+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Askerlik ve Depresyon

Askerlik ve Depresyon Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Askerlik ve Depresyon

Askerlik ve Depresyon
    3 yıldır depresyon tedavisi görmekteyim.3 senelik 3 ayrı heyet raporum var.Depresif bozukluk f32 heyet raporum var.
    Depresyonun içinde klinik bulgular: psikomotor retardasyon(fizik ve mental aktivitenin belirgin biçimde yavaşladığı tablo),spontan konuşması yavaşlamış,affekti sığlaşmış,kararsızlık mevcut,düşünce içeriği depresif,düşünce hızı azalmış.Karamsarlık,iştah problemleri, ambivalans (bir insan yada durumla ilgili olarak zıt duyguların bir arada bulunması,yaşanması anlamına gelir).mood depresif (neredeyse tüm aktivitelerden zevk alınamaması ve ilgisizlik) bunun gibi bulgular mevcut bende.
    Ayrıca i C.Paşa Tıp Fakültesinden ilaç katılım payından muaf olduğuma dair ilaç raporum mevcut.bazı ilaç muaf raporlarımı da kaybettim.
    1. Muaf ilaç katılım muaf raporum.Tanı:Şizofreni F20 İlaçlar:Aripiprazol 10 mg,Bornaprine tb,Venlafaxine xr 75mg,Alprazolam 0.5 mg
    2. Muaf ilaç katılım muaf raporum Tanı: Bipolar bozukluk F31: İlaçlar:Aripiprazol 10mg, Venlafaksin 75mg xr kap.

Sorularım:
    1-Çürük raporu alabilir miyim en basiti mevzuatta depresyona bile çürük raporu veriliyor.Ayrıca Şizofreni ve bipolar bozukluk olduğuma daire ilaç katılım muaf raporlarım var.Şizofreni ve bipolar bozukluk %100 gitmiyor.
    2-Beni almaya çalışırlarsa hastaneye kaç kez itiraz edebilirim?küçük bir ilde oturuyorsam komşu ildeki askeri hastaneye mi gönderiyorlar?
    3-En son çare mahkeme?mahkemeye itiraz edersem başarılı olabilir miyim?böyle bir hakkımda varmış.hakkımı sonuna kadar kullanmak istiyorum.sonuçta ben bir insanım koyun hayvan değilim.rahatsızım.taktir edersiniz ki şu bilinmelidir ki Depresyon,bipolar bozukluk,sizofreni tedavisi gören bir kişinin askerlik görevini yerine getirmesi son derece risklidir.sosyal hayattaki yaşantısını ve normatif şartlarda sürdürmekte zorlanan ve çoğu zaman sorun yaşayan bir kişi tabiî ki askerlik gibi büyük bir sorumluluğun ve ağır şartların üstesinden gelmesi tabiî ki zor olucaktır.Çok çaresizim ben mahkemede de askerlik yapamam diyeceğim raporlarım mevcut beni illaki askerlik yaptıracaksanız askerlik süresi boyunca beni askeri hastanede bir odaya kapatın orada hasta olarak tedavimi görmek istiyorum diyeceğim (ilaçlarımı alıp uyuyup hiçbir şey düşünmek istemiyorum yani geri hizmette bile görev yapamayacak durumdayım) ya da muaf raporumu verin bu benim en doğal insanlık hakkım!
    Çok çaresizim yardımcı olun lütfen.

İşte mevzuat: B VE D dilimi arza yani muaf
    RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI

Madde 15 - (Değişik madde: 30/1/1997 - 97/9106 K.;Değişik madde: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/34. mad)

A) (Değişik dilim: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/33.mad) 1. Şizoid, şizotipal, paranoid ve borderline kişilik.

2. Tek hecme hâlinde geçirilmiş ve tamamen iyileşmiş, altı aydan kısa süren psikotik bozukluklar.

3. Tedavi ile düzelmiş ya da tek hecme halinde geçirilmiş bipolar bozukluklar.

B) 1. Altı aydan uzun süren tek hecme halinde geçirilmiş psikotik bozukluklar.

2. Bir hecmeden fazla tekrarlayan psikotik bozukluklar.

AÇIKLAMA : Bu fıkraya gireceklerin hastalıklarının süreklilik göstermemesi, rezidüel bulgular taşımaması, çalışma güç ve verimliliklerinin azalmamış olması gerekir.

3. (Ek fıkra: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/33.mad) Bir hecmeden fazla tekrar eden bipolar bozukluklar.

AÇIKLAMA: Bu fıkraya gireceklerin uygun tedaviler uygulanmasına karşın mani, depresyon ya da karma epizodlar geçirmesi gerekmektedir.

C) 15 inci maddenin A, B, ve D dilimine giren bozuklukların tedavi ve nekahet hâlleri.

D) 1. Kronik nitelik kazanmış psikotik bozukluklar.

(Değişik paragraf: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/33.mad) AÇIKLAMA: Bu fıkraya gireceklerin tedavilerden yararlanmamış olması ya da tedaviye rağmen rezidüel bulgular taşıması gerekir.

2. Şizoid, şizotipal, paranoid ve borderline kişilik bozuklukları.

AÇIKLAMA : Bu fıkraya gireceklerin psikotik ataklar geçirmesi, çalışma güç ve verimliliğinin azalması ya da ortama uyumlarının bozulması; bu durumun klinik gözlem veya resmi belgelerle saptanması gerekir.

(Ek fıkra: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/33.mad) 3. Kronik bipolar bozukluklar.

AÇIKLAMA: Bu fıkraya gireceklerde; tedavi uygulandığı resmi belgelerle ya da ilaç kan düzeyleri ile saptanmış olmasına karşın mani, depresyon ya da karma epizod belirtilerinin devam ediyor olması ya da sık tekrarlıyor olması gerekmektedir.

Madde 16 - (Değişik : 30/1/1997 - 97/9106 K.;Değişik madde: 06/12/2004 - 2004/8202 S.Yön/35. mad)

A) 1. (Değişik fıkra: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/34.mad) Histrionik, narsisistik, obsesif-kompulsif, çekingen, bağımlı kişilik bozuklukları.

2. (Değişik fıkra: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/34.mad) Geçirilmiş anksiyete

3. Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları.

B) (Değişik dilim: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/34.mad) 1. Anksiyete, somatoform, dissosiyatif, depresif bozukluklar, uyum bozuklukları ve bunların alt tipleri.

AÇIKLAMA: Bu fıkraya gireceklerin uygun tedavilere rağmen hastalıklarının işlevselliği bozacak derecede sık tekrarlaması, bunun epikriz, kıta anketi gibi resmi belgelerle tespiti gerekmektedir.

C) 16 ncı maddenin A, B, ve D dilimine giren bozuklukların tedavi ve nekahet hâlleri.

D) 1. (Değişik fıkra: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/34.mad) K ronik nitelik kazanmış anksiyete, somatoform, dissosiyatif, depresif bozukluklar, uyum bozuklukları ve bunların alt tipleri.

2. İleri derecede konuşma bozukluğu.

(Değişik paragraf: 16/06/2008 - 2008/13831 S.Yön/34.mad) AÇIKLAMA: Bu fıkralara gireceklerin tedavilerden yararlanmaması ve bozukluklarının süreklilik kazandığına ve işlevselliği bozduğuna ilişkin epikriz ve/veya kıta anketi belgelerinin olması gerekir.

Hukuki NET Güncel Haber

Askerlik ve Depresyon konulu yargıtay kararı ara
    Askerlik ve Depresyon konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Askerlik ve Depresyon

Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun.Bu yazından ve özellikle daha önce foruma yazmış olduğun yazılardan kendininde iddia ettiği gibi psikolojik olarak rahatsız olduğun kabul edilebilir.Lakin psikolojik rahatsızlıktan ötürü askerliğe elverişsiz raporu almak için hiç şüphe götürmeksizin ve tedavi edilemeyen ileri derecede ruhsal bozuklukların olması gerekir.Sahte çürük raporları ve bundan başları belaya giren doktorlardan sonra tutum özellikle psikoloji gibi yoruma nispeten daha açık durumlarda elverişsiz raporu verme yerine bir sene erteleme verme oluyor.Askerliğini yapanlar bilecektir, askerde psikolojik tadavi gören onlarca asker vardır.İlaçlarını düzenli kullanmalarına izin verilen bu askerlere silah verilmez ve geri hizmette kullanılırlar.Sana tavsiyem muayeneye yada askeri hastaneye gittiğinde durumunu sakin bir şekilde anlat.Ben askerlik yapamam yapmıycam gibi şeyleri iletinde ve önceki iletinlerinde olduğu gibi sürekli dile getirme.Ters tepme ve ters karşılanmaman için bunu söylüyorum.Durumunu ve elindeki bütün raporları arz et.Onlar seni değrlendirmeye alıp gerekirse kurula çıkaracaklardır.Hastalığını, korkunu varsa sosyopatik durumunu(toplu yerde uyuyamama, duramama, delirium belirtileri) herşeyini sakin bir şekilde anlat.Gerçekten samimi bir şekilde bunu görüp anlarlarsa kuruldada artık askerliğini yapamayacak kadar ve tedavi olamayacak kadar kötü olduğunu görürlerse ihtimal elverişsiz raporu alabilirsin.Ancak tahminim sana uzun bir süre tedavi verip bir sene erteleme yaparlar.Bir çok insan sana kızabilir lakin ben kızmıyorum ve bu durumun elinde olan bir durum olmadığını düşünüyorum.Umarım dediklerim yardımcı olmuştur sana.Tekrar geçmiş olsun.

İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

çarşanba heyete gidecektim.doktor ve oradakiler eksik bilgiler verdikleri için evrakları doğal olarak teslim edemedim
    bugün cuma heyet çıkışı hemen size yazıyorum.Bipolar bozukluğu duygulanım bozukluğu f31 teşhisiyle 1 yıl sevk ertelemesi aldım duruma göre itiraz itiraz edebilirsem eğer...ya da 1 yıl bekleyip tekrar muayene olacağım.
    Ayrıca elimdeki raporları dikkate almazlar diye beni askerden kaçmakla beni suçlayan arkadaşları KINIYORUM.çünkü ben rahatsızım ve çaresizim.

Not:Heyette bir şey sormadılar.Sadece teşhisimi okuyup elime raporumu verdiler.Olay doktor da bitiyor.Doktor şikayetlerimi dinledi.İlaçlarımı sordu.Günümün nasıl geçtiğini sordu(tv ve uyuyarak) bunun gibi şeyler...Beni yatır dedim yatırmadı.Askeri hastanedeki tüm deneyimlerim bunlar.İhtiyacı olanlar lütfen baştan sona okusunlar.

İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

uzmanbey hangi hastenede sana ertesi yıla bırakma verdiler.

tanı nedir. şikayetlerin nelerdir. kaç yıldır tedavi görüyorsun.

İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

üstte yazdım.depresyon teşhisiyle 3 yıl.bipolar bozukluk ve şizofreni tanısıyla 1 yıl.
    erzurum erteledi.teşhisi bipolar duygulanım bozukluğu.
    söylediğim şikayetler
    günüm nasıl geçtiğini sordu.uyuyarak ve tv izleyerek.
    işimi sordu işsiz olduğumu söyledim
    şüpheli olduğumu söyledim.herkesin bana zarar vereceğini paramı alacağını söyledim.paraya çok taptığımı söyledim.
    arkadaşımın hiç olmadığını.ortada bir neden bulunmaksızn kullanıldığımdan zarar verilmek istendiğinden kuşkulandığımdan dolayı arkadaşlıklarımın bittiğini söyledim.
    ilaçlarımı sordu.bazılarını kullandığımı söyledim.tüm dertlerimi dinleyemedi.kısacası biraz da başından saldı.

son olarak gene korkuyorum ya alırlarsa diye ama gelecek sene itiraz ve dava hakkım olduğunu biliyorum.bu raporu aldığıma göre ben kısmen rahatsızım ve askeri hastanede bunu kabul etti.ama gıcık bir doktora gelirsem beni zorla göndermek isterse diye korkularım var.

İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sizi götürmesi için şikayetlerinizin düzelmesi lazım.

şikayetleriniz düzelmedi ise sizi nasıl ki askere götürürler.

askeri hastaneden kaçıncı defa erteleme aldın.
    ilk ertelemenmi bu.
    bana msn adresini verirmisin.
    benim durumumda sana benzi,yor biraz.

İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

ilk ertelemem bu abim.msn adresimi özelinize yazacağım şimdi...

İletiler
    115
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

not: korkmamın nedeni dayım 20 seneden fazla hapis yatmasına rağmen(5 seneden fazla yatanları almıyorlar)seri katil ve şizofreni olmasına rağmen halisülasyon görmesine rağmen onu aldılar.belki kendi isteğiyle gitmiş de olabilir bilmiyorum.tabi daha sonra askerden firar etti.eşini vurdu şu an yine hapiste!!! gıcık doktorun birine düşersem diye korkuyorum işte.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

depresif epizodlar f32.8 nedir

bipolar askerlik

http:www.hukuki.netshowthread.php88393-Askerlik-ve-Depresyon

askerde depresyon

f32.8 depresif epizodlar

cezaevinde yatanlar askerlik yaparmı

anksiyete bozukluğu olan askerlik yapabilirmi

bipolar bozukluk olan askerlik yapabilirmi

anksiyete askerlik

askerde bipolar bozukluk curuk

hapis yatanlara askerlik

bipolar askerlik yapabilirmi

bipolar bozukluk askerlik

Depresyonda olan askerlık yaparmı

anksiyete ve askerlik

asker firarisi f32 depresif nobetten rapor alabilir

f31 bipolar duygulanım bozukluğu

f32.8 depresif epizodlar nedir

borderline kişilik bozukluğu askerlik

psikolojisi bozuk olan askerlik yaparmi

depresyon askerlik

f32.8 depresif epizodlar diğer nediranksiyete bozukluğu olan askerlik yaparmıbipolar askerlik ertelemebıpolar ve curuk
Forum