Yükseköğretim kurumunun birinci sınıfına kaydulurken daha önce başka bir yükseköğretim kurumunda başarıyla geçmiş olduğum derslerin muafiyetini istedim. Yönetim kurulu ise aşağıda kırmızı fontla gösterdiğim ilgili maddenin üçüncü bendini gerekçe göstererek reddetti.

1) Dersin içeriğinin en az %70‘inin uygun olması,
2) Ders kredisinin eşit veya yüksek olması,
3) Dersin son iki yıl içerisinde alınıp başarılmış olması.

Bende YD istemli dava açtım. Tanıdık bir avukata durumu babam vasıtasıyla izah ederek uzaktan ısmarlama bir dilekçe yazdırdım[YAZDIRMAZ OLAYDIM]. Avukat, dilekçede mevzuatın yetersizliğini, iyi analiz edilmeden karar verildiğini belirterek kararın iptalini istemiş. Halbuki direk olarak ilgili maddenin üçüncü bendinin hiçbir hukuki dayanağı ve emsalinin olmadığını belirtmesini istemiştim. Yani direk o maddeye saldırmasını temenni etmiştim.

Evvela 14 MART 2011 tarihinde açtığım dava için çıkan RED cevabı için bugün tebligat elime ulaştı. Hani bile bile lades oldum. Çünkü mevzuatın işleyişinde hiçbir sıkıntı yok. Okul HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ'de durumu açıkca izah etmiş.

Ayın sonuna kadar itiraz süreci devam ediyor. Sormak istediğim 2 konu var.

-Birincisi: davaya itirazda, ilgili 3. maddenin hiçbir hukuki gerekçesinin olamayacağına, ayrıca hiçbir Yüksek Öğrenim Kurumun'da da emsali bulunmadığına dair bir içeriğe sahip dilekçe yazsam olmaz mı? Yoksa ayrı bir dava daha mı açmam gerek?

-İkinci olarak ödediğim harçlar dışında(AVUKATIM YOK) davayı kaybedersem cebimden ekstra bir ücret çıkacak mı? Tahminen ne kadar bir mablağ çıkar.

TEŞEKKÜRLER