Ekonomik kriz her geçen gün etkisini şok dalgalarıyla arttırmakta.

Borç krizi ile uğraşan Avrupa, dünya ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor.

Yunanistan, İspanya, İtalya piyasaların korkulu rüyası oldu.

Avrupa Birliği; Yunanistan, İrlanda ve Portekiz gibi ülkeleri kurtarmaya çalıştı.

AB üyeleri Yunanistan için ikinci pakette de anlaşma sağladı.

Avrupa, bölgenin en büyük ekonomilerinden olan İtalya ve İspanya’nın Yunanistan’ın durumuna düşmesi karşılığında ne yapabilir ?

Almanya, AB’de zayıf halkalar güçlensin diye ekonomik refahını tehlikeye atar mı ?

Avrupa’nın tüm borcunu Almanya sırtlanabilir. Kısa yoldan AB ekonomisinin güçlenmesini sağlayabilecek güce sahip olan Almanya, yapacaklarının karşılığında bütün varlıklar üzerinde de hak iddia edecektir ki, aslında iflas felaketi ile karşı karşıya olan AB ülkeleri bu duruma kestirme yol fıkrasındaki yaşlı bayan gibi çoktan hazır durumdadır.

Kestirme yol,

Kasabanın dağcıları hafta sonu toplanıp dağda kamp kurmaya giderler.

Çadırlar kurulur, kamp yeri hazırlanır ve içlerinden en iri yapılı olan genç adamı seçip kampın ihtiyaçlarını alması için kasabaya gönderirler.

Alışveriş sonrası dağcı, listeyi ve aldıklarını kontrol eder.

Bir büyük kazan, dört canlı tavuk, 10 adet ekmek, bir çuval patatesten oluşan liste tamamdır.

Bu yük nasıl taşınır diye düşünürken dağcının yanına yaşlı bir kadın gelir.

Yaşlı kadın ; Ben sizin kamp yerinizi görmek istiyorum beni de yanında götürür müsün ?

Dağcı ; Sizi yanımda götürürüm ama ben öncelikle bu yükleri nasıl taşırım onu düşünüyorum..

Yaşlı kadın ; Ben sana yardım ederim. Şu elindeki ekmekleri kazanın içine koy, tavukların ikisini bana ver, diğer ikisini koltuklarının arasına kıstır, öteki eline de patates çuvalını al, bu şekilde kolayca taşırsın…

Dağcı yaşlı kadının söylediklerini yapar ve birlikte yola koyulurlar..

Dağ yoluna geldiklerinde patikaya doğru yönelen dağcı, yaşlı kadına dönerek;

Bu yol kestirme olduğu için kampa daha çabuk ulaşmamızı sağlar der..

Yaşlı kadın patika yol fikrine karşı dağcıya dönerek ;

-Olmaz bu yol çok tenha, kuş uçmaz kervan geçmez buradan, ya sen bana tecavüz edersen ?

- Dağcı; Nasıl olur? Bu kadar yüküm var..Ellerim dolu, tavuklar koltuklarımın altında, bunları bırakıp nasıl yaparım?

Yaşlı kadın; Kazanı yere koyarsın, patates çuvalını yanına bırakırsın…

Dağcı sorar; Peki tavuklar ne olacak?

Yaşlı bayan;

Ben onları da tutarım.

Erhan Yurdayüksel Köşe Yazıları