+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123
21 den 30´e kadar toplam 30 ileti bulundu.
    Nerede
    izmir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kpss'ye üstüm çıplak girdim ve sınavdan sonra 70 lira idari para cezası kesildi,nasıl itiraz edebilirim

Şaşıran olmaz mıOkul müdürü bile başıma böyle birşey ilk defa geliyor,bende ne yapcağımı bilmiyorum aslında dedidaha sonra bunun ösym ye bildirilmesi şartıyla seni sınava alcam,sınavının kabul edilip edilmemesi onlara kalmış dedi ve girdim sınava.amacım kimseyi zor durumda bırakmak değildi ama bir üniversite öğrencisi olarak yapılan herşeye tepkisiz,bana yapılan sindirme politikası gibi arkadaşlarımada yapılan ve tepki gösterdi diye hapis cezası bile alan arkadaşlarımın durumunu gururuma yediremedim.Yazdıkları cezaya gelince,bu cezayı karakoldan gelen polisler tarafından yazıldı.Kabahatler kanunu nu incelerseniz 5326/36.madde de,gürültü sonucu toplum huzurunu bozmak yazıyor.Benimde çok bilgim yok internet sitelerinden araştırdım bu kanunu bende,internet sitelerinde yazan bu ama.Ben sınav binasında ne slogan attım,ne kimseye bağardım,nede kimseyle kavga ederek gürültü çıkarttım.Bu kanunda bir değişiklik var mı bilmiyorum ama eğer yoksa polislerin bana yazdığı ceza tamamen uydurma,ceza yazmış olmak için yazılmış,sindirme politikası içinde bunu bir daha yapmıyım diye yazılmış bir ceza.Polisler korkutmak için kağıdı imzalamıyosan karakola götürcez,ordada imzalamassan savcıya götürülceksin dicek kadar da beni saf ve korkak sandılar heraldesonrada neden imzalamadığını buraya yaz ve git hadi dedilerpolis bu kafasına göre takılıyo işte dicek bişey yok,eğer bu suçları işlemediğini düşünüyosan git mahkemeye başvur,uğraş dur diyebilcek kadar da terbiyesizler.

Hukuki NET Güncel Haber

Kpss'ye üstüm çıplak girdim ve sınavdan sonra 70 lira idari para cezası kesildi,nasıl itiraz edebilirim konulu yargıtay kararı ara
    Kpss'ye üstüm çıplak girdim ve sınavdan sonra 70 lira idari para cezası kesildi,nasıl itiraz edebilirim konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kpss'ye üstüm çıplak girdim ve sınavdan sonra 70 lira idari para cezası kesildi,nasıl itiraz edebilirim

Alıntı amasmyrna rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Hala mı bana laf atıyosunuz,sınava çıplak giren birine yeteri kadar düzeyli davrandım diyerekEl insaf yani,sınavı siz mi düzenlediniz allah aşkına,ben sınava girerken siz ordamıydınız?Neden bu kadar rahatsızlık duydunuz benim sınava çıplak girmemden?Ben yardım istedim hukuki birşey hakkında,siz 5-6 tane mesaj sadece beni eleştirmek için yolladınız!Ben birşeye tepki göstermek için bir eylem yaptım,bu eylemin karşısında haksız bir ceza yedim,hukuk yorumlarının yapıldığı bu siteye neler yapabileceğimi öğrenmek için,hukuki bilgi edinmek amacıyla üye oldum.Başkalarının görüşlerini,siyasi düşüncelerini merak etseydim farklı platformlarda kendime muattap arardım.6 mesaj eleştiriden sonra cevap yazdınız,genede teşekkür ettim.Ama siz hala sınava çıplak giren birine yeterince düzeyli davrandım diyerek eleştirel bir yapı içine giriyosunuz.Ben eleştiri değil hukuki bir çözüm arıyorum,bu siteninde hukuki bilgilendirme amacıyla kurulduğunu düşünüyorum.Sizde eleştirel tavrınızı bir kenara bırakıp hukiki bilgilerinizi paylaşırsanız herkes açısından hayırlı olur kanaatindeyim.Anladığınız üzere beni düşünceleriniz değil,hukuki bilgileriniz ilgilendiriyor.Düşüncelerinize ters bir konu açıldığında yardımcı olmak veya olmamak sizin kararınıza kalmış bir durum.Düşüncelerinize ters bir durum oluşmuşsa hiçbir cevap vermezsiniz,muhattap olmazsınız olur biter.Genede teşekkürler ederim dediğim gibi hukuki bilginizi paylaştığınız için,nankörlük etmiyim.
    Bak kardeşim,öncelikle nankörlük yapmadığın için teşekkür ederim,,

Hukuki soruna birşey dediğim yok,,

Ayrıca bilgim dahilinde cevapda verdim..

Benim itiraz ettiğim sadece,türbanla sınava girmeyi ve çıplak sınava girmeyi aynı kefeye koymak istemendi,Bana yanlış gelen bu.

Önceki iletimde de dedim,hatırla eğer bunu kendine bir hak olarak görüyorsan,,

Özgürlükçü ve tam demokrasiye inandığım için sana destekte verrim dedim.

Böyle sınava girmek istiyorsan,bundan sonraki sınavlarada böyle gir,önünde bir engel olmasın bende onu isterim..

Ancak yanlış yerden giriyorsun konuya,türbanla girmek başka,çıplak girmek başka.Pretestoysa,ben katılmıyorum diyorum,,

Bu kadar basit benim dediğim..

Nerede
    izmir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Feyyar bey bakın,özgürlükçü ve demokratik bir ülkede yaşıyorsak türbanlı bir insanın sınava girmesi kadar doğal birşey yok.Ben bu gün bu olayı yaşayana kadar da buna karşı değildim,çünkü dini inancı doğrultusunda bunu takıyorsa ve demokratik bir ülkede yaşıyorsak bu insanların sınava girme haklarından mahrum edemeyiz.Bunun yanında eğer onun öyle girmek gibi bir hakkı varsa ve sınav ibaresinden kılık kıyafetle ilgili mevzuat kaldırılmışsa benimde sınava istediğim kıyafetle girme hakkım var dimi?benimde inancım bu şekilde diyelim,ben allahımın beni bu dünyaya bıraktığı gibi çıplak,saf ve temiz gezmeyi düşünen ve dini inancı bu yönde olan bir insan olarak farz edelim.Bu şekilde onun sınava girmeye ne kadar hakkı varsa benimde hakkım var.Özgürlük ve demokrasi kağıt üstünde bu demek,ben çok hevesli bir insan değilim yoksa çıplak dolaşmaya.Yök başkanıda çıkıp ben kapalıların hakkını savunduğum kadar,açıklarında hakkını savunuyorum diyorsa ben ne kadar samimi olduklarını anlamak için böyle bir tepki göstermem son derece doğal.Evet herkezin önünde sınava aldılar beni,son derece demokratik olduklarını herkese gösterdiler,fakat herkes sınavdan çıkana kadar beni binada tutup haksız yere bir ceza kesiyolarsa ve siz bundan sonra bunu tekrar yaparmısınız diye soruyorsanız bana evet yaparım.Bunu tekrar yapmamın sebebi bu sefer tepki ve protesto için olur.Çünkü bugün yaşadığım olayda anladım ki samimi değiller,demokratik değiller,her vatandaşı eşit olarak görmüyorlar ki bana yaptığım davranışa uymayan,uydurma bir ceza kesiyorlar.Hiç merak etmeyin siz bu olayı üniversitede ve bundan sonra gireceğim tüm sınavlarda artık tepki ve protesto amacıyla benim gibi düşünen arkadaşlarımla devap edeceğim

Nerede
    istanbul, kadiköy, Türkiye.
    İletiler
    5.539
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle böyle gülümseten aynı zamanda da düşündüren uygar ve tam bir birey protestonuzdan dolayı tebrik ederim. Siz ve sizin gibileri gördükçe ''umudum'' yeşeriyor daima ... İlginç ülkeyiz vesselam çok ilgisiz bir zamanda hiç beklenmeyen birisi çıkıyor (Burada siz) her türlü baskı faşist davranışa karşı tepkisini gösteriyorlar Tıpkı başbakanı protesto eden üniversite öğrencileri gibi... Ne mutlu...

Öncelikle ben olsam şöyle bir dilekçe yazarım. (boşlukları artık sen doldur.)

SULH CEZE MAHKEMESİNE
    İZMİR
    DAVACI : Adı ve Soyadı, T.C. Kimlik No:
    Adres
    VEKİLİ : Avukat Adı ve Soyadı
    Adres
    DAVALI : Adı ve Soyadı(iZMİR eEMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ)

DAVA KONUSU : İDARİ PARA CEZASININ İPTALİ

AÇIKLAMALAR :
    1-
    2-
    3-
    4-
    5-

DELİLLER :

HUKUKİ NEDENLER :

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda arz edilen ve yargılama sırasında belirlenecek durumlar karşısında davanın kabulü ile,kabahatlar kanununa göre bir suçumun bulunmadığının tespitine, , fazlaya ilişkin haklarım saklı kalmak kaydı ile yargılama giderleri ile Vekalet ücretinin davalıya yükletilmesine karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim. .../.../...

Davacı Vekili
    Avukat Adı ve Soyadı
    İmza

EK: Onanmış Vekaletname
    Anılan belgeler

Açıklamalar bölümüne olayı özetle yazmanız (polisi kimin çağırdığını biliyorsanız onuda belirtmeiz) ; Kabahatler kanununun 36. maddesinin (veya herhangi bir maddesinin) bu konuyla ilgili bir düzenleme getirmediğini dolayısıyla ortada bir kabahatin bulunmadığını belirtmeniz,polisin keyfi davrandığını belirtmeniz yararlı olacaktır. (İzmirde olsam üşenmem ben yazarım)

Başvuruyu 15 gün içinde iki nüsha olarak yazmanız gerekmektedir.

İdari yaptırım kararını açıkça yazmanız sizin yararınıza olacaktır. (36. maddenin gürültü olması), kendi karşı görüşünüzüde özet ve net yazınız bu konuyu asla ve kata Türban ile bağlamayınız.

Bu baş vuru hiç bir harca tabii değildir. Ancak kanun yoluna başvuru dolayısıyla oluşan bütün masraflar ve vekalet ücreti, başvurusu veya savunması reddedilen tarafça ödenir bunuda biliniz.

Bir kere daha tebrik ederim...

Nerede
    İÇEL
    İletiler
    1.078
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sevgili öğrenci arkadaşımız amasmyna ile dün biraz yazıştık,kendi adıma son noktayı koymak istiyorum.Burada onun yaptığı eyleme destek olan arkadaşlara saygı duyuyorum.Ancak birşeyi hatırlatmak isterim;Kaç sene bu sınavlara giremediler,üniversitelerin kapılarından kovuldular,türban takan genç kızlarımızdan öğrencilerimizden bahsediyorum, onuda ellerini vicdanlarına koyup bir düşünsünler.Onların hakları yokmuydu en az bu eylemi yapan öğrenci arkadaşım kadar.Yok muydu? Bu arada o eylemi yapan öğrenci arkadaşın sınava girişine izin veren görevli arkadaşı tebrik ediyorum.Doğru iş yapmıştır.İster inanın ister inanmayın,ne eşim ne ailem nede sülalemde türban takan bayan var,yok.Ama olmaması bana bu düşünceleri taşımama engel değil.Lütfen bunu biraz daha mantıklı düşünmenizi öneririm.Haklar eşit dağıtılmak zorundadır.Türban takan öğrencilerimizinde o sınava o şekilde girmeye hakları vardır.Nasıl üzeri çıplak giren arkadaşın olduysa.Ben böyle düşünüyorum,yapılan uyarılar felanda hiç birşeyi değiştiremeyecek.
    Konu feyyar tarafından (29-11-2010 Saat 19:31:03 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    izmir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Feyyar bey bakın ben zaten sizle tartışmaya başladığımızdan beri söylüyorum,bir insanın özgürlüklerini kısıtlayıp,temel haklarını elinden almak demokrasiye aykırı birşeydir.Sonunda anladığınız gibi türbanlı bir insanın bu sınava ne kadar girme hakkı varsa,benimde istediğim gibi kılık kıyafetle bu sınava girme hakkım var.Senelerdir bu türbanlı insanlar sınavlara giremiyor diyorsunuz bunun farkındasınız ne kadar güzel,o zaman benim sınava çıplak girmeme niye itiraz ediyorsunuz,bende senelerce sınavlara alınmayıp yada her seferinde 70 lira ceza ödeyerek mi çıkayım?Bakın ben bu sınavdan sonra 70 lira para cezası yedim,bir daha aynı şekilde sınava girsem bir 70 lira daha ceza kesilcek belki!Hatta bu gibi eylemler olmadığı sürece,belki 3-4 sene sonra türban takmayan bayanları,cübbe giymeyen erkekleri sınavlara almamaya başlıycaklar!O günler geldiğinde de kalkıpta bu ne biçim şey,bu nasıl bir demokrasi diyebilcekmisin?cübbe giymeyen,türban takmayan insanların haklarını savunabilcek misiniz?Buna karşı somut eylemlerde bulunabilcek misin?Ben gelecekte neler olabilceğini düşünerek bu eylemi yaptım ve düşündüğüm şeyde de haklı çıktım.Şu anda bu ülkeyi yönetenler hak,özgürlük ve demokrasinin peşinde değiller eğer öyle olsaydı şuan bunları konuşuyor olmazdık zaten dimi?

Burda benim kişisel problemim türbanlı bir insanın sınava girmesi değil,kılık kıyafetini kendi seçebilen bir bireyin istediği kıyafetle sınavlara rahatlıkla girip çıkabilmesi.

Siz hala anlamamakta ısrar etceksiniz beni bunun da farkındayım ama,size düşündüğüm şeyi anlatmak için daha nasıl cümleler kurabilirim,nasıl bişeyler yapabilirim bilmiyorum.Siz de yaşayarak öğrenenlerdensiniz sanırım ama umarım bir üst paragrafın sonunda bahsettiğim günleri görüp öğrenmek zorunda kalmayız...

Nerede
    izmir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konuyu merak edenler radikal gazeteesinin haberini okuyabilirler.Konu hakkında da davayı açmış bulunmaktayım,davanın sonucunuda buraya yazcam.Link paylaşmamın bir zararı var mı bilmiyorum ama kusura bakmayın site yöneticileri,yasaksa silebilirsiniz.google a abbas melih altıncı yazsınlar çıkıyo zaten bütün haberler.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=77

Nerede
    izmir
    İletiler
    15
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Esas mevzuya gelelim o zaman owen.Farzedelim ki ben müslüman değilim,benim inançlarıma göre "yeryüzüne geldiğim gibi" dolaşıyorum(bunu hiç sorgulamaya kalkma,dini inancımı sorgulamış olursun),sen benim inancımdan niye rahatsız oldun?Rahatsız oldun mu yada sınava böyle girmemden?Rahatsız olmadıysan boşuna devam etmiyim bişeyler yazmaya,eğer rahatsız olduysan da buraya daha önce yazdığım mesajları okumanı tavsiye ederim,sanırım okumamışsın!Ayrıca haberin başlığını değil,haberin tamamını da okumanı tavsiye ederim(bugün Türkiyede bu kadar cahil insan olmasının sebebi bu zaten,okumayı sevmiyoruz).
    Tekrar ve son kez yazıyorum;
    1)Ben sınavlara ve üniversitelere başörtüsüyle girilmesine karşı değilim.
    2)Madem özgürlük demokrasi diyoruz,ben de hangi dini inanca sahipsem,nasıl giyinmek istiyorsam,nasıl kendimi özgür hissediyosam bu şekilde dolaşma hakkına sahibim.
    3)Müslümanlığa,müslüman olanlara,başörtüsüne karşı değilim,rahatsız olmuyorum.
    4)Rahatsız olduğum ve bu davranışı yapmamdaki sebep,şu anda iktidar olanların ve bu iktidar döneminde kadrolaşma sebebiyle belli mevkilere gelenlerin(örn:yök başkanı) başörtüsünü,müslümanlığı siyasete alet edip,müslüman olan insanların vicdanlarını,imanlarını sömürmeleri.
    5)Ayrıca bunu yapma sebebim bu insanların dini kullanırken samimi olmadıklarını sen ve senin gibi insanların gözüne sokarak göstermekti.Demokrasi diyorlar,demokritik oldukları için türban yasağını kaldırıyorlar,biz o kadar demokratız ki bu ülkede örtünmeyen insanlarında hakkını koruruz diyorlar!!!Eee sonra,peki niye örtünmeyene ceza kesiyorlar?samimiyet bu mu sence?
    6)Bu arada bende müslümanım çok şükür,müslüman olmam hakkımı aramayacağım anlamına gelmez,sen nasıl başörtüsü takılsın diye hakkını arıyorsan ki bu senin en doğal hakkınsa,benimde hakkımı aramak en doğal hakkım.
    7)Biri çok güzel bir yorum yapmış "dinsizin hakkından imansız gelir" yazmış.Madem onlar dinsiz,dini sömürüyorlar gözlerimizin önünde,bende imansız oluyorum bu durumda

Nerede
    Turkey.
    İletiler
    177
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu güne kadar Baş örtüsünün dini bir simge olmayıp bir özgürlük sorunu olduğunu söyleyenlerin forumun konusu ile ilgili eylem hakkındaki görüşleri arasında bir çelişki var ise Baş örtüsünün bu güne kadar dini bir simge olarak kullanıldığını gösterecektir.

O halde ise Baş örtüsüne özgürlük diyenlerin esas problemlerinin de özgürlük olmadığı anlaşılacaktır.

Soruna gerçekten özgürlük meselesi olarak bakanlar ise Baş örtüsü ile okula sınava girmek isteyenlerin haklarını en az tişörtsüz girmek isteyenlerin haklarına gösterdiği özeni gösterenlerdir.

diye düşünmekteyim.

Nerede
    antalya
    İletiler
    93
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Size verilen para cezası bir idari işlemdir(çıkan uyuşmazlıklarda adli yargı görevli olsa da). Her idari işlemin bir sebep unsuru(idareyi, sözkonusu idari işlemi yapmaya sevk eden saik) vardır.Bahsettiğiniz 36. madde, çıkarılan gürültü sonucu başkalarının huzurunu bozma eylemi sonucu uygulanacak cezayı düzenlemiş olduğundan verilen ceza sebep unsuru bakımından hukuka aykırıdır.
    Sayın amasmyrna, ben hala 36.maddeyle sizin durumunuz arasında bir bağlantı kuramadım. Acaba üstsüz dolaşırken çevredekileri rahatsız edecek şekilde şekilde bağırıyor muydunuz? Şaka bir yana kabahatler kanunun amaçlarından biri de genel ahlakı korumaktır fakat kabahatler kanununda bu konuda bir düzenleme mevcut değil(ben de bu konunun[müstehcenliğin] kabahatler kanununda düzenlenmiş olduğunu sanıyordum.). Ayrıca üstsüz dolaşmanın(özellikle bi erkeğin üstsüz dolaşmasının) genel ahlaka aykırı olup olmadığı da ayrı bir tartışma konusudur. Size verilmiş olan idari para cezası kpss sınavına üstsüz girdiğiniz için değil ,kamuya açık alanda üstsüz dolaştığınız için verilmiş(yanlış anlamışsam lütfen düzeltin) yani sınav ile alakalı bir durum değil(sizi sınava almasalardı ya da sınava üstsüz girdiğiniz için idari para cezası verilseydi farklı olurdu tabi).
    Bu arada inanç özgürlüğü ile de kurduğunuz alaka("Benim dinim de üstsüz dolaşmamı emrediyor" demiştiniz) bize din ve ibadet özgürlüğünün sınırsız bir özgürlük olmadığını; kamu güvenliği, kamu düzeni, genel sağlık ve genel ahlak gibi konularla çatışabileceğini gösteren(benim de zaman zaman kullandığım) en iyi örnektir. Şöyle ki: Siz kurban vecibenizi yerine getirirken hayvan kesme işleminizi istediğiniz yerde gerçekleştiremezsiniz yalnızca belediyelerin belirledeği yerlerde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz(amaç genel sağlık). Türban ve üstsüzlük konularında da somut olaya göre bakmak gerekir. Sınav güvenliğini tehlikeye atıryor mu, kamu düzenine aykırı mı? Bu da apayrı bir tartışma konusu.
    Konu Mahir Ersoy tarafından (13-12-2010 Saat 19:34:20 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla
3 / 3 Sayfa İlkİlk 123

Bu sayfada bulunan kavramlar: