Öncelikle saygı ve hürmetlerimi sunarım..
Beni ve benim gibi bir çok Türk vatandaşını ilgilendiren bir haksızlık ile karşı karşıyayım.
05.10.2009 tarihinde şimdiki eşim olan Türk Asıllı Alman vatandaşı ile evlendim. Evlendikten bir süre sonra vize başvurusunda şart koşulan Almanca Dil Sınavına Alman Konsolosluğunda Katılıp başarı ile geçtim.Vize cevabını beklerken eşimden gelen bir haber ile yıkıldım. Eşimi alman polisleri sorguya çekip alman vatandaşlığından çıkarıldığını öğrendim. Vatandaşlıktan çıkarılan eşim için 2 yıl sınırlı oturum izni verildi gerekçe olarak 2000 yılında çıkarılan bir kanun ile Çift vatandaşlık hakkı olan yabancı uyruklu alman vatandaşlarına tek bir vatandaşlık seçme hakkı verilmesi.
Bununla birlikte eşim Alman vatandaşlığa geçmek istemesine rağmen isteği ret edildi.
Eşim şu an Almanya’da ben ise Türkiye’de ikamet ediyoruz. Eşimle evlendikten sonra 1 yıldır hiç görüşemedik.Alman Konsolosluğuna 3 defa bilgi almak için yaptığım girişimlerde saatlerce kapıda bekletilip hiç bir şekilde cevap alamadığım gibi kapıdan geri çevrildim.
o kadar masraf ve zaman cabası.bu haksızlık karşısında bana ne yapacağımı söylerseniz yardımcı olursanız çok sevinirim.