Merhaba arkadaslar,

ABD de yaklasik 6 senedir ogrenim gormekteyim.Bu sure zarfinda konsolosluktan askerlik ertleme islemlerini duzenli olrak yaptiriyordum taki 2009 yilina kadar.O yil yine bakaya savunmalarimi tekrar konsolosluk araciligi ile yerli askerlik subeme gonderdim fakat ABD den belgeler askerlik subesine gec ulastigindan (genelde 2-3 ay suruyor zaten evraklar oraya ulasinca baska donemden yine bakaya kaliyorsunuz!) Askerlik subesi beni mahkemeye vermis ve dava 2009 dan beri suruyor.Mahkemeye gitmedigimden hakkimda arama emri de cikarilmis.Bir kac avukat tuttum fakat hakim hepsinede Turkiye ye gelip ifade vermem gerektigini soylemis.Bu arada ben okuldan mezun oldum ve bir Amerikan sirketinde ise basladim ve konsolosluga gittim ve bu sefer isci statusunde erteleme mi yaptirdim.Su anda 2013 yilina kadar ertlelemem var.Bu belgeyi mahkemeye de ibraz ettirdim hakim tutturmus askerlik subesinin karari bizi ilgilendirmez ille de gelip Turkiyede ifade vermesi gerekir diyor.Simdi benim sahip oldugum isci vizesi ile Turkiyeye gelmem riskli tekrar donemeyebilirim.Bir de ayrica su anda pasaportumun suresi bitti. Hakkimda arama emri oldugundan konsolosluk pasaportumu da uzatmiyor.Boyle kisir bir donguye girdim anlayacaginiz. Devletin bir kurumu sen ertelisin askere gitmeyeceksin diyor diger tarafitan hakkimda dava devam ediyor.Ustelik o zaman sikayette bulunan askerlik subesiydi ertlemeyi yapmakla davasindan vazgecmis sayiliyor.Simdi anlamiyorum mahkeme neyin davasini guduyor!
Ozet olarak Turkiyeye gelemiyorum.Turkiyeye ancak burada oturumu alip gelebilirim. Oturum almak icinde pasaportu uzatmam gerekiyor onun icinde bu isleri cozume kavusturmam gerekiyor.Konsolosluktan ifade gonderiyorum o tarihte ben ogrenciydim diyorum mahkeme kabul etmiyor.Burada butun herkes ifadelerini konsolosluk araciligi ile gonderiyor.Bu hakim neden bunu kabul etmiyor anlasilir gibi degil.Simdi benim Sulh ceza mahkemesinde bakayadan dolayi acilmis davada sanigin Turkiyeye gelmeden konsolosluktan mahkemeye hitaben ifade vermesinin gecerli oldugu yonunde emsal bir karar bulmam gerekiyor.Bu konuda yardimci olursaniz sevinirim. Cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.Saygilarimla