muhasebe müd.yard. olarak çalıştığım işyerinde eski smmm tarafından iş ile ilgili bilgiler verildi. ve şirket raporlarının nasıl yapıldığı haftada 2 gün şirkete gelerek hem şirketin raporlarını yaptı hemde bana gösterdiği için benimle sözleşme yapıldı
aşağıdaki bu sözleşmeyi imzaladığım için işten çıkmazmıyım çıkarsam sonradan bana dava açarsa haklı çıkarmıyım.
şirket maaşı çok düşük (yarı yarıya) daha yüksek ücretlerle başka yerde çalışabilecekken buraya mecburmuyum. ücret artışı senede 1 kez cüzi miktarlarda oluyor.
nasıl haklı bir şekilde çıkabilirim. birde şirket prensibi kimseyi çıkartmıyorlar istifasını yazdırıyorlar dolayısıyla kendileri çıkartmamış biz kendi isteğimizle çıkmış oluyoruz ozamanda cezai şartı ödemek durumunda kalıyorum sözleşmeye göre.
şirketin kendisine hiçbir yaptırımı yok tamamen işçiye yaptırım var. bu konuda yargıtayın iptalleri var ama metni inceleyebilir ve geçersiz olup olmadığı yada bağlayıcı olup olmadığı ile ilgili bilgi verebilirmisiniz. teşekkürler
TAAHHÜTNAME - PROTOKOL

Bir tarafta işveren sıfatıyla X.Şirketi. , diğer tarafta hizmet işini gören (işçi) sıfatıyla …….. arasında işbu taahhütname ve protokol akdedilmiştir.

1- İşçi 01.01.2011 tarihinden itibaren Muhasebe Müdür Yardımcısı görevini yapmaya başlamış olup, bu tarih itibari ile
1- Maliyet Muhasebesi İşlemleri 5- Resmi Dairelere Yazışmalar
2- Personel – Bordro İşlemleri 6- Müşteri ve Tedarikçilerle İlgili Yazışmalar
3- DİİB İşlemleri 7- Tüm Vergisel İşlemler ve Beyannameleri
4- İthalat-İhracat Muhasebesi 8- Tüm Muhasebe İşlemleri
gibi işleri ve görevleri ile işverenin kendisine bu doğrultuda vereceği diğer her türlü işi ve görevi ifa edecektir.

2- İşçinin yapacağı iş ile ilgili olarak kendisinin eğitimi (SMMM Sayın A. tarafından ve ayrıca diğer danışmanlardan alınan eğitimler) için ödenen masraflar işçi tarafından da bilinmekte ve kabul etmektedir.

3- Bundan sonraki süreç içerisinde de işçinin gelişimi, eğitimi, kariyeri için yapılacak olan her türlü yatırım, eğitim, vs. masrafları yapılmaya devam edilecektir. İşçi bu durumu da bilmekte ve kabul etmektedir.

4- İşçi iş bu protokolü imzalamakla birlikte göreve başladığı tarihten itibaren en az 5 yıl kesintisiz, işverene ait işyerinde çalışmayı, İşçi bu işi görürken aynı zamanda başka bir yerde çalışamayacağı, başka bir kişi veya kuruluşun işlerini takip edemeyeceği ve kendi adına iş alamayacağı gibi aynı zamanda kendi adına da işyeri açmayacağını kesin olarak kabul ve taahhüt eder.

5- İşçi 4. maddedeki taahhüdüne aykırı davranması halinde kendisi ile ilgili yapılmış olan tüm eğitim –geliştirme masraflarının % 50’sini ve sair masrafların tamamını aynen işverene iade etmeyi, ayrıca bununla birlikte 5.000,00TL de ceza-i şartı hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın ödemeyi itirazsız olarak kesin bir şekilde kabul ve taahhüt etmektedir.

6- İşveren tarafından işçinin iş akdinin İş Kanunu 17. maddesi doğrultusunda işçiden kaynaklanan bir nedenle feshedilmesi veya 25. maddeye dayanılarak feshedilmesi halinde de 5. maddede bahsi geçen masraf ve ceza-i şart ödemesi gerçekleştirilecektir.

7-İşçi, işveren tarafından kendisine verilen her türlü görevi ve görev yerini ve bu görevlerin gerektirdiği işleri İş Kanunu ve amirleri tarafından verilecek emir ve direktiflere uygun olarak en iyi ve verimli şekilde yerine getirmeyi kabul ve taahhüt eder. İşçi hiçbir işi yapmaktan ve görev yerini değiştirmekten imtina edemez.

8-İşçi, görevi esnasında bilgisizlik, becerisizlik, meslekte acemilik veya dikkatsizlik sonucu işverene verdiği zarar ile başka türlü işverenin sorumluluğunun doğduğu durumlarda ortaya çıkan bütün zararı tazmin ile mükelleftir.

9- Bu sözleşmeden doğan uyuşmazlıklarla ilgili yetkili mahkemeler (ikamet edilen şehir) icra dairesi ve mahkemeleridir. 01.01.2011

İşveren İşçi

Yukarıda yazılı sözleşme maddelerini okudum
anladım ve kabul ettim.

01.01.2011
(Adı Soyadı-İmza)