+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 50 ileti bulundu.

Konu: ÖSYM

ÖSYM Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı ÖSYM

ÖSYM: Kol saati görünümlü cep telefonlarıyla başımız dertte
    ÖSYM, kol saati görünümündeki akıllı telefonlara sitem etti
    ÖSYM üyesi Prof. Çavuşoğlu uyardı: “Kol saati görünümlü cep telefonlarıyla başımız dertte. Bu yöntem birçok sınavda kopya için kullanılıyor.” Bluetooth kulaklıkla da uyumlu bu telefonlara, internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

KAMU Personel Seçme Sınavı’yla (KPSS) başlayıp, üniversiteye girişin ilk basamak sınavı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve açıköğretim sınavlarıyla süren kopya skandalları yeni boyut kazandı. Sınavlarda kopyaların büyük bölümünün kol saati görünümlü cep telefonlarıyla çekildiği anlaşıldı.

‘Bizzat yakaladım’

ÖSYM Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu, temmuz ayında Kars’ta yapılan KPSS’de kol saati görünümlü cep telefonuyla kopya çeken bir adayı yakaladığını belirterek, “Bütün sınavlarda kopyaların yüzde 90’ı saat görünümlü cep telefonlarıyla çekiliyor” dedi. Çavuşoğlu şunları söyledi: “Cep telefonuyla kopya çekmek için sınavdan 1-2 gün önce sınavın yapılacağı okullara gelip tuvaletlere telefonlarını saklayanlar var. Ama cep telefonu kopyalarının büyük bir çoğunluğu saatli cep telefonlarıyla yapılıyor. Yakaladığımız kopyalarda en çok buna rastlıyoruz. Burada soruların önceden sızdırılması gibi bir şey yok. Bir kişi sınavdaki bütün soruları yapıp saatindeki cep telefonu vasıtasıyla diğerlerine SMS atıyor. Bu saatler internette oldukça yaygın. Bunun için tüm sınav değil, kopyacıların sınavı iptal edilebilir.”

Kapsam genişledi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Denetleme Kurulu, kopya iddialarının KPSS dışındaki diğer sınavlarda da ortaya çıkması üzerine incelemesini önceki yılları da kapsayacak şekilde genişletti. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Denetleme Kurulu’na, kopya olaylarının diğer sınavları ilgilendirip ilgilendirmediğinin araştırılması talimatını verdi. Kurul, üniversiteye giriş sınavlarından başlayarak diğer sınavlarda soruların sızdırılıp sızdırılmadığını inceliyor.

400 TL’den satılıyor

GERÇEK kol saatinin model olarak bire bir aynısı olan saat görünümlü cep telefonlarında, kol saati ve telefon bir arada kullanılıyor. Hem kamera hem bluetooth kulaklıkla uyumlu cep telefonlarıyla, kulak içine yerleştirilen kulaklıkla da rahatça konuşulabiliyor. İnternette birçok sitede satışa sunulan kol saati görünümlü cep telefonlarının fiyatları 400 TL ile 2500 TL arasında değişiyor.

Avcı, kopyayı ÖSYM’ye bildirmiş

11 NİSAN’daki YGS esnasında kısa mesaj yoluyla 108 kişiye matematik bölümünün cevap şıklarının gönderildiği ortaya çıkmıştı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunduğu sırada Hanefi Avcı’nın bizzat yürüttüğü ve KOM Şube Müdürlüğü’nün takip ettiği kopya skandalıyla ilgili ÖSYM’nin 4 aydır sessiz kaldığı ortaya çıktı. Türkiye’de 16 ilde belirlenen 108 isim ÖSYM Başkanlığı’na bildirilerek, aralarında sınava girenlerin ortak cevaplarının belirlenmesi ve buna göre bir değerlendirilme yapılması talep edildi. Ancak polisin 4 ay önce yazdığı yazıya ÖSYM yanıt vermedi. Gözaltıların başlaması ve operasyonun basında yer alması üzerine YÖK önceki gün YGS’yle ilgili inceleme başlattı.
    Tahkikat devam ediyor

YGS operasyonunu başlatan isim olan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti’nde “Tahkikat devam ediyor. Bir şey söylemek erken olur” dedi.

KPSS ve TUS’a erteleme

KPSS’deki kopya skandalının tartışmaları devam ederken, dün, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 26 Eylül’de yapılacak ortaöğretim ve lisans mezunlarına yönelik KPSS ile 18-19 Eylülde gerçekleştirilecek Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı (TUS) erteledi. Sınavların ertelenmesine, “11 Temmuz’da lisans mezunlarına yönelik yapılan KPSS’de sınav sorularının çalındığı ve kopya çekildiği” yönündeki iddialar nedeniyle kamuoyunda oluşan endişeleri giderilmesi neden gösterildi. Yetkililer, bu sınavların ertelenmesi nedeniyle diğer sınavların düzenlenme ve başvuru tarihlerinde de değişiklik olacağını belirtti. Sınavların ertelendiği tarih konusunda bir açıklama yapılmazken resmi açıklamanın bugün yapılacağı bildirildi.

Hukuki NET Güncel Haber

ÖSYM konulu yargıtay kararı ara
    ÖSYM konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: ÖSYM

ÖSYM'de her şey değişiyor
    YÖK'ün, KPSS ile ilgili iddialar gündeme gelmeden önce hazırlayarak Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) sunduğu iddia edillen kanun taslağında, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ile ilgili ayrıntılı düzenlemeler öngörülüyor.

Ankara- Taslakta, sınavlarda sorulacak soruların hazırlanması, soru bankasının oluşturulması ve sınav güvenliğinin sağlanması, sınavlarda görev alacak kişilerin uyması gereken kuralların yönetmelikle düzenlenmesi ve görevli kişilerin ÖSYM'nin belirlediği kurallara titizlikle uyması hükmü yer alıyor. Kurallara uygun davranmadığı tespit edilenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümlerince cezalandırılmaları için soruşturma yürütülmesi kuralı getiriliyor. Soru hazırlanmasından sınavın son aşamasına kadar görev alanlar, belirlenecek kurallara titizlikle uymakla yükümlü tutulurken, kuralara uymayanların TCK'ya göre cezalandırılması isteniyor.

Taslak, isteyenin istediği zaman bilgisayar ortamında sınava girebilmesine olanak sağlayacak TOEFL benzeri sınav gibi uygulamaların da önünü açıyor.
    AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçen Haziran ayında hazırlanarak MEB'e sunulan taslakta, ÖSYM ile ilgili ayrıntılı düzenlemelere gidiliyor.

Taslakta ÖSYM, ''yükseköğretim kurumlarında ön lisans, lisans veya lisansüstü öğrenim görecek adayların tespiti veya yerleştirilmesi ile yükseköğretim kurumlarında atama veya yükselmelerde esas alınan YÖK kararı gereği veya ilgili mevzuatta öngörülen her türlü bilim, yetenek veya yabancı dil sınavlarını ve gerektiğinde yerleştirme işlemlerini, kamu kurum ve kuruluşlarında görev almaya veya görevde yükselmeye yönelik olarak mevzuatta öngörülen sınavları ve gerektiğinde yerleştirme işlemlerini, özel hukuk tüzel kişilerinin talep ettikleri her türlü ölçme ve değerlendirme işlemlerini ücret karşılığında yapan, YÖK ile ilişkili özel bütçeli bir kuruluş'' olarak tanımlanıyor.

Getirilen düzenlemeler

Yükseköğretim ile ilgili bütün sınavların usul ve esasları ile tabi olacağı kuralların YÖK'ün onayıyla gerçekleşeceği belirtilen taslakta, öne çıkan düzenlemeler şöyle:
    - ÖSYM'nin sınav hizmetleri, merkeze doğrudan bağlı olarak oluşturulan sınav koordinatörlükleri ve gerekli hallerde illerde oluşturulan il temsilcilikleri vasıtasıyla yerine getirilir. Sınav koordinatörlükleri ve il temsilciliklerinin çalışma usul ve esasları bu birimlerde görev yapacak personelin görevlendirilmesi, birimlerin teknik altyapılarının oluşturulması, cari ve diğer giderlerin ödenmesine ilişkin esaslar yönetmelikle belirlenir.
    - Yükseköğretim kurumları ve MEB başta olmak üzere tüm kamu kurumlarının sınav yapmaya uygun mekanları ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda kullanılabilir. Kamu kurumlarında çalışan personel de bu sınav hizmetlerinin yerine getirilmesinde görevlendirilebilir. Sınavlarda görevlendirilenlerin herhangi bir nedenle bu görevden çekilebilmeleri, mazeretlerinin ilgisine göre üniversite rektörleri, mülki idare amirleri veya ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından kabul edilmesi halinde mümkündür.
    - ÖSYM tarafından gerçekleştirilen seviye tespiti veya yarışma sınavları, o alanla ilgili öğretim elemanı veya uzmanlar tarafından hazırlanan soruların, tüm adaylara farklı mekanlarda eş zamanlı olarak sorulduğu kağıt ortamında yapılan sınavlar veya ilgili soruların alan dağılımı ve zorluk düzeyine göre güvenli biçimde saklandığı zengin bir soru bankasından, başvuran her bir adaya farklı zamanlarda farklı soruların sorulabildiği bilgisayar tabanlı sınavlar biçiminde yapılabilir. Sınavlarda sorulacak soruların hazırlanması, soru bankasının oluşturulması ve şifrelenmesi, sınav sorularının elektronik veya kağıt ortamında güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılacak işlemlerin usul ve esasları ile sınavlarda görev alacakların uyması gereken kurallar yönetmelikle düzenlenir.
    - Sınavlar, bilimsel özerklik ve gizlilik ilkeleri çerçevesinde gerçekleştirilir. Soru hazırlanmasından sınav salon güvenliğinin sağlanmasına kadar sınav süreçlerinin herhangi bir aşamasında görev alanlar ilgili yönetmelikler çerçevesinde ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kurallara titizlikle uymakla yükümlüdür. Kurallara uygun davranmadığı tespit edilenler hakkında kadrosunda bulundukları kurumlar tarafından disiplin soruşturması açılmasının yanı sıra, fiilin mahiyetine göre Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 257 veya 258. maddesi hükümlerine göre cezalandırılmalarını temin için adli soruşturma yapılır.
    (TCK'nın ''Görevi kötüye kullanma'' başlıklı 257. maddesi ile ''Göreve ilişkin sırrın açıklanması'' başlıklı 258. maddesi, bu kapsama giren fiilleri nedeniyle kamu görevlilerine çeşitli sürelerle hapis cezası öngörüyor.)

ÖSYM yönetim kurulu nasıl oluşacak?

- ÖSYM Başkanlığının yönetimi ve yönetim kurulu kararlarının uygulanmasından sorumlu olan ÖSYM Başkanı, YÖK Başkanı tarafından profesör unvanına sahip üniversite öğretim üyeleri arasından 3 yıllığına atanır. (Mevcut durumda ÖSYM Başkanı'nın profesör olma şartı yok ve başkan 6 ay için atanıyor.) ÖSYM Başkanı da Yönetim Kurulu üyelerinden birini ÖSYM Başkan Yardımcısı olarak görevlendirir. Merkezin karar organı olan Yönetim Kurulu, ÖSYM Başkanı dahil 7 kişiden oluşur.

- Yönetim Kurulu'nun başkan dışındaki üyeleri, Devlet Personel Başkanlığından daire başkanı veya üstü görevde çalışan 1, YÖK'te daire başkanı veya üstü görevde çalışan 1, MEB'den ölçme ve sınav konularında uzman daire başkanı veya üstü görevlerde çalışan 1; ÖSYM Başkanı'nın önerdiği, üniversitelerde merkezin görev alanına giren konularda görev yapan 6 aday arasından YÖK Genel Kurulu tarafından seçilen 3 öğretim üyesinden oluşur. Üyelerin görev süresi 3 yıldır. Başkan ve Başkan Yardımcısı dışındaki üyelerin asli görevleri devam eder. Yönetim Kurulu ÖSYM Başkanı'nın çağrısı ve oluşturduğu gündemle en az 5 üye ile toplanır ve oy çokluğu ile karar alır. Oyların eşit olması halinde Başkan'ın oyu yönünde karar alınır.

ÖSYM Yönetim Kurulu'nun görevleri

Taslakta, ÖSYM Yönetim Kurulu'nun görevleri de şöyle sıralanıyor:
    - Sınavlarda sorulacak soruların hazırlanmasına veya sınavların yapımına yönelik olarak gerekli komisyonları oluşturmak ve bu komisyonlarda veya sınavların icrasında görevlendirilen kişilere yapılacak ödemelerin miktarını tespit etmek.
    - Sınavların yürütülmesinde gerek duyulan açıklama, belge ve dokümanları onaylamak.
    - YÖK'ün öngördüğü sınavları aksatmayacak biçimde diğer kurumlardan gelen talepleri de karşılamak üzere merkezin yıllık iş planlarını oluşturmak.
    - Sınav, ölçme-değerlendirme ve yerleştirme faaliyetlerine yönelik olarak adaylardan veya kurumlardan alınacak hizmet bedellerini ve bedel alınmayacak hizmetleri; kişi, kurum ve kuruluş itibarıyla tespit etmek.
    - Kurallara uyulmadığı tespit edilen durumlarda veya zorunlu hallerde sınavların kısmen veya tamamen iptaline, ertelenmesine veya aday işlemlerinin geçersiz sayılmasına ve sorumlular hakkında gerekli adli ve idari işlemlerin yapılmasına karar vermek.
    - ÖSYM temsilciliklerinin kurulmasına ve gerektiğinde kapatılmasına karar vermek.
    - Başkan tarafından gündeme alınan, merkezin görev alanına giren diğer konuları görüşüp karara bağlamak.
    Taslakta, sınav hizmetlerinin zamanında, aksatmadan ve etkin biçimde yerine getirilebilmesi için gerekli her türlü mal ve hizmetin satın alınabileceği vurgulanıyor.

ÖSYM'de çalışacakların özlük hakları

Taslakta, ÖSYM'de görev alacakların özlük haklarına ilişkin düzenlemeler de yer alıyor. Bu çerçevede, ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda görev alanlara, belirli gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımından elde edilecek tutarın iki katını geçmeyecek biçimde, görevin önem ve güçlüğüne göre Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek tutarda ücret ödenmesi öngörülüyor. Bu görevlilerin görevleri süresince kamu kurum ve kuruluşlarının konaklama ve sosyal tesislerinden ilgili kamu kurum ve kuruluşunun personeline yararlandırılan şartlarla yararlanmaları hükmünün yer aldığı taslakta ayrıca, ''Soru yazımı, denetimi ve sınavların değerlendirilmesi ve özürlü adaylara ilişkin sağlık raporlarının incelenmesinde kısmi ve tam zamanlı olarak ÖSYM'de görevlendirilenler kendi kurumlarındaki aylık ve diğer sosyal haklarını almaya devam ederler'' deniliyor.

ÖSYM Başkan ve yardımcısına yapılacak ödemelerin YÖK Yürütme Kurulu üyelerine ödenen ücreti geçmeyecek biçimde Bakanlar Kurulunca tespit edilmesi hükmünün yer aldığı taslakta, bu kişilerin tam zamanlı görev yapacakları ve bu görevleri süresince başka hiçbir kurum veya kuruluşta ücretli veya ücretsiz iş göremeyecekleri şartı getiriliyor. Ancak kamu görevlisi iken bu göreve getirilenlerin her türlü haklarının saklı kalacağı ve kurumlarından ücretsiz izinli sayılacakları hükmüne de yer veriliyor

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

MİT ÖSYM'yi uyarmış!

KPSS'de 'telekulak' skandalı...

Soruların sınavdan önce sesli okunarak kontrol edildiği KPSS’de şekilli soruların sızmaması telekulak iddiasını güçlendirdi.

Binlerce memur adayının umut kapısı Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki (KPSS) kopya iddialarıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında her gün farklı bir iddia gündeme geliyor. ÖSYM’deki Yüksek Güvenlikli Test Geliştirme ve Araştırma Merkezi’nden soruların nasıl ve kim tarafından sızdırıldığını araştıran polis yeni bir detaya ulaştı. Her sınav öncesi sorularda hata olup olmadığının son kontrolü okuma yöntemiyle yapılıyor. Yani her soru bir uzman tarafından yüksek sesle okunuyor, diğer uzmanlar da soru ve cevapları dinleyerek anlatım bozukluğu ya da hatalı seçenek olup olmadığını kontrol ediyor.

Bu yıl da Eğitim Bilimleri Sınavı’ndaki 120 sorudan 117’si bu yöntemle kontrol edildi. Ancak sözle ifadesi mümkün olmayan 19, 20 ve 41’inci sorular sadece kitapçık üzerinden doğrulandı. Şekilli bu üç sorunun cevaplarının sızmadığı tespit edildi. Savcılık şimdi soruların dinleme yoluyla sızdığı iddiasına ilişkin inceleme yapıyor. Emniyet yetkilileri soruların hazırlandığı odanın konumu itibariyle teknik cihazlarla dışarıdan ya da basit bir dinleme cihazıyla içeriden kayıt alınmasının mümkün olduğu görüşünü dile getiriyor.

MİT brifig vermiş

İddianın ardından ortaya çıkan en çarpıcı bilgi ise MİT tarafından ÖSYM’ye telekulak brifingi verilmiş olması. 2010 yılı başında MİT görevlilerinin Test Geliştirme ve Araştırma Merkezi’ne gelerek çalışanları dinlemeler konusunda uyarıp önlemleri anlattıkları ortaya çıktı.

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Özcan'dan KPSS açıklaması
    YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, KPSS'deki kopya iddiasıyla ilgili açıklamada bulundu: Savcılık soruşturmasını tamamlamadan bir karar almayacağız.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ı kabul etti.

Yök Başkanı Özcan, Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen görüşmenin ardından, çıkışta gazetecilerin, 2010 yılı KPSS'deki kopya iddialarının ardından sınavın iptal edilip edilmeyeceği sorusu üzerine, ''İptal konusu için savcılığın kararını bekleyeceğiz'' dedi.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    30
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir kişi sınavdaki bütün soruları yapıp saatindeki cep telefonu vasıtasıyla diğerlerine SMS atıyor.

bu söylenen nedense pek inandırıcı gelmiyor bana Kpss sınavında 75 genel yetenek 75 genel kültür olmak üzere 150 soru var bunun için ayrılan süre 120 dk yani her soru için ortalama süre 1 dakika 25 saniye türkçe deki paragraf sorularını, anlatım bozukluklarını, tarih ve coğrafya sorularınıve işlem yuapmadan çözülemeyen matematik sorularını düşünürsek; Bir kişi 150 soruyu 120 dk içinde cevaplayacakta ne zaman ve nasıl tuşları küçücük olan cep telefonuna sms yazacak ve gönderecek. Sadece soru numarası ve cevap şıkkı olarak yazdığını düşünsek bile, herkesin soru kitapçığı ve soruların yerleri değişik. Şimdi bu açıdan bakarsak yukarıdaki cümle ne derece inandırıcı.....

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

KPSS skandalı, Yarımağan'ı koltuğundan etti

KPSS'de yaşanan kopya skandalının ardından hedef gösterilen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan görevinden istifa etti. Emekli olup torununa zaman ayırmayı istediğini söyleyen Yarımağan'ın yerine YÖK, önümüzdeki günlerde yeni bir atama gerçekleştirecek.

KPSS'de kopya çekildiğine dair bulguların ortaya çıkması sonrasında sürpriz bir gelişme yaşandı. Kopya skandalında eleştirilere maruz kalan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan görevinden ayrıldı. İstifa dilekçesini YÖK'e sunduktan sonra ÖSYM çalışanlarıyla bir toplantı yapan Yarımağan, "Koşullar böyle gerektirdi. Emekli olacağım. Torunum var, onunla ilgileneceğim." diye konuştu. KPSS'de 350 kişinin tam puan alması üzerine kopya iddiaları gündeme gelmişti. Eğitim Bilimleri Testi iptal edilirken öğretmen atamaları da ertelendi. Yarımağan'ın aralık ayında sona erecek görevinden sürpriz bir şekilde ayrılması üzerine YÖK, önümüzdeki günlerde yeni ÖSYM başkanını seçecek.

Ünal Yarımağan'ın son gelişmeler üzerine yaşadığı sıkıntılar sebebiyle istifa etmiş olabileceğini belirten YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, başkanlığa yeni atanacak kişinin ÖSYM dışından olacağını ve görevini yıl sonuna kadar sürdüreceğini ifade etti. Bu arada, ertelenen 12 sınav ile iptal edilen Eğitim Bilimleri Sınavı'nın da yapılacağını söyledi. Mevcut soruşturmalar sonuçlanıncaya kadar görevden almalar olabileceğini haber veren Özcan, ÖSYM'yi yeniden yapılandıracaklarını kaydetti. Bu kapsamda daha önce MEB'e sundukları kanun taslağını geri çekerek üzerinde çalışacaklarını dile getiren Özcan, "Yeni yapıyı, bugüne kadar gördüğümüz açıklar, yanlışlıklar, bu çerçevede neler varsa, örneğin bilgisayar sisteminin güvenliği, matbaada çalışan insanların güvenlik sorgulamalarının yapılarak gelmesi gibi hususlara dikkat ederek oluşturacağız." dedi. İptal edilen Eğitim Bilimleri Testi'ne yeni başvuru almayacaklarını vurgulayan Özcan, eski başvuruların geçerli olacağını söyledi. Özcan, sınava gireceklerden sınav ücreti alınmayacağını, sınava herkesin daha önce belirlenen yerde gireceğini belirtti.

Bu arada Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) kurulduğu 1974 yılından bu yana kurumda görev yapan Prof. Dr. Ünal Yarımağan, son 6 yıldır 'başkanlık' görevini yürütüyordu. 1942 Kilis doğumlu olan Yarımağan, Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra yükseköğrenimini Fransa'da sürdürdü ve 1966 yılında elektronik yüksek mühendisi diploması aldı.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1030453

Yönetim Notu: Haber kaynağı tarafımızdan eklenmiş olup eklelenen her alıntı için kaynak belirtmediğiniz taktirde iletileriniz onaylanmayacaktır. Bu anlamda hasassiyet göstereceğinizi umarak değerli katkılarınız için teşekkür ederiz.

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

KPSS'yi 2011'den itibaren MEB yapacak
    Skandalın öğretmen atamalarını ve eğitimin işleyişini engellemesi üzerine harekete geçen bakanlık, öğretmenlik alım sınavını Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) sorumluluğundan alacak.
    Öğretmenlik alımının, 2011 yılından itibaren MEB tarafından ve bütün branşlarda ayrı ayrı sınavlarla yapılması kesinleşti. ÖSYM, kopyanın ardından ertelenen KPSS'yi 31 Ekim'de son kez yapacak. Çalışmayla bir yıl boyunca aralarındaüniversitesınavının da yer aldığı 38 ayrı sınav düzenleyen ÖSYM'nin yükü hafifleyecek. Yeni sınav sisteminde, adaylar bütün derslerden değil, branşlarına göre sınava alınacak. Böylece alan yeterliliği dikkate alınacak.

Bu yıl 10-11 Temmuz'da yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'na giren 3 milyon 254 bin 86 adaydan 835 bini üniversite mezunu. Bunlardan yaklaşık 300 bini öğretmen adayı. Öğretmen adayları, yaşanan kopya skandalıyla büyük şok yaşarken yıllarca emek vererek hazırlandıkları sınavın soru hırsızlığı sebebiyle iptal olmasıyla mağdur oldu. Skandal üzerine sınav sisteminde değişiklik yapmanın gerekliliğini görenYÖKve MEB, ÖSYM'yi yeniden yapılandırıyor. Bu kapsamda kurumun sorumluluğu da azaltılıyor. Özellikle üniversite mezunlarının gireceğiKPSSsınavları artık MEB'in bünyesinde yapılacak. Yüz binlerce öğretmen adayını ilgilendiren yeni sistem, MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilecek. 2011'de hayata geçecek sistemle her branşta yapılacak özel sınavlarla öğretmen adaylarında 'alan yeterliliği' dikkate alınacak. Böylece tarih öğretmeni adayı tarih, matematikçi ise sadece matematik sınavından sorumlu olacak. Daha önce öğretmen adaylarının genel kültür ve genel yetenek alanlarında her dersten sorumlu tutulduğunun altını çizen MEB yetkilileri, "Üniversiteden mezun olan öğrenci kendi alanında uzmanlaşmak yerine içeriği tamamen kendi alanının dışındaki sınava zaman harcıyordu. Bu artık son bulacak." diyor.

KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı üzerindeki çalışmalar ise sürüyor. Bu yıl sonunda bitmesi beklenen hazırlıklara göre Eğitim Bilimleri Sınavı da her branşın kendi ölçü ve tekniklerine göre düzenlenecek. Halen 84 farklı branşta öğretmenlik bulunuyor. Eğitim Bilimleri Sınavı'nın alana göre düzenlenmesi için son çalışmaların yapıldığını belirten yetkililer, yeni sınavda sadece alan yeterliliği isteneceğini vurguluyor

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

KPSS çetesinin şifreleri çözüldü

ÖSYM'nin gerçekleştirdiği 6 sınavda teknolojik cihazları kullanarak kopya çeken organize suç örgütü üyeleri dinlemeye takıldı.

Delil olarak dosyaya giren konuşmalarda çete üyelerinin şifreli konuşmaları, cevap şıklarının aktarımında yaşanan sorunlar ve zanlıların sınav sonrası birbirlerini kutlaması ile nasıl kopya çektikleri kayda alındı.
    ÖSYM'nin 2009-2010 KPSS, ÜDS, ALES, YGS, KPDS ve LYS sınavlarındaki kopya iddiaları soruşturması kapsamında örgüt lideri olmakla suçlanan öğretim üyesi O.A.U. ile yardımcıları, Ö.F, Z.B ve S.G. "örgüt kurmak ve yönetmek, resmi ve özel belgede sahtecilik ve 6136 Sayılı Kanuna muhalefet" suçlarından tutuklanmıştı.
    Şüphelilerden M.H.Ç'nin, çete lideri Oruç A.U.'ya Polis MYO adaylık sınavı sonrası dert yanması dinlemeye şöyle takıldı:
    Aktarımda problem çıktı
    M.H.Ç: Valla reisim iyi değilim turşu çıktı.
    Oruç A.U : Ee bizim çocuklar 79 çıktı la alamadın mı?
    M.H.Ç: Baksana ya 57, sonra söz 57 sayısal var 42 sözel var eşit ağırlık 51.
    Oruç A.U: Nasıl oldu peki bizimkilerin iyi hep baktım.
    M.H.Ç: Valla öyle vereyim T.C'mi bi bak.
    Oruç A.U: Yok ya, o zaman problem çıktı şeyde, aktarımda..
    Antremansızdın
    Çete lideri Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Oruç A.U ile 2010 KPDS sınavına girecek olan M.H.Ç arasındaki görüşmede ise dinlemeye şifreli şu diyalog düştü:
    M.H.Ç. : Aman abi dediğim gibi yani sağlam olsun gözünü seveyim ya, bak aman.
    Oruç A.U: Bizde herhangi bir sey yok. Bunda da olmazsa artık git atla diyorum Emir Dağı'na mı çıkarsın neye çıkarsın.
    M.H.Ç. : Valla bilimiyorum yani madara duruma düştük de onu diyorum ya.
    Oruç A.U.: Yani hayır en son maçta tamam bizimkiler faul yapmış olabilir ama ondan öncekilerde hep sen antrenmansızdın ya.
    Cevap trafiği
    Oruç A.U. ile cevapları para karşılığı adaylara dağıtan örgüt üyesi M.İ. arasında geçen konuşmalar ise soruların nasıl şifreli dağıtıldığını gözler önüne serdi:
    Oruç A.U.: Şimdi üç dört ne olmuş, üç dört?
    M.İ. : Üç dörde verdik, dolu dolu verdik her birine var olanları verdik. Bir iki açmadı. Onun dışında jöleye verdik.
    Oruç A.U.: Jöle alamadım diyor.
    M.İ.: Jöle'ye 60 taneden fazla şey verdi he Yavuz Alp verdi. Çok da düzgün verdi hepsini. Problem yoksa öksür dedik, öksürmedi mi. Yavuz Alp arka taraftan öksürdü, yoksa okur dedim öksürdü dedi. Jöle aldı abi, öbür çocuk alamadı, en alta ki iki tane varya...
    GÖREV AŞKIYLA YANIP TUTUŞUYORUZ
    Polis, çetenin adımlarını saniye saniye görüntüleri. Üyelerin cevapların dağıtılması karşılığında paylarına düşen parayı bölüşmeleri tele-kulağa şöyle takıldı:
    Oruç A.U: Orda kuruşun kuruşu eksik olursa hepinizi topa tutarım.
    Y.A.: Şimdi yüz milyon Necati'ye verdik. Yazık ufak diye. 720 milyon kalıyor onu da üçe 240'ar düşüyo. 240 240 bölüşüyoz işte hakkını helal et.
    Oruç A.U: Eee?
    Y.A. : Çok iyisin abi sağol. Arabaya cant alacaktım zaten, peşinatını verecem sayende haha...
    Oruç A.U.: Senin kafatasından cant yaparım ben arabaya...
    Y.A.:Hahahah, sağol abi Allah razı olsun büyüksün, bi dahaki organizasyonda bekliyok yani görev alma aşkıyla yanıp tutuşuyok.
    Oruç A. U.: Orda en kıdemliniz, komutanınız kim?
    Y.A.: Memet abi, ona 300 veriyom
    Oruç A.U.: Ver bakıyım.
    Jummer'a önlem
    Soruşturmada çete üyelerinden yardım aldığı ve cevapları dağıttığı öne sürülen bayan öğretmen G.Ç.'nin D.G. adlı arkadaşı ile yaptığı konuşmaya ise "kopya düzenekleri" takıldı.
    G.Ç.: Ben, İngilizce sınavında şeye gittim Diyarbakıra gittim, girdim.
    D.G: hı.
    G.Ç: Sınava orda da her yere cebir (jammer) koymuşlar, o telefonu engelliyo, çekmiyo gelmiyo cevaplar. Biz bi alet aldık Ankara'dan. Kulağına yerleştiriyorsun cip gibi ondan sonra kablosu falan var işte telefona bulutut özelliği var. Ondan sonra o aletide bayağı bi pahalıya aldık
    D.G: sen mi aldın
    G.Ç: Tabi canım ben, annemin kredi kartıynan ödüyorum onu 500 milyon. Kimse bilmiyo sen biliyosun annem biliyo ablam bile bilmiyo. Ablam zannediyoki ben İzmir'e toplantıya gidiyorum

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

ALES'ten sonra KPSS kılavuzu da yargıya taşındı
    Eğitim-İş ALES'ten sonra Kamu Personeli Seçme Sınavı(KPSS) kılavuzunu da yargıya taşıdı. Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, "YÖK dayatması olan 2010-KPSS Lisans Eğitim Bilimleri Testi Sınavı Kılavuzu'nun kılık-kıyafet konusundaki hukuka aykırı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla dava açtık" dedi.

Ankara- Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, yaptığı yazılı açıklamada 2010-KPSS Lisans Eğitim Bilimleri Testi Sınavı Kılavuzu'nun kılık kıyafet konusundaki hukuka aykırı hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali amacıyla dava açıldığını duyurdu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararının yok sayıldığını belirten Adıbelli, "KPSS, kamuda personel olmak için başvuran devlet memuru adaylarının girdiği bir sınavdır. Yani sınava giren herkes potansiyel devlet memurudur. 12 Eylül kalıntısı YÖK, dava konusu düzenleme ile toplumsal huzuru dinamitlemektedir" dedi.

YÖK Başkanı Özcan hakkında suç duyurusu

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde dün yaşanan Türban gerginliğini de hatırlatan Adıbelli, Türkiye'nin adım adım kaosa itildiğini öne sürdü. Adıbelli, toplumun tamamı için bir uzlaşmaya gidilmesi gerektiğini kaydederek, "Siyasi iktidar, açıkça arkasında durduğu olumsuz sürecin tetiklediği tehlikeli dışavurumları, 28 Şubat süreciyle özdeşleştirerek toplumun gözünü boyama arayışına tenezzül etmemeli, sorun kontrolden çıkmadan, toplumun tüm kesimlerini içine alacak bir uzlaşma zeminini yaratmak suretiyle huzursuzluğu ortadan kaldırmalıdır" şeklinde konuştu. Ayrıca Eğitim-İş, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve üyeleri hakkında suç duyurusu sürecini de başlatacaklarını duyurdu.

Nerede
    manisa
    İletiler
    378
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Olaylı KPSS başladı
    Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) soruların sızdırıldığı kanaatiyle iptal edilerek yeniden düzenlenen Eğitim Bilimleri Sınavı saat 09.30'da başladı.

Ankara- Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen sınav, Türkiye'de 81 il merkezinde ve KKTC'de Lefkoşa'da yapılıyor. Toplam 931 binadaki 12 bin 647 salonda gerçekleştirilen sınava öğretmen adayı 294 bin 909 kişi katılıyor. Sınavda emniyet görevlileri hariç 40 bin 800 ÖSYM görevlisi çalışıyor. Sınavda adaylara 120 soru sorulacak ve 150 dakika süre verilecek.

İptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nda 100 ve üstünde doğru yanıt vererek yüksek puan alan adaylar, daha önce sınava girdikleri illerden farklı illerde sınava katılıyor.tÖSYM, bu sınavda olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Adaylar, sınav binalarına alınırken üstleri polisler tarafından elle ve detektörle arandı. Adayların saatlerinden yüzüklerine, kolyelerinden tokalarına her türlü aksesuarları çıkartırılarak, yanlarında hiçbir eşyayla sınav binalarına girmelerine izin verilmedi.

Başörtülü adaylar da üstleri detektörle aranarak, sınav salonlarına alındı. Adayların yanlarında hiçbir araç-gereç getirmelerine izin vermeyen ÖSYM; sınav salonlarında adayların kullanması için içinde kalem, silgi, kalemtıraş, şeker, su ve peçete bulunan paketler dağıttı.
    Ayrıca, salonlarda duvar saati de bulunuyor.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 5 Sayfa 12345 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

2003 2004 emire gozu lisesi mezunlari lys sinavindan puan alacaklar mi

aöf sınavında kopya cezası www.hukuki.net

dinleme cihaziyla kopya cekmek

Forum