+ Konuyu Yanıtla
20 / 21 Sayfa İlkİlk ... 101112131415161718192021 SonSon
191 den 200´e kadar toplam 207 ileti bulundu.

Konu: Kredi kartı affı

Kredi kartı affı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Antalya, Merkez, Turkey.
    İletiler
    1.019
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın İlgili;

En kısa sürede borcunuzu kapatmazsanız, banka, yasal hakkı olan icra takibine yönelecektir. Bir Banka'nın, sizi korkutmak gibi bir niyeti olabileceğini düşünmeyiniz, ortada bir sistem vardır ve herkese, aynı muamele yapılır, amaç, alacağın tahsili.

Arkadaşınızın yararlandığı, o dönemde çıkmış olan bir Kanun'du. Bu Kanun hükümlerine göre, o tarihe kadar kredi ilişkisi sona erdirilmiş (hesap kat edilmiş); icra takibine geçilmiş Banka alacakları; belirli bir faiz ödemesi ve taksitlendirmeyle tasfiye edilecekti. Sizde böyle bir durum yok. O nedenle, o Kanun'dan yararlanmanız olası değil.

Eğer Banka icra takibine geçerse; borcunuzu 4 eşit taksitte ödeyebilirsiniz, ancak bu, bankanın haciz yapmasına engel olmayacağı gibi; yaklaşık olarak en az 2 kat ödeme yapmanız gerekecektir (işleyecek faiz, masraflar ve vekalet ücreti sebebiyle).

O nedenle; derhal Banka'ya ödemede bulunmanız, sizin menfaatinize. Bu kartınıza bağlı hesap kat edilirse; kara listeye alınırsınız ve çok uzun bir süre, hiçbir bankadan, hiçbir kredi işlemi yapamazsınız ki; okulu bitirdiğiniz zaman bile karşınıza çıkar.

Bilginize,

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi kartı affı konulu yargıtay kararı ara
    Kredi kartı affı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    ANKARA, Turkiye.
    İletiler
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Değerli avukat arkadaşlar böyle bir site oluşturduğunuz için sizlere teşekkür ederim..
    Benımde başımda şuan bir kredi kartı problemi var..bazı sağlık problemlerinden dolayı bir kredi kartımı ödeyemedim.12/29/2006 bir avukat arayarak noterden bir yazı göndereceklerini söylediler..yazı elime hala ulaşmadı..
    1--Acaba bu yazı icra yazısımı olacak,yoksa ihbarnamemi olacak..Daha önce bankadan hiç yazı almadım...Sadece tel.görüşmeleri yaptık..
    2--Avukatla taksit yapması konusunda bir hakkım varmı.Yoksa avukat ve bankanın insiyatifindemi(son çıkan kredi kartları yasasında olduğu gibi 12-18 taksıt gibi..)

Evliyim ve ilk çoçuğumuz 1 ay önce dünyaya geldi;başıma ilk kez böyle bir şey geldiği için çok korkuyor ve tedirginim;Bir kamu kuruluşundada sözleşmeli çalışmaktayım ve bu olay iş yerine yansırsa işimden olmaktanda korkuyorum..İlginizinden dolayı çok teşekkür ederim....

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Re: Kredi kartı affı

Yanlış hatırlamıyorsam bu bahsi geçen kredi kartı affı; faizlerin indirimi ile ilgili olan yasa. Bu dönemde geçmiş borçlara da uygulanacak olan bu yasa kapsamında, sizinle paylaşmak istediğim şu konuyu açıklamak isterim.
    Daha önce bir banka ile borç ödeme konusunda problemler yaşamıştım. Borçla ilgili yasal işlemler başladıktan bir süre sonra bankanın avukatı aracılığı ile borcumu ödemeye başladım. Yaklaşık 1 sene kadar avukatın şahsına her ay belirlenen miktarda ödemeler yaptım. 2002 yılında çıkan ilk kredi kartı affı ile bankayla protkol imzalayarak borcumu taksitlendirmeye gittiğimde avukatın ödemelerimi bankaya bildirmediğini öğrendim. Ve toplam borç üzerinden bir protokol yaptık. Daha sonra borç düzenlendi.(Ancak ödemeler hesaba geçmiş olsa idi borcum kalmamış olacaktı.)
    Asıl gelmek istediğim konu ise bu dosya ile beraber bir ek hesap borcum vardı. Yapmış olduğum ödemeler içerisinden bu dosyanında tahsilatının yapıldığını zannediyorum. Ancak 2 sene sonra kredi çekmek için bir bankaya başvurduğumda ödenmemiş borçlarımın olduğunu ve kara listeye alındığım gerekçesiyle talebim red edildi.
    Daha önce sorun yaşadığım bankaya bir faxla borçlu olmadığıma dair bir belgenin tarafıma gönderilmesini talep ettim. Banka yalnızca kredi kartına istinaden borcumun olmadığı,ancak sisteme girmemiş harcamalar nedeni ile alacakları var ise haklarının saklı kalmak kaydı ile borcumun olmadığını bildirir bir belge gönderdi.
    Bununla yetinmeyerek ek hesabım ile ilgili durumumu soruşturmaya devam ettim. Önce müşteri hizmetlerinden borçlu olmadığım söylendi. Defalarca arayarak bir belge talep ettiğimde çok cüzzi bir rakam olan ana borcun(yaklaşık 60ytl) faizlerle berarber 800 küsür gibi bir rakam olduğunu öğrendim.
    Son çıkan bu yasadan faydalanmak üzere 2005 yılında bahsi geçen bankanın bir şubesine dilekçemi bıraktım. En geç 20 gün içinde bir ödeme planı bildirileceğini söylediler.(Öncelikle bu yasadan faydalanabilirliğimi değerlendirip)
    Ancak halen bankadan bir yanıt gelmedi ve hiç bir şubesinden ve de müşteri hizmetlerinden bu konu ile bilgi edinemedim.
    bende sanırım bu konuyla ilgili sonuçsuz çabalarımdan yoruldum ve bir süre sonra peşini bıraktım. Sizce ileri bir tarihte bu konu tekrar karşıma çıkacak mıdır?

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı hawe rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1--Acaba bu yazı icra yazısımı olacak,yoksa ihbarnamemi olacak..Daha önce bankadan hiç yazı almadım...Sadece tel.görüşmeleri yaptık..
    2--Avukatla taksit yapması konusunda bir hakkım varmı.Yoksa avukat ve bankanın insiyatifindemi(son çıkan kredi kartları yasasında olduğu gibi 12-18 taksıt gibi..)
    Avukat gönderecek ise ihtarname olacaktır. İcra dairesinden gelirse ödeme emri olacaktır.
    Bankanın veya vekilinin kabul etmediği bir taksit hakkınız yok
    Takip içinde taksitlendirmeye ilişkin evvelki forumları araştırınız

Nerede
    İstanbul, Türkiye.
    İletiler
    4.244
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

BOrcunuz var ise problem yaşamaya devam edersiniz. Banka size ödeme planı sunması ve ilk taksidide peşin ödemenizi istemesi gerekirdi. Banka bu edimini yerine getirmediği için yasadan yararlanma hususunda bir talepde bulunabilirsiniz.
    Önceki ödemeler ile ilgili olarak avukata yaptığınız ödemeleri belgelendirebiliyorsanız borcunuzdan düşürebilirsiniz

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Çok kısa bir zaman içinde cevap verdiğiniz için öncelikle çok teşekkür ederim.Bu ödemeleri belgelendirdim ve hesaplamalar yapıldı. Halen var olduğunu söyledikleri borcumla ilgili ödeme yapma talebimi de banka şubeleri borcun kaynağını bilmedikleri ve göremedikleri gerekçesiyle kabul etmiyorlar. 2003 yılında ödemelerim bitti! Ve bu tarihten itibarende neden hala borçlu göründüğümün peşindeyim. Yani anlayacağınız; borçlu isem ödeyeyim diyorum kabul etmiyorlar, değilsem bana borçlu olmadığıma dair belge verin diyorum onuda yapmıyorlar. Acaba bu bankaya her hangi bir hesap açtırıp borcu karşılayacak miktarda bir meblaa yatırsam (ana borç 2003'te 60ytl), bu bankadan kaynaklı bir hatanın bana mal edilmesinin önüne geçebilir mi?

İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Eyilik yukarıda bahsettiğim durum konusunda ne düşünürsünüz. Bankalarda (2003 den itibaren) 4 yıl boyunca sisteme girmemiş alacakları olabilir mi?

İletiler
    29
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bankanın hukuk bürosuna noter kanalıyla bankaya borcunuz olup olmadığını var ise neden kaynaklandığını ayrıntılı olarak istediğinizi bildirseniz nasıl olur.

Nerede
    Samsun
    İletiler
    5.785
    Blog yazıları
    2
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Hükümet kriz nedeniyle her kesimin tüm kredi borçlarını kapsayan ‘barış projesi’ni hayata geçiriyor. Kriz nedeniyle ödenemeyen tüm borçlar yeniden yapılandırılıyor.

Hükümet küresel krizle birlikte uygulamaya koyduğu ‘vergi barışı’ ve ‘varlık barışı’ projelerinin ardından, bankalara olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören kapsamlı bir ‘barış projesini’ hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje kapsamında, şirketlerin yanı sıra küçük işletmeler ile esnaf ve bireysel kredilerin de yeniden yapılandırılması öngörülüyor.

Küresel krizin Türkiye’ye etkilerini en aza indirmek için hazırlanan yeniden yapılandırma paketiyle sanayinin çarklarının yeniden dönmeye başlaması hedefleniyor. Bankaların elinin rahatlatılmasının ardından sanayiciye nefes aldıracak paket sayesinde ekonomide canlanma hedefleniyor. Ekonomi yönetimi ‘Yeniden yapılandırma, 1 YTL’lik kredi borcu ile milyon dolarlık kredi borcunu kapsayacak’ değerlendirmesinde bulundu.

HERKESİ KAPSAYACAK

star, BDDK, Türkiye Bankalar Birliği ve TOBB tarafından ortaklaşa yürütülen, kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin paketin ayrıntılarına ulaştı. Yeniden yapılandırma paketinde önce bankaların eli rahatlatılacak. Yüzde 11’den yüzde 9’a düşürülen zorunlu karşılıkların ikinci kez düşürülmesi planlanıyor. 2 puanlık indirim sayesinde bankaların kredi için kullanacağı ek 2.5 milyar dolarlık kaynak sağlanmıştı. Bankaların elinin rahatlatılmasının ardından, yeniden yapılandırmayla ilgili süreç başlayacak. Yeniden yapılandırmadan sadece büyük holdingler yararlanmayacak. Bankalara olan kredilerin tamamı kapsanacak. Yeniden yapılandırmadan, büyük holdingler, küçük işletmeler, esnaflar ve bireysel kredi borçluları da yararlanacak. Üst düzey ekonomi yetkilileri, yeniden yapılandırmada büyük işletme küçük işletme ayrımı yapılmayacağını belirterek, ‘Yeniden yapılandırma kapsamında 1 YTL’lik kredi borcu da milyon dolarlık kredi borcuda girecek’ değerlendirmesinde bulundular.

ÖNCE BANKALAR

Kredi borçlarının yeniden yapılandırılması çerçevesinde bankaların, öncelikle kaynak sıkıntısının giderilmesini talep ettiği bildirildi. Paket kapsamında, bankaların yüzde 11’den yüzde 9’a düşürülen yabancı para zorunlu karşılığının ikinci kez düşürülmesi planlanıyor. Yine, IMF ile yapılacak anlaşma kapsamında sağlanacak kredilerle, Merkez Bankası’nın döviz rezervinin güçlendirilmesi ve Merkez’in de 40. madde kapsamında bankalara kaynak aktarması öngörülüyor.

Ekren: Üzerinde çalışıyoruz

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince’nin açıklamaları ile gündeme gelen, bankalara olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili çalışmanın sürdüğünü bildirdi. Ekren, yeniden yapılandırmayla ilgili görüşmenin BDDK ile bankalar arasında devam ettiğini vurgulayarak, görüşmenin tamamlanmasının ardından yeniden yapılandırmanın çerçevesi ile ilgili bir yasa tasarısı hazırlanacağını söyledi.

Vergi, prim, elektrik ve su borcu da dahil

ŞİRKETLERİN bankalara olan kredi borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında, yine zor durumda olan şirketlerin vergi, elektrik, SSK primi gibi borçları da ele alındı. Yapılan değerlendirmelerde, borcu yeniden yapılandırılan şirketin kaynaklarının, devlete olan borçları nedeniyle el konulabileceği belirtilerek, borçları yeniden yapılandırılan şirketlerin devlete olan borçlarının da taksite bağlanması öngörüldü.

Kredi takibine esneklik geliyor

TÜRK bankacılık otoritesi BDDK da, yeniden yapılandırma paketi kapsamında, bankalarla ilgili bazı düzenlemeler yapacak. Bu düzenlemeler, bankaların denetimlerinin esnetilmesini içerecek. Örneğin, ödenmeyen kredilerde üç aylık sürenin sonunda, kredinin takibe alınması gerekiyor. Bankanın, krediyi takibe almaması halinde, banka yöneticileri sorumlu oluyor. Bu tür durumlarda BDDK, bankalara daha esnek davranacak.

Yüzde 11’den yüzde 9’a indirilen bankaların Merkez Bankası’ındaki yabancı para zorunlu karşılıklarında ikinci indirime gidilecek.

IMF’den gelen para, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini güçlendirecek. Merkez de 40. madde kapsamında bankalara kaynak sağlayacak.

Bireysel kredilere üç taksit

BDDK’nIN yönetmelik değişikliğinde yapılandırma için gerçek kişiler de kapsama alındı. Böylece kredi kartı ve konut kredileri gibi ödenemeyen bireysel kredilerin de en az üç taksit olmak üzere düşük faizden takside bağlanması gündeme geldi.

Kredi borcunu ödeyemeyen sanayiciye yeni kredi

BANKALARIN kredi borçlarının yeniden yapılandırılması için bir yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunmuyor. Sadece BDDK’nın yapacağı bir yönetmelik değişikliği yeterli oluyor. BDDK ise yeni yönetmelik taslağını hazırladı. Taslağa göre kriz nedeniyle borcunu ödeyemeyen sanayiciye ek kredi açılabilecek. Sanayicinin yaşatılması için banka üç kez yapılandırma yapabilecek.

http://www.haber3.com/news_detail.php?id=432452

İletiler
    76
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın avukat bey
    Kredi kartı affında son durum nedir?Resmi gazetede yayınlandımı?benim buğün itibari ile 3 aydır ödemediğim bir borç var.Yapılandırılmasını istiyorum.Ancak kanun yürülüğe girdi mi girmedi mi bilmiyorum.Bilgi bulamadım.Teşekkürler

+ Konuyu Yanıtla
20 / 21 Sayfa İlkİlk ... 101112131415161718192021 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

hangi banka affi uyguluyor

Forum