+ Konuyu Yanıtla
3 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon
21 den 30´e kadar toplam 54 ileti bulundu.
    Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: 15 yıllık Zorunlu Hizmet Mağdurları!!! Toplanıyoruz !!!

Bence yanlış düşünüyorsunuz. İnsanlar mağdurların yanında olmak ister ve siz de -en azından bana göre- mağdursunuz.
    Sizin gibi mağdur olanlar bu gruba girmeye çekinirler; belki muvazzaftırlar, belki kaçaktırlar (durumunuzu tam olarak bilmiyorum) kimliklerini ele verecek şeyler yapmak istemezler. Ama bu konudan muzdarip olmayan insanların üye olmaya çekinecekleri bir durum yok. Bence tam aksine mağdur olmayanları toplamayı hedefleyin. Araya mağdur yakınları ya da mağdurların kendileri de girecektir zaman içinde.
    Ama bunun için BU KONU HAKKINDA HİÇ BİR BİLGİSİ OLMAYAN bir insan profile baktığında çıldırtıcı bir haksızlık olduğunu hemen görmeli ki eklesin.
    Haksızlıktan benim gibi kendisi de rahatsız olsun ki arkadaşlarını da davet etsin.
    Bunu hep burada görüyorum ama içeriğini tam anlamamıştım. Kendi imzaladığınız sözleşmeden vazgeçmeye çalıştığınızı düşünüyordum. Ama siz durumu açıklayan bir mesaj yazdınız ve ben durumu anladım. İşte, bu mesaj güzel bir mesajdı. Onu daha çarpıcı olarak yazıp profile koyun. Sonra da insanlara bu profili eklemelerini, arkadaşlarını davet etmeleribi isteyen bir rica da koyun.
    Bunu yapmanız bir gününüzü almaz. Bence denemeye değer.

Hukuki NET Güncel Haber

15 yıllık Zorunlu Hizmet Mağdurları!!! Toplanıyoruz !!! konulu yargıtay kararı ara
    15 yıllık Zorunlu Hizmet Mağdurları!!! Toplanıyoruz !!! konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

+ Destek mordanadam..İnanki sayı tahmin edemediğin kadar...Ama facebook filan yaklaşmıyor insanlar işte...

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yahu, su firar konusuyla ilgili yeni forum acildiginda bir bildirim falan gelmiyor, ben de unutuyorum yeni neler var bakayim diye yeni geldi aklima bir baktim ki ortalik karistirmis, gazetelerde cikan yazilardan medet umanlar falan diye benim de basima tas dusecek sekilde laflar atilmis, yok isimlerini tek tek veririm falan, VIP uyelere firca atar gibi konusmalar vs. (VIP uye hukuk konusunda ileri derece bilgili ve bu sayfanin sıkı takipçilerinin aldigi bir basliktir, yani bilgisinden dolayi oyle yazdim, rutbesinden dolayi degil)
    Arkadasim ben de yurtdisindayim firar ettim is degistirme hakkim olmadigi icin. Ayni yolun yolcusuyuz, ayni davayi destekliyoruz, ve sonuna kadar destekliyorum toplu hareket edilmesini... Ama boyle agresif tavirlarla kimse pesinden gelmez. Kolelik duzeni falan diye grup kurarsan da kimse uye olmaz, senoleker'in kafasinin karistigi gibi herkesin kafasi karisir, anlamaz vermek istedigin mesaji. Neyse simdi okkali bi cevap da bana verirsin de tartismaya gireriz diye uyariyorum, ben bu sitede senin yazdigin sekilde yazan pek cok arkadasin yoneticiler tarafindan uyarilmaya muteakip siteden atildigina tanik oldum. Derdimizi anlatirken, hakliyken, haksiz durumuna dusmeyelim lutfen. Sonuna kadar destekliyorum bu davayi, haliyle, cunku turkiyeye gelemiyorum ben yillardir bu konu yuzunden.

Gelelim konuya. Baska forumda da yazdim. Facebookta benim kurduğum ve su anda 300lere yaklaşan üyesi olan "firar subay/astsubay" isimli bir sayfa var. Hukuki.netteki haberlerle birlikte karşılaştığım çeşitli tartışma konularını orada da paylaşıyorum. Su ana kadar firar yoluyla ayrılmış pekcok kişiyle tanıştım ve bu insiyatifimden oturu cok pozitif tepkiler aldım. Oraya üye olabilirsiniz. İstediğiniz ne varsa orada propagandasını yapabiliriz.
    Aktif meslekte olanlar girmez, tartışmaz, yürümez diye düşünmeyin. Ben yurtdışına firar ettiğimden beri Türkiye'de ne imkansız denilen seylerin tartışmaya açıldığını, nelerin değiştiğini ve hala degismekte olduğunu cok iyi biliyoruz hepimiz. Esas etkili olan aktif personelin de sesini korkmadan duyurmasidir.

Bir de bu 2012 Mart'ta 112. madde degisecek olayi nedir birileri dillendiriyor da arkasini da o birileri doldurabilir mi?

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Evet, Imza kampanyamizi olusturmus bulunuyorum. Lutfen aileniz, arkadaslariniz, cevrenizdeki bu konu ile ilgili duyarli herkese duyurunuz. Ne kadar cok imza, o kadar cabuk sesimiz duyulacak!!! Tesekkurler
    http://imza.la/firar

Nerede
    ankara
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

SAYIN MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU;

Ben Türk silahlı kuvvetlerinde görev yapmakta olan bir astsubayım,bu onurlu görevi 9 yıldır sürdürmekteyim.Önümüzdeki günlerde TSK personel kanunu ile ilgili değişiklik planlarınız olduğunu düşünüyorum ve ilk olarak değişmesi gereken en önemli maddesinden bahsetmek istiyorum;TSK personel kanunu 112. madde.

Bir çok personel daha hayatı tanımadan,13 yaşında babasının attığı imza ile bu işe başlıyor.Ne yazıkki personel işinden memnun değil ve mesleğini değiştirmek isterse 15 yıl zorunlu hizmetini tamamlamadan tazminatını dahi verse istifa edememektedir.
    2011 yılındayız ama yazık ki personel istemeden yaptığı bu işten istifa hakkı tazminatını da verse bulunmamaktadır.İstifa etmenin en makul yolu firar etmek.Belki denk gelmişsinizdir, işten istifa etmek isteyen TSK personelinin düştüğü durumları gazeteden veya haberlerden görmüşsünüzdür.Sırf istifa edebilmek için personel firar eder, firar süresi en az 1.5 yıl olmalıdır.Bu süre içinde hiçbir işte çalışamaz,sürekli bir kaçak hayatı yaşar, olayın psikolojik yönüde var tabikişinin hem ailesi hem kendisi o 1.5 yılı nasıl geçiriyor bir düşünün.
    Firar süresi bitince personelin TSK dan ilişiği kesiliyor, fakat birde bunun cezası var; 1 ila 3 yıl arasında hapis cezası.Sırf mesleğinden istifa etmek için firar eden personel bu defa hırsızla,teröristle,tecavüzcüyle birlikte hapis yatar ve hapis süresini doldurduğunda artık özgürdür. Sizce 2011 Türkiye' sinde böyle bir kanun bize yakışıyor mu?
    İlgili madde TSK Personel Kanunu 112. madde.Bu madde gereği 15 yıl fiilen hizmet etmedikçe istifa etme hakkımız yok.En azından tazminat ödeyerek istifa etme hakkımız olmalı.Bu maddenin değişmesi gerektiğini düşünen yüzlerce personel mevcut.
    Sonuç olarak şunu söylemek isterim bu sadece bir haksızlık değil tam anlamıyla angaryadır ,köleliktir.Ayrıca 8 sene eğitim görmüş bir pilot subay ile 1 yıl eğitim görmüş bir astsubayın zorunlu hizmet süresinin eşit olması olayın ayrı bir adaletsiz yönüdür.Sırf bu yüzden zorunlu hizmet süresi değişmelidir.
    Sayın milli savunma komisyonu üyeleri lütfen yardımcı olun ve çoğu kimsenin bilmediği bu durumu sizden ricam dile getirin.
    Arz eder saygılarımı sunarım.

bu mesajı milli savunma komisyonunda görevli tüm millet vekillerinin adreslerine gönderdim başkana ve yardımcısında mektupta gönderecem.

Oğuz Kağan Köksal Başkan AK Parti Kırıkkale
    Dilek Yüksel Sözcü AK Parti Tokat
    Mustafa Akış Katip AK Parti Konya
    Ruhi Açıkgöz Üye AK Parti Aksaray
    Seyit Sertçelik Üye AK Parti Ankara
    Tülin Erkal Kara Üye AK Parti Bursa
    Mehmet Süleyman Hamzaoğulları Üye AK Parti Diyarbakır
    Fevai Arslan Üye AK Parti Düzce
    Ali Şahin Üye AK Parti Gaziantep
    Gülay Dalyan Üye AK Parti İstanbul
    Erdal Kalkan Üye AK Parti İzmir
    Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu Üye AK Parti Kahramanmaraş
    Harun Çakır Üye AK Parti Ordu
    Halil Özcan Üye AK Parti Şanlıurfa
    Ali Demirçalı Üye CHP Adana
    Ahmet Toptaş Üye CHP Afyonkarahisar
    Arif Bulut Üye CHP Antalya
    Turhan Tayan Üye CHP Bursa
    Mustafa Moroğlu Üye CHP İzmir
    Orhan Düzgün Üye CHP Tokat
    Edip Semih Yalçın Üye MHP Gaziantep
    Münir Kutluata Üye MHP Sakarya
    Koray Aydın Üye MHP Trabzon

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/k...ste?p1=34&p2=9

burada mail ve adres numaraları var

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı macabre rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Evet, Imza kampanyamizi olusturmus bulunuyorum. Lutfen aileniz, arkadaslariniz, cevrenizdeki bu konu ile ilgili duyarli herkese duyurunuz. Ne kadar cok imza, o kadar cabuk sesimiz duyulacak!!! Tesekkurler
    http://imza.la/firar
    Bakın, Siz çok iyi biliyorsunuz (ben de burada öğrendim) ama ilk defa okuyacak olanlar bilmiyor.
    Yazdığınız metinden benim anladığım şu:
    Siz bizzatihi kendiniz, 18 yaşını doldurduktan sonra TSK ile bir sözleşme imzaladınız ve şimdi mızıkçılık ediyorsunuz.
    Emin olun anlaşılan bu.

Sizin durumunuzun en vurucu yeri, bir başkasının (babanızın) sizin rızanız dışında imzaladığı bir sözleşmenin sizin hayatınızı mahvetmesi.
    Bunu vurgulamalısınız olayı bilmeyenlere durumunuzun vehametini anlatmak için.

Zorunlu himzet lafını kullanmayın. Firar lafını asla kullanmayın. Sanki sizin durumunuzun hiç bir çıkış yolu yokmuş gibi anlatın. Aslında bu doğru da. Çünkü firar dediğiniz yol suç zaten. Normal olarak sizin babanızın imzaladığı ama sizin istemediğiniz bu sözleşmeye uymamak için yapabileceğiniz hiç bir şey yok.
    Konu Şenol Eker tarafından (12-09-2011 Saat 08:12:51 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bakın, Siz çok iyi biliyorsunuz (ben de burada öğrendim) ama ilk defa okuyacak olanlar bilmiyor.
    Yazdığınız metinden benim anladığım şu:
    Siz bizzatihi kendiniz, 18 yaşını doldurduktan sonra TSK ile bir sözleşme imzaladınız ve şimdi mızıkçılık ediyorsunuz.
    Emin olun anlaşılan bu.

Sizin durumunuzun en vurucu yeri, bir başkasının (babanızın) sizin rızanız dışında imzaladığı bir sözleşmenin sizin hayatınızı mahvetmesi.
    Bunu vurgulamalısınız olayı bilmeyenlere durumunuzun vehametini anlatmak için.

Zorunlu himzet lafını kullanmayın. Firar lafını asla kullanmayın. Sanki sizin durumunuzun hiç bir çıkış yolu yokmuş gibi anlatın. Aslında bu doğru da. Çünkü firar dediğiniz yol suç zaten. Normal olarak sizin babanızın imzaladığı ama sizin istemediğiniz bu sözleşmeye uymamak için yapabileceğiniz hiç bir şey yok.
    Cok tesekkur ederim mesajiniz icin, size katiliyorum fakat olayi kendimin bile kabul edemeyecegi sekilde lanse etmem dogru olmaz, sanirim size de olay yanlis aktariliyor. Bu "cocuktum farkinda degildim" argumanini aslinda hukuktan biraz anlayan kimse yemiyor. Cunku 22 yasinda tegmen cikana kadar su anda hukuki olarak bir askeri ogrencinin TSK'dan istedigi sekilde ayrilabilmesi mümkün. Baba'larimiza yüklenme ve rizamiz disinda hayatimizin mahfedilmesi argümaninda da katilamiyorum size, ve yine yanlis yönlendirildiğinizi söyleyebilirim. Ben Harp Okuluna girerken 18 yasimi gecmistim, kendim attim yuklenme senedine imzami, ve bu imzanin ardindan askeri liseye giriste babamin (ben o zamanlar resit olmadigim icin) yerime attigi imza ve yuklenme senedi gecerliligini yitirdi. Yani adamin bir sucu yok niye babamin yuzunden rizam disinda hayatim mahfoldu diyeyim?
    Müsade ederseniz konuyu saptirmadan direk rahatsizligi anlatayim kisaca. Bunun icin de hak vereceginizi umuyorum sonunda ama "Firar" lafini, "zorunlu hizmet" lafini kullanmam gerek. Cunku olay bu aslinda. Firar her zaman bir suctu, ve sonsuza kadar da suc olarak kalmalidir. Burada bizim yapmak istedigimiz argüman, sistemden cikmak istemenin suç işlemeden mümkün olmamasi. Yani "Ayrılmak isteyen personelin tek çözümü izin tecavüzü yaparak firar etmektir. Bu konu Anayasa’nın 38. maddesinde belirtilen “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” maddesine de aykırılık oluşturmaktadır." Bu cumleleri de sizin mesajinizdan sonra ekledim imza kampanyasi metnine, biraz daha o kisma vurgu yapmak gerekiyor, haklisiniz. Tesekkurler. Esas argüman bu yani. Babam degil, benim suc islemeden sözleşmemi feshedememem.

Gelelim "Mizikcilik" konusuna: Bugun futbolcusundan, en ust duzey sirket yoneticisine, hadi birakin onlari devlette TSK disindaki tum memur kadrolarinda istifa ile yapilan sözleşmenin feshedilmesi mümkün iken; ben üsteğmen olarak "yapilan masraflari ödemeye hazirim, istifa etmek istiyorum" dediğimde neden mızıkçılık olarak algilaniyor? Cok mu yeri doldurulamaz saniyorsunuz askeri personeli? Istifa hakki taninirsa herkes kacacak, istifa edecek mi saniyorsunuz? Başka bir argüman da TSK'daki uzmanlasma ve personele yapilan yatirimlar. Sizce Samsung, Sony, Unilever vs. personeline TSK'dakinden daha mi az yatirim yapiyor? Daha mi az kursa gönderiyor, onlara bel bagliyor? Eger problem uzmanlaşma ise Apple personeli daha mi az uzmanlasiyor sizce; ki onlar son iphone'nun chip bilgisiyle istifa edip Intel'e calismaya gidebiliyorlar? Yani TSK'da calisan bir üsteğmen'in, bir yüzbasi'nin yeri daha mi zor dolduruluyor da "istifa edersen hapse atarim" diye personel zorla 15 yil calistiriliyor? Bu kendi kuyrugundan korkmaktir. Mecburi hizmetin kaldirilmasi TSK'nin dinamik bir yapiya kavusturulmasi icin 1. gerekli konudur.

Sakin yanlis anlamayin tepkim size degil, ama konunun da dogru anlasilmasi gerek. Herkes tarafindan. Bu sekilde kamuoyu olusturabilir, derdimizi iletisim kurabilir, bir cevap alabiliriz.
    Tesekkurler

Nerede
    istanbul
    İletiler
    82
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hayırdır arkadaşlar , çokmu zor astsubaylık veya subaylık ? Güzel meslektir aslında.
    Bildiğim kadarı ile
    en az 2.000 TL maaş + ssk + yemek + emekli sandıklarına üye olma olayı var.

Emekli olduğunda da ssk dan da aylık alıyorsun. emekli sandığından da toptan para alabiliyorsun veya aylık alabiliyorsun.

Şayet yanlış biliyorsam içinizde bilen varsa

http://www.enbuyukaskerbizimasker.net/Rutbeler.aspx
    Buradaki rütbelerden en yüksekten en aşağıya doğru aldıkları maaşları yazabilirmi ? Birde emekli olunca aldıkları ssk ve emekli sandığı aylıklarını ?

Çalışma saatleride sanırım ideal sabah 8 akşam 6 sanırım.
    6 dan sonra alayda taburda vb nöbetçi subay vb bir şekilde kalması gerekirse extradan mesaide alıyor sanırım ?
    Cumartesi günü , pazar günleride çalışmak yok sanırım ?
    Çalıştığı zaman extra gene günlük mesai alıyor diye biliyorum.

Tek zorluğu sanırım evlendiğinde eşi ile beraber lojmanlarda kalması sanırım. Lojmanlarında kirası bildiğim kadarı ile ucuz ? aylık 200-300 tl bir şey olması lazım.

Askerlik mesleği güzeldir .

Ama tabi ben sana eğitim verdim , yetiştirdim 15 sene zorunlu duracaksın demeleri biraz abes olmuş. 9 sene olabilir mesela , veya eğitim tazminatı verilip istenmiyorsa çıkılması lazım. Çıkmak için devlete ödenecek tazminat miktarıda örnek 2011 için 10.000 TL ideal veya bir kurul kurulup askerliği beğenmeyip çıkmak isteyen askerler için tazminat miktarı tl bakımından ayarlanabilir.
    veya 7 sene mecburi hiç bir şekilde çıkamaz sonrasındaki , 8 senede isteyen tazminat ödeyip çıkabilirde olabilir.

Tabiki çözüm bulunması lazım bunda.

Zaten teğmen olarak başlasa
    4 sene sonra üst teğmen
    4 sene sonra yüzbaşı kurmaylık sınavına girer.
    4 sene sonra binbaşı
    4 sene yarbay

16 sene etti zaten.
    Teğmenlerin pek bırakacağını sanmıyorumda , acaba astsubaylar eziliyormu ondan mı sıkılıyorlar ?

Çünki yaşzedeler ise tam tersi onlarda yaş kararları ile çıkarıldıkları için üzülüyorlar ve geri girmek istiyorlar.
    Askerken çıkarıldım ekmeğimi bile kazanamıyorum , biz askeriz ne anlarız esnaf işinden , diğer mesleklerden , kimse bizi işyerine almıyor eşimiz , çoluk çocuk aç kalıyoruz , çaycılık yapmaya başladım ,pazarda limon satmaya başladım , bizim işimiz askerlik bizi geri alsınlar diye hayıflananıda var.

Nerede
    -
    İletiler
    201
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı MahmutDemirkiran rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hayırdır arkadaşlar , çokmu zor astsubaylık veya subaylık ? Güzel meslektir aslında.
    Bildiğim kadarı ile

Emekli olduğunda da ssk dan da aylık alıyorsun. emekli sandığından da toptan para alabiliyorsun veya aylık alabiliyorsun.

Buradaki rütbelerden en yüksekten en aşağıya doğru aldıkları maaşları yazabilirmi ? Birde emekli olunca aldıkları ssk ve emekli sandığı aylıklarını ?

6 dan sonra alayda taburda vb nöbetçi subay vb bir şekilde kalması gerekirse extradan mesaide alıyor sanırım ?

Tek zorluğu sanırım evlendiğinde eşi ile beraber lojmanlarda kalması sanırım. Lojmanlarında kirası bildiğim kadarı ile ucuz ? aylık 200-300 tl bir şey olması lazım.

Ama tabi ben sana eğitim verdim , yetiştirdim 15 sene zorunlu duracaksın demeleri biraz abes olmuş. 9 sene olabilir mesela , veya eğitim tazminatı verilip istenmiyorsa çıkılması lazım. Çıkmak için devlete ödenecek tazminat miktarıda örnek 2011 için 10.000 TL ideal veya bir kurul kurulup askerliği beğenmeyip çıkmak isteyen askerler için tazminat miktarı tl bakımından ayarlanabilir.
    veya 7 sene mecburi hiç bir şekilde çıkamaz sonrasındaki , 8 senede isteyen tazminat ödeyip çıkabilirde olabilir.

4 sene sonra üst teğmen
    4 sene sonra binbaşı
    4 sene yarbay

16 sene etti zaten.
    Teğmenlerin pek bırakacağını sanmıyorumda , acaba astsubaylar eziliyormu ondan mı sıkılıyorlar ?

Çünki yaşzedeler ise tam tersi onlarda yaş kararları ile çıkarıldıkları için üzülüyorlar ve geri girmek istiyorlar.
    Askerken çıkarıldım ekmeğimi bile kazanamıyorum , biz askeriz ne anlarız esnaf işinden , diğer mesleklerden , kimse bizi işyerine almıyor eşimiz , çoluk çocuk aç kalıyoruz , çaycılık yapmaya başladım ,pazarda limon satmaya başladım , bizim işimiz askerlik bizi geri alsınlar diye hayıflananıda var.
    Yazdigin cogu bilgi yanlis, biraz daha arastir istersen. Askerlik meslegine laf eden de olmadi, begenen yapsin. sen de gorusunu belirt ama yargilama burada kimseyi cok rica ediyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı MahmutDemirkiran rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bildiğim kadarı ile

4 sene sonra üst teğmen
    4 sene sonra binbaşı
    4 sene yarbay

16 sene etti zaten.

Fikirlerini/yorumlarini belirtmen ozgurce bir davranis, buna birsey denemez. Ancak bahsettigin yorumlardan veya cikarimlardan sadece "askerlik meslegi guzeldir" fikrin dogru, tabi bu da gorecelidir. Sen sevebilirsin ama kimisi sevmez.

Bunun disindaki dger yorumlarinin hicbiri dogru degil. Gerceklik payi olmayan bilgileri bu sekilde bu platformda soylemen hatalidir ve insanlari yanlis yonlendiriyorsun.

Guzel bir ozlu soz vardir: Aşını, suyunu bilmediğin gönüllerde koyun gütme, sonra kaçıracağın
    keçilere çobanlık yapamazsın...

Saygilar

+ Konuyu Yanıtla
3 / 6 Sayfa İlkİlk 123456 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: