Baba vefat ediyor.Anne, baba vefat etmeden önce eşi ve çocuklarını terk ediyor.Şuan 3. resmi evliliğini yapmış durumda.Çocukları babaanne büyütüyor.

Zihinsel özürlü birey ve kız kardeşi reşit.Ancak Zihinsel özürlünün vesayeti askıda.Miras olarak dededen kalmış çok değerli bir arsa bulunmakta.

Arsa hiç bir şekilde resmi yol ile paylaşılmadan bir şahısa babaannelerinin amcalarına verdiği vekalet aracılığı ile satılıyor.Alan şahıs da ileride hukuksal olarak bir engel çıkmaması için mirasçılara ödemiş olduğu paraları senetlendirerek senetin üzerine de bana düşen payın karşılığı olarak bu parayı aldım ve bu arsa üzerinde hiç bir hakkım yoktur diyerek alıcıya veriyor.

Ancak burada babaları ölmüş olan bu çocuklardan akli dengesi yerinde olan ve reşit olan kız çocuğu psikolojik dayatmalar ve amcalarının baskıları ile imza atarak çok cüzi bir miktar karşılığında imza atmıştır.

Sorularım şunlar.
1-Resmi olarak mirasçılar arasında paylaşılmamış olan bu arsanın resmi satışı bir vekalet üzerine satılması mümkünmüdür?

2-Özellikle bu mirasçılardan bir tanesinin zihinsel engelli olduğunu bilerek alan kişiye karşı cezai yaptırım uygulanabilir mi?

3-Özürlü olan şahsın haklarını koruyan bir makam veya kurum varmıdır.Var ise bu sorunun intikali için izlenecek yol nedir?

4-Zihinsel özürlü olan bu çocuğun hakkını geri alması kanunen nasıl mümkün olacaktır.?

5-Bu tapunun iptali ve mirasçılar arasında kanuni yollar ile paylaştırılması mümkünmüdür?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.Bu iki çocuğa yardım edebilmem için ilk adımı burada atmış bulunuyorum.Cevaplarını benim için çok önemli.Sorularım dışında extradan yorumlarınız olursa veya şunu da yap diyebileceğiniz lütfen benden esirgemeyiniz.

tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar.