+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 28 ileti bulundu.

Konu: Facebookta adıma hesap açılmış

Facebookta adıma hesap açılmış Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Facebookta adıma hesap açılmış

Facebook ve adli mahkeme celpleriyle ilgili bilgilerle ilgileniyorum
    Facebook tarafların bilgi edinme sorunlarını çözmek amacıyla Facebook'u dahil etmeden adli yargılamaya başvurmalarını önerir. Neredeyse istisnasız bir şekilde, taraflar tarafından sivil mahkemeye taşınan bilgiler mahkeme taraflarının mülkiyetinde ve erişimindedir. Hesap bilgileri için istekler bu nedenle taraf keşfi ile daha iyi elde edilir.

Federal yasalar ve Facebook ilkeleri kullanıcı bilgilerinin ifşasını yasaklamaktadır Özellikler, Facebook'un tabi olduğu Kayıtlı İletişimler Yasası, 18 U.S.C. § 2701, Facebook'un bir kullanıcının Facebook hesabının içeriklerini geçerli bir mahkeme celbi veya mahkeme emri alındıktan sonra bile ifşa etmesini yasaklamaktadır. Facebook'un verebileceği en fazla bilgi, belirli bir hesap için temel abonelik bilgileridir.

Bir Facebook kullanıcısı hesabından içerik silerse, Facebook bu içeriği sağlayamaz. Sonuç olarak, Facebook ve geçerli Facebook kullanıcısı aynı içeriğe erişime sahiplerdir. Bir kullanıcının içeriklere erişimi olmadığını iddia etmesi ölçüsünde (örn., kullanıcı hesabını kapattıysa), Facebook söz konusu kullanıcının erişimini sağlayarak istediği bilgileri mümkün olan ölçüde toplamasına ve üretmesine izin verecektir.

Müdahil olduğum bir adli dava için vazgeçilmez öneme sahip bilgileri Facebook'tan almaya çalışıyorum.
    Adli bir davada bir tarafı temsil ediyorsanız ve temel abone bilgilerinin vazgeçilmez olduğuna inanıyorsanız ve bu bilgiler taraflardan birinin mülkiyetinde değilse, Facebook'a şahsen bir California veya Federal mahkeme celbi sunmanız gerekmektedir. Eyalet dışı adli mahkeme celpleri California'da çıkartılmalıdır. Facebook’un kayıtlı işlem hizmet temsilcisi:

Custodian of Records, Facebook, Inc.
    c/o Corporation Services Company
    2730 Gateway Oaks Drive
    Suite100
    Sacramento CA 95833

Facebook, kullanıcıların Facebook kullanıcı kimliği ("UID") veya hesapla ilişkili e-posta hesabıyla tanımlanmadığı mahkeme celplerini işleme alamamaktadır. Ad, doğum günü ve bulunulan yer bilgileri yetersizdir. UID bilgileri, söz konusu hesabı gösteren tarayıcının tekli kaynak bulucu alanında bulunabilir. Örneğin, http://www.facebook.com/profile.php?id=12345678910 URL'sinde UID, 12345678910 kısmıdır.

Facebook hesap başına 500,00$'lık zorunlu ve iade edilemeyen bir işlem ücreti uygulamaktadır. Lütfen uygun şekilde sunulan mahkeme celbinizle birlikte ödemeyi de ekleyin. Materyallerin iadesi ile birlikte varsa, emanetçi beyanı da dahil edilecektir. Noter tasdik ücretleri ilave olarak 100,00$ tutmaktadır.

Facebook dava veya savunma tanıkları sağlar mı?

Facebook, kullanıcı hesap kayıtlarından dava veya savunma sanıkları sağlayamaz. Facebook’un emanetçi ifadesi herhangi bir kaydın teslimine dahil edilecektir. Kayıtların ve görüşlerin yorumu tarafların teknik uzmanı ve/veya şahitleri tarafından ele alınmalıdır.

Facebook mahkeme celplerine yanıt vermeden önce kullanıcılara bildirim gönderir mi?

Facebook herhangi bir mahkeme celbine yanıt vermeden önce kullanıcılarına bildirimde bulunma ve kullanıcıların temyize gidebilmelerine veya herhangi başka bir şekilde bir mahkeme celbine direnmelerine olanak sağlamak için her türlü uyumu geciktirme hakkını saklı tutar.

bkz:http://www.facebook.com/help/?page=1057&hloc=tr_TR

O sizin bahsettiğiniz olay siteden ekran görüntüsü alınarak çıktı alınmış münferit bir olaydır sanırım zaten delil olarak kullanılması durumunda davanın sonucunu etkileyeceğini sanmıyorum.Örneğin medyadaki birinin resmini bulup adına hesap açıp en basitinden devlet büyüklerine hakaret suçu işlenmesinden dolayı ilgili ünlünün hakkında işlem yapılması mantıklı geliyormu bilemiyorum ama ilgili sitedende görüleceği gibi facebook istemez ise bilgi vermiyor

Hukuki NET Güncel Haber

Facebookta adıma hesap açılmış konulu yargıtay kararı ara
    Facebookta adıma hesap açılmış konulu hukuk haber
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (24-01-2011 Saat 03:21:26 ) de değiştirilmiştir.

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Facebook'ta bir başkası adına açılan sahte hesapların zarar verdiği insan sayısında artış yaşanırken, İzmir 14. Sulh Ceza Mahkemesi konuyla ilgili önemli bir karar verdi.

Mahkeme, İzmir'de avukatlık yapan Fatih Kanmaz adına Facebook'ta bir ay önce açılan sahte hesabın mağduriyet oluşturduğu gerekçesiyle bu sayfaya erişimi engelleme kararı aldı.

Karar, uygulanması için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) gönderildi. TİB, inceleme sonucunda sayfaya erişimin, kullanıcının 'sosyal kişilik ve haklarına zarar verdiği' gerekçesiyle servis sağlayıcısı tarafından engellenmesine karar verdi. Karar, Facebook'un İstanbul'daki avukatına iletildikten bir saat sonra sahte hesap kapatıldı.

Fatih Kanmaz, sayfaya kendisi ile ilgisi olmayan yazı ve çeşitli dokümanlar eklendiğini ifade etti. Son zamanlarda Facebook üzerinde açılan sahte hesaplarda denetim zafiyeti yaşandığına dikkat çeken Kanmaz, denetim mekanizmasının yeterli olmamasının büyük mağduriyetler oluşturduğunu belirtiyor.
    ------------------------------------------------

Bu olayda dava devam ediyordur çünkü sahte hesap kullanımında Denizli sulh ceza mahkemesinden çıkan mahkumiyet kararı var. Bir kaç mahkemede daha var. Yani ekran görüntüsü filan yok, Facebook'un resmi avukatı var İstanbul'da.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı essmer rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Mesele şu ki; bunların hepsini eski sevgilimin bilgisayarı üzerinden yapmış. Dolayısıyla suçu işleyen olarak ilk eski sevgilim hedef olacak. Kesin o diyorum çünkü mail adresi ve facebook şifrelerini verdi ve ben hesapları kapattım.
    Onun adres ve face açıldığı zamanlarda evde olmadığının kanıtlanması durumunda eşi zan altında olur mu?
    Alıntı Raşit Tavus rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Karar, Facebook'un İstanbul'daki avukatına iletildikten bir saat sonra sahte hesap kapatıldı.
    Sizinde belirttiğiniz üzere hesap kapatılmış.Fakat hesabı kimin açtığı,nereden açtığı tespit edilememiş.İstanbuldaki Facebook temsilcisinin firma ile iletişime geçmesinden sebeple yapılan bir uygulama.Aynı uygulamayı yardım sayfalarından facebook'a kimliğini kanıtlamaya yetecek derece ingilizce bilgisi olan ( türkçe kabul ediliyormu bilmiyorum ) sizde yaptırabilirsiniz,bende...essmer rumuzlu üyenin sıkıntıda olduğu konu ise ilgili evli olan bayanın kocasının bilgisayarından internete girerek bu uygulamayı yapması.Benim anlatmaya çalıştığım ise Mahkemenin firmadan İP adresi bilgilerini isteyerek Telekominikasyon Kurumundaki verileri ile bu İP adresini karşılaştırıp olayın failini saptayamayacağı yönünde idi.

Saygılarımla...

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Sizinde belirttiğiniz üzere hesap kapatılmış.Fakat hesabı kimin açtığı,nereden açtığı tespit edilememiş.İstanbuldaki Facebook temsilcisinin firma ile iletişime geçmesinden sebeple yapılan bir uygulama.Aynı uygulamayı yardım sayfalarından facebook'a kimliğini kanıtlamaya yetecek derece ingilizce bilgisi olan ( türkçe kabul ediliyormu bilmiyorum ) sizde yaptırabilirsiniz,bende...essmer rumuzlu üyenin sıkıntıda olduğu konu ise ilgili evli olan bayanın kocasının bilgisayarından internete girerek bu uygulamayı yapması.Benim anlatmaya çalıştığım ise Mahkemenin firmadan İP adresi bilgilerini isteyerek Telekominikasyon Kurumundaki verileri ile bu İP adresini karşılaştırıp olayın failini saptayamayacağı yönünde idi.

Saygılarımla...
    Bakınız, benim bu haberi paylaşmaktaki amacım facebook'un muhatabı olduğunu vurgulamaktı. Size önceden de bu konuda emsal kararlar olduğunu söyledim, inanmadınız muhatap yok dediniz. Muhatap var. hatta teknik inceleme de yapılıyor. 2 senedir özellikle bu konudaki davaları takip ediyorum. Facebook'un sitesinde öyle bir ibare bulundurma sebebi, daha az kişiyle uğraşmak istemeleri.

Geçen seneye ait emsal bir karar. Teknik arama yapılıyor. Bu davada henüz mahkumiyet çıkmamış ama müdahalenin sonlandırılması açısından mahkeme hesaba erişimi kapattırmış. yargılama bitince hapis kararı da çıkacaktır, yahut çıkmıştır ama buraya eklenmemiş. Bir sürü karar var bu şekilde.
    ---------------------
    Facebook`ta sahte profile hapis cezası

Denizli`de, başka bir öğretim üyesinin adını kullanarak internetteki sosyal paylaşım sitesi `Facebook`ta sayfa açtığı iddiasıyla yargılanan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğretim üyesine, 5 ay hapis cezası verildi.

Denizli`de, başka bir öğretim üyesinin adını kullanarak internetteki sosyal paylaşım sitesi `Facebook`ta sayfa açtığı iddiasıyla yargılanan Pamukkale Üniversitesi(PAÜ) öğretim üyesine, 5 ay hapis cezası verildi.

CNN TÜRK- Denizli 8`inci Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan PAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saadettin Sarı, adına açılan sayfa nedeniyle şikayetçi olan aynı üniversiteden Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Safi Avcı katıldı.

Suçlamaları reddeden Saadettin Sarı, kablosuz internet bağlantısı kullandığını belirterek, `Evimin çevresinde oturan ve kablosuz bağlantıyı görebilen bir bilgisayar kullanıcısı, bu olayı gerçekleştirmiş olabilir. Bu iftiradan başka bir şey değil` dedi.

Böyle bir olayla gündeme gelmelerinin kendi adına üzüntü verici olduğunu ifade eden Doç. Dr. Sarı, konuyla ilgili basında yer alan haberlerin de yıpratıcı olduğunu kaydetti.

Yargılama sonunda sanığın, `özel hayatın gizliliğini ihlal` suçunu işlediği kanaatine varan mahkeme, Doç. Dr. Sarı`yı 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sarı`nın duruşmalardaki iyi halini dikkate alan mahkeme, indirime giderek hapis cezasını 5 aya indirdi.

Sarı, duruşmanın ardından kendisine komplo kurulduğunu öne sürerek, kararı temyiz edeceğini bildirdi.

Olay nasıl gerçekleşti?

PAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim-İş Eğitimi Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Safi Avcı, kendi adına internetteki sosyal paylaşım sitesi `Facebook`ta sayfa açıldığı gerekçesiyle Denizli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Yapılan teknik araştırmada, internet portalındaki işlemin, aynı bölümün öğretim üyelerinden Doç. Dr. Saadettin Sarı`nın bilgisayarından yapıldığı belirlenmişti.

Sarı hakkında `özel hayatın gizliliğini ihlal` suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Kaynak:HaberX

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kimsenin avukatı yada sözcüsü olmadığımı belirterek aşağıdaki yazdıklarınıza yorum yapma özgürlüğümü kullanarak cevap vermek istiyorum

Öncelikle facebook şartlar gerektirdiği taktirde mahkemelere içerik sağlamaktadır. Yasal tatbikat yapılmaktadır.
    İstanbuldaki temsilci ile sahte hesabın kapatıldığını hep beraber öğrenmiş olduk

Öncelikle evli bir insanla sevgili olduğunuz için kendinizden utanmalısınız.
    Daha sonra o kadının yaptıklarını sanki çok yanlış bir şeymiş gibi lanse etmekten de vazgeçin
    Siz nasıl olur da sadakat yükümlülüğü altında olan biri ile gönül bağı kurarsınız?
    Buyurun gidip suç duyurusunda bulunun, o kadar cesaretiniz varsa, bakalım ödeyeceğiniz binlerce tazminatın altından nasıl kalkıyorsunuz daha sonra.
    muhatap yok dediniz. Muhatap var.
    Geçen seneye ait emsal bir karar. Teknik arama yapılıyor. Bu davada henüz mahkumiyet çıkmamış
    Mahkumiyet olmayan kesinleşmemiş bir davada emsal karar nasıl oluyor bilemiyorum.

ama müdahalenin sonlandırılması açısından mahkeme hesaba erişimi kapattırmış.
    yargılama bitince hapis kararı da çıkacaktır, yahut çıkmıştır ama buraya eklenmemiş.

Altına yorum yapmadığım alıntılarda gereksiz sebep-sonuç ilişkisi kurmuşsunuz.Umarım iyi bir avukat olursunuz fakat umarım hakim yada savcı olamazsınız.Fazla duygusal karar verip yargılama yapıyorsunuz.Şayet hakim yada savcı olsanızda Allah'tan onlarıda dentleyten hatalarını düzeltmeye çalışan bir denetleme mekanizması var.

Sizin belirtmiş olduğunuz DEVAM EDEN DAVALAR'ı konu ile alakasız gördüğüm için uzun uzadıya şöyle yada böyledir demek istemiyorum.Fakat madem siz o davaları örnek verip ciddi bir ceza çıkacağı konusunda eminsiniz bende emin olduğum birşeyi söylemek istiyorum hiç birinden birşey çıkmaz.En fazla temyiz'e gider o davalar ve cezalar iptal olur yada tecil edilir.

Artık dünya değişiyor,ülke olarak gelişimi yakalama olanığımız hep geriden gitsede bari bu değişimi bireysel olarak yakalayıp daha hoşgörülü cezların daha ağır değil daha ders verici daha eğitici daha anlamlı olması gerektiği kanısınyasım.Genel değişim için bireysel katkı şart..

Konuyu başlatan üyenin evli erkekle birlikte olması hata olmakla beraber olamayacak birşey değil.Bunun nedenleri nasıllarıda çok uzun.Benim etrafımdaki kızları bırakın evlilik artık 2 sevilisi olup ikisininde bu durumu kabullenmesi birbirlerini kıskanmaması birbirlerini görmeyip sadece kız arkdaşlarının ortak olması gibi durumlar var.

Saygılarımla...
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (26-01-2011 Saat 15:08:20 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kimsenin avukatı yada sözcüsü olmadığımı belirterek aşağıdaki yazdıklarınıza yorum yapma özgürlüğümü kullanarak cevap vermek istiyorum

İstanbuldaki temsilci ile sahte hesabın kapatıldığını hep beraber öğrenmiş olduk

Mahkumiyet olmayan kesinleşmemiş bir davada emsal karar nasıl oluyor bilemiyorum.

Altına yorum yapmadığım alıntılarda gereksiz sebep-sonuç ilişkisi kurmuşsunuz.Umarım iyi bir avukat olursunuz fakat umarım hakim yada savcı olamazsınız.Fazla duygusal karar verip yargılama yapıyorsunuz.Şayet hakim yada savcı olsanızda Allah'tan onlarıda dentleyten hatalarını düzeltmeye çalışan bir denetleme mekanizması var.

Sizin belirtmiş olduğunuz DEVAM EDEN DAVALAR'ı konu ile alakasız gördüğüm için uzun uzadıya şöyle yada böyledir demek istemiyorum.Fakat madem siz o davaları örnek verip ciddi bir ceza çıkacağı konusunda eminsiniz bende emin olduğum birşeyi söylemek istiyorum hiç birinden birşey çıkmaz.En fazla temyiz'e gider o davalar ve cezalar iptal olur yada tecil edilir.

Artık dünya değişiyor,ülke olarak gelişimi yakalama olanığımız hep geriden gitsede bari bu değişimi bireysel olarak yakalayıp daha hoşgörülü cezların daha ağır değil daha ders verici daha eğitici daha anlamlı olması gerektiği kanısınyasım.Genel değişim için bireysel katkı şart..

Konuyu başlatan üyenin evli erkekle birlikte olması hata olmakla beraber olamayacak birşey değil.Bunun nedenleri nasıllarıda çok uzun.Benim etrafımdaki kızları bırakın evlilik artık 2 sevilisi olup ikisininde bu durumu kabullenmesi birbirlerini kıskanmaması birbirlerini görmeyip sadece kız arkdaşlarının ortak olması gibi durumlar var.

Saygılarımla...
    Şimdi ben kesinleşmemiş dava olarak bir önceki mesajımdaki davadan bahsetmiştim. Denizli'de geçen karar kesinleşmiştir ve o doçent o cezayı almıştır. Israrla sürekli takip ettiğimi belirttiğim halde hala anlamamakta diretiyorsunuz.

Kısaca konuya dönecek olursak, sondan bir önceki mesajım kesinleşmemiş dava, son dava ise kesinleşmiş ceza verilmiş bir dava.

Yani 2. paylaştığım dava KESİNLEŞMİŞ dava, ben de büyük yazdım, isterseniz denizli adliyesinden sorgulatabilirsiniz.

Ayrıca ben kişilerin hukuki durumlarını sorgulamadım, meseleye bakış açım böyle, hakimin de bakış açısı o şekilde olmak zorunda çünkü diğer eş haksız bir fiile maruz kaldığı için böyle davranıyor keyfinden değil.

Size daha bir sürü emsal karar verebilirim ama bu şekilde giderse siz benden dava dosyalarını servis etmemi bekleyeceksiniz. Tekraren söylüyorum ikinci örnekteki Pamukkale Üniversitesindeki olay emsal karar, teknik incelemesi de mevcut, 5 ay hapis kararı çıktı. İlk örnekte sanırım dava devam ediyor ama ben mahkumiyet kararı çıkacağına inanıyorum, hesap kapattırılmış aynı gerekçeler ile de ceza verilmesi gerektiği kanaatindeyim.

Siz emsal karar olmadığını savunuyordunuz, ikinci örnek bayağı popüler bir emsal karardır istediğiniz yerde arattırın. Ve benimle bir şeyi tartışırken paragraflardan cımbızla cümle veya kelime seçme, alıntılama yöntemini tercih etmenizi tavsiye etmem, pek işe yaramaz. Kısacası siz, emsal karar yok, teknik arama yapılmıyor, facebook'un muhatabı yok dediniz, ben üç iddianızı da çürüttüm.

Bu iddialar haricinde tartışmanın kişisel boyutunda, rezalet bir hukukçu adayıyım, bağnaz, nankör, ne dediğini bilmeyen, ukala, kendini beğenmiş biriyim. Ama bu sizi veya bir başkasını bağlamaz, hukuki olarak iddialarınızın aksini ispatladım, önemli nokta burası, duvar boya beyazsa beyazdır, boyacı istediği kadar kötü, istediği kadar adi, istediği kadar karaktersiz biri olsun hiçbir önemi yok.

Ayrıca yazdığım yazıların sizi veya bir başka üyeyi rahatsız ettiğini düşürseniz şikayet butonunu kullanabilir yahut mahkemeye başvurabilirsiniz.

Tekrardan belirtiyorum alttaki örnek emsal karar, kesinleşmiş bir dava, verilmiş bir cezadır:
    ------------------------

Facebook`ta sahte profile hapis cezası

Denizli`de, başka bir öğretim üyesinin adını kullanarak internetteki sosyal paylaşım sitesi `Facebook`ta sayfa açtığı iddiasıyla yargılanan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) öğretim üyesine, 5 ay hapis cezası verildi.

Denizli`de, başka bir öğretim üyesinin adını kullanarak internetteki sosyal paylaşım sitesi `Facebook`ta sayfa açtığı iddiasıyla yargılanan Pamukkale Üniversitesi(PAÜ) öğretim üyesine, 5 ay hapis cezası verildi.

CNN TÜRK- Denizli 8`inci Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan PAÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saadettin Sarı, adına açılan sayfa nedeniyle şikayetçi olan aynı üniversiteden Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Safi Avcı katıldı.

Suçlamaları reddeden Saadettin Sarı, kablosuz internet bağlantısı kullandığını belirterek, `Evimin çevresinde oturan ve kablosuz bağlantıyı görebilen bir bilgisayar kullanıcısı, bu olayı gerçekleştirmiş olabilir. Bu iftiradan başka bir şey değil` dedi.

Böyle bir olayla gündeme gelmelerinin kendi adına üzüntü verici olduğunu ifade eden Doç. Dr. Sarı, konuyla ilgili basında yer alan haberlerin de yıpratıcı olduğunu kaydetti.

Yargılama sonunda sanığın, `özel hayatın gizliliğini ihlal` suçunu işlediği kanaatine varan mahkeme, Doç. Dr. Sarı`yı 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sarı`nın duruşmalardaki iyi halini dikkate alan mahkeme, indirime giderek hapis cezasını 5 aya indirdi.

Sarı, duruşmanın ardından kendisine komplo kurulduğunu öne sürerek, kararı temyiz edeceğini bildirdi.

Olay nasıl gerçekleşti?

PAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim-İş Eğitimi Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Safi Avcı, kendi adına internetteki sosyal paylaşım sitesi `Facebook`ta sayfa açıldığı gerekçesiyle Denizli Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Yapılan teknik araştırmada, internet portalındaki işlemin, aynı bölümün öğretim üyelerinden Doç. Dr. Saadettin Sarı`nın bilgisayarından yapıldığı belirlenmişti.

Sarı hakkında `özel hayatın gizliliğini ihlal` suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Kaynak:HaberX
    Konu döküntü tarafından (26-01-2011 Saat 19:10:56 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    699
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Tavus;

Hemfikir olduğumuz nokta facebok'un hesabı kapatması.

Fikirayrılığına düştüğümüz olay ise facebook'un İP bilgilerini paylaşmaması.Ve burada yanılan sizsiniz.Bu örnek olay ile konuyu başlatan üyenin durumu arasında uzaktan yakından alaka bulunmamamaktadır.

Bendede var bilmem kaçtane facebook hesabı,bende yaptım gıcık olduğum kız arkdaşıma kendi facebook şifresiyle rezil etme politikası cahil olduğum zamanlarda.Bariz ve açık şekilde biliyorlardı.Şikayetçi oldular.Karakola gittim ifade verdim.Komiser 40 dereden su getirdi beni pohpohlayarak olur öle gibisinden şeyler söyleyerek senmi yaptın,yapmış olabilirsin kızgınlık anında filan diyerek neden ellerinde kanıt var iken yada teknik imkanlar ile kanıta ulaşabilecek iken benden duymak istediler.Kanıt olsa benim savunmamı beklemezlerdi.Facebook kendi ülkesini bile dikkate almayan fedaral yasalarla korunan bir kurum.Bırakın Türkiye'yi hangi ülkeye bilgi vermiş bugüne kadar sadece kız-erkek,karı-koca kavgaları Türkiyedemi oluyor.

Mantık olarak adamlar hangi biriyle başa çıkacaklar.İnternet olan heryerden şu veya bu şekilde erişim olduğu bir genel kullanıma açık bir site ve KİMLİK BİLDİRİMİNİN ONAYININ İSTENMEDİĞİ bir site.

Konuyu başlatan üyenin durumunu açıklamayacak bir kesinlik getirmeyecek durum sizin açıklamalarınız.Kaldıki zaten ilk cevabınızda yok evli adamla neden berabersin,ahlaka sığarmı yaptıkların bilmemne.Kadının avukatımısınız,yoksa ahlak şubede memurmu.Vatandaş fikir danışmak için cevap yazmış yemediği laf kalmamış.Olayı kişiselleştiren sizsiniz gibi geldi buradan itibaren ve bende ister istemez kişisel yorum yaptım.

Hakim elbet olaya taraflı bakacak konusunda ise Allah'tan sizin dediğiniz gibi değil mahkeme salonları çünkü o zaman hak dağıtılan yer olmazktan çıkardı oralar kanımca...
    Konu Trf.Bilirkişi EmrahÖztürk tarafından (27-01-2011 Saat 15:15:11 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sayın Tavus;

Hemfikir olduğumuz nokta facebok'un hesabı kapatması.

Fikirayrılığına düştüğümüz olay ise facebook'un İP bilgilerini paylaşmaması.Ve burada yanılan sizsiniz.Bu örnek olay ile konuyu başlatan üyenin durumu arasında uzaktan yakından alaka bulunmamamaktadır.

Bendede var bilmem kaçtane facebook hesabı,bende yaptım gıcık olduğum kız arkdaşıma kendi facebook şifresiyle rezil etme politikası cahil olduğum zamanlarda.Bariz ve açık şekilde biliyorlardı.Şikayetçi oldular.Karakola gittim ifade verdim.Komiser 40 dereden su getirdi beni pohpohlayarak olur öle gibisinden şeyler söyleyerek senmi yaptın,yapmış olabilirsin kızgınlık anında filan diyerek neden ellerinde kanıt var iken yada teknik imkanlar ile kanıta ulaşabilecek iken benden duymak istediler.Kanıt olsa benim savunmamı beklemezlerdi.Facebook kendi ülkesini bile dikkate almayan fedaral yasalarla korunan bir kurum.Bırakın Türkiye'yi hangi ülkeye bilgi vermiş bugüne kadar sadece kız-erkek,karı-koca kavgaları Türkiyedemi oluyor.

Mantık olarak adamlar hangi biriyle başa çıkacaklar.İnternet olan heryerden şu veya bu şekilde erişim olduğu bir genel kullanıma açık bir site ve KİMLİK BİLDİRİMİNİN ONAYININ İSTENMEDİĞİ bir site.

Konuyu başlatan üyenin durumunu açıklamayacak bir kesinlik getirmeyecek durum sizin açıklamalarınız.Kaldıki zaten ilk cevabınızda yok evli adamla neden berabersin,ahlaka sığarmı yaptıkların bilmemne.Kadının avukatımısınız,yoksa ahlak şubede memurmu.Vatandaş fikir danışmak için cevap yazmış yemediği laf kalmamış.Olayı kişiselleştiren sizsiniz gibi geldi buradan itibaren ve bende ister istemez kişisel yorum yaptım.

Hakim elbet olaya taraflı bakacak konusunda ise Allah'tan sizin dediğiniz gibi değil mahkeme salonları çünkü o zaman hak dağıtılan yer olmazktan çıkardı oralar kanımca...
    :D öncelikle bu mesajı yazarak beni haklı çıkarttığınız için şükranlarımı sunuyorum. İkinci örnekte mac adresinden bulmuşlar, doçent doktoru, mac adresinden bir kişiye o sitenin sahibi ve server'ı hariç hiçbir zat-ı muhterem ulaşamaz. Daha da inanmıyorsanız, denizli adliyesini arayıp olayı doğrulatabilirsiniz. Facebook'un vekalet verdiği bir kaç tane avukatı var İstanbul'da T.c ve T.c.'deki iletişimi bu kişiler sayesinde sağlıyorlar, direkt bir muhatap yok, ama olması da gerekmiyor çünkü hukukta vekil varken asile tebligat yapılmaz. Daha da inanmıyorsanız ufak bir araştırma ile İstanbul'daki avukatlardan birine ulaşabilir en sağlıklı bilgiyi onlardan alabilirsiniz.

Ayrıca karakol'daki polisler hukukçu olmadıkları için kıt ve sınırlı hukuk bilgileri ile fezleke yazıyorlar ve ne yazık ki bu da bir çok davada mağdurun hak mahrumiyetine yol açıyor. Bu konuda hukuki.net'de bile bir sürü örnek var. Bana karakolda yaşadıklarınızı anlatmanıza gerek yok, itibar etmem.

Ben olayı kişiselleştirmiyorum, bir insan katil ise katilsin demekten çekinmem, nerede olursa olsun, adam öldüren kişi katildir, hırsızlık yapan hırsız. Burada katılımcının yaptığı şey de haksız bir fiildir, bunu söylemekten ne çekineceğim. Evet aldatılan eşin avukatı filan değilim ama ortaya açık bir şekilde mağdur edilen biri varken kimse benden 3 maymunu oynamamı beklemesin. Esenlikler, bu arada belki hırsız değilsiniz ama siz de haksızsınız. Kişiselleştirmek anlayışım sizinkinden biraz farklı. Mesela sizin bu konuda haksızlığınız objektif bir olgu olmasına rağmen kişisel ahlak şeref veya insani boyutlarınız kişiden kişiye değişmektedir. Ben de zaten subjektif değerlerinizle ilgili bir yargı belirtmiyorum, sadece objektif olarak hukuki anlamda haksız iseniz veya katil ise veya hırsız iseniz onu belirtiyorum. Bence farklı, sizce olmayabilir, esenlikler.

Nerede
    Emek,Ankara,Türkiye
    İletiler
    133
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir insan katil olsa bile siz avukatsanız 'hangi katil?' demek zorundasınız. Eğitim hayatınızın size verdiği kıt tecrübeler dolayısıyla duygusal düşünüyorsunuz.

Siz hakim iseniz bu şekilde duygularınızla karar verecekseniz allah herkesi sizin karşınıza getirmekten korusun. Keza öğrenmeniz gerek çok şey var. Önünüzde kanun var, mevzuat var... Buna göre karar verin diye size cerilmiş bütün bunlar... Olgunlaşırsınız ve inşallah tez zamanda ve buna göre karar veresiniz...

Edit : Lütfen savunmaya geçmek için bana buradan saçma sapan hakikaten hukuk misyonuyla yüklenmiş gibi mesaj atmayınız sayın Tavus. gerekiyorsa özel mesaj ile beni rahatsız edin ki buradakileri rahatsız etmeyin.
    Konu Alper Kulcu tarafından (28-01-2011 Saat 02:56:34 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Konya
    İletiler
    364
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Alper Kulcu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir insan katil olsa bile siz avukatsanız 'hangi katil?' demek zorundasınız. Eğitim hayatınızın size verdiği kıt tecrübeler dolayısıyla duygusal düşünüyorsunuz.

Siz hakim iseniz bu şekilde duygularınızla karar verecekseniz allah herkesi sizin karşınıza getirmekten korusun. Keza öğrenmeniz gerek çok şey var. Önünüzde kanun var, mevzuat var... Buna göre karar verin diye size cerilmiş bütün bunlar... Olgunlaşırsınız ve inşallah tez zamanda ve buna göre karar veresiniz...

Edit : Lütfen savunmaya geçmek için bana buradan saçma sapan hakikaten hukuk misyonuyla yüklenmiş gibi mesaj atmayınız sayın Tavus. gerekiyorsa özel mesaj ile beni rahatsız edin ki buradakileri rahatsız etmeyin.
    Pardon ama siz uyuşturucu kullanan üniversite öğrencilerinin üniversiteden atılmayacağını iddia ediyordunuz, hiçbir yök yönetmeliğini filan okumadan ve hatta ben atılacaklarını sizden önce ifade etmeme rağmen? Böyle mi hukukçu olacaksanız? Ayrıca sizi özel mesajla rahatsız etmemi talep ediyorsanız özel mesaj atacaktınız.

Ben kimseyi rencide etmiyorum, kişi katilse katildir, hırsızsa hırsız, bunu ifade etmem veya etmemem durumu değiştirmez. Zaten genelde kişi suçlu da olsa onlara ahlaken veya hukukun bu durumu ifade de etmiyorum ama bu örnekte olduğu gibi hem ağır kusuru olup hem de hala aldatılan eş sanki çok kusurluymuş gibi yapılan ithamlara sessiz kalamam, benim gördüğüm hukukçuluk anlayışıyla bu bağdaşmaz.

Ayrıca yok hakim olursam yok avukat olursum vs vs cümlelerinden hoşnut değilim, ne olacağım ve olurken o görevi nasıl icra edeceğimi kimse boşuna , kıt kanaat bilgileriyle irdelemeye çalışmasın çok anlamsız oluyor.

Size yegane tavsiyem, ben bir konuda bir olgu belirtiyorsam, aksini %100 emin olmadığınız sürece belirtmekten kaçınmanız hususunda olur. O konuya ben sizden önce aksini belirtmeme rağmen uyuşturucu kullananlar üniversiteden atılmaz yazarak zaten bir çok kişiyi yanlış bilgilendirdiniz, daha fazla tartışmaya lüzum görmüyorum.

+ Konuyu Yanıtla
2 / 3 Sayfa İlkİlk 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

benim adıma facebook açılmış ne yapmalıyım

adıma facebook açılmış nasıl kapatabilirim

http:www.hukuki.netshowthread.php78816-Facebookta-adima-hesap-acilmis

fake hesabımı açmışlaradıma facebook açılmış ne yapabilirimfacebookta adıma hesap açılmışadima face acilmisadima acilmis facebook var mifacebook adıma hesap açmışlaradıma facebook açılmışfacebokta habersiz resimlerini kullananlara nasil cezablinkso şikayetadıma sahte facebook hesabı açılmış ne yapabilirimadima kayıtli pasif hatlar nasıl silinebilirblinkso nedirbenim adıma açılan faceyi nasıl kapatabilirimbenim mail adresimle facebook hesabı açılmışfacebookta adima hesap acilmiş ne yapmaliyimadima face acilmis ne yapmam lazıminternete adima sute acilmis nereye sikayet ederimbiri adima facebook acmis savci yoluna nasil bas vururumadima face hesabi acilmisfake hesap açmanın cezasıNumaramla hesap açilmış ne yapmam lazımsahte facebook hesabı şikayet dilekçesi
Forum