3 Ekim 1991 tarih ve 21010 sayılı resmi gazetede yayımlanan 458 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılması; 6.6.1991 tarih ve 3775 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak Bakanlar Kurulu’nca 22.09.1991 tarihinde kararlaştırılmıştır.
Bu kanun ve ek geçici maddelerine göre aylık almakta olan personelden 20.02.1979 tarihli 2182 sayılı, 19.02.1980 tarihli ve 2260 sayılı kanunların hükümlerinden yaralanmamış olanların kazanılmış hak aylıkları bir defaya mahsus olmak üzere öğrenim durumlarına bakılmaksızın ve kadro aranmaksızın bir üst derecenin aynı kademesine getirilir ve alt derecede bulunulan kademede geçirilen süre üst derecedeki kademede geçmiş sayılır der.

BEN 15.12.1992 YILINDA MEMURİYETE BAŞLADIM VE BU KARARNAME DEN FAYDALANAMADIM

AMA;

Ek Geçici Madde 59 - (Ek: 28/12/1994 - 4065/2 md.)
Bu kanuna tabi kurumlarda halen sürekli işçi statüsü veya sözleşmeli statüde çalışmakta olan Ahıska Türkleri ve Bulgaristan`dan zorunlu göçe tabi tutulan soydaşlardan Türk vatandaşlığına geçmiş olup bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren 1995 yılı sonuna kadar memurluğa geçmek için yazılı olarak başvuranlar,öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri tavanı aşmamak kaydı ile bu Kanunun Ek Geçici 1,2 ve 3 üncü maddeleri hükümlerine göre; 458 sayılı Kanun Hükmünde
Kararname hükümleri de dikkate alınarak derece ve kademeleri tespit edilmek su retiyle sınav şartı aranmaksızın boş memur kadrolarına intibak ettirilebilirler.
Bu Kanunun yayımı tarihinden sonra hizmete alınan Ahıska Türkleri ve Bulgaristan`dan zorunlu göçe tabi tutulan soydaşlardan Türk vatandaşlığına geçmiş olanlardan göreve başladıkları tarihten itibaren 6 ay içinde memurluğa geçmek için yazılı olarak başvuranlar hakkında da yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.

BENDEN SONRA MEMUR OLANLAR FAYDALANMIŞ

BANA YARDIM LÜTFEN ÇOK TEŞEKKURLER

LÜTFİ ULVİ

ulvi