Merhaba,

Calistigim isyerinde yaklasik 9 ayim gecti. Son 2-3 aydir maddi sıkıntılar yüzünden maaş ödemelerinde aksamalar (gecikmeler) oldu ve sigorta primlerini geciktireceklerini söylediler. Sıkıntılı süreci atlatıp yoluna gireceğini düşündüğümüz için bir süre anlayış göstermeye karar verdik.

Görünen o ki umutlarımız gerçekleşmedi. Bugün geldiğimiz noktada, işyerinin yılbaşından itibaren faaliyet göstermeyeceğini açıkladılar. Bu durumda ben 7 ay sigortalı, kalan 2 ay sigortasız çalıştım (10. ayda çıkış gösterildiğini yeni öğrendim). Şu anda ayrıca 2 aylık bir maaş alacağım var. Bunun tarafıma ödeneceğini biliyorum, fakat beni merakta bırakan hususlar şunlar:

1- Yazılı sözleşme mevcut değil. Ayrıca meğerse 2 aydır çıkışım yapılmış halde çalışıyor haldeymişim.

2- Şirketin faaliyetini durduracağını yaklaşık 12 günlük bir süre öncesinden bildirdiler.

3- Mart başında sigortalı olarak başladığım işten 10. ay itibariyle çıkmış görünüyorum, bu vesile ile bir tazminat elde edebilir miyim?

4- Son iki ayımda sigortam olsaydı, okuduğum kadarıyla işsizlik ödeneği için bir hakkım olabilirdi (son 3 senedir 600 günlük prim ödemesi maddesini karşılayamıyorum, 50 gün ihtiyacım var).

5- Bu şirketin ayrıca yatırılan sigortaları asgari ücret üzerinden gösterdiğini, halbuki elimize bunun iki katı maaş verdiğini biliyorum, elimde bunu kanıtlayacak imzalar ve belgeler mevcut.

Bu şirket ile hukuki yönden mücadele etmek istiyorum, çünkü sadece bana değil pek çok çalışana haksızlık yaptığını düşünüyorum. Okuduklarınızdan bir yorum çıkarmanız mümkün mü? Yola başlamadan önce bu siteden faydalı bir tavsiye alabileceğimi umuyorum.

Sözkonusu şirketin aslında Almanya'da merkezi bulunan bir kurumun burada türlü vergi dolambaçlarını kullanarak Almanya'da vergi ödemekten kaçtığını, hatta burada da ödemediğini belirtmem lazım. Bunlarla ilgili de üzerime düşeni yapmak istiyorum.

İyi çalışmalar,