+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 11 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Unhappy İnternet üzerinden hakaret suçlarında zamanaşımı

Herkese iyi günler,

8 ay önce (mayıs 2010'da) facebook hesabıma ve mail adresime erkek arkadaşım ve şahsıma yönelik iftira ve hakaret içeren bir kaç mesaj geldi. Mail adresi tanıdık değildi. Savcılığa suç duyurusunda bulunup şüphelendiğim kişilerin bilgilerini verdim. Mailleri atan kişi şikayette bulunduğumu öğrenince kim olduğunu itiraf etti ve özür diledi. Ben de özrünü kabul edip şikayetimi geri aldım.

Ancak, aynı kişinin arkamdan çok ağır ithamlar içeren konuşmaları olduğunu duydum ve bu kişiye tekrar dava açmak istiyorum. Sorum şu: 8 ay geçtikten sonra hala IP tespiti yaptırıp bu kişinin kimliğini kanıtlayarak hakkında dava açabilir miyim yoksa zamanaşımı yüzünden artık hiçbir şikayette bulunma şansım yok mu?
    Şimdiden teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

İnternet üzerinden hakaret suçlarında zamanaşımı konulu yargıtay kararı ara
    İnternet üzerinden hakaret suçlarında zamanaşımı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: İnternet üzerinden hakaret suçlarında zamanaşımı

yardımcı olmanızı rica ederim

Nerede
    bursa
    İletiler
    64
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı irfansuc rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Herkese iyi günler,

8 ay önce (mayıs 2010'da) facebook hesabıma ve mail adresime erkek arkadaşım ve şahsıma yönelik iftira ve hakaret içeren bir kaç mesaj geldi. Mail adresi tanıdık değildi. Savcılığa suç duyurusunda bulunup şüphelendiğim kişilerin bilgilerini verdim. Mailleri atan kişi şikayette bulunduğumu öğrenince kim olduğunu itiraf etti ve özür diledi. Ben de özrünü kabul edip şikayetimi geri aldım.

Ancak, aynı kişinin arkamdan çok ağır ithamlar içeren konuşmaları olduğunu duydum ve bu kişiye tekrar dava açmak istiyorum. Sorum şu: 8 ay geçtikten sonra hala IP tespiti yaptırıp bu kişinin kimliğini kanıtlayarak hakkında dava açabilir miyim yoksa zamanaşımı yüzünden artık hiçbir şikayette bulunma şansım yok mu?
    Şimdiden teşekkür ederim.
    zaman aşımını 6ay diye biliyorum
    siz ya TCK kitabına bakın ya da avukat bir arkadaş yardımcı olsun
    geçmişe dönük yargı çok geriye gitmiyor sözkonusu suç unsuru hakaret vs ise
    hadi adam öldürme olsa iyice geriye gidiyorda
    sözme hakaret etmede çok geriye gitse
    davalrın çokluğundan iş yapılamaz hale gelir

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Bir sorum daha olacak. Aynı kişi Temmuz ayı içinde Facebooktan 3 rahatsız edici mesaj gönderdi. Son mesajında tehtid var. Ayrıca, şifremi kırıp facebook hesabıma girerek mesajlarını sildi. Şu anda elimde sadece bu son 3 mesajın ekran görüntüleri var. bu görüntüleri savcılığa vereceğimi söylediğimde, bana onların photoshop olduğunu, konuyu kapatmazsam asıl kendisinin evrakta sahtecilikten beni savcılığa vereceğini söyledi.

Bu durumda savcılığa başvurup bu görüntülerde teknik oynama yapılmadığını göstermek için işlem başlatabilir miyim? İfade vermesi için savcılığa çağırılır mı bu kişi?

Danışabileceğim başka kimse yok, yardımcı olan olursa çok sevinirim. Bir de bu işi avukatsız, tek başıma halledebilir miyim?

Nerede
    ANKARA, MERKEZ, Turkey.
    İletiler
    657
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yanlış anlamayın ama ben ikna olmadım facebook hesabınıza adam nasıl giriyor? Milyon tane güvenlik önlemi var hadi girdi diyelim facebook yabancı ip nosundan giriş yapılınca sana mail göndermiş olmalı şu ip den bilgisayarına giriş yapıldı diye ve sana sormalı "bak şu ilden hesabına giriş yapıldı dün senin haberin var mı" diye. Bu durumda facebook hesabına giripmesajlarını silmesi çok zor gibi, msnden konuşupda gönderdiği linke filan tıkladıysan onu bilemem tabi.

Mesajlar son güncellemeden sonra silindiyse "diğer" ksımına atmış olabilir facebook o mesajları sayfalardan (kişi değil sayfa) gelen mesajlarla eski mesajları bazen aynı yere koyuyor. Oraya da baktınız mı?
    Konu borsaci_b tarafından (19-08-2011 Saat 16:37:08 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Cevabınız için teşekkür ederim.

Facebooka kayıtlı olduğum mail adresini kullanmıyorum, oraya gelen maillere hiç bakmıyordum. Ancak şimdi kontrol ettim, o mail adresine de bahsettiğiniz tarzda sorular gelmemiş, şifre kırma programlarıyla şifremi kırıp benmişim gibi girdiğini düşünüyorum. Bende farklı bilgisayardan girince bu şekilde sorular gelmiyor bana. Bahsettiğiniz diğer kısmında da yok mesajlar.

Bir de şöyle bir durum var: Bu olay olduğunda bir kişi beni ankesörlü telefondan (öyle olduğunu kendisi söyledi) arayıp rahatsız etti. Arayanın aynı kişi olduğunu düşünüyorum. Cep telefonumda aradığı saat ve numara kayıtlı. Diğer başlıklardan öğrendiğim kadarıyla savcılığa bu konuda şikayette bulunursam telefonun yerine erişebiliyor ve çevrede kamera varsa kim olduğu tesbit edilebiliyor. Ancak şu konuda bilgiye ulaşamadım: Savcılık konuşmanın içeriğine ulaşabiliyor mu ve telefonla rahatsız edilme için zaman aşımı nedir?

Gerçekten çok yoğun çalışıyorum, sürekli şehir dışındayım, işten rahatlıkla bir gün bile izin alamıyorum. Bu nedenlerle hiç savcılığa gidip ilgilenecek vaktim olmadı, hep ya vazgeçer artık dedim ya da sonra ilgilenirim dedim ama zaman aşımıda devreye girdiği için artık harekete geçmem gerekiyor. Bilgi almadan hareket etmek istemiyorum, savcılığa gittiğimde bana bu bir suç unsuru değil veya bu zaman aşımına uğramış diyeceklerse bunu önceden bilmek ve boşuna işten izin almamış olmak istiyorum.

Sitedeki avukatların veya bilgi sahibi birinin acil yardımını rica ediyorum. Daha önceden belirttiğim gibi danışabileceğim başka kimsem yok ve buradan cevap gelmedikçe harekete geçmeyi düşünmüyorum. Daha fazla zaman kaybetmek de istemiyorum, lütfen acil yardım rica edeceğim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sitede araştırma yaptım, bir açıklamaya rastlamadım.

Lütfen telefon konusunda şikayette bulunmam için zamanaşımı ne kadardır ve ankesörlü telefondan cep telefonuma yapılan konuşmanın içeriğine ulaşılabiliyor mu, kayıt altına alınır mı her konuşma beni bilgilendirebilir misiniz? Bu kişinin yaptıklarına dayanacak gücüm kalmadı, lütfen bilgi sahibi birinden yardım rica ediyorum.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    7
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir de çevrede güvenlik veya mobese kamerası varsa bu kameralar kayıtları ne kadar süreyle saklıyorlar, yaklaşık kaç gün içinde kayıtlar siliniyor veya hep saklanıyor mu bunu sormak istiyorum. Teşekkür ederim.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

1-Teknik olarak hangi ankesörlü telefondan arandığı bilgisine ulaşılabilir. Ama bunu direkt sizin öğrenmeniz çok güç. Konuşma içeriğine ise ulaşılamaz.
    2-Güvenlik kameralarının kayıtlarının ne kadar saklandığı, o kameranın bağlı olduğu DVR'ın kapasitesine göre değişir. Bu birkaç saatten birkaç aya kadar değişebilir. Ortalama derseniz 1 hafta diyebilirim. 1 sene saklayanı da gördüm, 1 gün saklayanı da.
    Mobeseyi bilmiyorum ancak onların çok daha uzun süre -mesela yıllarca- sakladıklarını düşünüyorum.

Eğer sizi telefonla rahatsız eden biri varsa, cep telefonunuzdan ses kaydı yapmayı öğrenin. Belki bu işinize yarar.

Nerede
    ankara
    İletiler
    3.294
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Üyelik sistemi ile çalışan tüm web sitelerinde (e-mail, sosyal paylaşım sitesi, mesajlaşma vs) IP kayıtları tutulmaktadır. BU kayıtlar microsoftda (e-mail ve msn için) 6 ay geriye kadar tutulmaktadır. Yani sistemde IP sorgulaması yapıldığında 183 gün geriye gidebilmektedir.
    Dolayısı ile sizin hesabınıza ulaşmış olan IP lerin listesi çıkartılabilmektedir. O IP lerden sorgulama yapılarak sizin ev internet hesabınız yada işyeri internet hesabınız yada ortak kullanım internet bağlantı IP leri dışında kalan IP numaraları teknik olarak ayrıştırılarak tespit yapılabilir.
    Ankesörlü telefon numarası olduğunuz numarayı öğrenmek sorun değil. Geri telefon edersiniz o numaraya ankesörlü bir telefon makinasımıdır değilmidir öğrenirsiniz. Ankarada ankesörlü telefon makinalarının prefix numaraları (baştan 3 numara) 488 yada 388 ile başlar. İstanbul için bilmiyorum. Ama en yakın telekom ofisinden bunu öğrenebilirsiniz.
    Eğer ankesörlü bir makina ise o bölgede inceleme yapıp kamera (güvenlik / mobese ) olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.
    Diğer bir unsur; sizin telefonla tehdit edildiğiniz gün şüphelendiğiniz şahsın orda olup olmadığını öğenmek olabilir. Bunun içinde şüphelendiğiniz şahsın gsm telefonu trafik ve baz istasyon kayıtlarının getirtilmesini isteyebilirsini savcıdan. Kabul ederde getirtecek olursa tehdit edildiğiniz gün şahsın gsm hattının hangi baz istasyonlardan haberleştiğini listeleyip, ankesörlü telefonun bulunduğu bölgede olup olmadığını ortaya çıkartabilirsiniz.
    Tehdit içeren mesajlara ait ekran görüntülerini de savcılığa verebilrisiniz. O mesajların gönderildiği tarihler ile silindiği tarihler mutlaka bellidir. Bu işlemlerin yapıldığı zamanlardaki IP numaraları da tespit edilecektir.
    Telefon ve sms içeriklerini kayıt altına almıyorlar. O nednele sadede trafik bilgilerini edinebilirsiniz (mahkeme aracılığı ile).
    Siz şikayetinizi yapın. Karşı taraf ilk şikayetinizde telaşlanarak kendisini açığa vurmuş. Yani siizn şikayetinize karşı direncek durumda olmadığını düşünüyorum. O kadar güçlü değil. Hakkında soruşturma başlatıldığını duyduğunda (eğer bu bahsettiiniz suçları o işledi ise) ortaya çıkması ve ceza alması olasılığını düşünerek çark edecektir.
    En kötü ihtimalle bir daha size rahatsız edecek davranışlarda bulunmayacaktır.
    "BİR ÜLKEDE NAMUS ERBABI OLANLAR DA NAMUSSUZLAR KADAR CESUR OLMADIKÇA, O ÜLKE İÇİN KURTULUŞ UMUDU YOKTUR" İsmet İNÖNÜ
    NE ZULÜM, NE MERHAMET...SADECE ADALET...

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

internette hakaret zaman aşımı

facebook taciz sikayeti zaman asimina ugramasi ne kadar surer

ankaradaki ankesörlü telefon numaraları

bilişim suçlarında zaman aşımı

hakaret soruşturma zamanaşımı

internet suçları zamanaşımı

internet suçlarinda zamanaşımi

tehdit mesajinda zamanasimi

internette hakarette zamanasimi ne kadar

iftira attiktan 2 yil gectikten sonra dava açabilirmiyim

internet uzerinden hakaret zaman asimi

hakaret sucunda zaman asimi kac yildir

http:www.hukuki.netshowthread.php83312-internet-uzerinden-hakaret-suclarinda-zamanasimi

hakaret davasi zamanasimi

hakaret dava zamanasimi

hakaret davası için zaman aşımı

internet hakaret zamanaşımı

kaskodan yapilmadigi halde sms sorgulamasinda hasar kaydi cikmasi

tehdit hakaret zaman aşimi

internet suçlarında zaman aşımı

hakaret davasi zaman asimi

hakaret davası zamanaşımı

internetten yapilan hakaret sucu zaman aşımı kac ay

imternette hakaret davasi zaman asimi

internet mesajlarinda zaman aşimi nekadardir hukuken