Merhaba Ben 22 yasindan sonra T.C vatandasi oldum. Askerlik durumumla ilgili Askerlik kanununu okuyorum ama bazi kisimlarini tam olarak anlayamadim.
Okudugum metin: http://www.asal.msb.gov.tr/er_isleml...ik_kanunu1.htm

Madde 2'nin 3.cu paragrafinda "Geldikleri yıl ikinci kanun birinde 22 yaşını bitirmiş olanlar muvazzaf hizmete tâbi tutulmayıp yaşıtları erbaş ve er arasına yedeğe geçirilirler." diyor.
ayrica
10.maddenin 10.bendinde "Türkiye'ye girdikleri tarihte yirmiki yaşını doldurmuş veya geldikleri memlekette askerlik yapmış oldukları anlaşılan, Türkiye Cumhuriyeti uyruğuna girmiş göçmenler asker edilmezler." diyor.

Metinleri anlamakta zorluk cekiyorum, cunku ilkinde "Geldikleri yıl ikinci kanun birinde" buradaki ikinci kanun birinde ne demek?
Ikinci metinde: "Türkiye'ye girdikleri tarihte " bu girdikleri tarih ne demek. Vatandas olduklari tarihi mi kast ediyor?

Ben memleketimde askerlik yapmadim, ama dedigim gibi 22 yasindan sonra asker oldum.

Bu durumda askere gitmem gerekiyor mu? Bir arkadasim Bulgaristan vatandasi idi, Turkiyede okurken 22 yasindan sonra T.C vatandasi oldu ve askere gitmedi. Ben Bulgaristandan gelmedim(fark eder mi bilmiyorum).

Yardimlariniz icin cok tesekkurler.