Hastalık ve yoksulluğun neden olduğu imkansızlıklara rağmen açık ilköğretim ve liseyi bitirdikten sonra girdiği Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) Türkiye 866'ncısı olan Mersinli A.T., hayal ettiği hukuk fakültesindeki eğitimine devam ederken, bir yandan da konferanslara konuşmacı olarak katılıp, ÖSS adaylarına yol gösteriyor.

Mersin'in bir beldesinde iki odalı kiralık bir evde yaşayan 8 nüfuslu ailenin en büyük oğlu A. T.'ın (26) hayatı, beldedeki İlköğretim Okulu'nun 7'nci sınıfında okurken, babası A. T.'ın bağırsak ülserine yakalanmasıyla adeta alt üst oldu. Hastalığı nedeniyle çalışamayan baba, A. ve diğer 3 çocuğunu da okuldan almak zorunda kaldı.

Daha sonra ailesinin geçimini üstlenen A.T., omuzlarındaki ağır yüke rağmen babasının okuldan aldığı diğer 3 kardeşinin de yeniden okullu olmasını sağladı ve aradan 4 yıl geçtikten sonra ''açık öğretim okulu'' aracılığıyla hem ilköğretim hem de liseyi dışarıdan bitirdi.

2007-2008 yılında ise 24 yaşındayken ilk kez girdiği ÖSS'de, Eşit Ağırlık-2 puan türünden 343,812 puan alarak, Mersin il 21'ncisi olan A. T., Türkiye genelinde de 866'ıncı sıraya yerleşmeyi başardı. ''Nasıl okuyacağım?'' şeklindeki endişeleriyle baş başa kalan T., daha sonra adeta imdadına yetişen özel okulların tekliflerini değerlendirerek, aynı yıl Bahçeşehir Üniversitesinde hayal ettiği Hukuk Fakültesini kazandı ve eğitim hayatında yeni bir dönem başlattı.

Fakültenin 2. sınıfında eğitimine devam eden T., çeşitli sıkıntılarla üniversiteye kadar geldikten sonra, kendisine sağlanan burslarla rahat bir nefes aldığını söyledi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra ''cübbe'' giyeceği günün hayalini kurduğunu dile getiren T., İstanbul'da sürdürdüğü eğitimi sırasında bazı okullarda üniversiteye hazırlanan gençlerle bir araya geldiğini, konferanslara konuşmacı olarak katıldığını belirterek, ''Hayatımın şu anki halini rüyamda bile görsem inanmazdım. Çünkü adeta bir dönüşüm yaşadım'' dedi.

''Şu an benim için tarifi güç bir durumdayım. Sanki bir rüyadayım ve birisi beni uyandıracak diye korkuyorum. Önceden okula giden her çocuğu gördüğümde iç geçirirken, şimdi Türkiye'nin en iyi okullarından birisinde burslu okuyorum ve maddi anlamda durumu benim ailemden çok daha iyi olan gençlere yaşadıklarımı anlatıp, bir anlamda yol gösteriyorum. O nedenle bundan sonraki süreçte de bana sunulan imkanları iyi değerlendirip daha iyi noktalara ulaşmaya çalışacağım.''

-AİLENİN GURURU-
Baba A. T. ise oğlunun kendisine bir çok aileye nasip olmayacak duygular yaşattığını, o nedenle tüm aile fertlerinin haklı bir gurur yaşadıklarını dile getirdi.

Oğlu A.'nin ilerleyen yıllarda Türkiye'nin önemli hukukçularından birisi olacağına inandığını ifade eden T., şunları kaydetti:

''Oğlum her şeyden önce çok büyük bir azim ve kararlılık göstermişti. O nedenle bu başarısını hayatının tüm alanında sürdüreceğine inanıyorum. Öte yandan oğlumun başarısı diğer çocuklarıma da örnek oldu. Ayrıca üniversiteye başlamadan önce kardeşlerini yeniden okula kazandırmasının yanı sıra üniversiteye gittikten sonra da kardeşlerine örnek teşkil etti. O nedenle oğlumun bana yaşattıkları için çok sevinçliyim.''

http://www.stargazete.com

Tebrik eder, başarılarının devamını dilerim.