+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Kaçak Yapı

Kaçak Yapı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Kaçak Yapı

Apartmanımızın, çatı katında 1 oda 1 mutfak olarak yapılan yapıyı yeni alan kişi tamamen çift daire olarak yeniden yapmıştır.Ben kat sahibi olarak konu hakkında bilgilendirilmedim ve imza vermedim ve çatı katında güneş enerjisi anten gibi hakkım olan yerleri kullanamıyorum Ne yapmam gerekir?

2. Sorum Apartmanımızda ışıklık olarak geçen banyo havalandırması bölümünü mutfağa dahil etmişlerdir havalandırma sorunu yaşıyorum ne gibi kanuni hakkım vardır ve kimlere müracat etmem gerekir?

3.Sorum apartmanımın arka otoparkı yönetici tarafından pazarcılara sözde kiraya verilmiş yine hiç bir şekilde imza vermedim kiraya verilsin diye yine bu hakkım olan otoparktan faydalanamıyorum ne gibi kanuni hakkım vardır nerelere müracat etmem gerekir ben arabamı kendi otoparkıma park etmek isityorum ettiğim taktirde kiraya verdiği şahıslar arabama zarar veriyor burdan çekin diye.

4. Soru apartman giriş kapısının tam önüne klübe gibi bir iş hyer yapılmış bu alan aparmanın alanıdır yani belediye alanı değildir yine ben imza vermedim kimserde vermemeiş apartmandan zamanında bir kişi yapmış oğlum iş yapsın diye ama sonra satmışlar yeni kişi ben kesinlikle yıkmam diyor böyle bir hakkı var mı nerelere incelşeme için müracaat etmeliyim

Herkese teşekkür ederim Kolay gelsin

Saygılarımla Gülşen Arıcan

Bu sorunlar hal olmadan aidat ödemek istemiyorum hiç bir hakkım olan hizmetten zaten faydalanmıyorum şimdi diyeceksiniz bu sorunlar olduğunda siz yokmuydunuz ben 15 yıldır Mersinde ikametgah ediyordum şimdi izmire geldim bu tür sorunlarla karşılaşıyorum

Hukuki NET Güncel Haber

Kaçak Yapı konulu yargıtay kararı ara
    Kaçak Yapı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Ankara
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kaçak Yapı

Bahsettiğiniz konuların çözüm mercii belediyedir. Yazılı olarak müracaat ederseniz, projesine aykırı yapılmış yerlerin aslına uygun duruma getirtilmesini sağlayabilirsiniz.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Belediyeden halledemediğimiz takdirde ne gibi şeyler yapmamızı önerirsiniz? Belediyeler biraz bu konularda gevşek davranıyor.Belediyeye daha önce gittiğimizde biz özel mülkiyete karışmıyoruz demişlerdi

Nerede
    Ankara
    İletiler
    687
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yasalarımıza göre, projeye aykırı veya kaçak yapılaşmaların kontrol, denetim ve yaptırım yetkisi belediyelere aittir. Dolayısıyla belediye bu sorumluluğundan imtina edemez.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Peki kanuni haklarımı yada bu konuyla ilgili yasal maddeleri biliyor musunuz?

Nerede
    izmir
    İletiler
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

aynı sorun bendede var fakat ne şekilde dilekce verilcek hakkında bilgisi olan yazsın ona göre hareket edelim cünkü belediye gittigin zaman siz kat malikleri olarak toplanın mahkemeye gidin diyorlar neden işlerini belediye yapmıyor bir şikayet bilekcesi örnek varsa lütfen paylaşalım.?

Nerede
    İzmir
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bende belediyenin ilgilenmediğini biliyorum ilgilense zaten olmaz bizde dilekçe örneği bekliyoruz paylaşan olursa sevinirim ve hangi mahkeme bu konularla ilgileniyor.

Nerede
    izmir
    İletiler
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

dun 11/02/2011 tarihinde belediyeye şikayette bulundum apt catı katı ön teras ve arka teras olarak kapatmış 3194 sayılı yasaya göre imara aykırı ve ruhsata aykırı olarak hem görüntü kirliligi yapmaktatır projesine aykırı yapılmış yerlerin aslına uygun duruma getirtilmesini ve gerekli işlemleri yapmanızı arz ederim diye dilekceyi verdim bakalım sonuc ne olcek umarım bir şeyler olur en kısa sürede bilgi paylaşırım ona göre hareket edersiniz

Nerede
    manisa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

bağlı bulunduğunuz belediyeye şu şu mh...sk..vs.adresinde bulunan şu apt kat malikiyim.binamıza ait dosyanızdaki projelerin aslı gibidir onaylı fotokopilerinin tarafıma verilmesini saygılarımla arz ederim..diye dilekçe verin.arşivde bunlar var ve bilgi edinme kanuna göre size vermek zorundalar bunuda bilin.kimliğinizi bırakıp harçı yatırıp (13-15-tl.) fotokopilerini alın ve belediyeye döndüğünüzde aslı gibidir diye onaylatmayı ihmal etmeyin.4-5 adet proje olmalı.üşenmeyin hepsini çektirip onaylatın.ve incelediğinizde bakalım daha neler göreceksiniz.8 mayıs 2000 tarihinde yayınlanan ve 14 ocak 2000 den tarihinden sonra inşa edilen binalarda ısı yalıtımı yapılması zorunludur..projelerin içinde onuda görebilirsiniz.projelerin yapılmış binaya uyup uymadığını görün.mütahitin yasal yükümlülüğü 5 yıldır..fakat kasti olarak saklanmış kusur söz konusuysa 10 yıldır.eğer bu tarihler geçmişse yada alan kişiler müdahele etmişse..o zaman noter aracılığıyla o şahsa ihtarname gönderin. ruhsata aykırılığı gidermesi için süre verin.ve ihtarnamenin biride sizde kalacak ve oradan noteri telefonla arayıp ihtarnamenin numarasını söyleyip şahsın eline geçip geçmediğini sorun.tabi bikaçgün sürer.ulaştığını öğrendiğinizde notere gidip sizdeki nushanın arkasına işletin.hangi tarihte kim tarafından alınmış vs. o tarihten itibaren ihtarnamedeki verdiğiniz süre işlemeye başlar.bekleyin.ve bi gelişme olmuyorsa mahkemeye başvurun.avukat yardımıyla tabii ihtarnamedede;muhatap ruhsata aykırı olarak ve diğer kat maliklerinin herhangibir izni olmadan ( ne aykırıysa onu yazın )(mesela çatığı işgal etmiş ve kullanmaktadır gibi ).muhatabın bu durumu kat mülkiyeti kanununa,türk ceza kanununa ve genel ahlak kurallarına aykırıdır. muhatabın ruhsata aykırılığını işbu ihtarnamenin tebliğ tarihinden itibaren ..... gün içerisinde düzeltmesini,aksi halde ilgili kanun hükümlerince yaptırım yoluna gideceğimi,tarafımca yapılacak tüm masrafların muhataptan talep edeceğimi şimdiden ihbaren ve ihtaren bildiririm.deyin..ama önceden belediyeden projeleri alın ve görün..belki ihtarnameden sonra şahıs sizinle konuşup durumu düzeltme yoluna gidebilir.ve belkide anlaşabilirsiniz.aski halde avukata danışıp yolunuzu çizin..kolay gelsin.

Nerede
    manisa
    İletiler
    16
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tunc45 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    aynı sorun bendede var fakat ne şekilde dilekce verilcek hakkında bilgisi olan yazsın ona göre hareket edelim cünkü belediye gittigin zaman siz kat malikleri olarak toplanın mahkemeye gidin diyorlar neden işlerini belediye yapmıyor bir şikayet bilekcesi örnek varsa lütfen paylaşalım.?
    bağlı bulunduğunuz belediyeye
    ................ adresindeki .... kat malikiyim.binaya ait belediyenizdeki dosyada mevcut olan ruhsat ve projelerin aslı gibidir onaylı fotokopilerinin (hatta ek proje,değişiklikler,izinler vs.tüm belgelerin ifadesinide ekleyebilirsiniz.) tarafıma verilmesini 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanununun 5. maddesi gereğince arz ederim.
    deyip adr biilgilerinizi sol alt kısma ,isim tc no. ve imzanızıda sağ alta yazıp verin.ve işlem numarasının dilekçeye yazılmış haliyle bide fotokopisini alın sizde bulunsun.eğer yok bunlar verilmez mahkeme kararı lazım,yada kat maliklerin hepsi falan derlerse inanmayın.hatta dilekcenize bu belgelerin verilememesinin hukuki dayanaklarının tarafıma bildirilmesini saygılarımla arz ederim ifadesinide ekleyebilirsiniz. lütfen 4982 sayılı bilgi edinme kanunu internetten bulun ve okuyun.orada göreceksinizki devlet sırrı,milli istihbarat,askeri bilgiler vs. diye verilemiyecek belgeleri sıralar.lütfen zaman ayırıp bu kanunu dikkatlice okuyun..projeleri rahatlıkla alabilirsiniz.belge ses ise dinlemeye,görüntü ise seyretmeye,kopyada zarar görebilecek evrakları bile başvuranın izceleyip not alabilecek şekilde sunulması hakkında kanunda bilgiler var.okuyun lütfen.bilgilernirseniz karşınızdaki sizi bilgisiz sanıpta sözle verilmez deyipte baştan savan memurlara karşı rahatlıkla cevap verebilirsiniz.
    kimliğinizi bırakıp (3-15tl)harcı yatırıp projeleri ve belgeleri fotokopi çektirin.döndüğünüzde aslı gibidir şeklinde onaylatmayı ihmal etmeyin.ve dilekçenin arkasınada size verilen belgeleri memura yazdırıp imza ve kaşesini tarini yazdırın.dolayısıyla sizde yukardaki evrakları elden aldım diye yazın.bunu saklayın.şimdi aslı gibidir onaylı tüm projelerinizi ve belgelerinizi inceleyin.bakalım neler göreceksiniz.
    daha sonra muhatabınız olan kişiye noterden ihtarname gönderin.oda şöyle
    ihtar eden: sizin adınız ve adresiniz
    muhatap : isim ve adresi
    yukarıda adı soyadı yazılı muhatap keza yukarıdaki muhatap adresi olarak gösterilen taşınmazın maliki olup aynı zamanda sözkonusu taşınmazda oturmaktadır.
    ancak muhatap ruhsata aykırı olarak vede diğer kat maliklerinin herhangibir iznin ve muvafakatını almadan (ne yaptıysa onu mesela çatıyı işgal etmiş ve kullanmaktadır gibi )muhatabın bu durumu kat mülkiyeti kanununa,borçlar kanununa,türk ceza kanununa ve genel ahlak kurallarına aykırıdır.
    muhatabın ruhsata aykırılığını işbu ihtarnamenin tebliğ tarihinde itibaren ..... gün içerisinde düzeltmesini,aksi halde ilgili kanun hükümlerince yaptırım yoluna gideceğimi,tarafımdan yapılacak tüm masrafların muhataptan talep edileceğini şimdiden ihbaren ve ihtaren bildiririm.
    bunun bir nushasıda sizde kalacaktır ve notri telefonla arayıp ihtarnamenin akibetini sorun.bikaç gün sonra ulaştığını söylediklerinde notere gidip sizdeki nushanın arkasına kimin hangi tarihte aldığını işletin.ve günün bekleyin. belkide şahıs size gelip kusuru düzelteceğini söyler.yok aksi olursa avukatla görüşüp dava açın. belediyeler bu tip şeyleri oyalıyorlar.
    şimdiden kolay gelsin..

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php84206-Kacak-Yapi

kacak kat sozlesmesi nasil yapilir

kacak yapisikayet dilekcesi

kacak yapi ihbar dilekce ornegi

kaçak yapı şikayet

kacak ev ihbar

imara aykırı yapı şikayet dilekçesi örneği

kacak yapi icin savciliga yazilan dilekce ornekleri