+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 17 ileti bulundu.

Konu: Çalışma Süreleri İle İlgili

Çalışma Süreleri İle İlgili Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Çalışma Süreleri İle İlgili

İş K. 63.madde uyarınca çalışma süresi haftada en çok 45 saattir.
    Fazla mesai hesaplamalarında, saat ücretini bulmak için Brüt ücreti Aylık çalışma saati olan 225' e bölüyoruz. Bu , 30 gün * günlük çalışma saati 7,5 un çarpımının karşılığı. Bunun sağlaması şu mudur?
    Haftalık çalışma saati : 45
    Hafta sayısı : 4
    Toplam çalışma saati : 45*4 = 180 saat
    Çalışılmış sayılan pazar günü : 4 * 7,5 = 30 saat
    4 hafta 28 gün; 30-28= artık gün : 2 * 7,5 = 15 saat
    Toplam : = 225 saat

Hukuki NET Güncel Haber

Çalışma Süreleri İle İlgili konulu yargıtay kararı ara
    Çalışma Süreleri İle İlgili konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

7,5*30=225
    Bu hesaptan da anlaşılabileceği gibi, pazar günleri dahil ayın her günü çalışılıyormuş sayılırsa, aylık çalışma saati 225 bulunur.
    Oysa, fazla mesai hesabında kullamılacak saat ücreti, hangi ay için hesaplama yapılacaksa, o aydaki genel tatil, bayram ve hafta tatili pazar günleri hariç diğer çalışma günleri sayılıp, günlük çalışma saati olan 7,5 ile çarpılırsa, o aya ait çalışma saat ücreti bulunabilir.
    Örneğin, 2006 Ocak ayı için hesap yapılacak olursa, bu aydaki çalışma günleri toplamı, kurban bayramı da dikkate alındığında, 21 gün olup, günlük çalışma saati ile çarpıldığında, 21*7,5=157,5 aylık çalışma saati bulunur. dolayısıyla aylık bürüt ücretin 157,5'a bölünmesi gerekir.

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın yyln; sanıyorum yaptığınız hesaplama şeklinde bir yanlışlık var veya ben böyle bir hesaplama şeklini hiç bilmiyorum. Bugüne kadar uzun süre bürokrasideki hizmetimde ve iş davalarına baktığım şu andaki avukatlık dönemimde böyle bir hesaplamayı hiç görmedim, duymadım ve bilmiyorum. Uygulamada fazla mesai ücreti hesaplanırken aylık çıplak ücret önce 30'a ve çıkan rakam da 7,5'a bölünerek bir saattlik ücret bulunur. Bu çıplak ücretin brüt ya da net olmasının işçi açısından bir önemi yoktur. Çünkü brütten hesaplanırsa vergisini devlet alır, neti işçinin eline geçer. Netten hesaplanırsa zaten bu net işçinin hakkıdır, ayrıca verigisini işverenin devlete ödemesi gerekir. Sizin yaptığınız gibi fiili çalışma günlerine bölmek gibi bir uygulama hiç bir yerde rastlamadığımız bir hesaplamadır. Ne çalıştığımız işyerlerinde ve ne iş mahkemelerinin bilirkişilerinde sizin yaptığınız tarzda bir hesaplama yoktur. (Aylık ücreti 225'e bölmek de benim yaptığım önce 30'a sonra 7,5'a bölmenin aynısıdır zaten). Selam ve saygılar.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sn: Abbas Bilgili,
    Yapmış olduğum hesaplama şekli, bazı Kamu Kurumlarında uygulanmakta olup, işçi açısından daha uygun bir hesaplama şeklidir.
    Öte yandan, bir ayda en az 4 hafta tatili bulunup, ortalama hesapla, 30-4= 26 çalışma günü vardır. günlük 7,5 çalışma saati hesabıyla 7,5*26=195 aylık çalışma saatidir.
    Dolayısıyla, bilirkişilerin yaptığı gibi bir çok ay için hesaplama yapılması gerektiğinde, ortalama hesap yapılacak olması halinde, aylık ücret 225'e değil, 195'e bölünmesi kabul edilebilir.
    Nitekim, bir ödeme ile ilgili yasal faiz hesaplanırken, önce gün sayısı bulunup, sonra faiz hesaplandığı halde, 300-500 veya daha fazla değişik tarihte yapılan ödeme ile ilgili yasal faiz hesaplamasında, ortalama hesabıyla yasal faiz hesaplanması, bilirkişiler tarafından yapılabilmekte ve bu hesaplama şekli de kabul görebilmektedir.
    Sonuç olarak, bir ay, örneğin cari ay için hesaplama yapılırken, o aydaki çalışma gün sayısı dikkate alınarak hesaplama yapılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum.
    En azından bunu işçilerin bilmesinde ve haklarını ona göre savunmasında yarar olabilir.
    Selamlar...

Nerede
    istanbul, Türkiye.
    İletiler
    21
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Merhaba, ben de Sayın yyln'nin 1.nci cevabında yaptığı hesabı anlayamadım ve hiç duymadım. Ancak benim sormak istediğim sorunun cevabını Sayın yyln 2.cevabında kısmen vermiş. Ben fazla mesai uygulamasının, aylık ücretin 225'e bölünüp 195 saatin üstüne verilmesini doğru buluyorum. Sayın Abbas Bilgili ne dersiniz?
    selamlar.

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Daha önce de belirttiğim üzere aylık ücreti belli olan bir işçinin fazla mesai ücretini hesaplarken; aylık ücret 225'bölünerek (veya önce 30'a ve sonra 7,5'a bölünerek) bulunan bir saatlik ücret baz alınarak hesaplama yapılır.

Bu hesaaplama şeklinin özel ya da kamu kuruluşlarında farklı olabileceği konusundaki Sayın yyln'nin görüşüne katılmak mümkün değildir. Zaten kamu kuruluşlarında Sayın yyln'nin dediği gibi fiili çalışma gün toplamı olan 26'ya bölünse idi o zaman özelde çalışan işçilerle kamuda çalışan işçiler arasında ayrımcılık yapılmış olurdu. Bu ayrımcılık da hem anayasadaki eştlik ilkesine ve hem de İş Yasası'nın 5. maddesindeki "eşit işlem yapma" borcuna aykırılık teşkil ederdi.

Zaten benim bildiğim kadarı ile de kamu kuruluşlarında da o şekilde bir uygulama yoktur ya da ben hiç rastlamadım. Birçok kamu kuruluşunda çalışan işçi davasına baktım ve bakmaya devam ediyorum, hiçbirinde fiili çalışma günlerine bölünerek yapılan bir uygulama görmedim. Örneğin; üniversitelere, özel idarelere, TMO'ya, belediyelere karşı (ki bunlar kamu kuruluşudur) olan işçi alacağı davalarında da uygulama hep benim dediğim şekildedir. Örneğin; Telekom özelleşmedem önce (kamu kuruluşu iken) incelediğim Personel Yönetmeliği'nde de aylık ücretin 225'e bölünmesi gerektiği şeklinde hüküm vardı.

Sayın yyln'nin belirttiği uygulama işçinin lehine olmakla birlkikte uygulama imkanı ve şansı yoktur.

Sayın berto'nun; "aylık ücretin 225'e bölünüp 195 saatin üstüne verilmesini doğru buluyorum" şeklindeki cümlesinden de bir şey anlamadım.

Selamlar saygılar.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

4857 İŞ KANUNU
    Fazla çalışma ücreti
    MADDE 41. -
    Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir

İŞ KANUNUNA İLİŞKİN FAZLA ÇALIŞMA VE FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİ

(06.04.2004 tarihli, 25425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.)

Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Ücreti

Madde 4 #8212;Fazla çalışmanın her saati için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen tutarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle ödenir.
    Aylık ücret 225'bölünerek (veya önce 30'a ve sonra 7,5'a bölünerek) bulunan bir saatlik ücret baz alınarak yapılan hesaplama, ister özel sektörde, isterse kamu sektöründe olsun, işçinin aleyhinedir ve doğru olduğu kanısında değilim.

Bu şekilde uygulama görmedim, duymadım, bilmiyorum demiş olduğunuz için, bazı kamu kuruluşlarında bu şekilde uygulama yapıldığına değindim.

Konuya dönecek olursak, yukarıda açıklamış olduğum yasa ve yönetmelik hükümlerine göre, fazla mesai ücretinin hesaplanmasında dikkate alınacak olan ücret, normal ücretinin (aylık) saat başına düşen miktarıdır. Hiç bir ayda da çalışma saati 225 olamaz.
    Zaten, aylık çalışma saatinin 225 olduğundan yola çıkılacak olursa, şöyle çelişkili bir durum ortaya çıkar.
    Ortalama hesapla, bir ay, dört hafta artı iki günden ibarettir.
    iki gün için 2*7,5=15 çalışma saati bulunur. Geriye 225-15=210 çalışma saati kalır. Bu çalışma saati 4 haftalık çalışma karşılığı olacağından, 4 e bölünürse, 210/4=52,5 bulunur ki, bu durumda haftalık çalışma saati 45 saaten fazla olur.
    Konuya başka bir yönden bakılacak olursa, örneğin yasada engel olmadığına göre, haftalık çalışma saati 45 yerine 40 olarak belirlenerek, 5 gün çalışılıp 2 gün tatil yapıldığında, durum ne olacaktır?
    40/5 = 8 günlük çalışma saati bulunup, aylık çalışma saati olarak 8*30=240 mı? bulunacaktır.
    Sayın yyln'nin belirttiği uygulama işçinin lehine olmakla birlkikte uygulama imkanı ve şansı yoktur
    Uygulandığına göre, şansı ve imkanı vardır, diyebilir miyiz?

Öte yandan, bir çok aya ve yıla ait fazla mesai ücretinin hesaplanması gerektiğinde, hesaplama güçlüğü nedeniyle, haftalık çalışma saati 45 'den daha az belirlenmemiş ise, aylık fiili çalışma saatinin, 225 değil ama 195 olarak hesaplamaya esas alınması daha kabul edilebilir bir yol olarak görünmektedir.
    Selamlar....

Nerede
    Adana, Seyhan, Turkey.
    İletiler
    2.930
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sevgili dostum;
    Siz kendi düşüncenize göre "olması gerekeni" söylüyorsunuz. Benim söylediğim ise "olması gereken" değil, "olan"dır. Tabi ki bir işveren sizin belirttiğiniz şekilde bir uygulama yaparsa, işçi de lehine olduğu için sesini çıkarmazsa sorun çıkmaz. Ancak, iş mahkemelerindeki binlerce fazla mesai alacağı davası; taraflar arasında sorun olduğu için mahkemelere taşınmıştır. Mahkemeler de bu sorunu benim izah ettiğim şekilde çözmektedirler. Bu anlattıklarım benim görüşüm falan değil, bu konudaki iş hukuku kitaplarında uzmanların anlattığı görüştğr ve yıllardır Yargıtay'ın uyguladığı görüştür. İşçilereden birisi çıkıp da sizin istediğiniz gibi iş mahkemesisnden talepte bulunursa, bu talebinin kabulü mümkün değildir. Siz öyle söylüyorsunuz diye mahkemeler yıllardır uyguladığı görüşünü değiştirmezler. Bu nedenle de sizin görüşünüzün uygulanma imkanı ve şansı yoktur derken bunu kastetmiştim. Teorik olarak tabi ki şansı var ama pratikte bu şans yoktur. Kaldı ki bu soruyu soran arkadaş sanırım kafamızdaki "olması gerekeni" değil, uygulamadaki durumu sormaktadır. Sizin belirttiğiniz şekilde bir uygulama örneği veya Yargıtay kararı varsa ben de öğrenmek isterim. Selam ve saygılar.

Nerede
    İzmir, Turkey.
    İletiler
    1.038
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Aylık ücret değil de, haftalık ücret uygulaması yapılabilir mi?
    Yapılırsa, haftalık ücret uygulanan işyerinde, fazla mesai ücreti hesaplamasında kullanılan saat ücreti, haftalık ücretin haftalık çalışma saati olan 45'e mi? yoksa 52,5'e bölünmesi suretiyle mi? bulunur.
    52,5'e bölünerek hesap yapılacak olursa, bir yandan haftalık çalışma saati olan 45 saatten fazla çalışma için fazla mesai ücreti ödenirken, diğer yandan haftalık çalışma saatinin 52,5 olarak kabul edilmesi gibi bir çelişki doğmaz mı?
    Nitekim, Sn: Berto'nun
    Ben fazla mesai uygulamasının, aylık ücretin 225'e bölünüp 195 saatin üstüne verilmesini doğru buluyorum.
    görüşleri de bu çelişkiyi başka bir yönden ortaya koymaktadır.
    Bu arada, belirttiğim görüşe uygun uygulama örneğini elektronik ortama aktarılmış olarak bulabilirsem, burada sizlerle paylaşabileceğim gibi, ben de, fazla mesai ücreti hesaplamasında, aylık ücretin aylık ortalama çalışma saati olan 195'e değil de niçin 225'e bölünmesi gerektiği konusunun açıkça tartışıldığı iş hukuku veya gerekçeli yargıtay kararlarından bilgi edinmek isterim.

Öte yandan, konuya biraz mizah katmak açısından, hesaplama ile ilgili aklıma gelen soruyu aşağıya aktarıyorum.

Üç arkadaş bir lokantaya giderler. Yerler, içerler. Hesap ödeme vakti geldiğinde, garsondan hesap isterler. Garson, şöyle kafadan bir hesap yaptıktan sonra, 30 YTL der. Müşterilerin aralarında 10'ar YTL olarak topladığı parayı alıp, kasaya gittiğinde, patronunu görür. Patronu sorar. Şu üç kişinin oturduğu masadan kaç YTL aldın? Garson 30 YTL deyince, hesabı fazla almışsın. Al şu 5 YTL'yi iade et der. Garson, 5 YTL ile üç müşterinin oturduğu masaya geldiğinde, bu 5 YTL üç kişi arasında bölüşülemez, en iyisi mi, ben 3 YTL iade deyim deyip, 2 YTL'yi cebine attıktan sonra, 3 YTL'yi müşterilere iade eder.
    Şimdi hesap yapılacak olursa, üç müşterinin ödedidiği 30 YTL'nin 3 YTL sini geri aldıklarına göre 27 YTL ceplerinden çıktı. 2 YTL'si garsonun cebinde kaldı. Peki 1 YTL ne oldu?

Nerede
    İstanbul, Maltepe, Turkey.
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Sayın arkadaşlarım Av.Abbas Bey'in hesaplama şekli doğrudur. Haftalık çalışma saati 45 saattir. Ancak çalışılmış gibi sayılan durumlar vardır. Hafta tatilide bunlardan biridir. Yani Günlük 7,5 saatx7=52,5x4hafta=210 Geriya kalır 2 gün oda 7,5x2=15
    210+15=225 aylık çalışma saati böyle hesaplanır. Ay 31 çekerse 232,5 saat üzerinden ödeme yapılır. SSK piriminiz fiili çalışma günü üzerindenmi ödeniyor yoksa 30 gün üzerindenmi ödeniyor.Kamu da bu böyle hesaplanıyor.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

fiili çalışma süresi nedir

fiili çalışma süresi nasıl hesaplanır

fiilen çalışmak ne demek

yıllık fiili çalışma süresi nasıl hesaplanır

1 yil fiiilen calisma nedir

kamuda brüt çıplak ücret nedemek

aylık fiili çalışma süresi

fiili çalışma saati nasıl hesaplanır

fiili çalışma ne demektir