+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Question Evime Satılamaz şerhi koydurmak için ne yapmam lazım ?

Merhabalar
    28 yaşındayım.Eşimle yaklaşık 6 yıldır sorunlar yaşıyoruz.Dayak,Hakaret ve özellikle küfürleri hat safhada..
    5 yaşında ikizlerimin doğumundan sonra işimi bırakıp çocukların bakımı ile ilgilendim.Bu geçen süre içinde Şiddetin hertürlüsüne maruz kaldım.Bikaç gün önce Ayrı yaşadığım eşim çocukların önünde yine şiddet uygulayınca karakola şikayet ettim ve evdeki eşyalara zarar verdiği için tutanak tutturdum,ancak bugün kapıya gelen emlakçı karşısında şok oldum.
    2004 yılında taksitlerini babamdan aldığım kira bedeliyle her ay toki'ye ödediğim evimi eşim satılığa çıkartmış.Ev taksitlerini halen babam ödemekte.ancak bunu elden yatırdığımız için herhangi bir kanıtımız yok.
    Eşimden boşanmak istiyorum.maddi gelirim yok çalışmıyorum aksine 2 çocuğum var.
    Dayak atıp evi terk eden eşimdir.
    Evime satılamaz şerhi koydurabilirmiyim.
    Bu noktada ne yapmam,nereye başvurmam nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
    Gelirim olmadığı ve 2 çocukla mağdur bırakıldığım için Baro'dan avukat talebinde bulunabilirmiyim.yardım ederseniz sevinirim

Hukuki NET Güncel Haber

Evime Satılamaz şerhi koydurmak için ne yapmam lazım ? konulu yargıtay kararı ara
    Evime Satılamaz şerhi koydurmak için ne yapmam lazım ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Evime Satılamaz şerhi koydurmak için ne yapmam lazım ?

bulunduğunuz şehirdeki tapu sicil müdürlüğüne giderek evinizin aile konutu olduğunu beyan ediniz, sizin rızanız olmadan eşiniz evi satamaz veya kiralayamaz.
    gerekli belgeler:
    * Aile konutunun bulunduğu yerden alınmış ailenin yerleşim yeri (ikametgah) belgesi,
    * Gerektiğinde taşınmaz malın şerhi talep edilen taşınmaz mal ile aynı olduğunun kadastro müdürlüğünce tespit edilmesi,
    * İstemde bulunan eşin, tapudaki malikin eşi olduğuna dair nüfus kayıt örneği,
    * İstemde bulunanın nüfus cüzdanı veya pasaportu, varsa bir adet vesikalık fotoğrafı.
    bunların dışında herhangi bir masrafa gerek yoktur.
    Dilekçenize örnek olarak,

Yukarıda nitelikleri yazılı taşınmaz malın maliki/hissedarı bulunan ..... ......' ekte sunduğum Nüfus Kayıt Örneğinden de anlaşılacağı üzere eşimdir. Yine ekte sunduğum .....ilçesi, .....Mahallesi Muhtarlığından aldığım ../../2008 tarihli Yerleşim Yeri (İkametgah) Belgesinden de anlaşılacağı üzere bu taşınmaz malı aile konutu olarak kullanmaktayız. Bu itibarla, Medeni Kanunun 194. Maddesi uyarınca tapu kütüğüne aile konutu şerhi verilmesini arz ve talep ederim.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın karışık hanımefendi, öncelikle geçmiş olsun.

Bulunduğunuz ilin barosundan avukat tabiki talep edebilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki linki tıklayıp okuyunuz.

https://www.hukuki.net/showthread.php...l-yararlanılır

Ayrıca eşinizin size sürekli şiddet uygulaması sebebi ile savcılığa gidip 4320 SAYILI AİLEYİ KORUMA YASASI GEREĞİ eşinizin 6 ay evden uzaklaştırılması talebinde bulunun. Bununla beraber kendiniz ve ikizleriniz için tedbir nafakası talep edin. Bu taleplerinizi savcılık sizin adınıza Aile mahkemesinde çıkartacaktır.

Tapuya da aile konutu şerhi koydurabilirsiniz.

Öncelikle hemen bir avukat talebinde bulunmanızı tavsiye ederim. Ayrıca bundan sonra herhangi bir şiddete maruz kalacak olursanız kesinlikle savcıya gidiniz ve eşinizden şikayetçi olunuz. Doktor raporu da muhakkak alın, talep edin.

Ayrıca birşeyi merak ediyorum kusura bakmayın. Eşinizin ailesi ve sizin aileniz bu durumları biliyor mu? Ne tepki veriyor? Size her iki ailenin desteği var mı?

Nerede
    bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Pazartesi ilk olarak eve aile konutu şerhi ve ardından Baro'dan Avukat talebim olacak.Dün gece yarısı eşimin ailesi tarafından evim basıldı.Anne ve Bababsını içeri aldım eşimin girmesine izin vermedim.
    eşimin ailesi tarafından küfür ve ağır hakarete maruz kalınca ailemi arayıp çağırmak zorunda kaldım.
    Her iki tarafında başından beri haberleri vardı arada çocuklar var diyerek eşimin sözlerine itimat ettiler,Fakat yıllardır verilen vaadlerin tutulmadığını görünce onlarda pes ettiler.
    Eşimin ailesinin asla desteği yok.Annesi(kayınvalide ) annemle münakaşa esnasında ''Nolmuş dövmüşte sanki kafasını gözünümü patlattı'' gibi akla mantığa aykırı talihsiz bir cümle kurduğunda,çocuklarım içinde olsa bu evliliğe devam edemeyecğimi birkez daha anladım.Ne yazıkki ekonomik özgürlüğü olmayan bi çok kadın gibi, yıllardır gördüğüm gerek fiziksel,gerek ekonomik,gereksede psikolojik şiddete üzülerek ve onurum kırılarak ifade ediyorum ki göz yumdum ve yumulmasınada müsade ettim. Kırılan onur'um,ezilen belkide hiçe sayılan gururum zamanla yerine gelirmi bilemiyorum ancak,kararlıyım yolumda ilerlemekte.
    Babasız büyütmeyi asla istemediğim çocuklarımın,Babasız evimizde,3 kişilik yaşamımızda daha mutlu olduklarını gördüğümde keşkelerim yerini almaya başladı bile.

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Anlıyorum herkes kendi çocuğunun tarafını tutuyor gibi. Ama şiddet hiçbir zaman olağan karşılanmamalı. Kafa-göz patlamadıkça şiddet olmaz mantığı da saçma. Ayrıca o kayınvalidenin oğlunu çekip çevirmesi gerekli aslında. Eğer oğlunun başının derde girmesini istemiyorsa, bir hata yapıp hapse girmesini ve hayatını mahfetmesini istemiyorsa oğlunu çekip çevirmeli. Ama bunu yapan var yapmayan var; ya da sözünü dinleten var dinletemeyen var.

Bu yine de kayınvalidenin dememesi gereken bir laf.

Bence bu saatten sonra evde çocuklarınızla yanlız yaşamamanız iyi olur. Aileniz mümkünse sizinle yaşasın. Bundan sonra eşinizden herhangi bir şekilde şiddet görecek olursanız polise gitmeyin. Direkt savcıya gidin. Akşamları ve geceleri savcı yoktur diye düşünmeyin. Adliye'de nöbetçi Hakim ve savcılar her zaman vardır. Her daim adliyeye şikayet için gidebilirsiniz. Polisler en fazla ifadenizi alır, yapacağı pek birşey yok. Hukuksal yönlendirme dahi yapmamakta. Çünkü bilmemekteler.

Ayrıca geçenlerde haberlerde duyduğum kadarı ile artık kadınlar devletten koruma talep edebilecekler. Bu konuda tam bir bilgim yok ama avukat tuttuğunuzda muhakkak bunu sorun ve gerekirse evinizin önüne koruma talep edin.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI'ndan da dinlediğim kadarı ile henüz tasarı halinde olan elektronik kelepçe de yasalaştığında talepte bulunma hakkınız olacaktır.

İsterseniz Bakanımıza da yazın sorununuzu derim. Ama hukuksal çabalarınızdan vazgeçmeyin.

http://www.fatmasahin.net/iletisim.php#iletisim

Boşanma davası açmaksızın eşinize kendiniz için TEDBİR NAFAKASI, ikizleriniz için İŞTİRAK NAFAKASI talep edebilirsiniz. Nafaka istemek için boşanma davası olması gerekmemektedir.
    Konu denizblk tarafından (21-08-2011 Saat 23:27:50 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    bursa
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu bilgiler.
    Çalışmadığım için maddi açıdan zor dönemdeyim.bu akşam telefonda ayrıda olsak bana ve çocuklara bakmakla yükümlüsün,zor durumdayız dedim ancak hiç bişekilde böyle bişeyi kabul etmedi.
    tedbir nafakası ve iştirak nafakası için ne yapmam lazım.nereye başvuru yapmam gerekiyor.

Yarın evime satılamaz şerhi ve barodan avukat talebinde bulunucam.Ancak birazcık zaman aşımına uğriycak gibi gözüküor.
    Yeterince mağdurum zaten
    nafaka almak için nasıl bir yol izlemem lazım bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim

İletiler
    2.586
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bulunduğunuz ildeki Aile mahkemesine nafaka davası açacaksınız. Nafaka kararlarını Aile Mahkemesi Hakimi karar verecek. Davayı açtığınız tarih ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Daha açıklayıcı olması açısından bir örnekle anlatayım size.

Diyelim ki siz yarın bulunduğunuz ildeki aile mahkemesine nafaka davası açtınız. Davanız görülmezden evvel eşinizin ekonomik durum araştırılması yapılacak. Ve diyelim ki 2 ay sonrasına duruşma günü verildi. Duruşma gününe kadar nafaka alamayacaksınız ancak duruşma günü hakim nafaka kararlarını verdikten sonra nafaka davasını açtığınız tarihinden itibaren yani yarın açtıysanız 22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren birikmiş nafakanız olacak. Bilmem anlatabildim mi?

Avukat tuttuktan sonra gerisini avukatınız halleder. Zaten şu an ayrı yaşasanız bile kocanızın size ve çocuklarınıza bakması gerekli yasal olarak. Mesela aşağıdaki tedbir istemi bir örnektir. Aşağıdaki örnekte kira parası kocadan istenmekte. Bu talepleri bir tanıdığımın eşi hakimden talep etmişti. İstediği rakamları alamadı(çok fahiş istediği için) ama yine de hakim ona göre uygun bir rakam belirledi. Aşağıdaki tedbir taleplerinde yargıtay içtihatleri de yazılı, kanun maddesi de yazılı. Bu yazılı sebeplere dayanarak nafaka talep edebilirsiniz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TEDBİR TALEPLERİ:

TMK. 197/2. maddesi;" Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya,konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemler alır." şeklindeki ifadesiyle aşağıda belirtmiş olduğunuz tedbir taleplerini isteyebileceğimizi açıklamıştır. Aşağıda görüleceği üzere yerleşik yargıtay kararları da bu yöndedir.

Eşlerin birlikte yaşarken sürdürdükleri hayat seviyesini ayrı yaşamaları halinde de korumaları gerektiğini gözetmelidir ( HD. 03 E:2006/1709 K:2006/2112 Tarih: 13.03.2006 )

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya,konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemler alır.Eşlerden biri haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir. ( HD 03 E:2005/223 K: 2005/818 Tarih:07.02.2009 )

BU NEDENLE AŞAĞIDAKİ TEDBİR TALEPLERİMİZ MEVCUTTUR.

TMK 197/2 ve 4787 sayılı(Aile Mahkemelerinin kuruluş ve yargılama usullerine dair) yasanın 6. maddesi gereğince;

1-) Müvekkilemin oturduğu konut ve ev eşyasından yararlanabilmesi için ayrılıktan önce son oturulan konutun aylık .... TL olan kira parasının tedbiren davacı koca tarafından ödenilmesi(kira sözleşmesi ve dilekçemiz etkedir) ev içerisindeki eşyaların müvekkilemin kullanımına bırakılmasına,

2-) Tedbiren müvekkilm için aylık .... TL nafakaya

3-) çocuk için tedbiren aylık .... TL nafakaya
    Konu denizblk tarafından (21-08-2011 Saat 23:40:49 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    ankara
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

iyi günler,
    benim sorum aile konut şerhi sadece konutlar için mi yapılabiliyor? evlendikten sonra arsa aldık ve şuan eşimin üstüne, tapudan bu arsa üstüne şerh koydurmam mümkün mü?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    972
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı gizemrüzgar rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    iyi günler,
    benim sorum aile konut şerhi sadece konutlar için mi yapılabiliyor? evlendikten sonra arsa aldık ve şuan eşimin üstüne, tapudan bu arsa üstüne şerh koydurmam mümkün mü?
    Bildiğim kadarı ile Aile konutuna Şerh koydurmak için Ailenin yaşadığı ortak Konut olması gerekir

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

aile şerhi koydurma

tapuya satılamaz şerhi koydurma

şerh koydurmak

eve serh koydurmak

tapu tedbir koydurma

http:www.hukuki.netshowthread.php89999-Evime-Satilamaz-serhi-koydurmak-icin-ne-yapmam-lazim

tapuya ser koydurma

eve tedbir koydurma

tapuya şerh koydurma

tapuda aile serhi koydurmak

şerh koydurma

eve şerh koydurma

tapu satılamaz şerhi

serh koydurma

şerh koymak icin nereye gidilir

eve ser koydurmak

tapuya tedbir koydurmak

evinize aile serhi koydurmak icin gerekli evraklar neler

esimin uzerine olan eve serh koyma

eve satılamaz şerhieve tedbir koydurmakeve şerh koydurmakmala tedbir koydurmakSerh koydurmak icin ne gerekli ev tapusuna hangi hallerde şerk konur
Forum