Merhabalar,
Ben halihazirda Almanya'da ikamet ediyorum ve konsolosluk vb. mercilerden bilgi edinmek cok uzun zaman aldigi, cogu zaman da yeterli cevaplar alamadigimiz icin bazi sorularima cevap verebileceginizi umuyorum. Ozellikle yeni cikan torba yasasi kapsaminda nelerin degistigini bilmedigimden izninizle bir kac soru birden soracagim.

Ben subat 1966 dogumluyum, Ocak 1986'dan 2002'ye kadar Türkiye'de Bag-Kur primimi yatirdim ve 2002'de Almanya'ya geldim ve hic araliksiz 2002'den bu yana calisiyorum. Antalya SGK'dan hesapladilar ve 2185 gün yatirmam gerektigini söylediler ve ben 1000 gün borclanip yarisini yatirdim, diger yarisini da bu yil yatirayim diye düsündüm. Ama diger yarisini yatirirsam Bag-Kur'dan emekli olacagim. Sorum; tamamini yatirmadan Sigota'ya gecmenin ve Sigorta'dan emekli olmanin bir yolu var mi? Kac yasinda (kac yilinda) emekli olabilecegim?
Ayrica ben primimi 8,11TL den yatirdim, daha fazla yatirip daha fazla aylik alma ihtimalim var midir? Bana gecen sene Hannover Konsolosluktan bir cizelge verdiler kafam karisti. Listede bir günlügü 8.50TL'den 55,23TL'ye kadar secenek var, ben 55.23TL'den yatirirsam ne kadar bir aylik artisi olur?

Cok soru sordugum icin kusura bakmayin ama yurt disindan bu konularda bilgi almak gercekten cok zor. Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.