arkadasım 2001 girişliama hiç bir affa dilekçe ile başvurmadıveteriner fakültesinde okuyor fakültemizin okuldan ilişik kesilme ile ilgili maddesi aşağıda verilmiştir...

Madde 29 —
Ek sınav, 27 nci maddede belirtilen şartlara göre sınava girme hakkını kazanan ve aşağıda (a), (b), (c) ve (d) bendinde tanımlanan öğrencilere Fakülte Yönetim Kurulu kararı ile tanınan sınav hakkıdır.

a) Yasal öğrenim süresini tamamlamış son sınıf öğrencilerine tanınan sınav hakları: Yasal süreler sonunda (8 yıl) eğitimini tamamlayamamış öğrencilere 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesi gereğince ek sınav hakkı tanınır Bu maddeye göre; kendilerine tanınan süre sonunda, mezun olamayan son sınıf öğrencilerine, başarısız oldukları bütün derslerden biri bütünleme olmak üzere iki ek sınav hakkı verilir.

Bu sınavlar sonunda başarısız olduğu ders sayısını 5’e indiren öğrencilere, bu 5 ders için 3 yarıyıl, ek sınav hakkını kullanmadan 5 derse kadar başarısız olan öğrencilere 4 yarıyıl, 3 ya da daha az dersten başarısız olanlara ise sınırsız olarak, bu derslerden açılacak sınavlara girme hakkı tanınır.

Tek dersten başarısız olan öğrencilere mezun olabilmeleri için, sınırsız sınav haklarına ek olarak bu sınavları takiben 1 ay içinde Fakülte Dekanlığı tarafından “tek ders” sınav hakkı tanınır. Tek ders sınavında daha önce aldığı ara sınav notu/not ortalaması hesaba katılmaksızın 100 üzerinden en az 60 alan öğrenci başarılı olmuş sayılır.

Ancak açılacak sınavlara üst üste veya aralıklı olarak toplam 3 eğitim-öğretim yılı girmeyen öğrenci sınırsız sınav hakkından vazgeçmiş sayılır ve bu haktan bir daha yararlanamaz. Sınırsız sınav hakkını kullanma durumunda olan öğrenciler 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesi gereğince, belirlenen öğrenci katkı payını ödemeye devam ederler. Ancak sınav hakkı dışında diğer öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

b) Ara sınıflardaki başarısız öğrencilere tanınan sınav hakları: Derslere devam yükümlülüklerini yerine getirdikleri halde, ara sınav ve yarıyıl sonu sınav yükümlülüklerini yerine getiremedikleri için öğretim kurumlarıyla ilişiği kesilen, birinci sınıfta en fazla 1 dersten, ara sınıflarda ise en fazla 3 dersten başarısız olan öğrencilere, müracaat ettikleri tarihten itibaren 3 yıl içinde kullanmak şartı ile başarısız olduğu dersin/derslerin her birinden birer sınav hakkı verilir.
Şimdi ilk sorum suan
7.senesınde
8.senesınde 4.sınıf olucak
ama 5.sınıfta ders yok sınav yok (intorn oluyorlar ) devamı var tam 8.senesınde 5 kayıt yaptıramayacak sanırım
yukardaki maddede diyorki 3 yarı yıl hak verilir bundan yararlanabilirmi ? devamını almamıs olucak ve 4 bitmiş fakat 5 e ders kaydı sanırım yaptırmamıs olucak

İlişik Kesme ile ilgili yönetmelik (veteriner fakültesi) yüksek lisans diploması alıorlar mezun olurken

Madde 38 — Aşağıda belirtilen durumlarda Fakülte Kurulu kararıyla öğrencinin fakülte ile ilişiği kesilir.

a) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 44 üncü maddesi ile belirlenen öğrenim süresi içinde, öğrencinin öğrenimini tamamlayamaması veya tamamlayamayacağının belirlenmesi,

b) Öğrencinin yasal öğrenim süresi sonunda başarısız olduğu derslerden devam koşulunu yerine getirmemiş olması,

c) Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde "Yükseköğretim Kurumundan çıkarma" cezası almış olması,

d) Kendi isteği ile kaydını sildirmiş olması.

Mazeretler

Madde 39 — Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen, haklı ve geçerli bir sebeple mazeret beyan eden öğrenciler, mazeretlerinin bitiş tarihinden itibaren en geç bir hafta içinde Dekanlığa başvurmak zorundadırlar. Bu süre içinde bildirilmeyen mazeretler kabul edilmez.

Fakülte Yönetim Kurulunca kabul edilebilecek haklı ve geçerli mazeretler aşağıda gösterilmiştir.

a) Veteriner Fakültesi öğrencileri, eğitim-öğretim süresinde sağlık raporlarını Selçuk Üniversitesi sağlık kurumlarından veya resmî yataklı ya da resmî hasta kabul yetkisi olan yataklı özel sağlık kurum ve kuruluşlarından alabilirler. Bu kurumlardan alınan raporlar geçerli olup ayrıca Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinden onaylatılmasına gerek yoktur. Bunların dışında özel doktor ve muayenehanelerden, özel sağlık kuruluşlarından, sağlık ocakları ve benzeri yerlerden alınan raporlar geçersiz sayılır.

b) 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 7 nci maddesinin d/2 bendi uyarınca öğretimin aksaması sonucunu doğuracak olaylar dolayısı ile öğrenime Yüksek Öğretim Kurulu kararı ile ara verilmesi.

c) Mahallin en büyük mülki amirince verilecek bir belge ile belgelenmiş olması şartı ile tabii afetlerden dolayı öğrencinin öğrenimine ara vermiş olması.

d) Birinci derecede kan ve sıhri hısımlarının ağır hastalığı ya da ölümü halinde bakacak başka kimsenin bulunmaması nedeniyle öğrencinin öğrenimine ara vermek zorunda olduğunun belgelenmesi ve bu durumun Fakülte Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmesi.

e) Ekonomik nedenlerden dolayı, öğrencinin eğitim-öğretimine ara verme talebinin, Fakülte Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmesi.

f) Öğrencinin tutukluluk hali.

g) Hüküm muhtevası ve sonuçları bakımından öğrencinin tabi olduğu Disiplin Yönetmeliği maddeleri göz önüne alınarak, öğrencilik sıfatını kaldırmayan veya kaydının silinmesini gerektirmeyen mahkumiyet hali.

h) Tecil hakkını kaybetmesi veya tecilin kaldırılması suretiyle askere alınması.

i) Fakülte Yönetim Kurulu tarafından mazeret olarak kabul edilen diğer haller.

Yukarıda belirtilen sebepler nedeniyle ara sınava girememiş öğrencilere mazeretin Fakülte Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmesi halinde “Mazeret sınavı” açılır. Ara sınav haricinde diğer sınavların Mazeret sınav hakkı yoktur.
Yukardada belirttiğim gibi 8 yılda bitiremeyeceği anlasılan öğrencilerin ilişiği kesilir diyor ama ilişiğini kesmediler
gecen dönem dönem kaybetme hakkı yoktu tam 8 de bitiyordu okul fakat 3 dersten fazla ders kaldığı için bir üst dönemden ders alamadı ve suan okul 9. yılda biticek suan 7. yılımda ve 3.sınıfın 2.dönemine kayıt yaptırdı 8. yılında 4.sınıf biticek ama 5 te nolucak (azami 8 yıl)
son sene hiç ders dahi yok ama okuldan mı atılıcak şimdi intorn programında sınav bile yok sadece devam verilıyor sadece ve hastalara bakılıyor staj gibi okadar okuyp şimdi atılcak mı yol gösterin lutfen 8 yılında 4. sınıfı bıtırdıgı ıcın ılısıgı kesılecek mi yoksa 5. sınıf sayılmıs olup hak kazanabılecek mi.Ayrıca 5. sınıfta hıc sınav da yok