+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 22 ileti bulundu.

Konu: Firari Askeri Personel Maaş Alacağı

Firari Askeri Personel Maaş Alacağı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Firari Askeri Personel Maaş Alacağı

Askeri doktordum diğer bir çok arkadasım gibi firar suçuyla atıldım. mahkeme tarafından ilişiğim kesilmeden askeri cezaevinde 1 ay tutuklu yattım. Benle yatan arkadaşıma 2 ay tutuklu kaldığı süre zarfındaki maaşını hesabına yatırdılar. Benim bağlı olduğum maliye ödeme yapmamak için türlü bahaneler uyduruyor. Kaynak gösterebilcegim bir askeri yönetmeklik var mı? Sivil bir şahsiyet olarak bu alıcağımla ilgili hukuki bir yola başvurabilirmiyim. Yüksek tazminatlar ödüyoruz sonuçta alıcağım bir meblağ varsa almak istiyorum. Fikir bildiren arkadaşlara şimdideden çok teşekkür ederim

Hukuki NET Güncel Haber

Firari Askeri Personel Maaş Alacağı konulu yargıtay kararı ara
    Firari Askeri Personel Maaş Alacağı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    izmir
    İletiler
    51
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firari Askeri Personel Maaş Alıcağı

fiilen çalışmadığınız dönem için maaş istiyorsunuz, doğru mu anladım acaba?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı magnumXL rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    fiilen çalışmadığınız dönem için maaş istiyorsunuz, doğru mu anladım acaba?
    Hayır sayın magnum ,açıkça yazmış beyefendi o tutuklu kaldığı 1 ayın maaşını istediğini.1 ay sonra ilişiğiniz kesildi sanırım söylemlerinizden bunu anlıyorum.Personel kanunu madde 65 e göre tutuklu bulunan subaylar ,tutukluluk sonunda kovuşturmaya yer yoktur denilerek beraat etmişlerse aylıklarını alabilirlr.Ancak siz tutukluluk sonunda ihraç edildiniz.Aylık talep etme hakkınız yoktur.O arkadaşınız 2 ay sonunda ihraç edildi mi öğrenebilir miyim?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Firari Askeri Personel Maaş Alacağı

Alıntı cann_gg rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Askeri doktordum diğer bir çok arkadasım gibi firar suçuyla atıldım. mahkeme tarafından ilişiğim kesilmeden askeri cezaevinde 1 ay tutuklu yattım. Benle yatan arkadaşıma 2 ay tutuklu kaldığı süre zarfındaki maaşını hesabına yatırdılar. Benim bağlı olduğum maliye ödeme yapmamak için türlü bahaneler uyduruyor. Kaynak gösterebilcegim bir askeri yönetmeklik var mı? Sivil bir şahsiyet olarak bu alıcağımla ilgili hukuki bir yola başvurabilirmiyim. Yüksek tazminatlar ödüyoruz sonuçta alıcağım bir meblağ varsa almak istiyorum. Fikir bildiren arkadaşlara şimdideden çok teşekkür ederim
    ASKERİ PERSONEL KANUNU 65.MADDE
    h) Tutuklu bulunan subaylara; tayin bedeli, aile yardım ödeneği, doğum ve ölüm yardımı dışında aylıkları ve hizmet ve makamları ile ilişkin ödenek ve tazminatları verilmez.

Ancak, tutuklandıkları suçlardan haklarında kovuşturmaya mahal olmadığı, men’i muhakeme, kamu davasının ortadan kaldırılması veya beraat kararı verildiği taktirde kesilen aylıklar ile hizmet ve makamları ile ilişkin ödenek ve tazminatları geri verilir.

Sizin durumunuz tam bu maddeye uyuyor.Tutuklandığınız anda hala tsk personeliydiniz.Tututukluluk sonunda hakkınızda hapis cezası verildi.Yani kovuşturmaya gerek yoktur denmedi.Bu yüzden sizin maaş talebiniz uygun görülmemiştir.

İletiler
    35
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

teşekkürler kaynak gösterdiğiniz için. Benle yatan arkadaşım da ihraç edildi tsk' dan 2 ay tutukluluk süreci maaş olarak yatırıldı. Diğer arkadaşlarımdan da örnekler var. Buna dayanarak sordum ben de sorumu. dilekçeyle birliğime başvurdum sonucunu paylaşırım

Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

926 Sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 65 nci maddesinin (f) bendi Kapsamında;
    Açığa alınan ya da tutuklananlar;

1. Hizmet eri tazminatından ve bu Kanunda öngörülen aile yardım ödeneği, mahrumiyet yeri ödeneği, doğum yardım ödeneği, ölüm yardım ödeneği, tedavi ve cenaze masrafları, yakacak yardımı, giyecek ve yiyecek (tayin bedeli) yardımı, tahsil bursları ve yurttan faydalanma, lojmandan faydalanma hükümlerinden yararlanmaya devam ederler.

2. Açığa alınanlara, açıkta kaldıkları sürece aylıklarının üçte ikisi, tutuklulara ise yarısı ayrıca ödenir; Ancak bu gibilerden haklarında kavuşturmaya yer olmadığına, muhakemenin menine, beraata, her ne sebeple olursa olsun kamu davasının düşmesine veya ortadan kaldırılmasına karar verilenlerin ödenmeyen veya noksan ödenen her türlü özlük hakları ödenir.” denilmektedir.

Ilisiginizin kesildigi, en son calistiginiz Kurum/Birlige müracaat ederek tutuklu kaldiginiz süre icerisindeki ayliklarinizin yarisini alabilirsiniz..Basvurunuza olumsuz cevap verilmesi durumunda 2 Ay icinde Askeri Yüksek Idare Mahkemesinde ödeme yapmayan idare hakkinda dava acabilirsiniz..
    Konu ATAAN tarafından (22-12-2010 Saat 09:32:54 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hayır sayın magnum ,açıkça yazmış beyefendi o tutuklu kaldığı 1 ayın maaşını istediğini.1 ay sonra ilişiğiniz kesildi sanırım söylemlerinizden bunu anlıyorum.Personel kanunu madde 65 e göre tutuklu bulunan subaylar ,tutukluluk sonunda kovuşturmaya yer yoktur denilerek beraat etmişlerse aylıklarını alabilirlr.Ancak siz tutukluluk sonunda ihraç edildiniz.Aylık talep etme hakkınız yoktur.O arkadaşınız 2 ay sonunda ihraç edildi mi öğrenebilir miyim?
    Ordudan ihrac edilmekle bir alakasi yok konunun..Ordudan ihrac edildigi tarihten sonraki süre icin ayliktan zaten bahsedilemez..Tutukluluk süresince maas durumunu sormus üye..Tutuklu kaldigi süre icerisinde Subay ve Astsubaylar maaslarinin yarisini alirlar..Cünkü hala TSK Personelidirler..Yargilama sonunda haklarında kovuşturmaya yer olmadığına, muhakemenin menine, beraate, her ne sebeple olursa olsun kamu davasının düşmesine veya ortadan kaldırılmasına karar verilenlerin ödenmeyen veya noksan ödenen her türlü özlük hakları ödenir (Tsk Per.K Mad 65/f). Tutuklulugunuz kaldirildi ve yargilama sonunda yargilama lehinize sonuclandi maddede belirtildigi gibi, O zaman yarim ödenen maasinizin eksik ödenen miktari ödenir..
    "Personel kanunu madde 65 e göre tutuklu bulunan subaylar ,tutukluluk sonunda kovuşturmaya yer yoktur denilerek beraat etmişlerse aylıklarını alabilirlr.Ancak siz tutukluluk sonunda ihraç edildiniz.Aylık talep etme hakkınız yoktur." diyerek üyeyi yanlis yönlendiriyorsunuz..Böyle bir sey yok kanun maddesinde..Tutukluluk süresince ayliginizi talep etmeniz icin beraat etmeniz gerekmiyor..Sadece Subaylara Cezalarinin infazlari süresince hapis yatmalari durumunda maas ödenmez, er gibi iase edilirler (Tsk Per.K Mad 65/h)..(Tsk dan ilisiginin kesilmesini gerektirmeyecek mahkumiyet cezalarinda)

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı ATAAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Ordudan ihrac edilmekle bir alakasi yok konunun..Ordudan ihrac edildigi tarihten sonraki süre icin ayliktan zaten bahsedilemez..Tutukluluk süresince maas durumunu sormus üye..Tutuklu kaldigi süre icerisinde Subay ve Astsubaylar maaslarinin yarisini alirlar..Cünkü hala TSK Personelidirler..Yargilama sonunda haklarında kovuşturmaya yer olmadığına, muhakemenin menine, beraate, her ne sebeple olursa olsun kamu davasının düşmesine veya ortadan kaldırılmasına karar verilenlerin ödenmeyen veya noksan ödenen her türlü özlük hakları ödenir (Tsk Per.K Mad 65/f). Tutuklulugunuz kaldirildi ve yargilama sonunda yargilama lehinize sonuclandi maddede belirtildigi gibi, O zaman yarim ödenen maasinizin eksik ödenen miktari ödenir..
    "Personel kanunu madde 65 e göre tutuklu bulunan subaylar ,tutukluluk sonunda kovuşturmaya yer yoktur denilerek beraat etmişlerse aylıklarını alabilirlr.Ancak siz tutukluluk sonunda ihraç edildiniz.Aylık talep etme hakkınız yoktur." diyerek üyeyi yanlis yönlendiriyorsunuz..Böyle bir sey yok kanun maddesinde..Tutukluluk süresince ayliginizi talep etmeniz icin beraat etmeniz gerekmiyor..Sadece Subaylara Cezalarinin infazlari süresince hapis yatmalari durumunda maas ödenmez, er gibi iase edilirler (Tsk Per.K Mad 65/h)..(Tsk dan ilisiginin kesilmesini gerektirmeyecek mahkumiyet cezalarinda)
    Elbette ordudan ihraçla alaksı yok.Benim orda demek istediğim tutukluluk sonunda hakkında kovuşturmaya gerek yoktur diye bir karar çıkmaması.Aksine ceza almış olması.İşlediği suç tsk dan ilişiğinin kesilmesini gerektirecek bir suç.Ordudan ihraç edildikten sonra aylık alındığından kim bahsetmiş beyefendi bunu anlayamadım.Benim elimdeki personel kanunu h bendinde gösteriyor bu maddeyi ve aylık talep hakkı mümkün gözükmüyor.Sizin gösterdiğiniz maddeyi bulamadım doğrusu.

Nerede
    Antalya/Almanya
    İletiler
    78
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı bartelmi diaz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Elbette ordudan ihraçla alaksı yok.Benim orda demek istediğim tutukluluk sonunda hakkında kovuşturmaya gerek yoktur diye bir karar çıkmaması.Aksine ceza almış olması.İşlediği suç tsk dan ilişiğinin kesilmesini gerektirecek bir suç.Ordudan ihraç edildikten sonra aylık alındığından kim bahsetmiş beyefendi bunu anlayamadım.Benim elimdeki personel kanunu h bendinde gösteriyor bu maddeyi ve aylık talep hakkı mümkün gözükmüyor.Sizin gösterdiğiniz maddeyi bulamadım doğrusu.
    Meslek hayatim boyunca bazi rütbeli arkadaslarim cesitli suclardan tutuklandilar bunlarin icinde firarda vardi..Hepside tutuklu kaldiklari süre icinde maaslarinin yarisini aldilar..Tutuklu personele aylik ödenmemesi gibi birsey söz konusu degildir..Ayliginin yarisi tutuklu personele ödenir..Buyrun Türk Silahli Kuvvetleri Personel kanununun ilgili maddesini oldugu gibi paylasiyorum..Eger kanun maddesi sizi ikna etmezse Askeri Yüksek Idare Mahkemesinin konuyla ilgili emsal kararlarini incelerseniz hem konuyla ilgili bilgi sahibi olursunuz hemde soru soran üyeyi yanlis bilgilendirmezsiniz..

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONEL KANUNU

Kanun Numarası: 926

Kabul Tarihi: 27/07/1967

Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi: 10/08/1967

Yayımlandığı Resmi Gazete Sayısı: 12670

VIII - AÇIĞA ÇIKARILAN, TUTUKLANAN VEYA FİRAR VE İZİN TECAVÜZÜNDE BULUNAN, CEZASI İNFAZ EDİLMEKTE OLAN SUBAYLAR HAKKINDA YAPILACAK İŞLEM:

Madde 65 - Açığa alınan veya tutuklanan subay ve askeri memurlar hakkında aşağıdaki esaslara göre işlem yapılır:

a) (Değişik bent: 26/03/1982 - 2642/10 md.) Haklarında ölüm veya ağır hapis cezasını gerektiren veya yüz kızartıcı bir suçtan ya da taksirli suçlar hariç olmak üzere 5 yıl ve daha fazla hapis cezasını gerektiren bir cürümden veya emre itaatsizlikte ısrar, üste veya amire fiilen taarruz, üste veya amire hakaret, mukavemet suçlarından dolayı kamu davası açılanlar mensup oldukları bakanlıklarca açığa çıkarılabilirler.

Ancak, emre itaatsizlikte ısrar, üste veya amire fiilen taarruz, üste veya amire hakaret, mukavemet suçlarında; nezdinde mahkeme kurulan kıta komutanı veya kurum amiri tarafından fiilin işleniş şekli, niteliği ve disiplini ihlal derecesi bakımından açığa alınmayı gerektirip gerektirmediği hakkında bir görüş bildirilmişse bu görüş de dikkate alınır.

b) (Değişik bent: 26/03/1982 - 2642/10 md.) (a) bendi gereğince açığa çıkarılanlar yapmakta oldukları görevden alıkonulurlar ve kendilerine başka görev verilmez.

c) (Değişik bent: 26/03/1982 - 2642/10 md.) Bunlardan;

1. (Değişik alt bend: 28/06/2001 - 4699 S.K./9. md.) Yargılama sonunda beraatlerine, haklarındaki kamu davasının her ne sebeple olursa olsun ortadan kaldırılmasına veya duruşmanın tatiline veya davanın düşmesine veya kamu davasının reddine veya Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişiklerinin kesilmesini gerektirmeyecek şekilde hükümlülüklerine karar verilenlerin açıkları, haklarındaki kararın kesinleşmesi beklenmeksizin kaldırılır.

2. Soruşturmaya konu olan fiillerinin hizmetlerine devama engel olmadığı anlaşılanların açıkları, haklarında karar verilmesi beklenmeksizin kaldırılabilir.

d) (Değişik bend: 28/06/2001 - 4699 S.K./9. md.) Hükmün aleyhe bozulması ve mahkemece bu bozmaya uyulması veya duruşmanın tatiline dair kararın ortadan kalkması veya Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişiklerinin kesilmesini gerektirecek şekilde hükümlülüklerine karar verilmesi hallerinde de (a) bendi hükmü uygulanır.

e) (Değişik bent: 26/03/1982 - 2642/10 md.) Terfi sırasına girenlerden;

1. Açıkta bulunanların,

2. Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişkilerinin kesilmesini gerektirmeyecek şekilde hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkum olmaları nedeniyle veya (c) bendinin (2) numaralı alt bendine göre açıkları kaldırılmış olup da henüz hükümleri kesinleşmemiş olanların,

3. (Değişik alt bent: 29/07/1983 - 2870/6 md.) Tutuklu bulunan ya da tahliye edilmekle beraber kovuşturma veya duruşması devam eden veya hakkında verilen hüküm henüz kesinleşmemiş bulunanların,

4. Kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme hariç, firar veya izin tecavüzünde bulunmuş olanlar ile firar veya izin tecavüzüne devam edenlerin,

Terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz.

Bu gibilerin terfi ve kademe ilerlemesi işlemlerinin ne şekilde yapılacağı subay sicil yönetmeliğinde gösterilir.

f) (Değişik bent: 26/03/1982 - 2642/10 md.) Açığa alınan ya da tutuklananlar;

1) Hizmet eri tazminatından ve bu Kanunda öngörülen aile yardım ödeneği, mahrumiyet yeri ödeneği, doğum yardım ödeneği, ölüm yardım ödeneği, tedavi ve cenaze masrafları, yakacak yardımı, giyecek ve yiyecek (tayın bedeli) yardımı, tahsil bursları ve yurttan faydalanma, lojmandan faydalanma hükümlerinden yararlanmaya devam ederler.

2. Açığa alınanlara, açıkta kaldıkları sürece aylıklarının üçte ikisi, tutuklulara ise yarısı ayrıca ödenir. Ancak, bu gibilerden haklarında kovuşturmaya yer olmadığına, muhakemenin menine, beraate, her ne sebeple olursa olsun kamu davasının düşmesine veya ortadan kaldırılmasına karar verilenlerin ödenmeyen veya noksan ödenen her türlü özlük hakları ödenir.

g) (Değişik bent: 03/07/1975 - 1923/25 md.) Firar veya izin tecavüzünde bulunanların bu fiillerinin başladığı tarihten itibaren aylık, hizmet ve makamla ilgili ödenek ve tazminatları kesilir. Ancak, kısa süreli kaçma ve izin süresini geçirme veya mazerete dayalı olduğu adli mercilerce verilmiş kararlarla saptanan izin tecavüzlerinde kesilen aylık ve makamla ilgili ödenek ve tazminatları geri verilir.

h. (Değişik bent: 03/07/1975 - 1923/25 md.) Hapis veya ağır hapis cezalarının infazı sırasında subaylar er gibi iaşe edilir. Bunlara maaş ile hizmet ve makamlarına ilişkin ödenek ve tazminatları verilmez.

ı) (Ek bend: 24/04/2008 - 5758 S.K/md.4.) Soruşturma veya kovuşturmasının devamı nedeniyle terfi edemeyen subay ve astsubaylardan; açığa çıkarılan, tutuklanan ya da açıkları kaldırılanlar veya tahliye edilenler hakkında, davaları neticeleninceye kadar, bu Kanunun 32 nci maddesinin (b) bendinde yer alan en çok rütbe bekleme süreleri ile 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 40 ıncı maddesinde belirtilen rütbe karşılığı yaş hadleri uygulanmaz. Bunların Silahlı Kuvvetlerde kalabileceği azami süre, emsali neşetlilerin Silahlı Kuvvetlerdeki görev süresi kadardır.

Kaynak: http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/416.html

Nerede
    istanbul
    İletiler
    451
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

İkimizden birinin okuduğu personel kanunu yanlış o zaman.(h) bendine dikkat ederseniz sevinirim.

VIII - AÇIĞA ALINAN VEYA TUTUKLANAN SUBAYLAR HAKKINDA YAPILACAK İŞLEM
    Madde 65 - Açığa alınan veya tutuklanan subay ve askeri memurlar hakkında aşağıdaki esaslara göre işlem yapılır:

a) Subay ve askeri memurlardan haklarında; ağır hapis gerektiren veya yüz kızartıcı bir suçtan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere beş sene ve daha fazla hapis cezasını müstelizm bir cürümden veya emre itaatsizlikte ısrar, üstte fiilen taarruz, amire hakaret ve mukavemet suçlarından dolayı kamu davası açılanlar, mensup oldukları bakanlıklarca açığa çıkarılır.

b) Yukarıdaki fıkra gereğince açığa çıkarılanlar yapmakta oldukları görevden alıkonulurlar ve kendilerine başka görev verilmez.

c) Bunlardan;Yargılama sonunda beraetlerine, haklarındaki kamu davasının her ne sebeple olursa olsun ortadan kaldırılmasına veya duruşmanın tatiline veya Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişkilerinin kesilmesini gerektirmeyecek şekilde hürriyeti bağlayıcı bir cezaya veya para cezasına mahkumiyetlerine karar
    verilenlerin açıkları, haklarındaki kararın kesinleşmesi beklenmeksizin kaldırılır.

d) Hükmün aleyhe bozulması ve mahkemece bu bozmaya uyulması veya duruşmanın tatiline dair kararın ortadankalkması hallerinde de birinci fıkra hükmü uygulanır.

e)Açığa alınanlara açıkta kaldıkları sürece aylıklarının yarısı verilir, hizmet ve makamları ile ilişkin ödenek veya tazminatları verilmez. Haklarında dava neticesinde beraat edenlerle kamu davasının her ne sebeple olursa olsun ortadan kaldırılmasına karar verilenlere kesilen yarım aylıkları ile hizmet veya makamları ile ilişkin ödenek ve tazminatları geri verilir.

f)Açıkta bulundukları süre zarfında terfi sırasına giren subayların yargılama sonucuna kadar terfileri yapılmaz. Bunlardan yargılama sonucu beraaat edenler, mütaakıp 30 Ağustos da terfi edecekler ile birlikte değerlendirmeye tabi tutulurlar. Bunlardan terfi edenlerin nasıpları emsalleri tarihine götürülür. Kademe terfi şarlarını haiz olanların kademe terfileri, emsalleri tarihinden geçerli olmak üzere derhal yapılır.

g)Tutuklu bulunan subaylardan bu süre zarfında terfi sırasına girenlerin tahliyelerine kadar terfileri yapılmaz. Bunlardan tahliye edilenler mütaakıp 30 Ağustos’da terfi edecekler ile birlikte değerlendirmeye tabi tutulurlar. Bunlardan terfi edenlerin nasıpları, emsalleri tarihine götürülür. Kademe terfi şartlarını haiz olanların kademe terfi emsalleri tarihinden geçerli olmak üzere derhal yapılır.

h) [B]Tutuklu bulunan subaylara[/B]; tayin bedeli, aile yardım ödeneği, doğum ve ölüm yardımı dışında aylıkları ve hizmet ve makamları ile ilişkin ödenek ve tazminatları verilmez.

Ancak, tutuklandıkları suçlardan haklarında kovuşturmaya mahal olmadığı, men’i muhakeme, kamu davasının ortadan kaldırılması veya beraat kararı verildiği taktirde kesilen aylıklar ile hizmet ve makamları ile ilişkin ödenek ve tazminatları geri verilir.
    Konu bartelmi diaz tarafından (22-12-2010 Saat 21:53:19 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

asker firari fabrikada calisabilirmi

açığa çıkarılan tutuklu bir işte çalışabilirmi

askerden firar etmenin cezası 2015 para cezası site:www.hukuki.net

Forum