NOT : DENEME YAZISIDIR.

Her fırsatta dile getiririz , halkımız bilgisiz halkımızın eğitim düzeyi düşük diye.Ama ne zamanki halkımızın bir bilgiye ulaşması gerekse , olmaz sakıncalı deriz , bu heryerde aynı zihniyet hem bilgiyi halka vermeye korkar hemde onu eğitimsiz , cahil der yerden yere vurur.Halkı birbirlerinin arasında aslı astarı olmayan kulaktan dolma bilgilerle donatır sonrada onunla alay eder.

Hukuki nettede böyle bir yanlılık gördüm ve bu yanlışlık halende devam etmekte.Neymiş efendim hukukçulara özel forum alanıymış.Tamam anladım hukukçu olmayan konunun profesyoneli olmayanlar yazamasın eyvallah amma velakin hukukçu olmayanların görmesininde engellenmesi neyin nesidir.

Bir yerde bir şeyin gizli saklı yapılmasının geçerli tek bir nedeni olabilirdi belki oda bilginin belgenin devlet sırrı niteliğinde olmasıdır.Şayet böyle bir durum vaki değilse o halde hukukçu arkadaşlar Anayasasında demokratik devlet tanımını yapan bir devlette hukuki konuları devlet sırrımı saymaktadırlar? Buna apaçık sansür derler.Başkasının namına başkasının o bilgiye ulaşmasını yasaklamanın adı sansürdür.Yetişkin ve 18 yaşını tamamlamış bir insan kendisi açısından neyin doğru neyin yanlış olabileceğini bilebilir ve kendisi karar verir.Ayrıca Demokrasi içerisinde yaşıyan bir bireyin Hak kavramının çoğulu olan hukuku bilmesi , yani haklarını bilmesi ve dahada önemlisi bu haklarını talep edebilmesi , kendisine tanınan bu hakların geçerli olduğunu içselleştirmesi , çiğnendiği yerde talep etmesi Yüksek karakterli önderimiz Mustafa Kemal'in göstermiş olduğu Müreffeh medeniyetlerin üzerine çıkma ülküsünede hizmet eder ve aynı zamandada hayati drecede önemede haizdir.

Yok dersenizki biz gizli kapaklı işler çeviriyoruz o halde kafamızda neler canlanır bunuda siz tasavvur ediniz.Misalen örnek versem birileri benden gizli kapaklı işler çevirse benden bunu saklasa ya derimki dedikodumu yapıyorlar (Müvekkillermi çekiştiriliyor) , Yahut derimki suç işliyorlar (Böyle bir hali zaten hiçbir hukukçuya yakıştırmam) yahutda sansür var.

Avukat dediğin Hukukçu dediğin Demokrat zihniyette insandır.Her alanda özgürlükleri savunur.Devletçi bi kafa ile tutupta bir alana (İleti yazmak Hariç) okuma yasağıda koymuş ise yahu bu nice okumaktır.