Kat karşılığı olarak anlaştığımız müteahitimiz, battığını ve inşaatı bitiremeyeceğini söylüyor. Bitirmek içinse bizden hak etmediği tapuları istemekte. Apartmanımız 10 daire 2 dükkan. Bunun 5 dairesi bizim. 5 daire 2dükkan müteahhitin. Şu anki imalatıyla anlaşmamız gereği 4 daireyi hak etmiş ve bizden tapularını almıştır. Ama şu anda herhangi bir hak talep edecek bir durumda değildir, çünkü gerekli edimlerini yerine getirmemiştir. ayrıca müteahhit adına, bize 3.şahıslar olarak, toplamda 4 tane icra gelmiş durumda ve beklemede. icralık olduğu için zaten tapu vermemiz mümkün değil. Binanın ve evlerin içleri yarım olduğu için, daha bizden aldığı 4 dairenin hakkını vermemiştir. Bu arada 07.01.2009 tarihinde yani 11 ay önce apartmanın teslim süresi, anlaşma süresi dolmuştur. Aylar önce farklı tarihlerde 2 tane ihtarname gönderdik. Ayrıca daire başına ayda 500tl ve 100 bin tl tazminat hakkımız bulunmaktadır. Hala 2 dükkan ve 1daire tapusu da elimizde. Üstelik müteahhitin borçları için, bize toplamda 4 tane icra gelmiş durumda ama dediğim gibi bizden alacak hakkı bulunmadığından icralar şu an için beklemededir. Kısacası, 07.01.2009 de teslim edilmeyen ve hala yarım olan inşaatımızda ki, müteahhite verilecek olan daire ve 2 dükkandan, binanın bitmesine yetecek tutarda olan 1 daire veya dükkana, mahkeme yoluyla, el koyup, satışını yapıp, binayı bitirebilirme imkanımız var mı diye araştırdım. (13 634 sayılı kanunun 26.maddesinin ikinci fıkrası) Şimdi diyeceksiniz ki avukatınız ne diyor bu konuda? Vallaha pek bir bilgisi yok, anlaşılan o ki başka bir avukat tutucaz. çünkü ben gidip avukatımıza, bakın böyle bir kanun varmış vs. diyorum. Yani pek de konuya hakim değil.
Anlaşmayı fes edersek hem cok masraflı, hem de cok uzun bir sürece girmemiz gerekecek. Anlaşmayı fes etmeden bu şekilde binayı bitirirsek cok iyi olacak. Eğer bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa, bilgi paylaşımında bulunalım. Çünkü ben 26.madde nin içeriğini tam olarak bilmiyorum. Bilen varsa, bizi aydınlatırsa seviniriz. Öyle ki 26.maddenin maddenin tam olarak bizim durumumuza uygun olup olmadığını bilemiyoruz. Cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...