+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 28 ileti bulundu.
    İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Uzun süreli izin tecavüzü yaptım yardım bekliyorum

ben 83/1 tertip olarak askere başladım ailevi sorunlarım yuzunden askerligimin 8.5 ayında yıllık iznimi kullanarak geldigim izinden bir daha birligime geri dönemedim 7.5 yıldır firar durumundayım artık bunaldım yuk olmaya başladı bana ve bir yakınım vasıtası ile subeye telefon actırdım askeri mahkeme tarafından aranması falan demişler artık teslim olacam kacmaktan yoruldum. sormak istedigim sunlar

1.kendim teslim olursam cezada degişiklik olurmu ?
    2.ilk firarım oldugundan cıkacagım ilk mahkemede tutuksuz yargılanma verilebilirmi ?
    3.mahkeme sürecim ne kadar sürer ?
    4.cezamı temyiz edebilirmiyim ?
    5.cezam sivile yansıma sansım varmı ?

detaylı bir bilgisi olan başından gecen yada avukat arkadaşlardan yardım bekliyorum teslim olma sürecime yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler...

Hukuki NET Güncel Haber

Uzun süreli izin tecavüzü yaptım yardım bekliyorum konulu yargıtay kararı ara
    Uzun süreli izin tecavüzü yaptım yardım bekliyorum konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: uzun süreli izin tecavuzu yaptım yardım bekliyorum

Alıntı didi77 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1.kendim teslim olursam cezada degişiklik olurmu ?
    Hayır

2.ilk firarım oldugundan cıkacagım ilk mahkemede tutuksuz yargılanma verilebilirmi ?
    Hayır.Çünkü izninizde firar etmişsiniz bu gidipte bir daha geri dönmeyeceğiniz olarak değerlendirilir.

3.mahkeme sürecim ne kadar sürer ?
    Fazla uzamaz diye düşünüyorum.

Tahmini 3 ay hapis ve hapis sonrası askerliğe kaldığınız yerden devam edersiniz.

Bu süre zarfında çarşı izni dahil olmak üzere izin hakkınızı kullanamazsınız

4.cezamı temyiz edebilirmiyim ?
    Hayır.

Kesin bildirim yapmamın sebebi askerlik zamanımda benzer şekilde ailevi sebeplerle firar etmek zorunda kalan tanıdığım biri dolayısı ile bildiklerim ile yardımcı olmaya çalıştım.

Yinede askeri ceza hukukunu iyi bilen yahut askerliğini yedek subay rütbesinde disiplin mahkemesi yahut askeri mahkemede disiplin subaylığı yapmış bir avukat profesyonel olarak size daha sağlıklı şekilde yardımcı olabilir.
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (31-03-2011 Saat 00:48:45 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cevap icin teşekkür ederim sitede benim durumumda olan kişileri okudugumda tutuksuz yargılandıklarını sivile ceza geldigi hakkında bilgi vardı ama sanırım bizde olmayacak teslim olmadan iyice korku sardı

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın üstad ben sitedeki konulara bakmadım.

Hükmüde ben vermiyorum cezayıda fakat 7.5 yıl uzun süreli izin tecavüzü nasıl oluyor onu anlamadım.Madem bu kadar uzun süreli izin tecavüzü oluyor neden firar diye bir suç ve ceza sistemi var.

Benim birliğimde ailevi sebeplerden dolayı izin isteyen fakat idari işler astsubayından tüm izinlerini bir seferde kullandırılmayan bir arkadaşım 5 gün izin alarak memketine gitmiş 3 yıl geri dönmemiş bu geri dönmeme neticesinde askeri mahkemede yargılanmış 3 ay askeri ceza evinde kalmış,cezaevinde geçirdiği süre askerliğinden sayılmamış ve doğal olarak çarşı izni dahil askerliği bitene kadar kendisine izin verilmemiş ve benden kısa bir süre önce terhis olmuştu.

Sizin konunuzda bilgimin ve dolayısıyla fikrimin olmadığı husus bu hapis cezasının sivil hayata yansıyıp yansımayacağı.Askeri Mahkemenin vermiş olduğu hapis cezası siz sivil hayata dönüş yapmış olsanız bile askeri savcılığın kesinleşmiş kararı sivil savcılığa bildirmesiyle infaz edilmekte olduğunu biliyorum.

Zaten yargılanmanız siz askerliğinizi yaparken devam edecek.Tutuksuz yargılanıp yargılanmama konusu sizinle alakasız diye düşünüyorum.Bu yargılanma süresinde zaten izinleriniz olmayacak.

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

izin tecavuzu derken birlikten kamufulaş silah gibi seylerle kaçmadıgımı söylemek için dedim firar denince akla hemen birlikten ani bir kararla kaçmak gibi algılanıyor tabikii bende firar sucunu işledim pişman oldum ama oldu o sartlarda daha saglıklı bir karar ve yardım edenim olmadıgı icin sucu işlemek zorunda kaldım benim derdim ceza almayaım deyil tabiki cezası olacak demek istedigim teslim olduktan sonra birligimde askerligimi düzgün bir sekilde yapmak istiyorum tutuksuz derken de birligimde askerlik yaptıgım sürede yargılanmak istiyorum birlik komutanı nın insafına kalmış bugun ögrendim isterse mahkemeye teslim etmeyip cezamı teskereden sonraya bırakabilir denildi ayrıca mahkeme ilk firarı pişmanlıgı ve kendi teslim oluşunu kaçma kuşkusu olmadıgı yönünde kannat verirse tutuksuz yargılayabilir dediler böyle cok kişin başına gelmiş isterse carsı izni olmasın ben normal askerlik yaparkende psikolojik sorundan dolayı zaten carsı izinlerimin cogunu kullanmadım acemilikte bile 70 gün yaptım 4 sefer cıktım carsıya askerlikten de sayılmayacagını biliyorum ben zaten onuda göze alarak teslim olacam
    Konu didi77 tarafından (31-03-2011 Saat 11:17:59 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yinede bir profesyonelle ve özellikle yukarıdaki şartlar ile askerliğini yedek subay olarak disiplin mahkemesinde görev yapmış biriyle görüşürseniz daha iyi yardımcı olunabileceği kanısındayım..

Nerede
    aksaray
    İletiler
    54
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Uzun süreli izin tecavüzü yaptım yardım bekliyorum

selamlar ben bildiğimi yazıyım arkadaş uzun süreli izin tecavüzü ile firarın ceza yönünden hiç farkı yok yani firar sayılır cezasıda aynıdır sizin suçunuz askeri ceza yasasının 66.maddesine girer ve 1 yıldan 3 yıla kadar ceza ile yargılanmak üzere askeri mahkemeye çıkarılırsınız kaçma şüphesi görülürse tutuklanırsınız bence kendiniz birliğinize teslim olursanız tutuklanmayabilirsiniz alacağınız ceza 1 yıl hapis iyi halden 10 ay ile kesinleşir ve 3/2 sini yani 6 ay 20 gün yatar verilir kendiniz teslim olmuş iseniz 1/6 oranında imdirim uygulanabilir yani indirim ve tutuklanma tamamen hakimin takdirine bağlıdır tutuklanır iseniz 200 gün cezanızın takriben yarısını askeri cezaevinde yatar ara tahliye ile askerliğinizi tamalarsınız ve arkanızdan kalan cezanız gelir ve sivilde kalanını yatarsınız firarın cezası 1 yıldır(takriben) iyi halden 10 aya düşer ve 2/3 ünü yani 200 gününü infaz ederler ben eminim ve bu şekilde biliyorum abimde yaşamıştık kaç avukat tuttuk abime ve abim 3 firardan yargılandı ve hala son firarının cezası yargıtayda allah yardım etsin kardeşim abim korkup yıllarca teslim olmadı gençliği bitti 36 yaşında teslim oldu ve şükür halletti başka sitelerdeki anlatılan şeylerle korkma bir an evvel git ve kurtul devletten ve askerlikten kaçış yok kardeşim selamlar

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

cok teşekkür ederim biraz içimi rahat tuttun su vicdan azabından bir an önce kurtulup sıfırdan hayata başlıyacam inşallah burda yazdıkların gibi olur yaptıgım bir hatanın hayatımı etkilemesine izin vermiyecem artık senden bir şey daha ögrensem birlige teslim oldugumda direk eski bölügüme mi giderim ben cavuş talimgah bölügünde cavuştum yoksa başka bir bölügemi birde mahkemem ne zman başlar ortalama süre 5 gün 3 ay gibi yargılama süreci ne kadar olur bir söyleyebilirsen başınızdan gectigi icin az cok bilgi sahibi sayılırsınız devlete olan borcumu bir an önce ödemek istiyorum sıkıldım artık dedigin gibi kötü muamele yapacaklar ölecez diye okudukca sagdan soldan iyice korkup teslim olup olmamak arası kalıyoruz inan okudukca cevremle helalleşmeye başladım şimdiden sanki ölüme gidiyor gibi his başladı katil yada ırz düşmanı gibi içerde temizlenecez gibi bir duygu var allah herkesi bu dar günlerden kurtarsın bu yaşıma kadar karakol önünden bile gecmiş deyildim ama işte olan oldu kaçmak icin askerlige başlamadım zaten 8.5 ayda herşey iyi kötü gidiyordu ne olduysa izinde oldu allah yardımcım olsun cok teşekkür ederim cevabın icin

Nerede
    aksaray
    İletiler
    54
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bak kardeşim emin ol hersey yazdığım gibi olacak belki bu yorumlarıma yorum ekleyip kızan arkadaslar olabilir ama gidip olayları yaşayınca beni hatırlarsın aynen dediğim gibi olacak şimdi bak gidipte başka bir karakola filan teslim olma kaçtığın birliğini telefonla ara oradaki yetkili rütbeliye kendini tanıt durumunu ve pişmanlığını anlat ve askerlik dosyanın orada olup olmadığını ögren bence oradadır ve komutanım ben hatamı anladım geliyorum teslim olacam de ardından ya allah de yola koyul kaçtığın eski birliğine git oraya teslim ol seni alıp belki nezarete atarlar paniklenme sen teslim olunca birliğin askeri mahkemeye yazı yazar geldi teslim oldu diye askeri mahkemede bence ertesi güne seni mahkemeye getirmeleri için birliğine talimat verir mahkemeye çıkar pişmanlığını psikolojinin bozuk olduğunu bir anlık gaflete düşüp hata ettiğini ve askerliğini yapmak istediğini falan söyle muhtemelen tutuklanmazsın oradan birliğine gidersin mahkemeler devam eder bence kişisel kanaatim olarak yazıyorum mahkeme sonuçlanıp sana 10 ay ceza kesene kadar askerliğin biter terhis olursun ardından ceza gelir ve sivilde 200 gün yatarsın amaaaa mahkemede eğer tutuklanırsan askeri cezaevine kapatılırsın ilk mahkemeye çıkman 2 ay sürer ve bence ilk mahkeme kesin ara tahliye alır birliğine teslim edilirsin sana şunuda yazıyım olaki sen terhis olmadan cezan kesilirse cezanı yargıtaya gönderirsin oradanda onaylanıp gelmesi gerçekleşene kadar terhis olursun ve kalan cezanı yine sivil cezaevinde memleketinde yatarsın sevgili kardeşim kaçmaya devam edipte hayatını mahvetme adaletten kaçış yoktur yapmasan iyiydi ama olmuş bir kere korkma o sitelerde abuk sabuk yazanlara kaçmayı huy haline getirenlerin askeriyemizi cezaevlerimizi karalarcasına yaptığı yorumlara bakma illaki zordur askeri cezaevini sen abime sor 2 firardan yaklaşık 9 ay yattı tabiki o kadar yatmazdı ama agresifliğinin kurbanı oldu anlatırdı bize şartlar ağır derdi ama inan kalbini temiz tut agresif dik olma rabbim karşına inş iyi kullar çıkarır senin yapacağın şu kardeşim sakınnnnn korkma bir an evvel git aslanlar gibi yap yat bitir ailene dön emin ol en kötü ihtimalle askeri cezaevinde bence en fazla 3 ay yatarsın kalan askerliğin olduğu için hepsini yatırmaz ara tahliye verirler bu konuyu ne kadar çok araştırırsan o kadar korkar arada kalırsın yardımcı olabildimse ne mutlu bana ayrıca bildiğim abimden duyduğum kadarıyla bu günlerde mecliste torba yasanın 22.maddesi ile alakalı askerlik kanununda değişiklik içeren bir madde var bende araştırdım gerçekten var meclis önümüzdeki hafta tatile girmeden önce onaylıcak diye bir söylenti var olursa tüm askeri suçlara 1 kereliğe mahsus bir af var diyorlar ama sadece askeri suçlara inş olursa çıkarsa sende abimde kurtulursunuz yardımcı olabildimse ne mutlu bana allah yardımcın olsun sormak istediğin kafanı kurcalayan ne varsa sor bildiğim kadarıyla aydınlatayım soru işaretleri kaldırayım ve git temizlen kardeşim hayata sıkı sarıl özgürlüğe paha biçilemez allah yardımcın olsun

İletiler
    228
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

duaların ve temennilerin icin sagol inşallah abin icinde ferah rahat günlere kavusuruz zaten benimde derdim askerligimi güzelce yapmak tek istegim bu cezaevine gelince işkence ve dayaklar oldugu icin iyice askerlik bitmez derdindeyim ve su vicdani red denen insanlarla birlikte olmak istemiyoum ben askerlik yapmak istiyorum nöbeti bile özledim inan o yuzden diyorum cezam sivile yansısın askerligimi güzelce yapmak istiyorum inan carsı izni bile yapmasamda olur razıyım bir daha kaçmakmı tövbe allah kimseye yaşatmasın ama kacmasam daha cok işkence olacaktı gec dönse idim bu sefer tekrar kacacaktım sorun bildigin gibi deyildi mecburdum teslim olacam hazırlıgı yaptım artık ama işte korkular sen mahkede pişmanım de diyorsun pişmanlık ne demek ben kalpten ölürüm o an bana git askerligi yap desin dünyanın en mutlu en zengin insanı olacam ceza olcak tabiki ama bir seferlik affı herkes hak eder sanırm inşallah dediginde olursa yeni dogmuş bebek gibi olacam eşim oglum kızım olmasa bu kadar düşünmemde geride yetim bırakmak istemiyorum allahım yardım etsin duanı esirgeme inan bu zamanlarda insan en cok dua ihtiyac duyuyor cezam kesinleşince yargıtaya gönderme hakkım var demi nasıl yapacam bunu askeri hakim diyormu yargıtaya baş vurabilirisn diye yoksa ben mi diyecem başvurmak istiyorum diye

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

izin tecavuzu

acik cezaevi izin tecavuzu

https:www.hukuki.netshowthread.php85863-Uzun-sureli-izin-tecavuzu-yaptim-yardim-bekliyorum

askerde izin tecavuzu

askerlikte izin tecavüzü

izin tecavüzü suçu

firar ve izin tecavuzun anlami cezasi

acik crza evi izin tecavuzu

izin tecavuzu askerizin tecavuzu ceza eviuzun donemli firarin cezasi nediraskere izin tecavuz cezasi7.5yil hapis alan yatari neizin tecavuzu yapan askere ne cezaacik cezaevinden izin tecavuzu yapan bir kisi tekrardan izin hk varmiizin tecavuzu yapmakaskerden izintecavuzu 2016askeri personel izin tecavuzuaskeri izin tecavüzüizin tecavuzunun cezasiasker firarisi ne ceza alır www.hukuki.netasker izin tecavuz suresiaskeri izin tecavuzu sucu www.hukuki.netaçık ceza evi izin tecacüzüacik ceza evi izin tecavuzu
Forum