Merhaba,

ben 27/09/2010 tarihinde kurumsal bir firmada saha mühendisi olarak çalışmaya başladım. Ve dün itibari ile (06/09/2010) projenin devamı olmadığı ve mevcut personelinde yeterli olacağı gerekçesi ile işten çıkarıldım. Muhasebe bana telefonda durumu anlattı, fakat ihtarname yazılı olarak gelmedi. Sorularımı sıralayacak olursam,

1. Bana yazılı olarak ihtarname gelmeli mi? Geldikten sonra ne kadar süre daha işte çalışabilirim?
2. Eğer ki belli bir süre daha çalışabilirsem, hem o günlerin ücretini hemde ihtar ile ilgili alacağım tazminatı haketmiş mi oluyorum?
3. İhtar sonucu alacağım tazminat ne kadar oluyor? Muhasebeyle görüşmem sırasında 15 gün ile 30 gün arasında çalışmış çalışmış olduğunuz günle orantılı olarak bir ücret alırsınız gibi birşey söylendi. Peki bunun hesaplaması nasıldır ve bu söylenen doğru mudur?
4. Benim kariyerimi etkilememesi adına istifa ederekte çıkabileceğim, fakat yine ihtar ile ilgili tazminatı alabileceğim söylendi fakat bunu vermeme hakları var mıdır? Hem istifa ederek hemde bu alacaklarımı nasıl garanti altına alabilirim?
5. İşten çıkarılma sonucu şirketten talep edebileceğim diğer haklar, alabileceğim ücretler nelerdir? Ve bunları alabilmek için maaş günümü beklemem mi gerekir yoksa daha önce talep edebiliyor muyum?
6. Öte yandan ben cumartesi / pazar günleri 6 aydır çalışıyorum. Gerek 01/01/2011 tarihinde, gerekse bayramlarda sürekli çalıştım. Fakat bunla alakalı bana bir ödeme yapılmadı. Sözleşmede de hatırladığım kadarıyla işçi işverenden fazla mesai talep edemez diye bir madde vardı. Böyle bir maddenin geçerliliği var mıdır? Yani ben talep edemez miyim?

Şimdiden herkese çok teşekkürler, saygılarım ile.