinde soruşturma başlatılması gerekirken bu sürecin başlatılmaması usule uygun mudur? konusu farklı olan müdürn dosyasını birleştirerek(müdürün soruşturma iznine dahil ederek) bu zaman aşımı sorunun üstesinden gelinmesi mümkün müdür?
    4-müdür asılsız iddialar ve dedikodularla ve hakarate tanık olmayan öğretmenleri de sürece katarak (şahit göstererek) itibarımı zedelemektedir. ne yapabilirim.
    bu konu ve süreçte tavsiyeleriniz nelerdir? nasıl bir yol izlemeliyim.
    yardımlarınız için teşekkürler.

Hukuki NET Güncel Haber

Soruşturma konulu yargıtay kararı ara
    Soruşturma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    422
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: soruşturma

Bu bahsettikleriniz sizin kurumunuzun icerisinde olan adli sorusturmalardir. Genelde kotu niyetten kaynakli olarak sizin dediginiz gibi olumsuzluklar olabilir. Konu daha yargiya bile tasinmamis. Dilekce yazarak ve soylediginiz herseyi yazili hale getirerek, idareye konuyu takip ettiginizi gosterin ancak dilekcelerinizde hicbir sekilde kanitlayamayacaginiz sert soylemlere yer vermeyin. "olumsuz etkileyecegi kanaatindeyim", "tarafli olabilecegini dusunuyorum", "tanigimin kendisini baski altinda hissetmesinden endiseleniyorum" gibi tabirler daha uygun olur. Ancak tavsiyem tek tanikla bu islere girmemeniz. Birkac tane daha bulabilirseniz veya onlarin yalan soyledigini ortaya koyabilirseniz daha iyi olur. Ancak gene de idare eger konuyu kapatirsa kendinizi uzmeyin yargiya basvurarak idari islemin iptalini ve adli sorusturmanin baslatilmasini talep edin.

Nerede
    adıyaman
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cevabınız için teşekkürler. hakaret nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunmadığıma çok pişman oldum keşke idareye dilekçe vermek yerine savcıllığa gitseydim. şimdi üzerinden 8 ay geçti zaman aşımına uğradı savcılığa da gidemiyorum. idare müdürünü korumak için her yolu deniyor. tanığım baskı yapılmaya çalışşsa da lehime tanıklık yapacak. ben şikayetçi iken beni ve tanığımı sanık yapma derdindeler ve bir türlü dosyayı bitirmiyorlar. ne yapacağım bilmiyorum? artık yargıya taşıma şansımda kalmadı değil mi?

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    422
    Dilekçeler Sözleşmeler
    2
    Dosya Yükleme
    0

8 ay gectigi icin zaman asimina ugradigini kim soyledi? Yanlis hatirlamiyorsam bir sene muhleti var. Ayrica idarenin yapacagi tahkikat sonuclanirsa ona da ayrica itiraz hakkiniz var. Taniginizin ifadesi sizi iftiraci olma konumundan kurtaracaktir ancak karsi tarafi mahkum etmeye yetmeyecektir. Hukukta masumiyet karinesi geregi supheden sanik yararlanir. Biraz daha somut deliller bulmaya calisin birde karsi taraf yalan soylerken mutlaka bir iki hata yapacaktir onlari bulup somut olarak ortaya koyarsaniz faydali olur.

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nina rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    8 ay gectigi icin zaman asimina ugradigini kim soyledi? Yanlis hatirlamiyorsam bir sene muhleti var. Ayrica idarenin yapacagi tahkikat sonuclanirsa ona da ayrica itiraz hakkiniz var. Taniginizin ifadesi sizi iftiraci olma konumundan kurtaracaktir ancak karsi tarafi mahkum etmeye yetmeyecektir. Hukukta masumiyet karinesi geregi supheden sanik yararlanir. Biraz daha somut deliller bulmaya calisin birde karsi taraf yalan soylerken mutlaka bir iki hata yapacaktir onlari bulup somut olarak ortaya koyarsaniz faydali olur.
    Soruşturma tiyatrolarına yeni bölümler eklenecek gibi duruyor.

Şikayetinizden 5 gün sonra, müdürünüzün de sizden şikayetçi olması, gizli yürütülmesi gereken işlemden, ilgilinin haberdar edildiğini gösteriyor.

Yani, siyaseten henüz bileti kesilmemiş; muteber bir yönetici... Bu durumda kılıcın kimi keseceğini tahmin etmek son derece kolay...

Şikayetinize konu hakaret fiili, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret niteliğinde olduğundan altı aylık şikayet süresine tabi olmayabilir. Savcılığa bir başvuru yapmanızın mümkün olduğunu düşünüyorum.
    Konu Kantaroncu tarafından (21-09-2011 Saat 13:14:00 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu ile ilgili hukuki olarak bir şey yazmayacağım yeri olmasada sadece bu tür kamu kurumlarında
    -sağlık
    -eğitim
    -güvenlik
    -vb diğer
    kamu kurumlarında olsun
    çok kişi çalışılan işyerlerinde olsun bazı kişiler biraz yetki alınca kendinden kıdem bakımından altında kalanları ezmeye çalıştıkları bir gerçek. Hatta bu ast bir bayan ise mobbing türü tacizlerede maruz kaldıkları bilinmekte.

Benim nacizane tavsiyem ise bu tür yerlerde karşınızdaki kişileri anlayabilmek ve iyi niyet dahilinde herkesin işini yapıp görevini huzur ve güven içinde yerine getirebilmesi , zor tabir edilen kişilerle , müdür tabir edilen üstlerle daha iyi anlaşabilmek ve konuşabilmek için karşı tarafı biraz analiz etmeniz bu tür tartışmaların önüne geçecektir diye düşünüyorum.

Örnek bu tür kamu kurumlarında birisi ile tartışmaya gireceğinizi hissediyorsanız karşınızdaki kişiye son zamanlardaki davranış ve konuşmalarına göre kişilik analizi yapabilirsiniz.

Karşınızdaki kişi kendisine verilen yetki ve görevi gerçekten kötüye kullanmaya başlamış ise astlarına iş yaptırıcaz deyipte kötü muamaleye başlamış ise ve görev adına herkese kötü , sert , hakaret vari davranmaya başlamış ise

karşınızdaki kişide büyük ihtimal ya üstünde çok baskı vardır veya ego şişmesi ve ne yaptığını bile bilememe durumu vardır.

Şuraya bir bakın.

http://www.dpsikiyatri.com/hastaliklar.asp

Daha sonra bu tür bir rahatsızlığı olduğunu düşündüğünüz kişiye

http://www.stres112.com/content/view/31/42/
    Buradan rahatsızlığına ilişkin ilaçlar vardır . Buradan hangi ilacın kişiye uygun olduğunu bile anlayabilirsiniz.

Bilhassa karşınızdaki kişide ( her daim muhatab olmak zorunda kaldığınız kamu kurumlarında , işyerlerinde )

http://www.dpsikiyatri.com/hastaliklar16.asp

Burada yazılı bir kişilik bozukluğu var mı yokmu kendinize göre bir tespit yapın derim.

Tabiki bu sizin işiniz değildir. Ama en azından karşınızdaki kişiyi kısaca bir analiz yapıp son 6 aydan beri bir değişim varmı bu tür kişilik bozukluğu , psikolojik rahatsızlıkları varmı bir bakın derim.

Ciddi olarak bu belirtilere yakalanmış bir müdür ile işveren ile veya bir kişi ile karşı karşıya iseniz karşınızdakinin iyiliği için bir psikiyatra gitmesini tavsiye edin veya alın bu linkleri bir kağıda yazıp kendisine okumasını rica edin ve davranışlarının biraz abartılı ve çok agresif ve haksız olduğunu , yaptığınız bir hata varsa bile karşılığının bu kadar sert olmaması gerektiğini telafi edebileceğini vb anlatın derim.

Baktınız hala sorun çıkıyor o zaman hukuki olarak haklarınızı arayın derim.

Önce iyi niyet.

Nerede
    adıyaman
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

müdürün bana hakaret ettiği gün sinirlerim bozulduğu için bir devlet hastanesinin acil psikiyatri servisine gittim 3 gün istirahat verdi hekim. bu rapor işime yarar mı?
    soruşturma geçirdiğime dair hiçbir resmi belgeye sahip değilim. benim hukuki yardım almamı önerir misiniz? yoksa muhakiklerin ifade almaya gelmelerini mi bekleyeyim?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    1.080
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hukuki yardım almalısınız...

Psikiyatr'dan aldığınız rapor lehinizde bir delil olarak sunulabilir. Ancak, salt bu rapora dayanarak bir sonuç elde etmeniz zor olur.

Benzer bir olayda, psikiyatri polikliniğinden alınan raporlar mahkemede hakime sunulunca hakim "iyi de, bu hastalıkların bu olayla bağlantısını gösteren belgen var mı" diye sormuştu. Yani, önce Savcılığa gidip, "hakarete uğradım,psikolojim bozuldu" diye şikayette bulunacak; Savcı sevkederse, psikiyatriste gidecek, ilaç/rapor alacaksınız.

Savcılığa başvurunuz halinde, Savcı "Ön İnceleme" isteyecektir. Ön İnceleme, önceki şikayetinizle birleştirilerek yapılır.

Büyük ihtimal, soruşturma izni verilmeyecektir. Ama, siz, işi sıkı tutup, tanıklarınızı dinletip, delillerinizi muhakkike sunmalısınız.

Daha sonra itiraz hakkınız olacak ve dosya mahkeme önüne gittiğinde, hakimler olayı bütünüyle görüp, ona göre karar verecekler.

Nerede
    adıyaman
    İletiler
    12
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Soruşturma

Alıntı k.alem rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    idarici olarak çalıştığım okulda okul müdürü odasındakendisi de dahil 4 kişinin bulunduğu ortamda hakaret ettiği ve tehdit ettiği gerekçesiyle ilçe milli eğitim müdürlüğüne yaklaşık 8 ay önce şikayet ettim. olayla ilgili tanığım vardı. inceleme yapıldı inceleme sonucunda müdür hakkında soruşturma süreci başlatıldığını şikayetimin sonuç ya da safahatini öğrenmek için2 ay sonra yazdığım dilekçe ile öğrendim. soruşturma ile ilgili süreç bu tarih itibariyle başlamadı. konu ile ilgli görevlendirilen muhakkiki aradığımda okul müdürününda benim şikayet dilekçemden 5 gün sonra beni ve tanığımı şikayet ettiğini, ve dosyaların birleştirildiğini -sözlü olarak- öğrendim. kendisine 8 ay önce şikayet edildiğimi bugün öğrenmem tuhaf değil
    mi diye sordum. tanığımın sanık yapılmaya çalışılması tanığım üzerinde baskı oluşturmaz mı dedim. ayrıca benim ifademi müşteki olarak mı yoksa sanık olarak mı alacaksınız dedim. müdürün dilekçesinin konusu ile benim dilekçemin konusu tamamen farklı. müdür işbirliği içinde olmamakla yani görevle ilgili suçlamaktaymış. sizden öğrenmek istediklerim.
    1-konusu farklı olan 2 dilekçe ve dosya birleştirilebilir mi?
    2-8 ay önce şikayet edildiysem bu tarih itibariyle resmi olarak bilgi sahibi olmamam usule uygun mudur?
    3- 657 sayılı DMK'ya göre uyarma-kınama- aylıktan kesme- kademe ilerlemesinin durdurulması cezalarını kapsayan suçlarla ilgili 1 ay içinde soruşturma başlatılması gerekirken bu sürecin başlatılmaması usule uygun mudur? konusu farklı olan müdürn dosyasını birleştirerek(müdürün soruşturma iznine dahil ederek) bu zaman aşımı sorunun üstesinden gelinmesi mümkün müdür?
    4-müdür asılsız iddialar ve dedikodularla ve hakarate tanık olmayan öğretmenleri de sürece katarak (şahit göstererek) itibarımı zedelemektedir. ne yapabilirim.
    bu konu ve süreçte tavsiyeleriniz nelerdir? nasıl bir yol izlemeliyim.
    yardımlarınız için teşekkürler.
    aradan 17 ay geçti bu zamana kadar ses seda çıkmadı bekleyin dediler. şimdi tanığımı hakkınızda şikayet var diye aynı muhakkikler ifadeye çağırıyor.aynı dosyayla ilgili tanığım bana ateş püskürüyor! tanığımı bu süreçten nasıl kurtarabilirim. tanığımın hakkındaki şikayetleri öğrenmesinin bir yolu var mıdır? yani şikayeti öğrendiği an ifade vermek zorunda mıdır.
    Konu k.alem tarafından (10-06-2012 Saat 20:45:40 ) de değiştirilmiştir. Sebep: ekleme

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Soruşturma

idari işlemlerin iptal edilebilmesi için kesin ve yürütülebilir olması kıstası var. Sizin ya da sizinle bağlantılı bir kişinin menfaatinin ihlali söz konusu ise iptal davası, kişisel hak kaybınızda ise tam yargı davası açılması söz konusu ki, idare içi soruşturmanın sizin ya da sizinle ilgili gördüğünüz kişi hakkında kesinleşmesi icrai nitelik kazanması gerekmektedir. Yani 'hakkımda/birisi hakkında soruşturma var iptal edilmesini istiyorum' tarzı bir uygulama bildiğim kadarı ile yoktur. Bu idari işlem bir icrailik kazanmalı, aleyhinize bir kesin ve yürütülebilir sonuç doğurmalı. Sonrasında duruma göre ya bir iptal davası; ya da iptal davası ile birlikte tam yargı davası açma olanağınız söz konusu olacaktır. Başkası tarafından açılan bir davaya eğer katılmanızı gerektiren bir durum olduğunu düşünüyorsanız o davaya da katılma olanağınız elbette olacaktır.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: