9 ocak tarihinde babamın üzerine ruhsatlı araçla, araç arkadaşımın kontrolündeyken kaza yaptık. Ben alkollü olduğum için aracı arkadaşım kullanıyordu. Araçta toplam 4 kişiydik. Kaza raporunda da belirtildiği üzere kaza yoldaki buzlanmadan dolayı oldu, araç kontrolden çıktı ve yolda kayarak bariyere çarptı. Yani tek taraflı bir trafik kazası. Ben bu kazada sol arka koltukta oturuyordum ve kafamı cama çarparak suratımdan yaralandım. Araçta benden başka yaralı yoktur. Kaza sonrası hemen polisi aradık, iki arkadaşım aracın başında beklediler ben ve diğer arkadaşım ticari taksi ile hastaneye gittik. Hastanede yapılan kontroller sonrasında bir dizi operasyon geçirmem gerekli görüldü. Sigorta şirketi tarafından yaklaşık 3500tl tutarındaki bu tutarın önce tarafımca ödenip daha sonra trafik sigortasından talep etmem gerektiği söylendi. Neyse biz ödemeleri yaptık ve operasyonlar gerçekleşti.

Kaza sonrasında trafik sigorta poliçesi araçta olmadığı için araç trafik vakfının otoparkına çekildi. 1 ya da 2 gün sonra memleketten gelen annem ile aracı sigorta şirketinin çekicisiyle otoparktan alıp yetkili servise çektirdik. Araç o tarihten beri Ankara Şaşmaz Doğuş Oto Servisinde bulunmaktadır. Araçta sol arka camda ve kapıda benim kafamı vurmam dolayısıyla oluşan oldukça belirgin bir şekilde kan izlerim bulunmaktadır. Aracın başka hiç bir yerinde kan izi yoktur. Yanlış hatırlamıyorsam 5 ya da 6 tane airbag açılmış ve bunların hiç birinin üzerinde tek damla kan yoktur. Kan izleri hala aynı şekilde durmaktadır. Neyse biz gerekli evrakları vererek işlemleri başlattık. Bir kaç gün sonra eksper gerekli incelemeyi yaparak tamir tutarını belirlemiş. Aracın kasko bedeli 39000tl. Hasar bedeli ise 30.000 tl. Netice olarak araç perte çıktı.

Bu arada biz hastane masraflarını talep etmek için gerekli faturayı ve dilekçeyi sigorta şirketine yolladık. Bir kaç hafta sonra sigorta şirketi adına dosyayı incelediğini söyleyen bir bey beni ve arkadaşlarımı arayarak kaza ile ilgili yazılı ifadelerimizi almak istediğini söyledik. Bu beyle buluşup yazılı ifadelerimizi verdik. Öğrendiğimize göre sigorta şirketi sürücü değişikliği olduğundan şüpheleniyormuş. 1 hafta sonra beni sigorta şirketi arayarak hastane masraflarını yatırmak üzere IBAN numaramı istedi. Ve şubat ayının 21inde paranın hesabıma yatacağını söylediler. Para hesabıma yatmayınca ben bugün sigorta şirketini aradım ve bana ödeme talebimizin reddedildiğini, hem ameliyat masraflarını hem de aracın bedelini ödemeyeceklerini söylediler. Sebebini sorduğumda ekranda göremediğini istersek dava açabileceğimizi söyledi.

Bütün evraklarımız tam (kaza raporu, hastane raporu, şöför ifadesi, alkol muanesine dair adli rapor vs.) Ayrıca aracı benim kullanmadığım, sol arka koltukta oturduğum maddi kanıtlarla destekleniyor. Tüm bunlara rağmen sigorta şirketinin "ben bundan şüpheleniyorum" diyerek yaklaşık 40.000tl lik bir ödemeyi reddetme durumu nasıl olabilir? Ne gibi adli yollara başvurmamız gerekir?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Bu arada sigorta şirketimiz: Koç Allianz