Merhaba arkadaslar,

Durumum biraz karışık, umarım basit bir şekilde acıklayabilirim. Ben Türkiye ve aynı zamanda Bulgaristan vatandasıyım. 2009 Haziranında lisansımı bitirdim ve askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim. Daha sonra yurt içinde yüksek lisansa başladım fakat, 6 ay sonra okulu dondurup Almanya'daki bir projeye katıldım. Proje 2011 haziran ayının sonunda bitiyor ve burada daha iyi bir programdan yüksek lisans için kabul aldım. Sorularım sunlar;

1) İlk başladıgım yüksek lisansı bırakıp buradakine başlamam halinde askerliğimi tekrar tecil ettirebilir miyim?

2) Burada yüksek lisansa Bulgaristan pasaportumla başlamak istiyorum, fakat askerliğimi tecil ettirebilir miyim? 2 gün önce konsolosluğa gittim, askerlik işlemleri ile ilgilenen sahıs iki pasaporttaki soyisimlerin farklı olmasından dolayı, Bulgar pasaportu ile yüksek lisans başlarsam, askerliğimi tecil ettiremeyeceğimi söyledi. Bu gerçekten dogru mu? Sonuç olarak her iki pasaportta da belirtilen kişi benim.

3) Bulgaristan pasaportuyla başlayamam durumunda, Türkiye'ye gelip vize almam gerekiyor. Fakat sorun şu ki, muhtemel sevk tarihim 31.07.2011 ve celp dönemim Agustos 2011, ve yüksek lisans programı Ekim 2011de başlıyor. Yani aradaki 2 ayda askere gitmemek için ne yapmam gerekiyor. Elimde su anda sadece kabul mektubu var, bu belge askerlik subesince kabul edilir mi? Edilmezse, bakaya kalacagım ve yurt dışına cıkamayıp, bu önemli fırsatı kacırmıs olacagım.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden, okuyupta yanıt veren ya da vermeyen herkerse cok teşekkürler