+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon
11 den 20´e kadar toplam 31 ileti bulundu.

Konu: Kesilmiş ceza hakkında

Kesilmiş ceza hakkında Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    izmir
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kesilmiş ceza hakkında

sayın saygıdeger avukat ve yetkililer bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim

dava konusu şu:
    dayak yiyen şahıs hastaneye giderek tedavi yaptırıyo ve oradaki polisin tutanagına tanımadı kişilerce darp edildiğini söylüyo sonra karakola giderek önce polislere maskeli kişi tarafından alaca karanlıkta darp edildiğini söylüyo bunun üzerine polisler şikayetci oldugun varmı dediklerinde benim adımı veriyo ve ifadesini benim darp ettiğimi direk isim vererek şikayetçi oluyo, ama maalesef maske olayını ifadeye yazdırmıyo, mahkemede benim darp saatinde başka yerde oldugumu ve yanımda şahidim oldugunu beyan ettim ve şahidim gelerek beni dogruladı, iftira atanın maskeli kişilerce dövüldüğü konusunda yalan söylediğini karakoldaki ifade alan polislerin mahkemede şahitliği ile ispat ettim ve iftira atan adamın şahidi yok ama darp edildikten sonra karısının yanına gittiğini ve onun başı kan içinde onu gördüğünü söyledi ama şahit gösterdiği eşini mahkemeye getiremedi ve maalesef polis zoruylada kadın gelmedi ben beraat beklerken tam bir fiyasko ile bana 100 gün para cezası verildi, hakim hiç bir verdiğim savunma yazılarını maalesef okumadan adamın hastane raporuna göre ve beyanına (iftirasına) ve dosyadaki delillere (hiçbir delil yok) dayanarak 4 ncü son celse tutanagına ve gerekçeli kararada bu şekilde yazdırarak kesin para cezası verdi, bu dava ile ilgili dosyaya kim baktıysa maalesef tam bir hakim fiyaskosu dedi

bana sulh ceza mahkemesinde 100 gün para cezası verildi
    4 ncü son celsede ve gerekçeli kararın sonuna şöyle yazıldı

dair kararın öğrenildiği tarihten itibaren 7 gün içinde mahkememize verilecek dilekçe veya zabıt katibine yapılacak beyanla verilen ceza miktarı dikkate alınarak sanığın müdafinin ve katılanların yüzlerine karşı kesin olarak karar verildi 18.09.2010

soru 1: yukarıdaki ne anlama geliyor bu karara itiraz edilemez dediler bende adalet bakanlığına itiraz edicem dogrumudur
    soru 2: ben bu karara karşı adalet bakanlığına bir yazı ile itiraz edicem fakat bu müracaat için süre varmıdır buğün karar açıklanalı 21 gün oldu yoksa hakkım kayboldumu başka ne gibi hak arama işlemi yapabilirim
    sorularıma cevap verenlere şimdiden çok çok çok teşekkür ederim

Hukuki NET Güncel Haber

Kesilmiş ceza hakkında konulu yargıtay kararı ara
    Kesilmiş ceza hakkında konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Karar yüzünüze karşı okunmuş, süre tutum dilekçesi vermediyseniz karar kesinleşmiş demektir. Süre tutum dilekçesi verdiyseniz karar size tebliğ edildikten itibaren 7 gün içinde temyiz edebilirsiniz. Kesin olarak verilen karar nedeni ile temyiz talebiniz red oluncaktı belki bu red kararını temyiz etmek mümkün, bu suretle temyiz şansı olabilir.
    Bu süreyi geçirdiyseniz Adalet bakanlığına yapacağınız baş vurunun normal bir süresi yoktur, esasen böyle bir usul de yoktur.
    Adalet Bakanlığına kanun yararına bozma talebinde bulunulabilir, o da sizin duruma etki etmez kanaatimce.

Nerede
    izmir
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Engin Oğuz rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Karar yüzünüze karşı okunmuş, süre tutum dilekçesi vermediyseniz karar kesinleşmiş demektir. Süre tutum dilekçesi verdiyseniz karar size tebliğ edildikten itibaren 7 gün içinde temyiz edebilirsiniz. Kesin olarak verilen karar nedeni ile temyiz talebiniz red oluncaktı belki bu red kararını temyiz etmek mümkün, bu suretle temyiz şansı olabilir.
    Bu süreyi geçirdiyseniz Adalet bakanlığına yapacağınız baş vurunun normal bir süresi yoktur, esasen böyle bir usul de yoktur.
    Adalet Bakanlığına kanun yararına bozma talebinde bulunulabilir, o da sizin duruma etki etmez kanaatimce.
    sayın oguz herhangi bir dilekçe vermedim
    yani ben bu cezayı haksızda olsam yedim dimi
    peki adalet bakanlığından sizce sonuç alabilirmiyim bu gibi yazılar sonuç verirmi
    birde adalet bakanlığına ne tür bir dilekçe yazmam uygun olur dilekçe örnegi varmıdır usulü nasıldır ve nereye vericem
    ilginize teşekkür ederim cevap verirseniz bekliyorum

Nerede
    izmir
    İletiler
    11
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

sayın oguz
    adalet bakanlığı kanun yararına bozma kararı verirse bu benim cezama ne gibi faydası olur
    ben para cezamı ödüyecem
    karara göre ceza iptal edilirmi
    çok teşekkürler selamlar

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    12.252
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Sizin olayınız kanun yararına bozma durumuna uygun değil kanaatime göre.
    Yukarıda da yazdım. Mahkeme kararlarının itiraz mercii adalet bakanlığı değildir. Bu yüzden diğer sorularınıza en azından ben olumlu bir cevap veremiyorum.

Nerede
    edirne
    İletiler
    298
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kanun Yararına Bozma

Kanun yararına bozma

Madde 309 – (1) Hâkim veya mahkeme tarafından verilen ve istinaf veya temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen karar veya hükümde hukuka aykırılık bulunduğunu öğrenen Adalet Bakanlığı, o karar veya hükmün Yargıtayca bozulması istemini, yasal nedenlerini belirterek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak bildirir. (1)

–––––––––––––

(1) 6/12/2006 tarihli ve 5560 sayılı Kanunun 26 ncı maddesiyle bu fıkrada yer alan "Adalet Bakanı" ibaresi, "Adalet Bakanlığı" olarak değiştirilmiş ve metne işlenmiştir.

Sayfa 80

9180

(2) Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, bu nedenleri aynen yazarak karar veya hükmün bozulması istemini içeren yazısını Yargıtayın ilgili ceza dairesine verir.

(3) Yargıtayın ceza dairesi ileri sürülen nedenleri yerinde görürse, karar veya hükmü kanun yararına bozar.

(4) Bozma nedenleri:

a) 223 üncü maddede tanımlanan ve davanın esasını çözmeyen bir karara ilişkin ise, kararı veren hâkim veya mahkeme, gerekli inceleme ve araştırma sonucunda yeniden karar verir.

b) Mahkûmiyete ilişkin hükmün, davanın esasını çözmeyen yönüne veya savunma hakkını kaldırma veya kısıtlama sonucunu doğuran usul işlemlerine ilişkin ise, kararı veren hâkim veya mahkemece yeniden yapılacak yargılama sonucuna göre gereken hüküm verilir. Bu hüküm, önceki hükümle belirlenmiş olan cezadan daha ağır olamaz.

c) Davanın esasını çözüp de mahkûmiyet dışındaki hükümlere ilişkin ise, aleyhte sonuç doğurmaz ve yeniden yargılamayı gerektirmez.

d) Hükümlünün cezasının kaldırılmasını gerektiriyorsa cezanın kaldırılmasına, daha hafif bir cezanın verilmesini gerektiriyorsa bu hafif cezaya Yargıtay ceza dairesi doğrudan hükmeder.

(5) Bu madde uyarınca verilen bozma kararına karşı direnilemez.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının kanun yararına başvurması

Madde 310 – (1) 309 uncu maddede belirtilen yetki, aynı maddenin dördüncü fıkrasının (d) bendindeki hâllere özgü olmak üzere ve kanun yararına olarak re'sen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından da kullanılabilir.

(2) 309 uncu madde gereğince Adalet Bakanlığı tarafından başvurulduğunda bu yetki, artık Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından kullanılamaz. (1)

Nerede
    kütahya
    İletiler
    23
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kesilmiş ceza hakkında yardım lütfen

hayır öyle bir seçme hakkı kanunu henüz yok nerede yakalanırsa oradaki ceza infaz kurumuna teslim edilir ama kendisi hangi ceza infaz kurumuna giderse oraya konulur kendi gidip ceza infaz kurumuna teslim olmak isterse ceza evi yetkilileri onu kolluk görevlilerine teslim ederler hakkında emniyet işlemleri ve savcılık işlemleri yapıldıktan sonra ceza infaz kurumuna götürülür teslim edilir hangi ilde gider teslim olursa o ilin ceza infaz kurumuna teslim edilir ama şartlarına göre bulunduğu il de kapalı ceza infaz kurumu yoksa en yakın yere sevk edilebilir

Nerede
    tekirdağ
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

merhaba.herkese iyi çalışmalar dilerim

size bir olaydan bahsedeceğim.2004 yılında kardeşimin başına üzücü bir olay geldi.şöyle;

halkalı polis lojmanlarında ikamet etmekteydik o yıl içersinde.kardeşim kapının önünde otururken lojman sakinlerinden olmayan iki kişi şüpheli tavırlarla apartman girişine yöneldiğinde kardeşim bu şahıslara selam verip hayırdır ben yardım edeyim diye yaklaşmış fakat bekemediği bir şekilde yanıt alıp tartaklanmıştır.bu küçük hadisenin üzerinden 1-2 saat sonra lojman yürüyüş parkurunda gezintiye çıkan kardeşimin önüne bu iki şahıs geçip kardeşimi küfürlü sözlerle ve darbelerle tahrik edip dövmeye başlamışlar.bunun üzerine kardeşim panik korku ve acı ile cebinden çıkarttığı çakıyı üzerinde bulunan şahıstan kurtulma psikoloji ile saplamış ve hemen oradan uzaklaşmış..kardeşim olay vukuu bulurken 14 yaşındadır.olayın gerçekleştiği yer ikamet alan olup halkalı eski polis lojmanları içersindedir.şahıslar avcılar ikametli olup yaşça kardeşimden büyüktür.yaptırım güçlerini de kullanarak olayı gaspa sürükleme çabalarında ilk etapta başarılı oldularsa da(bu süre içersinde kardeşim dört buçuk ay tutuklu kalmıştır) mahkeme kardeşime gasptan beraat kararı verip tahliyesini gerçekleştirdi..bu hadisenin ardından da başka bir üzücü olayla karşı karşıya kaldık.babam girmiş olduğu bir çatışmada vuruldu ve olayın derinliği açısından amirlerinin de önerisi ile şehir hatta bölge dışına atama istedi.istanbuldan denizliye atamamız yapıldı.atama yapılmadan önce mevcut mahkememiz ile alakalı savcıya ve mevcut barodan atanan avukatla görüşüldü ve artık sıkıntı kalmadığı bu saatten sonra sizi üzecek herhangi bir kararın çıkmasının olası olmadığı hatta mahkemelere iştirak etme zorunluluğumuzun kalmadığı söylenmiştir.2007 ve 2008 yıllarında yapılan duruşmaların ardından 2008 yılında kardeşime tekrar bir ceza belirlenmiş ve bu kararlar bize 11/11/2010 tarihinde ulaşmıştır.cezanın nevi ve miktarı 1 yıl 3 ay olup yapılan hesaplamalar ile cezanın kalan kısmının 68 gün olduğu belirlenmiştir.şimdi işin enteresan tarafı tebilagatın bu kadar zaman sonra ulaşmış olması , olayın içeriği , karşı tarafın hadisenin gerçekleşmesi üzerinde ki etkinliği söz konusu olduğunda mahkemenin bu kararı neye göre vermiş olduğu açıkcası muamma niteliği taşımaktadır.sizlerden öğrenmek istediğim bu cezanın iptali söz konusu mu? paraya çevrilmesi mümkün mü?

ek soru; aradan bu kadar zaman geçmesine karşılık kardeşim hakkında herhangi bir yakalama emrinin çıkmamış olması ilginç değil midir ?

hadise ile ilgili ek açıklama; şahısların mahkeme sürecinde ki ifadeleri hep çelişkili olup her ifade birbirinden bağımsız ve adaleti yanıltmaya yönelik olduğu duruşma hakimi tarafından ve psikologlar tarafından da iştirak ettiğimiz duruşmalarda anlaşılmıştır.buna karşılık hadise yukarıda belirttiğim şekilde gerçekleşmiş ve kardeşimin de ifadeleri bu şekilde olmuştur.hadisenin içeriği gerçekleşme durumu gözönüne alındığında her ne kadar yaralamadan dolayı mağdur duruma düşmüş olsalarda aslında kendi mağduriyetlerine kendileri sebebiyet vermiş olduğu ortadadır.iştiraklerimiz boyunca mahkeme seyri olması gerektiği gibi lehimize devam ederken iştiraklerimizin kesilmesi üzerine aleyhimize dönmesi şüphelidir.

not: aihm e müracatta bulunuyorum konu hakkında.adalet bakanlığı ve meclise de gerekli dilekçelerle başvuru hazırlığındayım.

ilgi ve alakalarınıza şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.selametle

İletiler
    25
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

infaz görevlisi olarak söyleyebilirim ki,
    kişi yakalandığı yerdeki cezaevine alınır. cezayı veren mahkeme hükmün infazı için savcılığa verir ve gerisine karışmaz. önemli olan hükmün infazıdır. cezanın süresine göre de başka cezaevine nakil olur yada o cezaevinde kalır. ama kalması çok düşük bir olasılıktır. doğrudan cezaevine ayrılması için yakalanmaması değil, teslim olması gerekir. bunun dışında açık cezaevine ayrılması özel hükümlere tabidir (cezanın belli bir kısmını iyi halli geçirmiş olması ve bunun cezaevi disiplin kurulunca onaylanıp bakanlığa gönderilmiş olması gibi...).
    cezanın ve suçun türüne göre de hangi cezaevine nakil edileceği bakanlıkça belirlenir. belli bir standart yoktur....

Nerede
    izmir
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Selamun Aleykum ßende ßir Soru Yöneltmek İstiyorum. ßenim Kardeşimin Geçmişte (2005) Yaralama Suçu Vardı Ve ßelli ßir Süre CezaEvinde Kaldı Sonra Tahliye Oldu Ve Son Mahkemesinde Dosyası Temyize Gitmiş Yargıtay Ceza Kesmiş, 4,5 Yıl. Pazar Günü Gbt Sorgulamasında Karakola Almışlar İfade Diye. Ve Sabah Cezaevine Atmışlar, Kesilmiş Ceza'yı Kefaret Verip Çıkarma Gibi ßir Şansımız Varmı ? Veya Çıkması İçin Neler Yapmam Lazım.
    Şimdiden Konuyla İlgili Yardım edecek Arkadaşlara Çok Teşekkür Ederim....

+ Konuyu Yanıtla
2 / 4 Sayfa İlkİlk 1234 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

kesilmis ceza ne demek

kesilmis ceza

kesilmiş ceza nedir

kesilmis cezaya ne yapilabilir

kesilmiş cezakesilim ceza ne demekkesilmis cezalarkesilmis ceza sorgulamakesilmiscezakesilmis ceza bozulurmukesilmis ceza dosya numarasıyargitaydan kesilmis cezalari ertelemenin yollarikesilmiş ceza nasıl iptal olur8 sene cezasi kesilen bi kişi ne kadar yatacak kesilmis olan cezakesilmis ceza ertelenirmikeslmis ceza icin ne yapilir avukatkisisel kesilmis ceza nasil ogrenilirkesilmis ceza nedirkesilmis ceza varmiyargıtayda kesinleşmiş cezalar torba yasaları 2010 09 19kesilen cezanin yargitay yolu2 yil kesilmis ceza ertelemecezasi kesilmis birinin yatari nezaman geliretikroma kesilen ceza
Forum