Ingiltere'de yasayan bir Turk vatandasiyim.2006 yilinda Ingiltere'ye ogrenci olarak geldim.Yasim 28 ve suanda ogrenciyim. 31.10.2009 tarihine kadar herhangi bir problemim yoktu.31.10.2009 tarihinde ogrenci vizemin gunu bitti.Vizemin gunu bitmeden bir kac ay once biometric ID kartimi kaybettim.(Bu kart bir kac yil once cikti ve vizeler pasaporta degil bu karta vuruluyor.) Vize basvurulari icin bu kartin gonderilmesi zorunlugu oldugu icin yeni kart basvurusunda bulundum ve pasaportumla birlikte benden talep edilen belgeleri Biometric ID center'e gonderdim.Gonderdigim forma cevap verilmedigi icin vize basvurusunda bulundum.Cunki vizemin gunu bitmek uzereydi ve kacak durumuna dusmek istemiyordum. 30.10.2009 tarihinde vize basvurusunda bulundum ve basvuru sirasinda pasaportumun Biometric ID center'de oldugunu ve bu yuzdende vize basvurum sirasinda pasaportumu gonderemedigimi Home Office'e acikladim.

Vize basvurusundan aylar sonra Biometric ID centerden cevap geldi.Bana yeni bir kart vermeyeceklerini, oncelikle vizeye basvurmam gerektigini ve vizeyi alirsam bana yeni bir kart vereceklerini belirttiler.Bu cevapla birlikte pasaportumuda gonderdiler.Bu yazi ve pasaportumu vize basvurusunda bulundugum Home Office'e gonderdim.(Home Office ve Biometric ID center farkli yerler.)

Gonderdigim pasaportum ve yazili belge, Home Office'e ULASMADAN, pasaportu yoktur gerekcesi ile basvuru formumu bana geri gonderdiler.Bu formu aldiktan sonra pasaportum Home Office'in eline gecmis ve daha sonra pasaportumu bana gonderdiler.Pasaportumun gununu uzattim ve okula kayit yaptirdim. 8 mart 2010 tarihinde tekrar ogrenci vizesine basvurdum.Surekli Home Office'i arayip basvurumun neticesini ogrenmeye calistim. 2010 Haziran ayinin son haftasinda aradigimda, belgelerimin 19.05.2010 tarihinde bana gonderildigini soylediler.Postanin referans numarasini alip Internetten, musteri hizmetlerinden ve Royal Mail'e bizzat giderek postami arastirdim.

Tum cabalarima ragmen postami bulamadim.Durumu Home Office'e yazili bir belge ile acikladim.Home Office, sorumlunun Royal Mail oldugunu ve kendilerine tazminat davasi acabilecegimi bildiren bir yazi gonderdi.Bu belge ile Royal Mail'e belgelerimin bulunmasi icin basvurdum.Aylar sonra gelen cevapta belgeleri bulamadiklarini soylediler.

Turk konsolosluguna gidip yeni pasaport basvurusunda bulundum. 20.12.2010 tarihinde Turk konsolosluguna gittigimde, 5 ya da 7 is gunu icerisinde bana bir e-mail gelecegi ve ardindan da pasaportumu alabilecegimi soylediler. Okulum 10.12.2010 tarihinde bitti. Yeni sezon 04.01.2011'de baslayacakti. Bana gelecek e-mail'i beklemek ve tatilimi gecirmek icin Chester'e arkadaslarimin yanina gittim. Orada arkadaslarimin yaptigi bir kavgaya benimde ismim karisti ve karakola goturuldum.Sorgum neticesinde sucsuz oldugum anlasildi ve sicilime islenmedi.serbest birakilcagim yerde Immigration'dan bir gorevli geldi, pasaportum ve vizem olmadigi gerekcesi ile beni kampa gonderdi.

4 gun karakolda hucrede kaldim.63 gun toplama kampinda kaldim.04.01.2011'de baslayan okuluma iceride oldugum icin gidemedim. 5 defa mahkeme gunu aldim ve mahkemelere cikamadim.Surekli benimle oyun oynandi.Iceride neler cektigimi anlatamiyorum. 5 kampta kaldim.4 aydir okuluma gidemiyorum. Iceride intihar ettim ve ilac yuttum. Mahkemeye bile cikmadan beni serbest biraktilar ama suan psikolojim tamamen bitmis durumda. Haftada bir karakola imzaya gidiyorum. Psikolojim nedeni ile okuluma gidemiyorum.

Bu ulkeye kacak gelmedim. Royal Mail'in belgelerimi kaybetmesi yuzunden 1 yildir vizem yok. 4 aydir okuluma gidemiyorum. 2 ay kampta kaldim ve intihar ettim. 1 yil boyunca yasamadigim olumsuzluk kalmadi ve psikolojik tedaviye mahkum oldum.Kampta yasadiklarimi anlatamiyorum.Tum bu olaylarin sorumlusu 19.05.2010 tarihinde benim tum belgelerimi kaybeden Royal Mail'indir. Kendilerine maddi ve manevi tazminat davasi acmak istiyorum.2 ay kampta kaldim ama beni serbest birakirken herhangi bir aciklama yapmadilar.Suclu olsam beni neden biraksinlar.Suanda belgelerim home office'de ve ogrenci vizesi bekliyorum.

Nerede ise 1 aydan fazla zamandir avukat ariyorum ama tazminat davasi i icn avukat bulamadim.Ben ogrenciyim ve maddi durumum ahim sahim degil.Dava icin cok yuksek meblagdan bahsediyorlar.Burada tanidigim kimse olmadigi icin sahipsiz kaldim.Tazminat davasi konusunda yardimci olacak sahislara ihtiyacim var.

Yardimci olabilirseniz sevinirim. Tesekkur ederim..