Sayın yöneticiler, Avukatlar yada daha önce başına gelmiş olanlar;

Benim bir Forum Sitem var. 1 yıl önce bir yayınevinden uyarı geldi. Bir kullanıcı kalkmış o yayınevine ait bir eseri PDF formatında yayınlayarak konu olarak açmış.
Bende Yayınevininin Mailinden 53 dk sonra hemen yayını kaldırdım. Logları yanımda tuttum.
Normalde bana gelen yazılarda 3 gün içinde kaldırın yoksa hukuki işlem başlatılacak yazardı. Fakat bu biraz ters olmuş. Önce savcılığa vermişler sonra bana kaldırın diye yazı yollamışlar.

Aradan 1 sene geçti. Datacentere savcılıktan yazı gelmiş. Bilgilerimi istemişler, ayrıca konuyu açanın bilgilerini istemişler. Yolladım.
Kendim Devlet Memuruyum. Forum sahibiyim. Forum sahipleri açılan konulardan sorumlu tutabilirmi? 90 bin üyeli bir sitede.
Ceza alırmıyım?
Yani olay nasıl devam eder.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
(Aşağıda yayının evinin yolladığı yazının bir bölümünü yayınlıyorum.)
----------------------------------------------------------------------------------

yayınevimizden çıkan **********” isimli kitabının korsan dağıtımının yapıldığı tespit edilmiştir . Bu eylemi gerçekleştirenler , 5846 sayılı Kanunun değişik 71/1. maddesinde belirtilen suçu işlediğinden , eser mali hak sahibi olarak , Site sahipleri ve yöneticileri olarak sizlere ;

1. Hakkınızda kamu davası açılması için şikayet dilekçesi verilerek ceza davası açılması sağlanacaktır.

Cumhuriyet savcılığına yaptığımız başvuruda mesajlarınızın ve alıcıların mesajlarının teknik takibi istenilmiştir. Açık adreslerinize yakın gelecekte dava tebligatları ulaşacaktır.

Teknik takip ile sitenizdeki illegal paylaşımdan kaynaklanan PDF dağılma sayısının tespiti istenilmiştir. Bu tespit sırasında Siteniz kanalı ile korsan dağıtım dosyalarına ulaşanlar ve başkasına yayanlar için de dava açılacaktır. Ancak sizden alıp başkasına yayanların eyleminden de siz sorumlu olmaya devam edeceksiniz. Bilindiği gibi tazminat davasında kitabın piyasa kıymeti ve sizden kaynaklı dağıtım sayısı , karşılaşacağınız tazminat miktarını katlayarak artıracaktır. Bu nedenle, mahkum edileceğiniz ceza ile ödemek zorunda kalacağınız tazminat tutarlarını azaltmak açısından korsan eser yayma işlemini derhal durdurmanız yararınıza olacaktır.