Merhaba Değerli Hukukçular;

Bundan 8 ay önce abi, kardeş derecesinde güvendiğimiz birisiyle kendi adına şahıs şirketi olduğundan ortaklık kurduk. Daha önce kendisine verdiğim nüfus cüzdanımla bankada hesap açmam v.s için tam yetkili vekalet aldığını bana ve arkadaşımıza söylemesi üzerine hiç bir şüphede bulunmayarak Hesap açılması, şirket işlerinde ödemelerin alınması, yürütülmesi için bana nüfus cüzdanını ve bir adet fotokopisini vererek ikimizin ortak arkadaşının çalıştığı bankadan hesap açtım. Çalıştığımız süre içinde gelen ödemeleri ve Banka hareketlerini hepsini ben yapıyordum.
Hesabında açılışı ve para çekilme işlemlerinden 3 ay sonra sağlığık sorunlarım sebebiyle fizik tedavisi görmeye başladığımda işe ara sıra geldiğimden benim yeni bir iş kurduğumu zannederek "vekaletnameyi ibraz etmediğini bildiğinden" bankaya telefon açarak banka hesabından haberi olmadığını söyleyerek şikayette bulunmuş. Bu arada bankadan bana gelen bir telefonla vekaletnamemin olmadığı söylendiğinde şaşkına döndüm. Kendisiyle görüşerek tedavi evraklarını ve iş kurmadığımı söylediğimde yanlış anladığını söyleyerek hafif tehtidle sana böyle yaparım demeye getirtti. Bankada vekaleti vereceğini söylemesi üzerine beraber bankaya gittiğimizde Müdüre beni ortağı olarak değilde yanında çalışan bir eleman olarak kendi tanıttı. Tüm ödeme dekontlarını ve toplam yekünü aldım hiç bir alacağım yoktur şeklinde yazarak imzaladı.
Fakat vekaletnameyi şirkete geçtiğinde göndereceğini söylerek ayrıldı. Yolda tekrar kimliğimi alarak vekaletnamenin örneğini alacağını sanarak bir vekalet alınarak faxlandı. (Fakat banka müfettişleri bunun işlemleri onayladığı tarihte olduğunu söylediler. Hesap açılışına dair bir vekaletname ibraz edilmemiş)

Vekelatte:
..... No'lu hesabımdan
"... para çekmeye, tahsile, ahzu kabz sulh ve ibraya ve hesaplara para yatırmaya, dilerse hesapları kapatmaya, ahzu kabza, sulh ve ibraya, evrak ve belgeleri imzalamaya, makbuz ve ibralar vermeye, konu ile ilgili benim yapmam gereken tüm işlemleri benden farksız yapmaya mezun olmak üzere Semih .... vekil tayin edildi"

diye bir vekaletname alarak kendisi banka müd.'ne faxladı ve müd.'den özür diledi.

Bundan sonra yaptığı bu pisliklerden dolayı banka hesaplarının ve noter vekaletinin iptalini bildirmesini ve ayrılmamızı istedim. Daha sonra kendisiyle birlikte 1-2 ay sonra bankaya giderek hesabın kapatılması için bankaya giderek dilekçe verildi. Fakat vekalet iptal edilmedi.

Hesabın açılışından 8 ay sonra yine iş kuracağım düşüncesiyle, aldığımız adli ihalelerde çalışamaması için sabıkasını sağlayabilirim düşüncesiyle hesabın açıldığı bankanın bulunduğu Emniyet müd.'ne giderek sikayette bulunmuş.

Şikayet
- Yanımda çalışan eleman benim adıma hesap açmış, bundan paralar çekmiş, hesabın varlığına bir şirketin geri ödemesiyle farkına vardım. Banka müdürü bana zararı tazmin edeceğine dair söz vererek imzalattı. Yanımdaki eleman, müdürün yanında kendisini muhasebeci olarak tanıttı. İlgili elemanımın masasında bir adette X kişiye ait bir dekont buldum.

Soruşturma için ifadeler verildi,
Fakat 1. vekalet olmadığı için ortak arkadaşımızın işten atılması Bankanın insiyatifinde olduğunu banka müfettişleri söyledi.

Banka Müfettişleri Bankadan ve Banka Müd.'den para kopartamayacağını zaten imzaladığı dekontların ve tüm işlemleri onaylıyorum hiçbir alacağım yoktur yazarak imzalaması hesap açılışınıda onayladığı anlama geldiğini söylediler.

Değerli Hukukçular sizden ricam bu konuda bana yardımcı olmanız.
Emniyete ifade verdiğimde bana ne söylediysem tersini yazarak imzalattılar.
Şu anda Savunma dilekçesi yazmamı ve savcılığa vermem önerildi.

Sizce;

* Bankaya gelen ödemelerin kdv'sini bile şikayet eden kişinin önünde kendi muhasebesine verdiğim, muhasebecide bunu doğrulayacağı halde, nasıl haberi olmadığını iddia edebilir.
* Daha sonra 2. bir vekaletnameyi çıkarttığı halde, güvenmediği insana yeni bir vekaletname nasıl çıkartır.
* Dekontların ve tüm işlemleri onaylıyorum hiçbir alacağım yoktur yazarak imzaladığı halde, nasıl dolandırıldığını iddia edebilir.
* Hiçbir şekilde banka müd.'nün zararı tazmin edeceğine dair söz vermediği halde nasıl iddia edebilir ki bu kamera kayıtlarıyla da ortaya çıkartılırmı. (Şahitlerde yalan söylediğini ifade ettiler.)
* Bu gelen ödemelerin kendisininde haberi olduğunu ve gelen ödemelere karşılık yapılan ödemeleri alan kişileri ispatlayacağım halde.
* Daha sonra hesapları beraber kapattığımız halde hesabın farkında olmadığını iddia edebilirmi?.
* Bankada imzaları attıktan 8 ay sonra soruşturma açması.
* x kişiye ait dekont bulduğunu ifade ediyor fakat soruşturma sonrasında hiçbir şey çıkmaz. paraların oraya aktarıldığı imasında çünki.
Amacının sadece benim ceza almamı sağlamak fakat arkadaşımızdan özür dileyen, gerekirse mahkemede savunacağını ifade eden bir insan.

Sizlerden bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.
1-) 1. vekalet ortadayda nasıl çıkartırılabilir.
2-) Zorla imzalatılan ifadenin iptali için ne yapabilir, nasıl bir savunma dilekçesinde bulunabilirim.
3-) Savcı yukarı da * işaretiyle belittiğin noktaları dikkate alırmı?
4-) 1. vekaletin çıkmaması durumunda arkadaşımında başı yanacak, 1. ve 2. vekaleti çıkartmadığını iddia eden birisi için savcı 1. vekaletin araştırılmasını isteyebilirmi. (Banka müfettişleri 1. vekaletin çıkması durumunda bankanın ve zarar gören kişilerin kendisine dava açağını bildiğinden vekaleti çıkartmayacağını söylüyorlar.)

5-) Süreç nasıl işler, mahkemeye taşınır mı, soruşturmayı çekse bir faydası olurmu ( soruşturmayı geride çekebilirim ama uğraşmak istediğini ifade etmiş.)ne yapabilirim her türlü görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
-Hesap açılışnda adres, tlf v.s gibi metinlerde bir yanlışlık yok,
-İmza takliti yada açılışta yada sonrasındaki imzalarda bir bir yanıtma yok.

Yardımcı olmanız dileğiyle.
Semih