Merhaba,

2002 yılında ben henüz üniversitede öğrenci iken (Kıbrıs’ta burslu okudum) üzerime kayıtlı olan (1980 model eski Dallas bir kamyonet) araçla şuan davacı olan şahsin yolda gördüğü bir kazayı izlemek üzere ani fren yapması sureti ile zincirleme kazaya neden olması (babamın aracın çok eski olması nedeni duramayıp önce babam şahsa arkadan çarpıyor daha sonra yeni model olmasına rağmen mercedes marka başka bir araç yine duramayıp babama arkadan çarpması) ile babam tarafından yapılmış kaza yine ben üniversitede iken bana hiçbir bildirimde bulunulmadan (yada bildirimler bana ulaşmadan) sonuçlandırılmış.

Davacı taraf sigortamızdan masraflarını almasına rağmen, sigortanın masraflarını tam olarak karşılamamasını iddia ederek kalan alacaklarının devamını bizden istemek sureti ile yine haberim olmadan önce kendi belirlediği faiz ile açtığı *(bilgimiz olmadığı için hiçbir itirazda bulunamadığımız) davayı daha sonra yasal faize çevirmek sureti ile kararı kesinleştirmiş.
*(Babam bu kaza dan sonra hayata küsmüş, hayatını bir kayıkta idame ettirmeye başlamış dava, araç, ve dünya ile ilgili hiçbir işle ile ilgilenmemiştir.)

Bu nedenle bu süre zarfında yine babamın sanayide tamire bıraktığı aracı uzunca bir süre arayıp sormaması nedeni ile araç yine haberim olmadan sanayi'den kaybolmuş.
(Büyük ihtimal hurdacılar tarafından alinmiş ve metale çevrilmiş.)

Şuan kayıp (mevcut olmayan) bir araç üzerine 2 adet haciz ile karşı karşıyayım.
Vergi dairesinin 2.500 ytl borcu (2001 yılından bu yana hiç ödenmemiş.) ile
alacaklının 15.000 ytl (2009 yılındaki rakam) alacağı.

Babam ve annem ayrılar ve babamla pek görüşmemekteyim.

Kaza'dan, Dava'dan, ve Dava sonucundan hiçbir şekilde haberim olmamış. Bu sure zarfındada yurt dışında olduğumu ispatlayabilecek Taşucu - Kıbrıs giriş çıkış belgelerine sahibim.

1985 ve üzeri araçlar gerekli belgelerle ispatlanabildiği durumda vergi borçları silinerek hurdaya çıkarılabilmekte, fakat üzerindeki hacizler nedeni ile bunu yapamamaktayım.

Ayrıca araç kayıp olduğu ve gerekli bildirimler yapılmadığı için araç vergileri durmamakta ve faizleriyle artmaktadır. Kayıp bildirimde bulunmayı denediğim karakollarda hep “bu güne kadar aklınız nerdeydi” yada “üzerinden çok zaman geçmiş onun için şahitler gerekli kimse böyle bir tutanak hazırlamak istemez” gibi yanıtlar almakta ve kayıp olarak ta bildirememekteyim.

2010 yılında e-devletten dava bilgilerinde Dosya : Kapalı (takipsizlikte) iken.

2011 yılında tekrar baktığımda bu sefer “üzerinize açılmış bir dava görünmemektedir” gibi bir bilgi çıkmaktadır. Ve bana bir ümit olmaktadır.

Bu ne manaya gelmektedir? Babamın hayata küsmesine neden olan, ailemin dağılmasına sebebiyet veren, hayatımı zindana çeviren bu dava düşmüş alacaklardan kurtulmuş olabilirliyim?

Her ne kadar kesinleşmiş bir karar olsa da zaman aşımından yararlanabilme şansım varmıdır?

Aracın plakasını sorguladığımda üzerinde hala Vergi dairesi ve Alacaklı tarafından olmak üzere 2 adet haciz görüntüleniyor.

Vergi dairesi banka hesabıma yatırdığım 400 YTL de haciz koymuş. Askerden döndükten sonra sigortalı olarak çalışmaya başladım. Maaşıma da haciz gelir mi?

Bu hacizleri kaldırmam ve aracı hurdaya çıkarmam için nereye başvurmam gerekli?

Ben bu işlemi yaparken alacaklı tekrar dava açıp tekrar takibe başlar mı?

Vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli. Yardımlarınız ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.